Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

astept cerere in casatorie!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Victoria, Nu se verifica nimic din ce ai spus. Pur si simplu pe mine constringerile astea sociale nu numai ca ma lasa rece ci chiar ma deranjeaza. Lasind la o parte "oprobiul" social pomenit de NinaB, care este valabil din pacate, tot nu am fost lamurit. Deci mai incerc odata. Dpdv pur personal, deci neluind in seama cutumele sociale, petecul de hirtie face relatia mai reala decit in lipsa acestuia?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dansule, nu e vorba de cutume. E vorba ca e - sa zicem - o dovada de incredere si daruire pe care si-o fac reciproc. Si daca tu nu te simti ok sa faci asta, nu o faci.Daca e ok si pentru ea, foarte bine. Dar s-ar putea ca, undeva, in sufletul ei, s-o doara si sa creada ca nu o iubesti suficient de mult ca sa faci asta pentru/impreuna cu ea. Cume cazul lui tzuni: pentru el e ok, dar pe ea o doare... Acum am reusit sa imi explic mai bine argumentatia? sper... V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by NinaB
... cat despre casatoria survenita in timpul sarcinii sau dupa aparitia copilului...mi se pare falsa si jenanta! mie personal imi aduce a circ si/sau obligativitate!
Asta-i chiar o afirmatie ridicola! Noi ne-am casatorit fiindca am ramas insarcinata si avem si acum o relatie foarte buna, Slava Domnului! Eram un cuplu stabil si inainte de a descoperi bebelusul ascuns in burtica, doar ca nu eram nici unul pregatiti de "oficializare". El si mai putin decat mine... Dar s-a intamplat asa, bebe a grabit un pic lucrurile si bine a facut. Dar cred ca la "circ si obligativitate" poate doar soacra-mea s-a gandit, de suparare ca-l pierde pe fi-su! Revenind la subiect, Tzuni tu spuneai ca n-a aparut altul. Ti-ai fi dorit asta? Daca da, atunci poate e mai bine ca nu v-ati casatorit inca... Dans, ca sa-ti raspund la ultima intrebare: eu nu cred ca acel petec de hartie are importanta, doar ca uneori iti dai seama de asta doar dupa ce-l ai! Casatoria e importanta pentru fete, asta e, ce sa facem... Muuuuult mai importante sunt dragostea, intelegerea, respectul reciproc, etc, etc. Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) [url="http://community.webshots.com/user/noracosmin"]poze[/url] si [url="http://community.webshots.com/album/252080358vrkdjW"] poze noi din decembrie 2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dans Si sincer sa fiu eu nu mi-as dori sa fiu intr-o relatie cu o femeie care ma conditioneaza in felul acesta. Fie se intimpla natural si decizia de casatorie este dorita de ambii parteneri fie nu. Cita vreme relatia este stabila, armonioasa, bazata pe dragoste si respect reciproc, consider ca este o relatie de succes si nu vad ce altceva mai poate cineva sa-si doreasca. Deci, ma lamureste si pe mine cineva?
Pai tocmai asta este problema, in cazul lui Tzuni, faptul ca nu ambii parteneri isi doresc acelasi lucru. Sa spunem ca ea are, de partea ei, argumentele pe care le-a adus NinaB, pe care vad ca le consideri pertinente. Ce argumente ar avea el sa nu faca pasul acesta? Sau, altfel spus, daca relatia este "de succes", cum spuneai tu, cu ce ar putea-o strica un certificat de casatorie? De imbunatatit n-o imbunatateste, dar cu ce o strica?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga tzuni sa stii ca fiecare sac are petecu lui.tu esti fata desteapta si in mod sigur c-o sa primesti ce t-i se cuvine.Daca crezi ca nu-i el cel asteptat nu dispera......o sa vina cind va trebui. frate-miu are 32 de ani si i-e frica de insuratoare....sper din toata inima sa fie cineva sa-l faca sa uite de toate si sa-l vad la starea civila.nu d.p.d.v. al hirtiei ci asa sa-si simta putin responsabilitatea....si sa nu mai fie pasare hoinara.(sa nu credeti ca-i neserios e doar un copil mare)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, sinteti amindoi adulti pune-i problema deschis. Spune-i de ce vrei casatorie si discutati sincer ce va doriti fiecare si ce puteti face. Femeile care nu au fost casatorite niciodata viseaza intr-adevar casatorie. Este cumva bagat in subconstientul lor de mici copile ca "implinirea" unei femei este sa se casatoreasca si sa aiba o familie foarte frumoasa. Din aceleasi motiv e importanta si nunta, toaletele si toate celelate accesorii care inghit bani multi si nu au nici o importanta in fericirea viitoare a unui cuplu. Vedeti toate povestile copilariei in care totul se termina cu bine si personajele au trait fericiti pina la adinci batrineti... De asemeni este in natura femeilor sa-si doreasca copii. Casatorite sau nu la o anumita virsta mai toate femeile doresc copii. Cresterea copiilor presupune existenta unei familii. Daca acea familie casatorita e mai bine pt. ca din cite stiu eu legislatie Romaneasca nu prevede drepturi pt. copil sau mama in cazul in care un cuplu are un copil si barbatul "dispare" intr-o buna zi... Din aceasta cauza femeile se gindesc destul de devreme (prea devreme daca ma intrebati pe mine) la casatorie. In cazul tau ai 30 ani, esti coapta ca sa zic asa. Spune-i ca apogeul fertilitatii la femei este de 28 ani dupa care scade si ca daca va doriti copii acum e bine sa ii faci... Daca e o persoana rationala si matura te va intelege. Succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Din moment ce un barbat si o femeie au o relatie stabila si armonioasa, daca locuiesc impreuna si isi impart vietile unul cu celalalt, ce altceva aduce un certificat de casatorie in ecuatie? Nu este relatia reala fara petecul de hirtie?
