Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de oct-noi-dec 2003 (53)


Recommended Posts

ciuf , bine ai venit acasa dupa atatea peripeti prin aeroporturi. De Luca nu ma mir ca sunt si eu disperata le fel ca si tine cu nazdravanul meu. Pupicci si iar WELLCOME HOME[flo] dpintilie , imi pare rau de Andrei , sper ca este bine si nu are nici o problema la ochisori de la ceara. Te super inteleg in legatura serviciului , copii, gatit, cumparaturi..etc deci fara scuze.Daca observi majoritatea dintre noi in perioada asta ne vaietam de nazdravani(e). Pupici si multa sanatate. liliana superbe pozele .[pup] carmen, trebuie sa gasesti pe acolo o sala de sport cu babysiter. Cauta si vei gasi .Eu am gasit si ma simt super bine cand vine ziua sa mer la sala .merg de 2 ori pe sapt dar cand ies de acolo parca sunt alta femeie.Ma simt mai bine mental. Bafta [pk][greutati] alinkav , si Alvarica mi-a prins camera video si PRAF a facut-o , bine ca am avut garantie la ea si am mers sa o schimbam.[:(!] adameasca sper ca LUCA sa se simta bine si sa ii treaca mucisori[pup] ven, si noi il obisnuisem pe Alvaro sa pape cand se uita la papusile mapetz dar nu cred ca era o decizie buna pentru el sa manace si sa se uite la TV , asa ca l-am dezvatat cu toate ca a facut mofturi si a uralt cateva zile dupa papusi dar a mers smecheria.Ii spuneam ca daca papa il las sa se uita la TV pe canapeaua lui si ii dau suc...la inceput nu isi stia el ce inseamna dar acum a inceput sa stie ca dupa ce papa il las la TV cu suculet baut cu paiul direct din cutiuta. Si alvaro tot pe mancarica la borcanele este si daca incerc sa ii schimb mancarica cu gatita de min eu ma enervez asa de tare de arunc cu mancarea in gunoi ca Alvaro tot borcanele lui le vrea.Am incercat sa ii fac mancarica si sa o pun in borcanelele lui dar degeaba ca stie gustul iemdiat si le da afara si spune Mu..muuuu (NU) Pupam pe markus si va dorim multa sanatate. Vikinga deci pana la urma Aldo este tot in grupa de biberonari cu Markus, Alvaro si MAIA.[:D][:D] Pupici si asteptam pozne noi cu Aldo. Paula imi pare rau de prietena ta .Multa sanatate va dorim [flo] [^]Iar despre noi nu stiu ce sa va spun deocamdata ca ma revad printre voi si Alvaro printre nazdravani[copil][copil][copil][copil][copil] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37862"]A fost odata...[mamica][/url][url="http://community.webshots.com/user/alvarodaniel1"]Fat-Frumos din LACRIMA[copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Liliana, Carmen, am vazut pozele, sunt topita dupa flacai, dar mai ales dupa Laura. [:D] Dana, sper sa va mearga totul bine si sa reusiti sa plecati. Imi pare rau ca ati avut atatea evenimente nefericite doar intr-o saptamana... Elena, mucii sunt bine merci la locul lor. :)) Poate om scapa de ei pana la vara. [:D] Valeria, sa fiu in locul tau si al lui fi-tu as dormi o saptamana neintoarsa dupa atatea patzanii pe drum. :)) Chiar asa, cat e de obosit Luki? Al meu a dormit 2 zile bine dupa un weekend la Bucuresti... [:D] Paula, am vazut-o si pe Alexandra cea fericita dupa plimbarea cu sania. :)) E frumusica foc cu bujori in obrajori. :)) Ileana, [mamica] lui Luca(2 octombrie 2003) [url="http://community.webshots.com/user/adamestii"]pozele noastre [foto][/url] [url="http://community.webshots.com/user/adamestii2"]poze noi [foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Ma apucai si eu sa iau pozele la rand si sa le vad. Dana, succes in noul drum ce va asteapta. In ce stat veniti? Imi