Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004(29)


aime

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Simo74
Ele, pot sa-ti raspund doar cu datul din cap: si al meu face la fel! Am observat ca face asa atunci cand se trezeste... E ca si cum s-ar "scutura" de somn [:D]. Si mie mi s-a parut ciudat la inceput (a facut chelie la spate din cauza asta), dar am citit ca multi bebei fac asa.. Eu ma intreb cum de nu ameteste... Diana, eu te sfatuiesc sa nu renunti la alaptat chiar daca te apuci de serviciu. Eu am inceput serviciul pe 15 februarie (deci se face aproape o luna) si nu am intrerupt alaptatul. Am la birou un set de stocare a laptelui matern Avent (cu pungute sterile, clipsuri, paharele, etc.) si cam de 2 ori pe zi ma retrag in sala de sedinte pe care o incui cu cheia si ma mulg. Pun laptele in frigider la birou iar seara il duc acasa. Eu vreau sa continui sa alaptez pana cand o sa mi se termine laptele pentru ca mi se pare magic momentul.. (mai alaptez direct seara si dimineata inainte sa plec la birou). La birou nu scot mult - am scos maxim 200 ml. - dar si aia sunt importanti in meniul bebeului. Chiar acum 3 zile am fost foarte ingrijorata pentru ca nu am reusit sa mai scot decat 40 ml. din ambii sani, si am plecat imediat de la birou la o farmacie si mi-am luat Galactogil. Asta ca sa vezi cat de mult imi doresc sa nu-mi pierd laptele. Ce ma enerveaza pe mine cel mai tare este burta asta de care nu mai scap...[bang][bang] Simo [gravi] 10+
Mesajul asta e de la mine [bang]. Am o prietena care foloseste forumul de pe acelasi calculator si mai ramane ea logata si eu nu-mi dau seama... [bang] Eliza si [bibe] Alex (15 nov. 2004) http://community.webshots.com/user/tincuta101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ele, nu te ingrijora si Vladut mai stranuta, mai ales dupa ce se trezeste dimineata, si tinem in camera lui pe calorifer tavite cu apa, isi mai curata si ei caile nazale, nu e raceala...si e asa comic cand stranuta, fiecare stranut se termina cu un oooooo prelung. Fetele care dati la bebici san, mai voi beti cafea? Ca eu n-am pus gura pe cafea de cand am aflat ca sunt [gravi]. Nu sunt o impatimita,da-mi place, inainte beam una dimineata, da' buuunaaa, acum ii fac sotului ca sa simt mirosul...Tot am citit [cit] ca sa nu bem cat alaptam, nu vreau sa-i fac rau [copil], nici ciocolata nu mananc, sucuri (chiar naturale) am inceput sa beau saptamana trecuta, nu mai zic de mancare...ce-i drept n-am avut nici o problema cu el, chiar si colicii au fost ff blanzi, dar voiam sa stiu ce faceti voi...poate-poate pisc si eu vreo gurita de cafea [cafea]... daca nu mai rezist, ca e mai [ilp] asa... [pup]Ionela si ptr voi toate aime si vladut(15nov.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aporopo de ce spunea Simo 74, cu privire la pierderea laptelui, normal ca se reduce ca intensitate daca sanul nu e stimulat natural...iata un remediu pe care il folosesc eu, desi eu stau acasa si alaptez normal...macar o cana de ceai de soc pe zi, e si bun la gust, si faci o productie... aime si vladut(15nov.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aime eu nu mai alaptez, dar dupa ce am nascut, cat am fost in spital(alaptam) intr-o saptamana am primit de 2 ori cafea! Nici mie nu mi-a venit sa cred,mai ales ca langa era si o prajiturica! Stefania si David 24.12.2004 [url="http://www.babiesonline.com/babies/d/davidel"]DAVID[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/stefaniabalan/my_photos"]Poze noi[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliza [cool] faza cu mesajul. [pup] Aime eu am alternat perioade cu cafea cu perioade fara...si nu o afecteaza nicicum. Cand o vad ca se mai agita zic ca e de la cafea si pe urma imi amintesc ca se intampla si cand nu beam. O varianta este si cafeaua decofeinizata dar are un gust...bleahhhh,mie nu-mi place. Elena si bb Denisa (26 oct 2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by aime Fetele care dati la bebici san, mai voi beti cafea? Ca eu n-am pus gura pe cafea de cand am aflat ca sunt [gravi]. Nu sunt o impatimita,da-mi place, inainte beam una dimineata, da' buuunaaa, acum ii fac sotului ca sa simt mirosul... aime si vladut(15nov.2004)
Am luat decofeinizata si la gust si miros nu e nici o diferentza...[cheers] Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]Povestea noastra! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca doarme iar Andrei ... Solutia se numeste STERIL SISTEM si e de la Chicco ,speciala pt biberoane si tetine . Eliza ,eu am lapte la greu dar nu stiu de ce nu mai iese usor la muls desi folosesc aceeasi pompa ca la inceput .Asa ca depind de cum vrea sa suga bb (si uneori nu vrea cind mie imi pleznesc sinii ) ceea ce imi da o senzatie de iritare teribila ;oricum 6 luni il alaptez sigur oricit de greu o sa fie ,o sa ma trezesc mai devreme si o sa cer 6 ore de lucru . Eu am baut primele 2 luni cafea fara cofeina dar nu eram buna de nimic [alcool], toata ziua picoteam ,acum beau cafea obisnuita o singura ceasca dimineata . diana2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor, ma bucur sa regasesc forumul dupa 5 luni de absenta. N-am mai scris de cind eram graviduta si am parasit serviciul. Acum mi-am tras si eu internet acasa, ca tot omul civilizat si dau bucuroasa din codita sa vaz ca am cu cine sa vorbesc despre bebita mea. Fetelor, sint tare ingrijorata. Are aproape 4 luni jumate si are dureri de burtica. Am dus-o la doctor si spune ca are colici, pentru ca e gurmanda cind o pun la sin si inghite aer(papa sin exclusiv). Dac-ati sti cum isi musca pumnisorii (si-i baga de tot in gurita), isi indoaie piciorusele si se screme toata vreo ora pina adoarme si geme..de ma doare sufletul. Ai vostri au avut colici pina asa tirziu?Sab simplex nu a functionat, acum i-am luat Debridat sa vad ce poa' sa faca asta. Si spuneti-mi, e normal sa cheleasca asa in ceafa? I s-a tocat acolo parul si a chelit de tot! In plus, a facut coji in cap cam pe la 3 luni asa si nu mai scapam de ele. Mentionez ca habar n-am cu ce s-o mai spal ca fiecare medic cu parerea lui....momentan o spal cu sapun de bebe si-atit. va pupic simina si [copil]Maria (1 Nov 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...