Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi si copilasi de martie aprilie 2004 (46)


Veve

Recommended Posts

Neata si [s] [s] La multi ani TUDOR [s] [s]. Sanatate multa si asteptam pozici cu primul tau tort, fie el si din paine prajita [;)]! Clau, Casa de piatra...ieri am citit printre randuri si n-am remarcat ca era momentul pentru urari! Dau o [berica] pentru intarziere!! Nedda, bine-ati revenit [flo]. Mariana, felicitari pentru primii [haibat]! Ma bucur ca si voi sunteti bine, chiar ma gandeam la un momentdat ca ai disparut cam multisor de pe forum daca-i totul in regula cu voi. Ai fost la eco? Cand afli daca Stefan va mai avea un fratior sau o surioara?! Legat de petrecere, sunt foarte multe gradinite particulare in Bucuresti care inchiriaza sali in week-end. Si eu am numarul celor de la Harry Potter (recomandati de nasa Malinei care a fost de curand la o petrecere acolo si zice ca ar fi fost fain), insa problema cu gardinitele astea e ca au un numar minim de invitati (10 in cel mai fericit caz, dar de obicei 15-20) si iti baga si un meniu pe gat. Ori bebelusii nostrii n-o sa bea nici sucuri si n-o sa manance nici fripturi (fie ele si de pui) cu diverse garnituri. Ganditi-va ca multi au abia 2 dintisorii, daca-i au si pe aia, asa ca nu stiu daca merita sa dam bani de pomana pe meniuri pentru copii. Am vorbit cu multe fete care au mai organizat petreceri la gardinite, in general se adreseaza copiilor mai mari, chiar daca accepta si copii mai mici. Pe mine nu ma deranjeaza partea financiara pentru ca ne-o putem permite, dar ganditi-va ca o sala cu un meniu, plus cadoul copiilor, plus ce mai se cumpara pentru cei mari, plus ce se va plati in plus in cazul in care nu se aduna numarul minim de persoane pentru inchiriat se trece lejer de 1 milion de mamic cu bebic. Oricum, eu cred ca indiferent daca se va organiza sau nu aceasta intalnire, tot o sa-i serbez ziua Malinei. M-am gandit eu mai bine si-am ajuns la concluzia ca doua chefuri nu strica [:D]. Asa ca pe 2 aprilie probabil o sa fie petrecerea ei, iar in data pe care o vreti voi si o stabilim de comun acord vom face si-o intalnire de grup. Asta nu inseamna ca nu mai sunteti invitati la ziua ei, din contra [;)]. Eu deja o sa incep sa caut pentru noi o sala de inchiriat, si in momentul in care gasesc si daca si voua o sa va convina putem sa o mai inchiriem inca un week-end pentru petrecerea mare. Hai ca am fugit la munci ca m-am lungit o gramada, pupici si-o zi buna tuturor! Mickyyy[gravi] (27 saptamani) si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, va invidiez pt petrecere! Dar ma bucur pt voi ca o sa va intalniti asa de multe si o sa chefuiti cu bebeii. Cred ca o sa fie super. Uite, am o sugestie pt voi cu cadourile pt bebei. Poate o sa va placa. Ca sa se evite situatii neplacute (de genul: trebuie sa cumpar cadouri la 10 copilasi si e cam mult, sau un copilas primeste 3 cadouri la fel etc) eu as face asa: dupa ce aveti lista competa cu pers care participa, va intelegeti, sau una din dintre noi care nu vine la petrecere trage la sorti, cine- la cine da cadourile. Adica: am 2 boluri cu 5 pers si 5 pers. Astfel formez un fel de cupluri care se cadorisesc reciproc. Oare m-ati inteles? Am fost suficient de explicita? SI, eventual, stabiliti de comun acord in ce valoare sa se incadreze cadoul. Cum vi se pare sugestia? Mickyyy, nu stiu cand o sa aflam sexul lui bebe2. De Stefan am aflat pe la 20-22 de saptamani. Tu cand ai aflat? Parca mai repede, nu? Si ai aflat prin eco normala sau transvaginala? [8**] [url="http://community.webshots.com/photo/206771795/206793190ADXCvL"]Mariana[/url], [hot] [url="http://community.webshots.com/photo/270538451/270543982CKVgRx"]Stefan[/url] (20.04.2004) si [gravi] (15 sapt.) [url="http://community.webshots.com/user/tachemas"]pozicile noastre[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377"]O poveste de suflet[/url] Sanatate Maxima!