place poza aia Imbufnila, cu "boroboata" pe frunte. Elena, e safe suportul de bicicleta pentru Alvaro? Il tenta si pe al meu sot sa-i ia lui Luki asa ceva. E mai practic decat titireasca de o tragem dupa bicicleta. Liliana, frumosi copii ai. Sa-ti traiasca si sa aveti numai bucurii. Si al tau e de o harnicie nemaipomenita. Doamne, de-ar fi asa si cand sunt mari... Si al meu face curat, dar vad ca prefera in jur de 2-3 noaptea sa puna casa la punct. Laura e o frumoasa, are niste trasaturi atat de fine, delicate. si pare un copil tare cumintel. Asa e? Carmen, Mateiutzu e bun de facut reclama la periute de dinti. E mortala poza aia. Chiar se spala singurel pe dintisori? Eu l-am spalat pe al meu numaI de vreo doua ori. Ieri am facut curat, azi e dezordine in toata casa. Luki se duce in camera lui, ia toate jucariile, le arunca pe scari, sub scari si se amuza teribil. Eu acum ce sa fac? Ca incep sa fiu la capatul rabdarii. Asa ma bucurasem ca terminasem si eu curatenia cat de cat in casa. Insirate maturi, mopuri, carpe, etc. A invatat sa se urce pe scaun, apoi pe masa si danseaza pe ea. Voi ii mai infranati sau ii lasati sa-si faca damblalele? Ca acum ma gandesc la ce fel de educatie ii dau daca il las sa-si insire jucariile peste tot, sa cotrobaie peste tot. Urca scarile si le coboara de zeci de ori pe zi. Isi da drumul pe burta si aluneca pe trepte. Ma bate gandul sa cumpar niste lemn sa-i confectionam niste rafturi pe care sa-i expunem jucarioarele. Dar mai intai testez piata sa vad preturile si cu ce ies mai ieftin. Cumparatul sau confectionatul. Aveti ceva site-uri de unde m-as putea inspira de niste modele de rafturi pentru camere de copii. M-am uitat la Ikea si am gasit ceva si nu prea. Astazi am dormit si eu un pic cat s-a odihnit Luca si m-am trezit mai trista. Mi-e dor de parinti, de prieteni. Vorbesc cu mama o data la doua zile pe Internet, astazi am pus webcam-ul sa-l vada pe copil tunsi si o simteam ca plangea cand il vedea. Greu e departe de cei pe care ii iubesti. Pupicei, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ciuf
Ma bate gandul sa cumpar niste lemn sa-i confectionam niste rafturi pe care sa-i expunem jucarioarele. Dar mai intai testez piata sa vad preturile si cu ce ies mai ieftin. Cumparatul sau confectionatul. Aveti ceva site-uri de unde m-as putea inspira de niste modele de rafturi pentru camere de copii. M-am uitat la Ikea si am gasit ceva si nu prea. Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
[hia][si-eu] La noi la Ikea exista un "colt de resturi". Acolo ai putea gasi rafturi, ma rog, improvizatii. Daca aveti imaginatie chiar nu-i greu deloc. Separat cumparati suporti de prins in perete. Iese f bine. Asta in cazul in care exista si la voi coltul acesta de resturi. Ileana, de o luna si ceva ii curge nasul lui Lukas de m-a disperat. I-am pus pe rand 6 tipuri de picaturi (toate ptr. copii, nu asa aiurea-n tramvai). Nici un rezultat. Simt ca nu mai pot[alcool]. Oare chiar nu exista rezolvare[:(!] Tusea e si ea la loc de cinste, in special dimineata. Pupici la toti pitici si la mamici, desigur[pup] Mada, mami de Antonia****06.01.2001 Lukas******14.10.2003 http://community.webshots.com/user/madutzu05 In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru-cinci lamai pe ora (Iren[pup])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia][hia][hia]Bine v-am regasit fetelor! Ma luat valul[surf] si-am uitat[ups] Pupici multi inca o data[:X][hia][hia][hia] Mada, mami de Antonia****06.01.2001 