Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

astept cerere in casatorie!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by NinaB
nora draga, poate imi explici si mie cum nu ati fost pregatiti sa va casatoriti pana in momentul in care l-ati descoperit pe bb...si brusc v-ati pregatit cand ati aflat... ca rationamentele mele ridicole...tot catre obligativitate ma conduc... plus ca o mireasa cu burta in gura sau cu plodul de poale mi se pare de-a dreptul si de-a stangul caraghioasa... contrazice toate imaginile alea idilice cu care am fost crescute! asta nu inseamna ca neg importanta cununiei religioase (facute decent si discret), dar respectarea traditiilor romanesti:cerut de la parinti, rochia alba, jucatul voalului si pusul basmalei...mi se par un circ perfect! parerea mea[alcool]
daca ptr. tine aceste traditii reprezinta un " mit sacru " , marita-te virgina , ori te-ai maritat virgina ? ema&richard-sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai Tzuni, Dar tu ce iti doresti sa te ceara odata de nevasta ca sa faci nunta,in rochie alba etc...sau ti-e teama ca "bola lunga ,moarte sigura"? Daca va iubiti si va respectati nu cred ca e asa o mare problema. Toate lucrurile vin la timpul lor,firesc! Si nu cred ca daca grabesti lucrurile vei fi mai fericta,poate vei trai cu sentimentul ca l-ai fortat! Si nu esti "fata batrana" la 30 de ani !!! Numai bine! pitica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga tzuni si eu am avut un prieten cu care am stat 4 ani.La un moment dat am observat ca eu il iubeam de nu mai puteam iar lui i se rupea de mine,asa ca intr-o buna zi l-am intrebat cam ce intentii are,dar binenteles cu alte cuvinte,mult mai dulci caci eram indragostita lulea si nesimtitul stii ce mi-a raspuns?:da' ce tu crezi ca te mariti cu mine?[:0]Binenteles ca l-am lasat cat ai zice peste!Dar nu atat pt faptul ca nu voia sa se insoare cu mine cat pt tonul cu care mi-a raspuns.Si bine am facut![zz]Ca dupa cateva luni l-am cunoscut pe sotul meu,care este exact opusul lui si pe care il iubesc si ma iubeste la nebunie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fie clar pentru toata lumea...caci cu celelate fete am lamurit pe PM! NU JUDEC PE NIMENI! de unde drq ati mai scos si sacralitatea... pur si simplu mi se par caraghioase miresele cu sarcina avansata sau copil alaturi! repet ca sa pricepeti: asta e opinia mea! strict! n-are legatura nici cu virginitatea, nici cu frumusetea maternitatii, nici cu frumusetea si importanta casatoriei, nici cu traditia! este o pura constatare personala! (analogie: si daca nu-mi place mutra Monei Lisa inseamna ca-l consinder pe Da Vinci un idiot? ei bine, nu! imi place aproape tot ce a pictat! in rest, a avut idei geniale! dar nu-mi place mutra madamei...) un soi de obligativitate e data de normele morale si sociale valabile in Ro (pentru ca, din pacate, mentalitatile stupide privind copii din afara unei casatorii sunt greu de schimbat in Ro).cat despre "barbatul nu poate fi obligat sa ia o femeie de sotie"...ma rog...eu credeam ca doi oameni care se iubesc si se respecta se "alatura" pentru ca asa vor AMANDOI, si se "iau" reciproc,nu el "o ia" pe dansa! si rugamintea mea...pt ca suntem off topic: daca mai aveti nalemuriri existentiale cereti explicatii pe PM!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuzele mele, fetele, nu sunt eu inteleapta lumii, dar chiar ca unele subjecte sunt off topic[bang] ma intreb ce-o gandi saraca Tzuni? chiar asa, unde esti, Tzuni? a trecut ceva timp pana am regasit subiectul si tare-mi doream sa stiu ce ai facut, cum esti? pe toate paginile am dat de discutii care mai de care mai pro si mai contra. dar tu unde esti, ce faci, ce zici? l-ai...(cerut:))ori ba? te ia sau il iei tu pe el? "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine zis Corina... Ma mincau si pe mine degetelele sa scriu, cuiva, de bine... dar m-am gindit la fata aia care se gindea ca gaseste suport si sfaturi aici... si cind colo... Sper ca mai revine si citeste si rindurile celor care doreau sa o ajute nu sa improaste cu noroi. Bafta multa si... cere-l odata!!! Cristina Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu exista moment in care o femeie e mai frumoasa decit in 1. cind e mireasa, 2 cind asteapta un bebelus. Asa ca eu cred ca cele care se marita asteptind un bebelus sunt de doua ori mai frumoase! Si cred ca acu gresesc in cunostintele mele, dar dau si eu cu intrebarea: nu cumva era si Maria, gravida cu Iisus cind l-a luat pe Josef de barbat? Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar Ajutati un OM sa traiasca! http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca problema este faptul ca el a mai fost casatorit, a fost o experienta neplacuta si nu se grabeste s-o repete. Cred ca o vrea pe Tzuni si nu strica sa-l ceara ea in casatorie, cu tact si explicandu-i ca nu vrea sa-i puna latul de gat. Multe fete si-au cerut ele sotii. Si asta nu pentru ca barbatii in cauza erau rai, eu nu cred ca Dans e un tip naspa, dimpotriva, pur si simplu 99,99% dintre barbati se simt bine asa cum sunt si nu simt nevoia sa schimbe situatia. Dar e foarte posibil sa fie fericiti si casatoriti, daca nu mai fericiti decat inainte. Deci, daca va casatoriti, dati-le-n balarii de conventii sociale si luati-va pentru ca va iubiti si pentru ca asa e crestineste (si nu e rusine sa recunosti ca esti crestin si casatoria e un lucru important pentru tine). Numai bine, Raluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, n-am citit decit prima pagina a discutiilor (o sa le parcurg si pe celelalte, fara indoiala). Dar suficient pentru a face si eu o dilema. Ba chiar doua. De ce trebuie sa ceara mina baiatul fetei (barbatul femeii)? Ceva nu e in regula. Pe de o parte emanciparea se intinde pina la situatiile absolut aiuritoare de cica hartuire sexuala de prin America, pe de alta parte la capitolul cerut mina vrem sa fie ca altadaaata. Doi, de ce trebuie sa se casatoreasca oamenii? Zic asta si din rautatea-mi nesfirsita, din spirit de Gica-Contra, dar si pentru ca, la o adica, nici un petec de hirtie, nici o constructie comuna nu impiedica pe unul sa-si ia cimpii (urmare a unei situatii devenite insuportabile pentru el, fara indoiala). mircea42
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...