Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de iunie-iulie 2003 (46)


Veve

Recommended Posts

Crisa ce anume ii dai lui Tudor pt paraziti?1 in cazul nostru luam Helmiflores dar am intlesc ca mai exista si un vaccin homeopat pt giardia; tb sa ma intresez... E cam greu cu Helmiflores ca e tare amar si asta nu papa decat ce e dulce; dar uite deja azi nu a mai mancat nimic pana acum. Doar lapte, lapte si iar lapte ca ma dispera cand nu mananca...Cand se mai termina cu mofturile astea?! Sunt ingrozita pt ca Flaviu nu mananca alimente noi decat cele pe care le-am introdus cand avea vreo 8 luni...acum a renuntat si la oul fiert ...; a mai ramas... NIMIC!!! Mihaela si [copil] Flaviu [url="http://community.webshots.com/user/pojogao"]Poze Flaviu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Fetele, Acum daca a deschis Mihaela subiectul, ma bag si eu sa ma plang: mai nou nici Irina nu mai vrea ou, carne nu prea se inebuneste, cartofi nu ii plac din principiu, asa ca noi tregem tare pe pilaf cu legume, ciorbe , supe, si macaroane cu branza, din pacate se plictiseste repede de mancarurile astea si nu mai stiu e sa-i fac. Spanac nici gand si nici fructe nu mai vrea. Tot timpu sunt stresata ca nu mananca destul fier si e anemica, chestia asta ma innebuneste pentru ca ultima data cand a trebuit sa-i dau fier a fost cu circ, nu mai vroia sa-l ia si pace, il simtea in orice i-l puneam si refuza. Nu stiu cum reusisti voi sa le dati la copii Helmiflores ca eu am incercat mai demult si nu a fost chip, e o chestia asa de nasoala si de amara ca Irina numai daca o mirosea o refuza. Lu' Irina i-a iesit giardia mai demult, am incercat cu Giardinocid - tot o chestia naturista super amara si cu Helmiflores, dar nu am reusit sa o fac pe Irina sa le ia in mod regulat asa ca nici acum nu am reusit sa scap de ea, de curand i-am dat Zentel, trebuia sa-i dau 3 zile, dar dupa prima zi a facut diaree asa ca doctorita a zis sa renuntam , deci coabitam cu ea. Vaccinul ala homeopatic suna interesant, n-am auzit de el. Pupici, Adi [url][/url]]http://photos.yahoo.com/irinuca03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by madic Pt ca tot fac eu excursii de 3 ori/saptamana la dentist, voiam sa va spun si voua ce-am aflat, si anume faptul ca sigilarea trebuie facuta cand au iesit toti molarii (ca numai astia se sigileaza), cat mai curand posibil. Mi-a mai zis dr. ca e important ca dintii de lapte sa nu se carieze, pt ca radacina lor constituie sursa de Ca pentru dintii definitivi.
Ce-i asta? Ii acopera dintii cu ceva sau cum? Ti-a recomandat pediatrul? Magdone, iti sta foarte bine cu noua freza [;)]. Si eu am fost astazi la coafor, diseara ma duc la opera si maine la un concert (sa nu credeti acum ca m-am dat pe brazda [:D] ca n-am fost la opera de vreo 4-5 ani) si am niste onduleuri prinse cu fixativ de nu pot nici sa imi trec degetele prin par -- si de fapt nici nu am voie daca vreau sa ma tina pana maine seara [^]. Mai, cu mancarea eu nu ma plang... Fi-mea gusta orice ne vede pe noi ca mancam, e foarte pofticioasa. Ai vostri nu fac asa? Pai acum doua zile mancam impreuna salata de boeuf [^]. Am remarcat ca e mult mai interesant si mai placut pentru ea daca o luam cu noi la masa, cred ca simte ca participa si ea la activitati. Va pup si w/end placut tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici tuturor copilasilor de la Mariuta, care tot mancacioasa e. Poate le da si lor putina pofta de mancare! Ar manca absolut orice, dar nu ii dau eu [:D]. Sunt tare rea, ma infuriasem acum cateva zile cand mama i-a zis: "nu, Maria nu mananca, nu ne da mami voie!" [:(!]. Oricum, nu m-am mai plans ca mananca prea mult, pt. ca are putin peste 13 kg, de prin decembrie, de cand nu s-a mai ingrasat de loc. Bine, nici nu a mai crescut cine stie ce, dar sper sa nu fie vreo problema. Are pofta de mancare, dupa cum va ziceam, dar cu somnul a stat foarte prost. Poate din cauza asta nu a mai crescut. Eu sunt putin cam ametita la ora asta. Cred ca ma culc si eu o ora, pana se trezeste Maria (da, doarme!!!!!!!!!!). Va pupam Cornelia [gravi] (31 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANA, nu pediatrul mi-a recomandat sigilarea, ci stomatologul. Dupa parerea mea, suna logic ce mi-a spus, respectiv ca atunci cand cad dintii de lapte, radacinile raman in gingie, iar ele constituie sursa de calciu pt dintii definitivi. Sigilarea consta in acoperirea maselei cu o substanta (o sa aflu mai multe mai incolo, ca am si eu de sigilat o masea), iar ca masuri suplimentare ar fi evitarea gumei de mestecat, caramelelor si a altora similare (bineinteles, fara interzicere totala). Oricum, inainte de a trece la fapte, voi cere in mod sigur si avizul pediatrei, in care am incredere. V-am pupat. Madi si Mariuca (28.07.