Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

astept cerere in casatorie!


Recommended Posts

Mircea, nu trebuie nimeni sa se casatoreasca in societatea actuala. Ai dreptul la casatorie. Daca nu vrei, foarte frumos, stai singur in casuta ta, fa-ti singur menajul sau angajeaza pt asta pe cineva, nu te bate nimeni la cap unde iti lasi galosii iar cind te simti singur deschide televizorul...[:D] Fii sigur ca sunt ulte femei care "isi cer" barbatii de sot, intr-un fel sau altul. Mentalitatea multor masculi le impiedica pe femei sa se aseze in genunchi si sa le puna un inel pe deget [:D]. Casatoria are urmatorul simbol: arata dorinta ( nu certitudinea) ca cei doi vor sa ramina impreuna pt toata viata. Cit nu esti casatorit si nu ceri partenerul dupa ceva ani ii cam spui in substrat: io-te bre, nu cred ca as sta linga tine toata viata, nu vreau sa ma leg, vreau sa-mi iau de aici bagajele cind vreu fara sa dau pe la tribunale. De aia pt o femeie e un semn de siguranta si de respect cind e ceruta de sotie. Nu e nici o garantie ca va dura o vesnicie din cauza acelei hirtii, insa de multe ori am vazut cum cei casatoriti stau mai mult pe ginduri si incearca sa reconcilieze si sa salveze, sa reinvie relatia fata de cei necasatoriti. Eu nu ma prind de ce atita dispret fata de casatorie din partea multora... Casatoria face parte din acele traditii cu botezul, inmormintarea, aprinsul unei luminari pentru cineva mort (chiar si din partea unuia necredincios). Ati intilnit multe persoane care sa fie impotriva acestora numai pt ca sunt traditii invechite? Sau pt ca numai de gura lumii se fac? Hihi, io zic sa fim si impotriva declararii copilului la primarie, ce ii trebuie lui hirtia aia, el nu poate sa o citeasca oricum, iar mama lui stie ca e al ei si tatal oricum poate sa nu fie sigur daca e al lui sau nu! Deci: o hirtie inutila ca si la casatorie! [amoras] )(ps: asta vrea sa fie o ironie pt cine are urechi sa auda si ochi sa citeasca... ca sa nu imi sara in cap cei care iau in prea mult serios postarile [hopsieu]). Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar Ajutati un OM sa traiasca! http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Prietenul meu a fost casatorit inainte, si nu stiu din ce motiv acum ii este frica sa mai faca pasul asta inca o data. In mai multe discutii el a zis ca ne casatorim cand voi ramane insarcinata pe motiv ca nu vrea ca alti copii sa-si bata joc de copilul lui ca noi doi nu suntem casatoriti. Eu de curand i-am spus ca as vrea sa ne casatorim mai devreme de asta, pentru ca eu pur si simplu nu mai am rabdare pana atunci si el m-a intrebat de ce tin atat de mult sa ne casatorim. I-am spus ca eu imi doresc sa port numele lui, sa port o verigheta pe deget si sa ma numesc "sotia lui" si nu "prietena" sau "iubita". Si i-am mai spus ca daca nu ne intelegem si decidem sa ne separam, divortul se face foarte repede atunci cand nu sunt copii la mijloc, asa ca nu vad care e problema. Si ca sa fac oferta cat mai atractiva i-am propus sa-l duc pe banii mei in luna de miere oriunde doreste, sau sa ii fac cadou o excursie in care sa se duca singur intr-un loc in care viseaza el sa se duca de ceva vreme[amoras].Inca nu mi-a spus nici da nici nu, dar o sa il mai intreb si poate in primavara asta vom face pasul, tineti-mi pumnii [biz] Va pup si va doresc la toate sa aveti barbati care sa va merite. Nu avem dreptul de a consuma fericirea fara a o produce Tanya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by aschiutza
Mircea, nu trebuie nimeni sa se casatoreasca in societatea actuala. Ai dreptul la casatorie. Daca nu vrei, foarte frumos, stai singur in casuta ta, fa-ti singur menajul sau angajeaza pt asta pe cineva, nu te bate nimeni la cap unde iti lasi galosii iar cind te simti singur deschide televizorul...[:D] Fii sigur ca sunt ulte femei care "isi cer" barbatii de sot, intr-un fel sau altul. Mentalitatea multor masculi le impiedica pe femei sa se aseze in genunchi si sa le puna un inel pe deget [:D]. Casatoria are urmatorul simbol: arata dorinta ( nu certitudinea) ca cei doi vor sa ramina impreuna pt toata viata. Cit nu esti casatorit si nu ceri partenerul dupa ceva ani ii cam spui in substrat: io-te bre, nu cred ca as sta linga tine toata viata, nu vreau sa ma leg, vreau sa-mi iau de aici bagajele cind vreu fara sa dau pe la tribunale. De aia pt o femeie e un semn de siguranta si de respect cind e ceruta de sotie. Nu e nici o garantie ca va dura o vesnicie din cauza acelei hirtii, insa de multe ori am vazut cum cei casatoriti stau mai mult pe ginduri si incearca sa reconcilieze si sa salveze, sa reinvie relatia fata de cei necasatoriti. Eu nu ma prind de ce atita dispret fata de casatorie din partea multora... Casatoria face parte din acele traditii cu botezul, inmormintarea, aprinsul unei luminari pentru cineva mort (chiar si din partea unuia necredincios). Ati intilnit multe persoane care sa fie impotriva acestora numai pt ca sunt traditii invechite? Sau pt ca numai de gura lumii se fac? Hihi, io zic sa fim si impotriva declararii copilului la primarie, ce ii trebuie lui hirtia aia, el nu poate sa o citeasca oricum, iar mama lui stie ca e al ei si tatal oricum poate sa nu fie sigur daca e al lui sau nu! Deci: o hirtie inutila ca si la casatorie!