Lukas******14.10.2003 http://community.webshots.com/user/madutzu05 In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru-cinci lamai pe ora (Iren[pup])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciuf, eu il am pe bicicleta in spate de 3 luni adica imediat dupa ce a implinit 1 an si ii place la nebunie si chiar este SAFETY dupa parerea mea.Casca pe cap si hai pe bicicleta cu mami la plimbare[bicla]...asa ii spun eu lui Alvaro si cand aude vai ce se mai foieste ca nu gaseste casca...cred ca sigur il va fascina si pe Luka atat si pe tine. Noi sapt viitoare ne apucam pentru camera lui bebe sa o re-aranjam ca i-am cumparat pat si alte jucari de baiat mare ...si o sa mergem si noi sa ne uitam dupa rafturi ceva asa sa ii fac mai mult loc in camera.Nu stiu deocamdata de unde sa apuc si ce sa fac dar imediat cand am idei o sa te tin la curent. Te cred despre dorul de parinti si prieteni...si stiu ca este greu dar asa este Destinul nostru sa fim departe de ei. Eu nu mi-am vazut familia de 6 ani si nu stiu cand o sa ne revedem. Pupici si nu mai fi trista[;)] madutzu, sanatate multa pentru Lukas si pupam si pe Antonia.[pup] adameasca[pup]pentru Luca cu mucisori[pk] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37862"]A fost odata...[mamica][/url][url="http://community.webshots.com/user/alvarodaniel1"]Fat-Frumos din LACRIMA[copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama... Elena... de 6 ani!!! Vai saracuta de tine.. Ciuf inteleg exact ce spui, e tare greu fara cei dragi. si pe mina ma doare sufletul ca ai mei nu se pot bucura de noi, de aldo.Ufffff greu e[:(]. Ma gindeam si eu asa la ai mei, eu aici frate-miu in italia, au ramas saracii singurei doar cu un catel. Dar intr-un fel sunt fericiti ca ne stiu ca suntem bine. dar..tot greu e. Eu sun la 2 zile sau chiar in fiecare zi ca am o posibilitate sa sun ieftin, cam 8-10 centi un minut si e ok. Stiu ca in canada sunt niste cartele speciale foarte foarte ieftine, Carmen stie mai bine. Sunt bune posibilitatile astea, bine ca mami a ta se descurca cu computerul! Aici vad mame la greu cu bicicleta cu suport pt bb. de fapt aici se foloseste bicicleta tare mult, toti turistii vin cu asa ceva sau inchiriaza, ca sunt trasee speciale pt bicicleta peste tot. Mare pacat ca eu nu stiu sa merg pe bicicleta. Daaa..habar nu am, hai ca cine stie as invata singura dar nu m-as aventura si cu aldo la cit de catastrofa sunt:))) Si al meu face o groaza de prostii. Vai..eu nici nu-mi imaginam ca e posibil asa ceva[:D][:D] Dana m-am speriat numai inchipundu-mi..cum mai cu ceara topita si fierbinte??? sau cum? vai de mine ce ati tras-o! Si chiar vrei sa pleci in stat? nu vezi ce ne plingem noi de parinti[:D], stiu ca ziceai ca esti foarte legata de mama ta. Ei dar te obisnuiesti:)) Cum zicea Elena daca e sa fie asa destinul, asta e! Si Aldo se urca pe scaun si apoi pe masa mare, face groaza de nebunii zilnic! Exact ce ziceti si voi. Singura sansa gasita de mine pina acum e sa-l scot afara dupa amiaza mult, de preferat pe plaja sa se joace in nisip, sa alerge ca nebunul unde si cum vrea el fara sa stau aplecata dupa el. Si ajunge destul de obosit acasa. E bine ca doarme bine noaptea. de pe la 8-8.30 pina dimineata la 8.30-9 chiar si 9.30 uneori. Se trezeste dupa apa o data de doua ori sau pt ca viseaza urit nu prea stiu eu care e cauza, oricum ii dau apa si fug repede din camera si adoarme rapid la loc. A luat mama patut pt Aldo acasa sa am pt vacanta, ca mai bine e asa decit sa mi-l obisnuiesc