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi.Ninge,ninge mai ceva ca in decembrie si eu care asteptam primavara..... Daniel este bine doarme de la 10-11 pina la 9-10 dimineata iar ziua mai doarma pe la 3 -4 aprox o ora.mi-e si rusine dar el inca nu face la olita(cred ca din vina mea,nu m-am prea ocupat de asta)ai vostri fac,nu? Cornelai,nici Daniel nu a mai luat in greutate din dec. si ma bucur ptr ca are 16 kg. Gata sa trezit...va pup si o zi buna! doina popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Doinna
Buna dimineata si de la noi.Ninge,ninge mai ceva ca in decembrie si eu care asteptam primavara..... Daniel este bine doarme de la 10-11 pina la 9-10 dimineata iar ziua mai doarma pe la 3 -4 aprox o ora.mi-e si rusine dar el inca nu face la olita(cred ca din vina mea,nu m-am prea ocupat de asta)ai vostri fac,nu? Cornelai,nici Daniel nu a mai luat in greutate din dec. si ma bucur ptr ca are 16 kg. Gata sa trezit...va pup si o zi buna! doina popa
Si la noi a nins aseara ca in povesti cu niste fulgi mari si pufosi, a fost superb. Dar azi e soare si s-a cam topit tot. Olita? Ce-i aia? [;)]. Noi nu cunoastem asa ceva si nici nu ma chinui pana la un an. Momentan plange cand o asez pe ea de sare camasa de pe ea. Vai ce te invidiez cu somnul -- si citind ce scriu fetele pe aici cred ca nu sunt singura [^].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magdone: Imi place coafura si mai ales culoarea. Acuma ca tot nu pot si nu prea am voie ma imaginez si eu cum ar fi sa-mi deschid nuanta parului. Visele aste sint cind e liniste si pace pe aici, in schimb cind ma trage Alin sau Cristi de par ma gindesc ca poate ar fi mai bine sa fiu tunsa periuta. In legatura cu locul de joaca de la piata Alba Iulia, eu zic ca e mai bine ca bona sa se plimbe pe afara cu Razvan decit sa-l duca acolo, ca altfel ce folos ... tot in interior? Catan: Ma bucur ca mai pastrezi legatura cu noi. Cum mai e vremea pe la voi? A venit primavara? A inceput sa-mi treaca raceala, chiar si copii sint mai bine. Daca unele dintre voi va plingeati de o zi de 8 martie rea ce sa mai zic eu. Singura cu copiii toata ziua si in plus bolnava. Daca nu erau ei cred ca zaceam in pat toata ziua, dar asa a trebuit sa ma lupt cu ei sa-i sterg la nas sa le iau febra ( macar cu palma deoarece Cristi nu mai vrea termometru in fundulet), sa sar sa-i despart cind se suia Cristi pe cel mic. Sa fiu atenta la Alin sa nu cada ca se catara peste tot, sa salvez casetofonul din mina lui ca sa nu-l manince, sa aranjez cartile pe care Cristi le imprastie pe jos ca nu cumva Alin sa inceapa sa le suga cu o placere imensa si tot asa... daca vreti mai spun. Asa ca fetele care asteapta al doilea bebe sigur nu o sa va plictisiti. Eu acum astept cu nerabdare ca asta micu' sa treaca de la pozitia catelus (umbla in patru labe prin casa cu o viteza uluitoare) la cea bipeda si sa mai creasca putin ca sa se poata apara de asalturile de dragoste pe care le face Cristi asupra lui. Numai asa o sa pot sta mai linistita. Ma gindesc ca daca Flaviu al Mihaelei a umblat repede poate si Alin o sa ne faca o astfel de surpriza desi deocamdata nu are decit 8 luni. Carmenutza: Maya e uimitoare, mai ai un pic si o iei ajutor la servici. Azi-miine auzim ca stie sa editeze texte pe calculator. Andra: Imi place si de Luca vorbaretul, lasa-l sa-i streseze pe vecinii bunicului ca sa stie si ei cum sint copiii. Ieri a sunat o mamica la B1 tv si a primit o carte pentru copii si o jucarioara. Pe mamica o chema Andra si pe baietel Luca. Tu ai fost? Crisa: Sa speram ca Tudor nu are probleme cu viermisorii. In alta ordine de idei esti o mare "calaoare" ... inca o plecare peste hotare. Si cind te gindesti ca eu nici macar la vecinii nostrii nu am fost. Sper ca dupa ce o sa creasca copiii si daca o sa fim sanatosi sa merg si eu in tarile pe cere vreu sa le vad. Cornelia: Mai ai atit de putin pina