Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna tuturor,

 

Laura, vreau sa te-ntreb ceva. La ce cresa merge baietelul tau?

 

Noi cautam gradinita pentru anul viitor. Fetita mea implineste 3 ani abia in noiembrie. Deocamdata sta cu bunicii.

 

Stie cineva vreo gradinita buna...in Tulcea?

 

A si in mod normal ar fi trebuit sa te reintorci la serviciu pe 23 aprilie, adica luni. Beneficiezi de concediu pana pe 22 inclusiv (am vazut ca baietelul tau e nascut pe 22 aprilie).

 

 

Luisa , mami de Doroteea (24 nov 2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 328
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Luisa,merge la cresa 6 ,in vest,cu program step-by-step(Soros).si eu stiam ca trebuia sa merg pe 23.mi sa spus ca s-a modificat legea si nu mai beneficiez de concedioul de ohihna pe anul acesta.sau asa ceva ,cam vagi explicatiile.oricum ieri am fost la serviciu si cand l-am luat pe George am vz ca a facut varicela.asa ca acum o sa am concediu medical.nu stiu ce impresie o sa fac ,dar asta e.

 

in legatura cu Gradinita depinde si unde stai.iar daca asta nu e un inconvenient la gradinita de la sc. 7 primesc copii de la 2 ani.este tot in step nou deschisa.am auzit ca arata f bine ,f dotata.poti merge sa o vezi.si sa te grabesti cu cererea pt. ca sunt putine locuri la gradi.si cred ca primesc copii de 2,10 ani,altfel ar avea anul viitor aproape 4 ani.invata tare multe lucruri.in doar cateva zile deja se vad progrese la George.

 

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

 

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, multumesc mult pt raspuns.

 

Imi pare rau s-aud ca baietelul tau a facut varicela. Si nu-ti face atatea griji ca intri in concediu medical. E dreptul tau pana la urma si e f bine sa stai acasa sa ai grija de cel mic.

 

Fetita mea a facut varicela acum o luna si a fost nevoie o saptamana de concediu. Cam in doua saptamani trece. Sa ai grija daca ii ies bubite pe fata sa nu se scarpine...ca raman semne [bang].

Gradinita de care spuneai de la Sc. nr. 7 e cea de pe Libertatii, nu?

Am auzit de ea lucruri bune intr-adevar. Ne-am gandit si noi la ea si chiar o sa ne interesam.

Da, sunt convinsa ca se vede imediat deferenta inainte si dupa activitati de gradi.. Macar sa ne inscriem...deocamdata. Sincer mi-e putin teama de colectivitate pt ca fetita mea e mai sensibila in privinta asta. [:(!]

 

A...si vezi ca ai dreptul la concediu de odihna. Se calculeaza in functie de timpul efectiv lucrat.

De ex. eu m-am intors la serviciu pe 24 noiembrie anul trecut si am avut dreptul pana la sfrasitul anului la vreo 3 zile de concediu de odihna.

 

Ce sa-ti zic... multa sanatate!!!

 

Luisa, mami de Dorothy [copil](24 nov 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lUISA,MULTUMESC PT URARI SI SFATURI.DA,DESPRE GRADINITA DE PE LIBERTATII este vorba.in primele zile copilul este primit insotit de parinti pt o acomodare mai usoara.si vezi exact cum se desfasoara lucrurile pe acolo.si eu cred ca il voi duce acolo peste un an,pana atunci ne mutam si noi in E3.pe ce strada stai,daca nu e cu suparare?

despre concediul medical nu e neaparat o problema ci asa ca un inceput mai putin reusit.o sa stam acasa pana pe 2 mai.acum e mai bine ,vineri si sambata mi-a facut febra 40,a varsat,scaune proaste.din fericire nu are nici o complicatie.

[pup] tulcencele mele dragi

 

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

 

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, varicela! Anul asta este epidemie in oras si am stat si eu cu frica, pentru ca eu nu am facut in copilarie si a fost pe la noi acum aproape 2 saptamani o prietena care luase de la copilul ei. Din fericire, s-a dovedit ca eu nu iau lucruri de la straini[:D].