alintat cu mine in pat. Chestia e ca el are tabieturile lui, stie ca el face nani in patutul si daca l-as lua la mine in pat ar cauta joaca. Sigur!! Ven sa vezi ce batai de cap o sa am eu cu borcanelele in romania...ca am vazut ca oferta e extrem de redusa si cind vad hipp-urile alea ca scrie ruseste pe ele parca imi trece din avint sa le mai iau. Sper sa-l obisnuiesc sa pape mincarica normala. O sa trebuiasaca sa vin si cu Aptamilul 3 dupa mine, parca l-as trimite prin posta, dar ma gindesc ca aia acolo mi-l trec prin vama si o sa trebuiasca sa platesc cine stie cit. Ciuf chiar vroiam sa te intreb ceva. La otopeni ai fost intrebata de vama pt laptop, camera si alte nebunii? Ca eu inca nu mi-am facut pasaportul de cetatean roman cu domiciliul in strainatete si stiu ca-s unii nesimti rau de tot. Te pun sa platesti vama chiar si pt bunurile tale, daca nu ai acele certificate de cumparare cu numele tau pe ele. eu am certificat de cumparare da nu e frate nici un nume pe el. Chiar ma gindeam la chestiile astea. la tine cum a fost? Si Doamne ce drum lung si chinuit ai avut....la mine o sa fie cam asa: juma de ora cu trenul in care punem masina de pe insula pe pamint, apoi 2-3 ore autostrada pina in hamburg, apoi zbor cu escala in budapesta de vreo ora si ceva, in bucuresti voi fi dupa vreo 4-5 ore. Si apoi pina la galati, asa adunat vreo 12 ore. Si to mi se pare lung[:D] Ven sa incercati de aici biscuitii de la nestle bären taler sunt cei mai buni garantat si mai e ceva de desert f bun se num früchteriegel tot de la nestle(un fel de fructe presate arata ca o napolitana ceva nu stiu cum sa explic, dar cert e ca aldo e lesinat dupa acest dulce) si din celelalte sortimente de mincare milasan e bio, restul nu. Eu ii dau amestecat ca sa se obisnuiasca cu alte gusturi sa putem trece la mincare obisnuita. Dar vad ca nu am mari sanse[:D].Da singurul avantaj din povestea cu borcanelele e ca papa bio si aici in germania chiar nu e simplu sa gasesti tot ce ai nevoie bio, dar nu imposibil. Am ferme micute aici pe insula unde nu e poluare nu e nimic si fac miercurea tirguri cu pui de ai lor cu legume. sanse as avea. Vai cit am mai scris... Pup va las[pup] Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua dragelor, La multi ani ! cu mare intarziere pentru toate mamicile si fetitele din gasca clubului 0-4 ani.Va dorim o primavara frumoasa,plina de impliniri si satisfactii si sa fiti iubite si fericite. Dragelor,reusesc si eu,dupa lupte seculare,sa ajung sa scriu si ,mai ales, sa citesc ce ati mai scris voi.Am incercat in weekend sa intru in forum,dar nici macar site-ul nu se deschidea si...m-am lasat pagubasa.Asa ca am ramas codasa... Ileana,Claudia,Alina,va raspund cu intarziere,sper sa va mai amintiti ce mi-ati scris : multumesc pentru aprecierea referitor la fomista de Luana...Uneori si eu ma minunez de cat poate manca copiluta asta a mea.Zici ca e decupata de pe revista Foamea.In fine:fetelor,Luana mananca asa de cand s-a nascut.In maternitate papa san si mai manca si un biberon de lapte.Apoi acasa papa titi cam la 2 ore si jumate(adormea cu laptele in gura si i se prelingea pe la coltul gurii,ca la betivi,asa de ma distram....).Laptele de la san era consistent ,insa pe mine m-a doborat oboseala,asa ca Luana a inceput sa manance mar ras cu biscuite pe la 2 luni si un pic.Si a mancat,a mancat de ziceam ca o sa ne haleasca si noua urechile.De aceea am fost nevoita sa ii introduc alimentele putin mai devreme decat spune in carti si ne-a