Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005 (2)


Recommended Posts

in legatura cu greutatea copilului, nu m-am gandit s-o intreb pe dr, dar parca incep sa-mi fac griji. e normal sa ia asa mult?n-as vrea sa ajunga obez. oare ii dau prea mult sa manance? de cate ori da sa planga ii dau sa suga.mai nou a inceput sa nu mai vrea asa des, eu incerc sa-i dau si el respinge sanul si atunci inseamna ca vrea pur si simplu sa stam de vorba, si e foarte multumit daca-l plimb prin casa si vorbim, rade si chiuie. cred ca ar trebui sa fac invers, intai sa incerc sa-l tin de vorba si abia daca nu merge sa-i dau sa pape. voi ce ziceti? mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata! Cred ca si eu imi voi sterge albumele, daca este pe asa. Fetelor, scuze ca nu v-am trimis nr de tel ieri, dar am modificat listuta pe fuga, si am uitat. Am fost toata ziua plecata cu Seb, de la 10 dimineata, pana la 17 dupa amiaza, si de la 20 la 23. Ne plimbam...Ca a prins obiceiul prost sa manance din ora in ora cate putin, si stomacul lui nu digera, de aia se si constipa, si dr mi-a zis sa fac orice, numai sa-l fac sa manance biberonul tot si sa mai manance dupa cel putin 2 ore jumate. Si a mers asta plimbandu-ne, desi uneori mai maraia el. A zis ca daca fac asta 3-4 zile, se obisnuieste asa, dar daca mai si plange, sa am taria sa-l las sa planga. Nu mult, dar nici sa-i dau imediat, cum faceam eu. Are 4,690 si 55 cm. Vaccinul aici se face la 3 luni, mi-a dat reteta sa ii iau un patch, ca sa i-l pun cu o ora innainte de vaccin, sa nu il doara. A zis ca e un copil foarte sanatos, si nu numai din punct de vedere intelectual a zis ca-i precoce, ci si al vitalitatii corpului. Sta pe burta cu capul ridicat cate 10 minute, fara sa il lase deloc jos. A probat asta dr si a ramas uimita. Cand il ridici in picioare, el impinge sa le tina drepte, nu le indoaie...ce a mai incercat ea...Si m-am bucurat, ca am un asa copil, pentru ca numai eu stiu cat am suferit, si pe timpul sarcinii, si dupa, cu el, nu mai aveam lacrimi. La spital, plangeam noaptea cand il auzeam ca se sufoca in somn de la mucisori, sa nu ma auda el, iar ziua incercam sa ma tin tare. Fetelor, eu nu mai am lapte deloc. In fine... Leta, mi-a zis sora azi dimineata ca i-ai dat pachetul lui tati. Merci! Ana Maria, o sa trimit un mesaj la admin, sa-mi dea voie sa mai fac un utilizator si va trimit parola. Va pup! Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici si bb-i Va scriu in mare viteza azi..parka ieri v-am scris altfel[bang]. Vrea sa urez,cu intirziere,La multi ani puiutilor de ieri si da azi (daca sint) Viktoriabun venit acasa cu tinara printesa.Ai noroc cu Doris ca e cuminte si ascultatoare si ii e drag de sorioara ei.Felicitari pt educatia care i-ati dat-o.Trebuie sa ne spui si noua secretul[:D]. Ieri baiatul meu cuminte a avut o zi de cosmar.De la 6 dimineatza si pina la ora 19 seara daca a dormit o ora jumate..in rest a fost miriit, a plins,eu ziceam ca de la colici si ca nu a facut kk..dar pina la urma nu stiu de ce a fost asa.Vad ca si Mandy a ta Alina Mariaa fost la fel. POvestea o fata,numai retin numele,ca asa pateste si cu puiul ei,pai si eu i-am aratat ieri lui Sebastian toata casa..numai in baie nu am fost. Bine ca a dormit azi noapte si nu a plins..acum iar vad ca e agitat...Imi e mila si de taica-sau,care lucreaza numai de noapte, ca nu se poate odihni[bang]. Acum merg sa citesc ce s-a scris depsre adresele de poze Mamica de Sebastian http://pg.photos.yahoo.com/ph/vrnamo/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca ala care se lipeste pe brat sa te lasi de fumat, Alina. Multumesc pentru urarile pentru Seb de ieri, "La multi ani" si copilasiol vostri. Azi ii sarbatorim pe Cosmin, Nicodim si Stefana! Sa fiti sanatosi, ingerasi! Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de explicatie Oana am sa ma interesez.O sa-mi fie dor sa vadpoze cu Seb. Adana imi para rau de ceea ce ai experimentat si tu ieri , nu stiu cum se poate ca de obicei Seb era cuminte .La mine nu cred ca au fost colicile caci nu tragea de picioare , iar de facur kaki a facut destul de moale fara probleme . Sper sa nu se repede povestea de ieri . Faptul ca doarme in brate imi spune ca s-a cam invatat asa . Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 7 saptamani[copil] http://home.wanadoo.nl/w.deroo/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adita, cred ca asa trebuie sa faci, copiii plang din multe motive. Intai incearca sa-l calmezi altfel, daca ii e foame nu se va calma, si abia apoi pune-l la san. Shobo, cred ca faci o greseala, una dintre greselile pe care le-am facut si eu si care i-au afectat cresterea. Nu face copilului program la supt, daca se scoala la 2 ore si plange da-i lapte, nu ceai!!! nu creste cu ceai. Si cu cat suge mai des, cu atat produci tu mai mult lapte...de fapt asta este alimentatia la cerere. Eu am gresit si am facut ca tine, zicand de multe ori ca daca au trecut 1,5 sau 2 ore nu poate sa planga de foame, pe cand bietul de el de aia plangea, pt. ca la san dormea si nu se satura. Asa ca nu-i dadeam sa manance si nu a crescut cum trebuie. Sincer iti spun, da-i sa suga cat de des vrea el, nu-i face program!!! In alta ordine de idei, copiii vostri cat stau la san? In cat timp sug? Ca al meu de cele mai multe ori dupa 10 min adoarme, si trebe sa duc munca de lamurire si asa ne lungim pana la o ora, uneori mai mult, cu suptul. Si clar bibeornul duce la intarcare. Eu era sa-l pierd, dar am dus o lupta grea si acum suge iar. Pur si simplu a refuzat sanul si nu mai tragea. Asa ca, aveti grija. Coraly
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by coraly
Adita, cred ca asa trebuie sa faci, copiii plang din multe motive. Intai incearca sa-l calmezi altfel, daca ii e foame nu se va calma, si abia apoi pune-l la san. Shobo, cred ca faci o greseala, una dintre greselile pe care le-am facut si eu si care i-au afectat cresterea. Nu face copilului program la supt, daca se scoala la 2 ore si plange da-i lapte, nu ceai!!! nu creste cu ceai. Si cu cat suge mai des, cu atat produci tu mai mult lapte...de fapt asta este alimentatia la cerere. Eu am gresit si am facut ca tine, zicand de multe ori ca daca au trecut 1,5 sau 2 ore nu poate sa planga de foame, pe cand bietul de el de aia plangea, pt. ca la san dormea si nu se satura. Asa ca nu-i dadeam sa manance si nu a crescut cum trebuie. Sincer iti spun, da-i sa suga cat de des vrea el, nu-i face program!!! In alta ordine de idei, copiii vostri cat stau la san? In cat timp sug? Ca al meu de cele mai multe ori dupa 10 min adoarme, si trebe sa duc munca de lamurire si asa ne lungim pana la o ora, uneori mai mult, cu suptul. Si clar bibeornul duce la intarcare. Eu era sa-l pierd, dar am dus o lupta grea si acum suge iar. Pur si simplu a refuzat sanul si nu mai tragea. Asa ca, aveti grija. Coraly
Shobo eu n-am vrut sa mai scriu ca ai zis ca asa ti-a zis doctorita. dar in alaptare nu se da nici ceai nici apa pentru ca laptele matern contine tot ce trebuie. Si de asemenea Coraly are dreptate in alaptarea naturala se da la cerere si nu dupa program, tocmai pentru ca la san se suge mai greu decat la biberon si ei obosesc sa suga o cantitate mare intr-un timp limitat. Coraly al meu are si mese de 45 de minute (cu pauze mici) dar si mese de 10 minute in care suge la un singur san. In total cred ca mananca si 10 mese pe zi. Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...