Bravo,FOARTE BINE SPUS!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cineva intreba "de ce CASATORIE ?" ... chiar asa DE CE ? eu una mi-am pus intrebarea asta! si am gasit raspuns uitandu-ma la tot ce ma inconjuara ... parintii mei, alti oameni pe care-i respect ... poate ca parintii mei au avut o casnicie atat de minunata incat m-au convins si pe mine ... CA SE POATE ... deci la mine una deriva din educatie ... acum sa nu credeti nici o clipa ca m-am casatorit de dragul "CASATORITULUI" sau ca "ASA TREBUIE" ca sa fiu "IN RANDUL LUMII" .... dar nu pot sa inteleg de ce doi oameni care se iubesc NU SE CASATORESC ... aici intreb si eu, DE CE ? inseamna ca nu sunt siguri pe sentimentele lor ... pe de alta parte sunt si multi oameni care se inflacareaza repede si ajung sa se casatoreasca "IN DORU LELII" .... cu aceasta casatorie nu sunt de acord! este trist cand ma gandesc ca tot mai multi oameni gandesc ca Mircea ... nu ma gandesc decat la copii nostri ... sunt curioasa, Mircea daca tu ai avea o fata ... la fel ai proceda ??? si o mica povestioara, legat de statutul de "nevasta" si cel de "prietena" inainte de a ne casatori, sotul meu lucra in provincie iar eu faceam naveta la el in weekend ... in loc sa stau si eu cu el in "cazarma" (asa cred ca-i zice) ... trebuia sa mergem la hotel ... pt ca nu eram NEVASTA lui .... adica, daca aveam acte PUTEAM si daca nu, NU ! si "statutul de sotie" nu se opreste aici! ma uit la colegii sotului, la rudele lui ... pana in momentul casatoriei eram O PRIETENA si dupa, am devenit SOTIA ... tot ce-mi doresc in acest moment este sa fiu MAMA ... numai ca asta nu prea mai tine de NOI acum Mircea sa nu ma intelegi gresit, ii respect pe cei din jur asa cum sunt ei ... cu bune si cu rele Tzuni ... saraca de tine ... hai "curaj gaina ca te tai" ... indiferent de ce ai facut ... asteptam vesti [pup] [url="http://img.photobucket.com/albums/v245/Dambustel/ArisssiZorro.jpg"]Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi ne-am cunoscut cand eram in liceu si dupa 9 ani ne-am casatorit. amandoi gandeam identic cu ce spune dans. ce ne trebuie in plus??? ne trebuia un motiv. si l-am avut (plecam in America) asa ca ne-am casatorit. si daaaa, daca credeam ca dans inainte, m-am trezit altfel dupa casatorie (si nu doar eu, si sotul meu)....e vorba de respectul acordat relatiei noastre de restul lumii. ne-a facut sa constientizam ca am trecut in etapa urmatoare a vietii. doar devenisem legati pe viata, eram dintr-o data oameni maturi!!! Tzuni isi doreste o reabilitare a relatiei in ochii lumii (parerea mea) de aici ideea ca ramane fata batrana. O iubeste, dar are nevoie de un motiv sa treaca in stadiul urmator, fiind asa de bine asa cum sunt acum. Tzuni, cred ca ar trebui sa-l intrebi, cum vede el relatia voastra in viitor? cu copii in jur si voi doi batrani. Tzuni draga mea, iti doresc sa fii o mireasa frumoasa si fericita cat mai curand. Si nu uita sa ne tii la curent. Referitor la copilul la purtator al miresei, fac parte din categoria oamenilor care gasesc ca daca femeia e insarcinata, nunta e ceva impus. asa pare din afara. nu trebuie sa ne suparam pe nimeni ca-si spune parerea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De la o vreme, chiar ma amuza sa dau la o parte plapuma vorbelor frumoase, inaltatoare, pentru a descoperi cu totul altceva. Petecul de hirtie numit certificat de casatorie tocmai asta nu spune: "Vere, noi ne temem de instabilitatea matale, in deceniile viitoare sau chiar anii urmatori. De-asta s-a inventat institutia casatoriei, ca sa nu o intinzi mata, mascul prin definitie instabil din punct de vedere erotic, c-asa vru specia. Trebuie sa recunosti ca-i posibil sa apreciezi cindva siluirea noastra de azi: la vremea plictiselii sau a canii cu apa la care nu mai ajungem, situatie de care scapa doar aia care au sansa accidentelor fatale de masina, munte etc." Diatriba aduce cumva cu a unui Mare Inchizitor ivandostoievskian, dara sta este, nimic nu-i original in noi la o adica. In ce priveste treaba cu zeii care nu pot drege prostia, este un lucru pe care eu nu-l pricep si pace, valabil si la Dumnezeul crestin: cind Tu m-ai creat, cind nimic nu misca pe lumea asta fara stirea zeului cel mare, nu-i pacat sa-i reprosezi celui facut de Tine prost, ca-i prost? mircea42