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebelusii nostri se fac mari...copilasi ce dau petreceri! Gata boieria, mamici, acum avem copii fitzosi! LAVI, SIMO, aveti perfecta dreptate, ma mai apuca si pe mine...Taica-meu a auzit c-as vrea sa-i dau vitamine pt pofta de mincare si a zis ca sunt nebuna : "ce-ai cu fata? E sanatoasa, vioaie, vesela, doarme bine...Cind voi va luptati cu burtile (a se intelege eu si sotul meu), vrei sa aiba si ea aceasi problema?". Dar parca uneori prea ma enerveaza ca nu vrea sa manince...Oricum, tot cit vrea ea isi ia... Parca azi e mai primavara... Gabi si Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mariana, multumim pentru ideea cu cadoul, exact la asta ne-am gandit si noi [:D]. De fapt furam ideile de la petrecerea mamicilor de ian-feb [:D] Stabilisem (ieri pe YM) o suma (probabil tot 400.000) in limita careia ficare va cumpara un cadou. Cadourile vor fi jucari si carti, fara haine ca exista riscul sa ajunga rochite la baietei. Fiecare cumpara un singur cadou, cadourile vor fi numerotate si trase la sorti, asa ca fiecare vine cu un cadou si pleaca tot cu unul. Si nu-i obligatoriu ca doar participantele la petrecere sa aduca un cadou, pot trimite si fetele din provincie si primesc si altul. Hai ca sunt tare balbaita in dimineata asta, nu-mi gasesc cuvintele, probabil ca nu m-am trezit suficient. Cat despre sexul bebelusului noi l-am aflat acum la 17 saptamani, ecografie normala. La Malina ni l-a spus la 15 chiar, dar si-a luat o marja de risc doctorul ( a zis ca's 80% sanse sa fie fetita) iar confirmarea am avut-o la 20. Mickyyy[gravi] (27 saptamani) si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu][iartama] ma mai primiti? fie-va mila de o biata zombi[cafea][:I] [bum] [disco] [bis] LA MULTI ANI, TUDOR! Sa sarbatoresti multi ani fericiti de-acum incolo, impreuna cu dragii tai parinti! [bis] [disco] [zana]LA MULTI ANI, ELENA pentru noul prefix! [flo] [flo2] Sa-ti aduca numai bucurii [;)] Clau - multi ani fericiti impreuna de-acum incolo! Noi anul acesta vom implini 4 ani de casatorie, 6 de cuplu si o viata de cand ne stim. [:)] LA MULTI ANI si toate gandurile bune si pentru ceilalti puiuti care au implinit 11 luni si pentru mamicile ale caror zile de nastere le-am ratat de curand. [pup] Sunt tare obosita, inca nu am reusit sa-mi revin. Ieri a fost o zi frumoasa, a fost si soare, dar am avut si casa plina. Mai intai a venit mama (uraaaa [bis]) - pe care sper sa o tin aici (legata, daca trebuie) pana la sfarsitul saptamanii; apoi diversi prieteni cu flori si bomboane si voie buna! Ne-am simtit minunat, Cristina a fost in centrul atentiei si i-au crescut niste cornite de 2 metri... Azi dimineata am vrut sa merg sa-i pun cercelusi, dar multe mi-au stat in cale, incepand cu comentarii de la mama de genul "hai sa nu mergem, ca acum sunt copii cu gripa si sa nu ia si ea", apoi a scoso-o afara inainte de a cobori si eu si a reusit sa nu o tina bine de manuta si Cristina s-a infipt in prima balta cu noroi cu manutele si hainutele; urca iar, spala, schimba; plecam in sfarsit, mergem pe jos pana la policlinica... cand ajungem, aflam cu stupoare ca s-a mutat in alta parte, desi ieri cand am vb la telefon tipa nu a mentionat nimic. M-am intors un car de nervi, caci mandra incepuse sa se si smiorcaie in carucior, ca vrea in brate, mama sarise repede sa execute, eu nu am lasat-o, asa ca toate 3 aveam niste boturi luuungi. [:D] Bineinteles ca primul lucru m-am luat de alea la telefon, sa le zic ca e nesimtire, ca daca lucrau la stat poate le intelegeam indiferenta etc etc. Si-au cerut scuze, evident, dar mie mi-au cam stricat ziua, ca mi-au taiat tot elanul. Of, cred ca e si din cauza oboselii de care nu mai scap. Revenind la lucruri mai "normale", Codruta - ati fost la medic? Sper ca da, caci diareea nu e lucru de joaca la varsta lor. Vai, mi-e mila de nu mai pot de el, cat trebuie sa sufere. Atentie, neaparat regim strict, nici un aliment in afara lui! Multa sanatate! Simo, Gabi, Lavi - nici Cristina nu a atins pragul de 9 kg, dar nu pot sa zic ca e slaba, are muschi pe ea, la cat se misca si merge. Are o placere sa mearga - da ture prin casa, inconjoara covorul de 10 ori la rand, nu sta o secunda. Sunt fericita ca a inceput sa manance mai bine, nu mai face atatea mofturi. In schimb se mai apuca sa faca "bbrrruuu" cand are mancarea in gura si improasca tot in jur. [alcool] Ne-a adus mama mucenici moldovenesti (din aluat de cozonac) si sa vedeti ce papa fata mea! Ia cate unul si musca cu pofta... si-si strica si foamea, evident, dar o data pe an se mananca si nu mai conteaza. In rest, pot doar sa zic ca a mai progresat la precizie - apuca bine, isi pune si cate 2 lucuri intr-o mana, ca sa-l poata lua si pe al treilea, culege toate firmiturile de pe jos si da sa le guste, arata cu degetul lucrul pe care in il vrea, trage scame din haine, baga si ea ligurita in castron ca sa ia mancare etc. Referitor la intalnirea mamicilor si copilasilor: din ce am vazut de inchiriat, nu prea e pentru copii asa de mici. Clovni, Baloonman, teatru de papusi... nu-i pasioneaza la varsta asta. Si nici mancarea. Mai degraba cateva jucarii sau, si mai bine, un capac de la ceva, o cutie de carton, o sticla de plastic, un cablu, un snur etc (stiti si voi [;)]). Poate ca varianta cu o sala de la firma, pe care o daduse Micky initial... Ca doar putem sa luam niste pateuri, fursecuri, suc si un tort si e ok pt 2-3 ore. Zic si eu. Mariana, eu sunt de acord cu metoda propusa de tine cu datul cadourilor. Si mai zic ca n-ar fi rau daca ar face o excursie la Bucuresti si fetele din tara. In continuare ofer cazare unei familii [:)] Hai, pupici, ca iar am bagat un volum de roman-fluviu Ela si [copil] Cristina (21.04.2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaspiridon/my_photos"]Albumele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am cinci minute de pauza, asa ca .... Ca si Cristina Elei, Daria toata ziua e in continua miscare, ieri de ex am facut niste zacusca si ca sa ma pot desfasura i-am dat si ei o razatoare si un morcov ( o invat cu greul de acum) statea cinci minute, apoi o dadeam jos facea o tura prin casa si tot asa vreo ora pana am terminat . In schimb la gradinita a fost foarte foarte cumintica. Am ajuns acolo pe la 1 jumatate cand copiii dormeau. Ne-am oprit intai la topogan, are vreo trei metri, iar in loc de nisip se aterizeaza intr-o mare de bile de plastic. Am dat-o pe topogan ( asa de la jumatatea lui si sustinuta de soramea) si cand s-a vazut ingropata in bile pana la gat a inceput sa rada in hohote. Sora mea , nebuna arunca si cu bile in ea si radea in asa hal de a iesit o educatoare sa faca liniste ca-i trezeam copiii. In secretariat au niste pitici cat ea de mari din ceramica. Cand i-a vazut s-a dus direct la ei si i-a pupat i-a mangaiat. Au o colivie imensa cu vreo 7 perusi de toate culorile. A fost asa de incantata de ei ca sora mea a zis ca asta ii va cumpara de ziua ei ( am linistit-o bineinteles, e prea mult zgomot pentru niste parinti stresati ca noi ), de cate ori se apropia de ei imi arata cum zboara si cum fac pasarelele ( stiti voi jocul cu cipcirip cirip cirip -zbrrrrr) . La gradi au si hamsteri dar nu i-au placut, au gadilat-o cu blanita cred ca de aceea. Pe la trei incepusera sa se trezeasca copiii si a dus-o soramea in clasa ei, la grupa mica adica. A stat in prag, copii chiar daca se trezesc raman in patut pana se trezesc toti ( se uita la televizor), apoi a facut un tur de clasa razand si a vrut si ea in pat, am urcat-o langa o fetita si i-a luat perna si s-o pus si ea sa faca