Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (31)


Recommended Posts

Oana este bine ca ai putut gasi scutece la jumatate de pret la cei de la huggies,dar asta nu o sa tina tot timpul ,la tine acolo nu exista magazice "discounte"? ca "bébé cash","lidle"s-au "liderprice"unde au scutece la 7 euros si ceva pachetul de 56!? Te intreb pentru ca mi se face frica cind ma gindesc ca scutecele huggies sint la 17-18 euros pachetul !!!! Eu am luat dinastea la inceput citeva luni apoi o frantuzoaica mi-a zis ca ea cumpara numai de la "bébé cash" si plateste 7,46 euros pentru acelas pachet de scutece ,am fost acolo si noi si le-am testat sa vad daca sint bune si daca le suporta pustiul si daca am vazut ca totul este ok! de atunci luam scutece numa de al ei ,si la "lidle" magazinele nemtesti sint la fel de bune scutecele le-am incercat si pe acelea,acum nu stiu daca la tine exista magazine "discount" ,trebuie sa te interesezi si tu! nadia stii ca unii bebelusi misca dar noi nu simtim neaparat ,unii sint mai lenesii asa si abia de prin luna a 5 incepem sa-i simtim cu adevarat ,dar eu stiu ca acum in situatia ta orce lucru care nu se intimpla asa cum auzi tu la alte gravidute ,i-ti da de banuit si-ti face frica ! Nu mi-ai spus ca ai gasit in sfirsit o rominca in zona ta ,cum ai facut sa o gasesti da-mi si mie reteta!![bis] Aura&Luca,3 ani!!!! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata fetelor ! Aurelia, pupa dulce puiutul si din partea mea, dragul de el, cit a putut sa sufere ! Oana mica, subscriu la ce spune si Aurelia, scutecele merg sa fie nu neaparat Huggies. Eu cumparam marca Auchan si BebeCash cind aveam drum. Scutece de marca foloseam numai noaptea cind erau mai mari caci absorb mai mult. Bun venit Nanadana ! Curaj, Michaela, toate se vor aranja ! La mine e soare, am descoperit ca pot sa calc pe terasa si sa-mi supraveghez puii in acelasi timp. Ultima descoperire : am un iepure (lièvre) in gradina, sper sa nu se atace la arbustii mici. Pupici la toate. Mik. PS : fetele gradinarese, ce mai creste la voi in gradina ? la mine deocamdata nimic, caci zapada nu s-a topit complet, da' as vrea sa am idei noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, m-ai atins in punctul meu sesibil:) de cateva zile! Abia am reusit sa-l conving pe sot ieri sa iesim in curte putin, la treaba! Noi avem niste flori in gradina, plantate de fosta proprietareasa; acum au inceput sa infloreasca: narcisele, ghioceii si se vad superb; dar am avut toata iarna lavanda de culoare violet. Mai avem un pom superb, camelia, este pe cale sa infloreasca; poate reusesc sa ii fac o poza; e pur si simplu superb!Am mai cumparat niste plante agatatoare, philadelphius si inca ceva, acele frunze de vigne(parca asa se numesc)care au diferite culori, mai ales spre toamna; sa vedem daca se vor prinde!! Si vrem sa luam si niste pomi fructiferi, insa sunt cam scumpi si nu stim daca se vor prinde! Tot ne chinuiam noi sa aranjam gradina, nu prea stiam cum si ce trebuie taiat:) si vecinii nostri, vazandu-ne in curte, au venit sa ne arate..Nu va spun cat de mult ne-au ajutat! Bine ai venit, Nanadana! Tu pe unde stai, tot spre sud?[:D] Aura, pai am gasit-o prin profa cu care am facut franceza! Si e si ea insarcinata, are cu o luna mai putin decat mine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, am reaparut si eu din neant (sau ma rog, dintre cartoane...) ! Tocmai am vorbit cu Sybille, adicatelea ne-am ...redescoperit numerele, eu imi pierdusem in cartoane incarcatorul de la portabil, dar, ca norocul, l-am gasit azi, inainte de a pleca la Paris, in... valiza! Asa ca sper , draga Sybille, ca vom reusi, in sfarsit, sa ne vedem...au mai aparut fete de prin Nantes+ imprejurimi pe aici? Noua ne place tare mult in Franta, e poate mai greu la inceput, dar noi suntem incantate! Sambata am fost la plaja, Atlanticul este la un sfert de ora de noi, plaji imense cu nisip fin, tare curat si frumos, salbatic si ciudat...au fost 29° , si desi apa era rece Mara tot a zbughit-o... Fetelor, in primele zile parca eram un sobolan scapat din gaura lui, numai cu ochelari de soare, atata soare cat am vazut aici in ultimele 2 saptamani, nu am avut