 

Suntem bine, mancam si crestem. A luat in prima luna 1.200 kg si acrscut 4 cm. Eu tot mai stau cu teama ca nu am lapte suficient, am observat ca mai scade daca ma stresez si daca nu ma odihnesc, asa ca am la indemana ceaiuri de stimulare a lactatiei. Maya a facut bubite pe toata fata, care i s-a asprit. Am dat-o cu crema de galbenele dar inca nu i-a trecut.

 

Va pup si eu, merg la ea ca parca aud galagie.

 

O minune mica-Maya - 18.03.2007

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arissaid="red">, nu vreau sa te sperii dar per de incubatie este de 14-16 zile uneori pana la 21.cea mai mare contagiozitate este cu cateva zile inaintea eruptiei si primele 7 zile cand ies.depinde cu cat inainte a venit pe la voi.sa stii ca in fiecare primavara este epidemie de varicela.nu numai la noi,la mamicile mele de la scutece, tocmai se plangea una din ele ca a facut sotul ei.si a luat virusul de la nepotica din Israel.

bravo ,Maya cresti tare bine.tu nu mai fi speriata, laptele a inceput sa-si regleze cantitatea atat cat trebuie si nu mai da pe dinafara ca pana acum,dar nu seaca instant.eu l-am intarcat de 2 luni si daca storc tot iese lapte.intre\adevar atunci cand esti nedormita,nemancata scade un pic productia dar creste imediat cum bei niste lichide,iar daca mai si reusesti sa dormi...iar daca te gandesti ca nu e suficient nu uita ca a luat 1200g/luna.

pt bubite eu l-am pictat cu albastru de metil de 2 ori pe zi badijonezi fiecare buburuta.este un antiseptic si le usuca.daca totusi persista mergi la dermatolog(Dr.Dobrin).

Ati facut botezul?

 

Aurora,Mirelaid="red"> voi ce mai faceti?

 

 

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

 

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Laura Ma bucur ca ati trecut peste perioada mai critica. Dora mea n-a facut febra si n-a avut cine stie ce simptome. Cand i-au aparut primele bubitze m-am gandit ca e vorba de vreo intoxicatie.. Sa ai grija sa-l dai tot timpul cu o mixtura mentolata (care usuca bubitzele si-i mai calmeaza mancarimile)si sa-i schimbi hainutzele cat mai des, chiar si lenjeria de pat. O sa treceti si peste asta.[greutati] Aaaa..inteleg c-o sa devenim vecini? Da, noi locuim pe Aleea Cristina (in spatele mag. Cronos). E un cartier curat, linistit. Nu mai stiu gradinite prin zona (sincer nici nu m-am interesat), dar cea de pe Libertatii mi-a fost recomandata de mai multi. Si noi cred ca la anul vom merge la gradi. Deocamdata ne ajuta bunicile atat cat mai pot. Vom vedea... Arissa, eu in primele luni alaptam la cerere..chiar daca uneori eram epuizata. Atat timp cat fetita creste bine si e multumita eu te sfatuiesc sa stai linistita si sa alaptezi cat de mult poti. Cu cat o vei pune mai des la san, cu atat vei avea mai mult lapte. Stiu ca e greu... [|)] Eu va doresc sa cresteti mari si sanatosi! Luisa [8**],mami de Dorothy [copil](24 nov 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele! Si noi pe aici ...sunt putin ingandurata ca am facut o infectie urinara(desi am inteles ca nu e ceva iesit din comun la gravide), iar med de familie mi-a dat Nolicin ( antibiotic) ca nu pot lasa nici infectia asa, sper sa fie totul ok. Bebe creste, a inceput sa dea serios din picioruse, in special seara, am inceput sa ma gandesc la nastere...[:D],merg mult pe jos sa nasc usor, iar in curand o sa-mi iau si prenatal sa ma odihnesc. Sanatate la toata lumea si pupici pt pitici! spanu.mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tulcencelor! M am hotarat sa intru si eu in aceasta comunitate, pentu ca locuiesc de 3 ani in Tulcea, de cand m am casatorit. La inceput mi a fost putin mai greu, pentru ca nu prea aveam cu cine comunica dar timpul a rezolvat aceasta problema. Sunt foarte interesata de parerile voastre privind dr.ii ginecologi, gradinitze, coaforuri etc pentru a mi fi mai usor sa ma orientez in acest oras. O primavara frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...