quote:
Si sincer sa fiu eu nu mi-as dori sa fiu intr-o relatie cu o femeie care ma conditioneaza in felul acesta. Fie se intimpla natural si decizia de casatorie este dorita de ambii parteneri fie nu. Cita vreme relatia este stabila, armonioasa, bazata pe dragoste si respect reciproc, consider ca este o relatie de succes si nu vad ce altceva mai poate cineva sa-si doreasca. Deci, ma lamureste si pe mine cineva?
nu stiu daca trebuie sa te lamureasca cineva ... esti deja "lamurit" in acest sens ... casatoria = este un lucru absolut firesc pt 2 persoane care cred in aceasta "institutie" tu nu crezi in "casatorie" ... si te simti mai bine asa ... bravo tie ... dar sincera sa fiu nu stiu cate relatii ti-ai inceput ... aruncand cartile pe fata ... adica: "draga mea daca ne intelegem asa de bine ... de ce sa ne casatorim ???" eu una mi-am spus punctul de vedere inca de la inceputul relatiei ... departe de mine de a obliga pe cineva cu ceva ... dar eu sunt mai conservatoare de fel ... si i-am spus sotului meu de la inceput ca imi doresc sa am o familie "cu acte" ... asta ca sa nu am surprize pe parcurs ... dehhh am vazut multe specimene ca d'ale "dans" ... Tzuni - sfatul meu e sa deschizi o dicutie in acest sens ... acum depinde si ce iti doresti TU ... iti doresti sa fi cu EL orice s-ar intampla ... sau vrei sa fi cu un OM care sa fie pe aceeasi lungime de unda ca si tine, caruia sa nu-i fie frica de angajamente ... pe lunga durata ... am intalnit fete care s-au batut cu pumnul in piept ca ele nu si nu ... nu vor casatorie ... luate la bani marunti si studiate ... am ajuns la aceeasi concluzie ... toate vor sa se marite ... numai ca unele sunt luate in CASATORIE si altele nu ... este tare pacat ... dar asta e ... nu poti fi fericit fara compromisuri ... (nu ma intelegeti gresit ... nu judec pe nimeni ... pur si simplu spun ceea ce am vazut cu ochii mei) nu sunt de acord cu lucrurile pripite ... dar in 6 ani poti sa-ti dai seama daca vrei sau nu sa ai o familie cu persoana respectiva ... cu toate ca stiti voi cum se spune ... stai o viata alaturi de un OM si nu il cunosti ... asa ca tzuni mai in gluma, mai in serios ... daca iti doresti acest lucru mult de tot, atunci trebuie sa-ti faci curaj si sa-ti spui oful ... eu nu numai ca mi-am cerut babatul in casatorie (ca lui ii era bine si asa!) ... dar sunt iubita, respectata ... si intr-adevar nu s-a schimbat nimik ... atat doar ca acum sunt "sotia" ... in Romania statutul de sotie e unul si cel de prietena ... e altul ... PS nu m-am casatorit pt acest statut ... imi iubesc sotul f mult ... si daca stau bine sa ma gandesc as fi fost si acum cu el ... chiar daca nu il luam in casatorie ! tzuni - iti tin pumnii si sper fi fericita pe deplin ... orice s-ar intampla [flo] [url="http://img.photobucket.com/albums/v245/Dambustel/ArisssiZorro.jpg"]Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nora draga, poate imi explici si mie cum nu ati fost pregatiti sa va casatoriti pana in momentul in care l-ati descoperit pe bb...si brusc v-ati pregatit cand ati aflat... ca rationamentele mele ridicole...tot catre obligativitate ma conduc... plus ca o mireasa cu burta in gura sau cu plodul de poale mi se pare de-a dreptul si de-a stangul caraghioasa... contrazice toate imaginile alea idilice cu care am fost crescute! asta nu inseamna ca neg importanta cununiei religioase (facute decent si discret), dar respectarea traditiilor romanesti:cerut de la parinti, rochia alba, jucatul voalului si pusul basmalei...mi se par un circ perfect! parerea mea[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...