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maruta wrote: "Nu pot sa inteleg de ce doi oameni care se iubesc NU SE CASATORESC ... aici intreb si eu, DE CE ? inseamna ca nu sunt siguri pe sentimentele lor ... " Pun o intrebare mica aici, din categoria celor atit de tabu, ca lumea cu scaun la cap le refuleaza scurt: cum poti sa-ti amanetezi sentimentele tale de peste 10, 20 ani? "Ma gandesc ca tot mai multi oameni gandesc ca Mircea ... nu ma gandesc decat la copii nostri ... sunt curioasa, Mircea daca tu ai avea o fata ... la fel ai proceda ???" Credeam ca eu sint campionul superficialitatii. Am dorit doar sa analizez subiectul din mai multe unghiuri, indeobste ascunse de societate. Din principiu nu am nimic impotriva casatoriei. La primul mariaj m-am infiintat prompt la starea civila, la al doilea nu s-a inghesuit tocmai nevasta. Simtea si ea probabil ca tot aia e. Ba chiar, si aici lansez iar o blasfemie, eu cred ca lipsa tzidulei te tine in priza mai bine, intru o casatorie placuta, decit un act care iti poate leza simtul naturalcde independenta. Apoi, daca as avea o fata, de un lucru sint sigur: as sfatuit-o sa nu se rezeme pe actul casatoriei. ca-i tare fragil, la o adica. Si in consecinta sa aiba, pe de o parte, in vedere arta de a tine casatoria fresh, iar pe de alta elementara prevedere ca acea coshmelie poate si cadea. Totul sub semnul dezvoltarii inteligentei, al puterii de a se adapta imprevizibilelor din viatza, dar si al dobindirii unei priceperi profesionale care s-o scuteasca de portofel gol in orice situatie. Bineinteles ca arta de a creste mintos copii nu ar lipsi dintre gindurile impartasite unei eventuale fiice, in conditiile in care multe femei se bat cu pumnul in piept ce grija au ele de plozi, iar in practica, datorita ignorantei (cu corolarul numit ascultare exagerata a traditiilor), toata bunavointa nu poate opri catastrofa. mircea42
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mircea42
Maruta wrote: "Nu pot sa inteleg de ce doi oameni care se iubesc NU SE CASATORESC ... aici intreb si eu, DE CE ? inseamna ca nu sunt siguri pe sentimentele lor ... " Pun o intrebare mica aici, din categoria celor atit de tabu, ca lumea cu scaun la cap le refuleaza scurt: cum poti sa-ti amanetezi sentimentele tale de peste 10, 20 ani?
crezi tu ca bate cineva asa de departe ??? eu sunt casatorita cu sotul meu, si nu cu altul, ... pt ca ne intelegem si ne iubim ... nu m-am nascut nici ieri, nici azi ... daca nici unul dintre noi nu ar fi adus in discutie "CASATORIA" am fi ramas in continuare PRIETENI si totul era perfect ... DAR ...
quote:
[i]Originally posted by mircea42[/i Apoi, daca as avea o fata, de un lucru sint sigur: as sfatuit-o sa nu se rezeme pe actul casatoriei. ca-i tare fragil, la o adica. Si in consecinta sa aiba, pe de o parte, in vedere arta de a tine casatoria fresh, iar pe de alta elementara prevedere ca acea coshmelie poate si cadea. Totul sub semnul dezvoltarii inteligentei, al puterii de a se adapta imprevizibilelor din viatza, dar si al dobindirii unei priceperi profesionale care s-o scuteasca de portofel gol in orice situatie.mircea42
da, si eu mi-as creste copiii la fel! acolo undeva exista un suflet pereche pt fiecare ... asta o stiu din proprie experienta ... nu trebuie sa renunti sa-l cauti ... iar atunci cand il gasesti trebuie sa sti sa-l pastrezi! [url="http://img.photobucket.com/albums/v245/Dambustel/ArisssiZorro.jpg"]Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...