in ultimele 6 luni de Germania in total, cred. Si fac astia in Vendèe, aici, langa tara Loirei, un vin muscat de nu va pot povesti! In gradina am un soi de palmier si un dafin urias, rosmarin si alte minunatii mirositoare, asa ca... nu prea am de ce ma plange, trebuie sa recunoasc... cand veniti pe la mine, la un muscat si niste peste fain? Ca alternativa va pot oferi toate oracaitorele si crustaceele oceanului, nu pot inca sa cred ce araturi cu sau fara mustati, carapace sau tentacule pot manca fracezii astia! Brrr.. Nu incetez inca sa ma minunez ce diferiti sunt francezii fata de "verisorii" lor de pe cealalta parte a Rinului... Sa va zic o poveste scurta..., despre directoarea adjuncta a spitalului unde lucrez, care acum vreo 3 saptamani m-a ajutat sa ma inscriu la camera medicilor dintr-un alt oras, din apropiere, si am fost cu ea acolo , cu masina, ea conducand... greseala capitala, ce nu o sa o mai repet..Era sfarsitul lui februarie si aici "frig", cam 0-1°, toti se minunau ce "ger" a dat peste ei...Pe drum, madame conducea, incepe sa ninga... Tipa incepe sa tipe: NINGEEEE! Eu nu pricep ce vrea , ea imi explica extaziata ca nu a mai vazut zapada din 1984, scoate portabilul din geanta (in timp ce conducea pe autostrada) , isi suna prietena cea mai buna, ii explica ce MINUNAT ninge, cu fulgi enormi, gesticula in al 9lea cer, mainile ei pe oriunde numai nu pe volan...Eu deja am zis ca e nebuna, dar asta a fost numai inceputul... tipa opreste masina pe MARGINEA AUTOSTRAZII, coboara sa vada fugii cei mari "live", masinile treceau ca nebunele pe langa noi, ce mai distractie mare! Dupa ce i-a trecut extazul am ajuns ca prin minune intregi la camera medicilor, am facut formalitatile, inca vreo 3 la coada dupa noi, dupa vreo ora de discutii (despre rochii, rujuri, si printre picaturi si despre actele lui Madame le docteur...) tipa de la birou o intreba daca colierul de la gatul ei este de la xy Gucci... Asta atat a asteptat... si-a scos catalogul de bijuterii din geanta si au inceput cucoanele tacticos sa rasfoiasca revista...eu deja incepeam sa transpir gandindu-ma cu groaza la drumul de intoarcere... Ma rog, una peste alta, oamenii imi par tare draguti si prietenosi, deschisi si nu robotei...vom vedea, daca timpul imi va confirma bunele impresii de inceput...sper!! Mara e si ea tare incantata, se descurca surprinzator de bine la scoala, invatatoarea ii da aproape acelasi lectii ca si celorlalti copii! Face materii pe care aici copii le fac deja de 1,5 ani, iar in Germania nici vorba de ele, ar fi urmat peste cativa ani: istorie, geografie, stiinte si engleza; in rest ea zica ca la mate e mai usor aici... Una peste alta, mutarea a fost surprinzator de linistita, acum insa sunt 3 saptamani la Paris, la un curs de limba intensiv, si nici aici nu pot zice ca imi displace :-)) Numai ca azi profesoara mea s-a luat cu mainile de par si mi-a zis ca ea nu pricepe cum pot vorbi asa de bine, si in schimb sa fiu asa de bita la gramatica :-) I-am zic ca norocul meu, ca 70% din terminatiile verbelor se aud la fel! Ghinion ca m-a pus sa scriu... glumesc, acum ma pun iar cu burta pe carte, ca pana maine am vreo 20 de pagini de exercitii de scris cu conjugaison...ufff! Asta o sa scoata untul din mine, dupa ce am "sedus-o" cu conversatia, a inceput pe urma, cu "quelle horeur, mais quelle horeur" cind am inceput eu voiniceste in scris sa ii incurc terminatiile de la conditional cu cele de la futur... Dar e simpatica, ma tot buseste rasul cu ea la ore, baiul e ca va scoate untul din mine cu conjugaisonul ei, scorpia! Da nu-i bai, imi va prinde bine! Fetele din Paris, ce parere aveti, chef si entuziasm sa ne intalnim la o cafea, poate vinerea viitoare? Ar fi fain! Eu va pup, si gata, ma intorc la "..ai-as-a-ons-ez-ont" ca ma maninca Mme Veronique cu fulgi si pene cu tot maine si parca iar o aud.."quelle horeuer, mon Dieu"![bang][bang] Un pupic, cu drag, Mirunda http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi". Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mik PS : fetele gradinarese, ce mai creste la voi in gradina ? la mine deocamdata nimic, caci zapada nu s-a topit complet, da' as vrea sa am idei noi.
