Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005 (2)


Recommended Posts

Alina Maria sa stii ca si noi am avut asa o periuoada proasta exact in jurul varstei de 2 luni. Incepusem sa-mi notez cat doarme ca vroiam sa merg la doctor. Cred ca nu dormea mai mult de 12 ore pe zi, ceea ce e foarte putin. de vreo 2 saptamani s-a reglementat insa si doarme bine, mai ales noaptea. Dar nu am facut nimic special pentru asta. Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ana Mariasi noi avem 5 sap. si aproape aceeasi problema , bebe doarme noaptea cu pauzele de masa se trezeste pe la 8 dim si incepe concertul dar il mai linistesc cu suzetacate putin pela 11.30-12 il scot putin la aer fie afara fie in balcon si se linisteste ,pe la 14 o culc si pe Rebeca si pe el il iau cu mine in pat simai mancam mai dormim pana pe la 17 , 18 dupa care iarasi concert pana la 21 ,22 cand facem baita dupa care ne jucam putin mancam si adoarme simaine o luam din nou de la capat . Gabica mamica http://photos.yahoo.com/stroengr
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, poate are colici in cursul zilei, nu stiu, zic si eu. II dai vreun ceai? Rebecca are zile cind doarme f. bine, iar noaptea se trezeste doar o data sa manince, in jurul orei 4. Peste zi doarme si cite 3 ore la rind, si sta si treaza intre, destul de mult. Insa azi si ea a fost mai maraita, si a dormit reprize f. scurte, insa de la ora 16 a dormit pina spre 19.30. am pus pe seama ca in ultima vreme a fost mai multa lume la mine in casa si a cam stat in brate. Nu s-o fi invata si Mandy in brate? [mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05) http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/album?.dir=167e
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am linistit o data cand nu mai mergea nimic si cand tot asa credeam si eu ca are ccolici desi nu se strangea deloc si nici nu dadea alte semne ca l-ar durea burtica ,doar tipa,cu un gel de aloe mi-l adusese cineva si mi-a zis caeste bun si pentru colici, atunci a mers dupa 20min s-a linistit. Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005) http://photos.yahoo.com/stroengr
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]La multi ani si din partea noastra tuturor copilasilor care se sarbatoresc azi[bis] Mamicute cu bebelasi care plang, e prea devreme ca sa spuneti ca bebelacii plang din cauza ca s-au invatat in brate. Ei sunt micuti, se calmeaza atunci cand ii luati in brate, nu din obisnuita ci pentru ca ei simt caldura bratelor voastre, se simt in siguranta. Sa nu uitam ca tot ce este in jurul lor, este inca nou pt ei. E foarte sa aiba dureri de burtica sau sa ii deranjeze orice altceva si atunci singurul mod de a-si exprima nemultumirea este plansul. Eu stiu ca nu e usor, dar daca numai asa se calmeaza, spun ca e bine atunci cand plang, sa ii luati in brate, sa ii alintati, sa le vorbiti si cel mai important, incercati atunci cand sunteti cu bebelacii sa fiti calme, fara graba, pentru ca ei simt absolut tot, si daca voi sunteti nervoase, nelinistite, grabite, toate aceste stari le transmiteti. Ce il ajuta pe al meu fecior foarte bine, atunci cand plangea de dureri de burtica, era sa il iau si sa il pun pe burta mea, de cele mai multe ori asa si dormeam, cu el pe burta. Foarte incomod pentru mama, dar linistitor pentru BB si ce nu facem noi pentru ai nostri copilasi, nu?[;)] Cat despre alaptarea exclusiva la san, eu sunt PRO. Am facut greseala ca la primul copil sa ii dau completare formula si la 2 luni l-am intarcat pentru ca refuza sanul. E foarte adevarat, ca atunci cand primeste si completare, ia spectaculos in greutate, dar cum spunea Ana Marianu ne dorim copilasi neaparat grasuni, ci sanatosi. Noi va dorim o seara linistita, fugim la baita si sa papam ca avem scandal cu printesica. [flo2] Mami Saphir si pruncii http://community.webshots.com/user/climamos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina Maria, Andrei are maine 5 saptamani, si de Luni doarme noaptea de la 22-23 pana la 6.30-7.30, fara sa se trezeasca. Eu ii dau Milumil, a trebuit sa opresc lactatia. In timpul zilei, nu doarme mai mult de trei ore, luni a stat treaz continuu 11 ore, de la 12 la pranz pana la 23.00, asa ca nu iti face griji. Am vorbit cu pediatra care m-a crescut si pe mine, si mi-a spus ca asa sunt bbeii, au zile mai agitate si zile mai linistite, iar daca dorm noaptea e normal ca ziua stau treji. In ceea ce priveste plansul, si al meu are concert, dar eu cred ca pe langa colici mai este si plictiseala: am un copil superagitat, da continuu din maini si picioruse, si se plictiseste repede. Asa ca nu iti face atatea probleme, si ce cred eu ca e inportant, scoate bebeul afara la aer, chiar daca e mai frig: e mai bine decat pe balcon. Shobo, ce baietel superb ai, sa va traiasca. Da-i laptic la cerere, pt ca isi va regla el orele incet, incet, iar tie iti va regla lactatia si te va desfunda de tot si nu vei pati ce am patit eu cu mastita. Va pupacim pe toate, Gabi si Andrei http://pg.photos.yahoo.com/ph/tigabita/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anamaria, inteleg ce zici tu; eu il hranesc sau incerc macar la 3 ore... daca se trezeste mai devreme de 3 ore (la 1 sau 1,5) ii dau baby drink 50ml maxim... iar la 2 ore stau cu el si-l distrez pina se fac 3 ore sa-l alaptez. stiu ca cei hraniti cu laptic de la mami sint supli si nu iau ff mult in greutate... insa eu ii dau lui bibishor cam 80% sin si 20% Humana... nu mi se pare ff mult lapte praf dar vreau sa incerc sa-l elimin si pe asta... nu stiu insa cum deocamdata. si repet, nu mi se pare ca ar avea tendinta sa refuze sinul -sper sa fie tot asa desi vede si biberonul la cam 50% din mese. plus cind primeste ceai. pediatra mi-a zis ca intre mese ii pot da ceai fara pb. destul de mult. adica 50ml fara pb. e singurul care il calmeaza si de durerile de colici. Mamica lui Bibishor Dr. Tutunaru - ELIAS "Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...