fost bine,si noua parintilor si copilei.In primul rand a inceput sa doarma bine noaptea si avea alt tonus peste zi.Iar noi,parintii,am inceput sa recuperam somnul pierdut.Cand avea Luana vreo 4 luni am inceput sa-i dau iaurtul de fructe si supe si piureuri si incet-incet carnita de pui si oul fiert...si asa mai departe.Cand doctorita noastra a auzit...mai ca nu m-a dat afara din cabinet,asa m-a luat la 3 pazeste si a tipat ca sunt inconstienta.N-am zis nimic si cand a vazut-o iar pe Luana la vaccinul de an atata a laudat-o si a dragalit-o si a iesit cu ea in sala de asteptare sa o arate si la alte mamici de acolo sa vada cum tre' sa arate un copil sanatos.Iar mie imi venea s-o paruiesc pe madam doctora si sa intru in pamant de rusine.Asa ca sa stiti ca eu am facut cu copiii cam ce mi-a zis sufletul si constiinta mea si nu am facut rau. Pe la 7-8 luni Luana a inceput sa manace ce mancam si noi la masa,caci pranzul si cina il luam toti 4.Si Luana se uita la noi cum mancam si ne urmarea cu privirea cum ducem lingura din farfurie la gura(stiti voi cum fac copiii) si urla si intindea manuta.Mi-a fost teama sa-i dau la inceput,dar azi un pic,maine un pic si tot asa...pana cand i-a furat lui tata-su felia de salam de pe paine si a halit-o,adica a devorat-o cu o pofta....de m-a speriat.Asa ca,si din cauza ca gateam mancare pentru ea separat si nu o manca,nici macar nu mai vroia sa o atinga cu gura,am renuntat sa mai cheltuim bani pentru meniul ei special si am trecut-o pe borsuri si tocanite si cartofi prajiti si toate celelalte.Nu demult,chiar saptamana trecuta,am avut gatit ciorba de fasole uscata,iar Luana a mancat portia ei cu noi la masa si a cerut si supliment,inclusiv costita taita marunt pe care eu o pun in ciorba asta.Iar de convins,cred ca v-ati dat seama,nu a fost nevoie s-o conving sa manance orice,caci a cerut singurica si a mancat si mananca tot ce ii dau.Adica aproape tot,ca ce nu ii place nu mananca.De exemplu nu ii place spanacul.Nu ii plac portocalele si kiwi dintre fructe.Nu prea ii mai plac biscuitii...Cam asta ar fi cu Luana mea...Eu ma bucur ca e sanatoasa,chiar daca e un dracusor de fata.E atat de rea si de alintata....!Ma exaspereaza.Daca o certi face o moaca de iti vine sa-ti dai singur una si sa-ti spui ca esti un tiran.Sau intinde gurita sa vina sa te pupe ca sa n-o mai certi si rade cu zambetul circular. Fetelor,hai ca iar m-a uitat Dumnezeu in fata ecranului...si mai am si alte treburi:tre'sa fac ceva haleala ca-mi vine baiatul de la scoala.Acum Luana doarme,dar cand s-o trezi o sa faca ca uraganul prin casa de foame. Va doresc tot binele din lume,sanatate multa tuturor copilasilor si sa fiti iubite.Pupici Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, hai ca m-am distrat cand am citit ce fomista e fetita ta [:-)))]. Matei a fost asa cand era tare mic, acu fug dupa el cu mancarea de multe ori. Dimineata in schimb cand se scoala flamand si el cam tot asa face, canta pana ii fac mancarea [:D]. Dar eu zic ca e mai bine sa fie papaciosi decat sa fugi cu mancarea dupa ei ... am vazut prietene de ale mele ce se mai chinuiau sa dea mancarea la copii .. si eu cand era Matei de 4-5 luni si ziceam ca manca prea mult, imi ziceau ca nu stiu eu ce vorbesc ... ca ce nu ar da ele sa fie asa si cu copiii lor! Sa iti traiasca, sa fie sanatoasa si sa isi mentina apetitul! [:D] [url="http://community.webshots.com/user/carmen77104"]Matei [foto][/url] Carmen [mamica]si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...