nani. Bineinteles cand au vazut-o copiii au luat in brate ( nu i-am lasat s-o pupe ) si ea a stat cuminte cuminte. A fost bestiala. Dar, ( intotdeauna exista un dar ) pe cat de cuminte a fost la gradi atat de mult a plans ( vreo doua ore ) seara cand am plecat cu fetele in oras. Ma mir ca Marius n-a sunat dupa mine, dar s-o fi gandit ca odata in an e 8 Martie. Si azi noapte m-a strigat si a trebuit s-o iau in pat cu mine ca altfel nu s-a linistit ! Copii vostrii sunt dependenti de voi ? Scuze pentru eventualal erori gramaticale, dar nu mai am timp sa recitesc.. Iar m-am intins cat o zi de post ! Sorry, dar stiti si voi cum sunt mamele..... [url="http://community.webshots.com/photo/210915540/210916783xdJPXE"] [bis][bis][bis] bebelusa DARIA [/url] si [url="http://community.webshots.com/user/LauraFlo105"] mamica LAURA [bis][bis][bis] [/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/martie_aprilie2004/my_photos"]
Album MARTIE-APRILIE 2004
[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, [s] Claudia si Claudiu - sa fiti fericiti si sanatosi, si sa prindeti nunta de diamant! [s] Elena! sa fi sanatoasa si sa ai o viata plina de bucurii! Ce copii plimbareti si curajosi aveti voi. David inca merge ca SpiderMan..cum ajunge la marginea peretelui/mobilei, cum se pune in 4 labe si continua asa pana ajunge la un nou rand de mobila/perete. Nu ar veni de-a dreptu' ferit-ar Sfantu'. Merge cu mine daca il tin de o singura manutza (mai mult se tine el, decat il tin eu) - deci are stabilitate, dar ii lipseste curajul. Pai ce? Sa nu semene cu ta-su?[bang] Mama imi spunea ca eu am mers la 9 lunin in picioare, nu ca fricosul meu [copil]. Dar vine el si curajul asta! Laura spuneai de dependenta..nu stiu daca Dav e dependent de mine, ca l-am lasat intr-o zi cu o prietena, si nu ar fi plans cica ...in schimb e iubaretz rau copilu' meu. Cand ma asez pe covor sa ne jucam, David vine fuga la mine (a se citi "fuga in 4 labe"[^]), si se rastoarna cu capul in poala mea, semn ca vrea mangaiat. Si sta ca motanul la scarpinat[cool]. Sau are o masina mare, in care il mai plimb, masina dotata cu portbagaj. Ei, si l-am invatat sa puna acolo cate un maimutoi. Sa vedeti cum inchide maimutoiu in portbagaj, dupa care deschide repede, ia maimutzoiu in brate, il pupa, si il baga inapoi "la cutie". E tare pupacios![il]Oare cu cine o semana?[:D] Ai vostri au inceput sa imite? David ma imita la facutul patului (sa-l vedeti cum impinge cu mine asternuturile in lada patului), sau ma ajuta sa strang rufele de pe "sarme"..ca sa nu mai spun de imitatul sunetelor. Mai nou repeta dupa mine: "mac-mac"(cateodata nu ii iese mac-mac, ci pac-pac), "miau" (iese un mieaoo), sau "mor-mor" (un fel de moo-moo), si "meee" (ati recunoscut sper: ratza, pisica, ursu" si iedul[:D]). De saptamana viitoare merg cu el la "halte-garderie" - un fel de cresa-gradinita (merg copii de la 6luni la 6ani), unde duci copilul cand nu ai cu cine sa il lasi (nu e un program "regulat"). Si intai trebuie sa ii faca acomodarea. Asa ca pe 15 martie o sa merg eu cu el 15 minute. A 2a zi va sta singur 15 minute, apoi 30, 45, 60, 75...pana ajunge sa stea singur 4 ore. Daca cumva intr-o zi plange, a 2 a zi va sta acelasi timp; nu il obliga sa creasca durata. Asta e bine ptr ca mai am nevoie sa merg la un interviu si nu am cu cine sa il las. Pe tata il voi aduce cand voi stii sigur ca am ceva..pana atunci, trebuie sa ne descurcam asa. Pupici fetelor si pofta buna la macinici! (am mancat un super mare castron si ma doare burta [mariaj]). [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau"]DAVID[/url] - 11.03.2004 [bibe] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758"]Povestea nasterii lui David[/url][url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos"][foto][/url] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...