nasti. Sper sa nu fie nevoie sa nasti la 1 mai, mai bine mai incolo, dar ai grija cu activitatile de curatenie dinainte de pasti, lasa-le sa le faca altcineva si tu stai in gradina la umbra. Romana_74: In legatura cu durerile de burta nu prea stiu ce sa-ti spun. Eu la prima sarcina am avut dureri mai mari si am luat alilestrenol ( ca acum ma gindesc daca nu cumva din cauza lui nu am avut lapte). Daca te-a verificat medicul si nu e colul scurtat nu cred ca e chiar asa de rau. Poate ar fi bine sa mai consulti inca un medic ca sa mai ai o a doua parere. Vezi , eventual vorbeste cu Mariana Tache sa te duci cu ea cind merge la control la medicul ei ( Todea Cezarin) la Stanca sa te vada si el. E un medic priceput, l-am cunoscut si eu si pe vreme aceea ( decembrie 2001) se pregatea sa-si dea doctoratul. Daca nu ti-e groaza incearca, spune-i clar ca esti ingrijorata si ai nevoie de o a doua parere, nu cred ca se supara, doar e justificata preocuparea ta ca mama pentru viitorul copilului. Gata ma opresc ca am scris deja prea mult. Va doresc un week-end placut. Romana, Cristian (22.06.2003) , Alin (25.06.2004) si burtica de 12 saptamini. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana, inca o data toata admiratia mea. Nu te plangi deloc de bb din burtica. Pupici baietilor! Din cate vad eu Romana a fost singura hotarata cu 3 copii. Prin subiectele alea vechi am citit ca erau mai multe doritoare. Oare ghiciti cine printre ele? A fost o pacaleala cu somnul Mariei de azi. Cum v-am trimis mesajul, a inceput sa planga, asa ca m-am multumit cu faptul; ca a dormit cat de cat. Este clar o perioada dificila. Atatia copii au probleme cu somnul. Daca si Dana se plange! Stiu ca Stefania a dormit singurica de la inceput. Dar or sa se faca ei mari si or sa ne dea afara din camera! Crisa, succes cu plecarea in Coreea! Foarte bine ca te-ai lasat tentata. (Zic eu, care nu mai imi vine sa o las pe Maria singura nici un minut). Lasa, ca daca vine si bb2 (scuze, dar nu ma pot abtine sa nu redeschid subiectul) o sa fii mai putin plimbareata o vreme [:D]. A, si noi am avut zapada ca-n povesti. E un soare cu dinti afara! Chiar ii ziceam Mariei ca vine primavara si se topeste zapada, infloresc floricele, dar ea: "nu, iana". Va pup Cornelia [gravi] (31 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana - eu ma amuz cind vad cit esti tu de incintata de zapada de ieri seara, iar eu ma si gindeam ca innebunesc de tot daca mai vad fulgi, si inca d-aia mari si desi [:D] Recunosc, sint iremediabil pierduta ptr acet anotimp, nu mai suport dresurile, puloverele, ghetele, fularele, nimic... Romana - nu eram eu, avem doar niste nume comune [:D] Magdone - imi place noua tunsoare, abia astept sa te vedem live la urmatoarea intilnire. Cit despre locul de joaca, e bun in timpul saptaminii, cind e gol, ca in week-end e un fel de mall ptr copii. Cit despre plimbat vs. playground, sincer n-are a face una cu alta, daca e frumos e normal sa plimbe copilul pe-afara, dar la niste zile de-alea cum au tot fost, friguroase si cu ninsoare, e o alternativa ptr copil. In plus le face bine socializarea cu altii ca ei, desi Luca nu sta decit daca ne vede, cind disparea bunica-sa din raza vizuala, incepea sa urle. Doina - nici eu nu-l pun pe oala pina la 2 ani cel putin, ca n-am cu cine sa ma inteleg si vreau sa minimizeze perioada de scandal in jurul acestui subiect. Deci, nu-ti mai face griji, mai sint si altii in aceeasi situatie (sau in aceeasi oala, daca vrei...[:D]) Madic - mersic ptr info despre sigilare, eu am niste amici care au cabinet, si lucreaza si ptr copii, imi tot spun sa-l duc si pe Luca la un control de rutina, dar n-am apucat, sau macar sa se joace ptr ca au un spatiu dotat de Chicco special ptr copii acolo, ca sa-i imprieteneasca cu cabinetul. Am sa intreb si eu cu prima ocazie. Cornelia - si eu vroiam 3 copii, mai vreau inca, dar pina acum n-am reusit sa cad la pace cu Dani decit ptr al doilea, m-am gindit sa-l facem noi pe asta, apoi ne mai tragem sufletul, si, daca mai e cazul, mai intra unul peste citiva ani [:D] Om vedea!... miine mergem la petrecerea de 1 an a unei prietene de-a lui Luca, abia astept. Sper sa fie frumos sa nu-l imbrac in salopeta de fis [bang] pup u, Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/5f5d"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...