"Gradina" mea e pe... balcon la etajul opt. Si anul asta intentionez sa fac sa creasca : regina noptii,marar, leustean,gura leului, garofitze , caprifoi(seminte aduse din Ro vara trecuta). Ca in anii trecuti, vom mai pune patrunjel si ridichi. De cartofi si dovleci inca nu m-am apucat :-p ------------------------ If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirunda
Fetele din Paris, ce parere aveti, chef si entuziasm sa ne intalnim la o cafea, poate vinerea viitoare? Ar fi fain!
Mirunda, vineri ne putem vedea "pur boar an ver" (ca sa o stresezi si mai mult pe profesoara ta de franceza), dar daca esti disponibila ti-as propune mai degraba sa vii la noi (nu ti-am scris niciodata in direct dar am o parere foarte buna despre tine din ceea ce ai scris pina acum si din modul in care pari sa iti conduci viata, imi place ! Mi-ar placea sa ne cunoastem). In ce zona esti in Paris ? Eu lucrez in arond 13 linga Bibliotheque Francois Mitterrand si linga Bercy (ministerul finantelor si Palais Omnisports cu acelasi nume) Poti sa imi raspunzi aici sau sa imi dai pm Merci si... bon courage dans ton aventure parisienne ! ------------------------ If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai "Mihaisiro" (Mihaela , daca imi aduc bine aminte si nu te confund?), ma flatezi si zau ca nu e cazul[:D][:D][:D]... Eu locuiesc deocamdata in Bussy St. Georges la o prietena, pana joi, cand ma reintorc peste Pastele Catolic in Challans. Pe urma ma reintorc luni si staU 11 zile, undeva prin Cartierul Latin, intr-un mic apartament....mama mia, abia astept, iubesc Cartierul Latin, librariile si cafenelele lui, acel "ceva" inconfundabil care ma facE sa ma simt minunat acolo! Dimineata sunt la cursuri, si pe urma pana seara colind prin Paris, de mi-am tocit pantofii umbland! Nu ma mai satur de el, este cel mai superb si mai fascinant oras pe care l-am cunoscut vreodata, desi am fost de multe ori pe aici, tot nu ma satur... Azi am colindat prin Montmartre, o lume pestrita si vesela, in continua agitatie, un furnicar de unde poti evada intrand in vreun parculet, sau in vreun magazinas mic, sau la una din sutele de cafenele de aici... Asta si fac, cand nu mai pot sa umblu ma asez pe undeva, si ori citesc, ori imi fac lectiile (fetelor, am imblanzit scorpia [:D]!), iar azi am nimerit in Sacre Coeur in timpul slujbei si am ascultat corul de calugarite de acolo, care canta DIVIN, efectiv intrand acolo am avut senzatia ca aud un cor de ingeri! Miha, multumesc de invitatie, cu drag, dar sa vedem cand, poate saptamana viitoare? Imi poti lasa nr. tau, si eu ti-l voi lasa pe al meu, sa povestim. Poate se mai anunta si alte fete, si facem poate si o intalnire la o cafea, pe undeva pa aici? Hai ca avem de unde alege! Frantuzoaice drage, nu va mai recunosc, nu v-am citit 4 saptamani, de cand ati devenit asa de tacute? Hai ca sunt culmea si eu, acum am timp de plimbari si povesti, si cred ca toata lumea e ca mine, in "vacanta"!!! Pentru ca desi am cursuri, parca ma simt aici in vacanta! Gata, ma reintorc la gramatica mea, vreu sa va zic ca "scorpia" e o draguta, care s-a luat cu mainile de par cand a vazut ca eu intelesesem ca trebuie sa fac toate cele 3 carti in 3 saptamani...nici vorba, numai chestiile de baza, si de fapt e numai o repetare.. azi s-a linistit vazand ca nu ai incurcam terminatiile (pai sigur, ce am facut eu azi-noapte?) asa ca azi mai muLt ne-am conversat...uraaa!!! Va sarut, si o sa ma apuc sa rasfoiesc in spate, sa ma lamuresc de ce sunteti asa de tacute???[:D] Cu drag, mIRUNDA http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi". Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirunda, bine ai revenit! Ma bucur sa aud ca sunteti bine. Si subscriu la ceea ce a spus mihiasiro despre tine. Daca vreti sa vedeti poze noi cu Seb, aruncati un ochisor aici:http://community.webshots.com/user/georgegrigore Fetelor, daca vreti sa vedeti doi ingerasi, intrati la albumele Cristinei (blue77) si al Ancai (dama), si veti vedea! Simona, Cristina, Anca, Lorena, Delfinasule, nu mai ziceti nimic despre voi si bebelusii vostri? Mi-e dor de voi! Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu pe aici, fetelor, dar nu prea am avut timp sa scriu si nici stare. [:(] Aurelia, multa sanatate puiului tau, refacere rapida! Si noi ti-am urat "la multi ani", dar tu n-ai vazut. Mirunda, bine ai venit in Franta si inapoi pe net. Ce face Mara, cu cine ai lasat-o? Poate imi dai si mie n° tau in vederea unei intilniri. Ce zici, vii pina-n Morbihan? Si daca tot te plimbi prin Cartierul Latin, spune-i "bonjour" si din partea mea ;). Stii ca acolo am cintat cind am ajuns la Paris? La "Aux 3 Mailletz". Fetelor cu gradini, de ce nu veniti la subiectul "Despre gradinarit" sa vorbiti cu toate iubitoarele de frumos de pe site? Dupa cum va spuneam nu prea sunt in forma. Am cerut consultarea dosarului meu (stiti ca am cerut un al doilea agrement si am fost refuzata din "lipsa de disponibilitate", ceea ce mi s-a parut tare ciudat si am facut recurs) Era sa mor de inima cind am vazut ce minciuni oribile si ce propouri difamatoare grave a scris imbecila aia care a trecut pe la mine. Si ce-i mai grav e ca s-a luat de fata mea, daca cititi raportul fata mea e alienata mintal (cel putin), grav handicapata iar noi suntem niste parinti incostienti, fara simtul realitatii (ceva bun de dus la spitalul de nebuni). Nu mai spun ca anunta inca de la bun inceput "culoarea": "Mme X e românca!" Oare ce era asta asa de important??? Ar fi fost mai corect, daca tot tinea neaparat, sa scrie: "Mme X e franceza de origine româna", desi nici asta nu vad ce legatura ar avea cu agrementul. Faptul ca la noi in casa e paradisul copiilor iar este ceva rau, ea scrie in raport: "casa e invadata de jucarii si de material de puericultura", adica vezi Doamne sigur am o problema la cap, de parca m-as juca eu cu ele!!! [bang] Aveam o singura carte printre multe altele cu imagini sau carti de colorat cind a venit ea, de abia o primisem, "Activitati pentru copii de 4 ani sau mai mult" si ea a scis: "Mme X face cumparaturi inadecvate virstei copiilor: carti pentru copii de 4 ani si mai mult!" Daca am bariere peste tot pe unde trebuie (la scari, la semineu un pare-feu, la bucatarie) iar ma scoate ca pe o nebuna si in loc sa spuna ca toate normele de securitate sunt respectate scrie ca sufar de o "frica excesiva a pericolului". In sfirsit, sper sa rezolvam cu bine si idioata asta sa fie pedepsita pentru ce a facut. Nu isi imagina ea niciodata ca o sa si citesc ce a scris... Acum o sa vedem o jurista sa ne sfatuim, sa vedem ce e de facut, mergem la Politie sa depunem plingere contra ei sau ce altceva. Poanta cea mai tare e ca tot ea mi-a facut si primul raport (cind am avut primul agrement) si acolo eram absolut perfecta, chiar sublima. In interval de numai 10 luni se contrazice amarnic. Alta veste minunata: Adélie merge la gradi! Prima zi a fost sâmbata si a nimerit in plin Carnaval, a iesit pe strada cu copiii si au defilat, si ieri a fost toata dimineata. Azi e miercuri, deci nu are "scoala". Hehe, am fata mare! Nu va spun ce lacrimi de crocodil am varsat eu cind m-am trezit singura acasa, parca e casa moarta fara ea. ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...