Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (7)


Recommended Posts

Buna, suntem si noi aici.

Ieri am fost in parc si ne-am prajit cu totii.

L-am tuns pe Puffo, frizerul ca sa faca o gluma buna l-a tuns ca pe un schnauzer, iar el saracul e o corcitura pura. Am sa va pun poze sa-l vedeti.

Conchita, bunicii mei aveau 4 pechinezi "ficsi", iar retul doar in trecere pe la ei, plus cainii de curte. Si cam cate pisici crezi ca avea? O colonie intreaga.

Mi-aduc aminte ca fatase o pisica, dar disparuse de acasa, iar Pinky, o catelusa i-a adoptat puii, i-a hranit cu lapticul ei pana cand acestia s-au facut mari. Fritzy, un pechinez dormea doar cu Neagra, o pisica neagra cu ochii verzi sidefati, cei mai frumosi ochi pe care i-am vazut vreodata.

Mister, dobermannul meu, daca reusea sa dea peste o pisica era vai de capul ei. L-am vazut doar ca accepta puii, in nici un caz pe cei mari. Incearca sa vezi daca accepta puii de pisica, daca da poti sa adopti unul, altfel e un chin cu un catel si o pisica in casa care nu se sufera.

Fetelor, imi pare rau ca nu va pot ajuta in privinta pisicilor, eu nu le cunosc, m-au atras intotdeauna cateii mai mult decat pisicile si acum regret ca nu le-am studiat cu atentie comportamentul. Ma bate si pe mine gandul sa luam o pisica, dar Puffo la cat e de salbatic ar speria si puiul de pisica. Oricum am sa incerc sa vad ce reactie are fata de un pisicut.

Salutari!

p.s. Multumesc fetelor care au intervenit la acel subiect. Oribil!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/boudoux/album?.dir=/8b75&urlhint=actn,del%3as,3%3af,0

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/boudoux/album?.dir=/9ac2

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Gata intr-un sfarsit mi-am dat si eu seama despre ce topic fuse vorba, se vede ca sunt prea repezita si nu citesc cu atentie.. Asa se nasc intrebarile mele stupide, din prea mare repezeala [:p]

 

Ciuf m-a amuzat povestea ta, Luca e un dulcic sa il protejeze asa pe Cezar [pup]

 

Am auzit de persoane care au si pisica si caine in acelasi timp si cica se inteleg de minune, pisicuta e un pic mai certareata, dar cand sunt despartiti plange dupa caine. Acum nu stiu daca au fost obisnuiti de mici impreuna, probabil ca este o diferenta si asta.

 

Noi ne-am mutat alaltaieri in casa noua.. Ce mai aventura! Prima oara cand a mers Mello cu masina si Doamne ce speriat mai era, rasufla tare greu si zgomotos.. Cand am ajuns aici s-a pus pe mirosit toata casa, cu codita intre picioare se vedea ca ii era teama. Sunt un pic trista pentru el.. acum nu mai poate iesi afara deloc asa cum facea inainte, iesea singurel si pe urma miorlaia la usa sa il lasam inauntru. Credeti ca o sa obisnuiasca sa stea numai in apartament fara sa mai iasa afara? Eu sper din toata inima! De fapt de aia l-am si castrat! id="Georgia">

 

 

id="blue">

 

Mello motanelul iubitid="Georgia">

 

 

Iulia este condamnata la moarte. Haideti s-o ajutam, are doar 12 ani!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, revin cu informatii despre Maritza...

Sambata i-a mers bine, a mancat, am dus-o la doctor, care a zis ca operatia arata bine si a mai spreiat-o oleak cu dezinfectant din ala albastru.

 

duminica dimineata am dus-o afara ca s-a cerut, si a facut pp si kk. cand a venit in casa tremura si s-a pus in pat. de atunci numai in pat sta. nu a mancat nimic decat putina smantana. sta in pat si se mai intoarce pe o parte si pe alta, dar atata. nu se da jos.

tre sa o duc iar la doctor azi sa vad ce zice. daca era asa mereu de la operatie, ziceam ca e normal, dar sambata a fost bine, si duminica a fost rau, nu stiu de ce. la operatie totul arata bine, nu s-a muscat, nu a umblat acolo, asa ca nu stiu ce poate sa aiba.

[q] [q] [q]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] si Fetitza Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu la raport.

 

sa ne tii la curent Ramonika cu evolutia Maritzei. ca mi-e mila tare de ea, saraca.

 

noi aici am recuperat la greu duminica - si noi si Zuze. am dormit ca berbecii - noi dupa 2 nopti de chef ea dupa 4 zile si nopti de miorlait si dans hormonal. pt ca tanti doctor a refuzat sa ne de reteta pt pastilutza sau imjectie pt ca are doar 8 luni. a zis ca e prea mica si ar avea efecte negative asupra evolutiei ei. ca cica e inca in crestere. si ne-a dat un calmant. care habar nu am daca a avut vreun efect sau nu ca matza mea a continuat sa miorlaie pe un ton la fel de inalt ca si pana atunci.

 

duminica tacere totala si pisoi sfarsit de oboseala dormind la unison cu noi. zic, hait, sa vezi ca am scapat. dar minunea a tinut doar pe orele de zi cat i-a luat mamzelei sa isi refaca fortele. si a pus-o pe un bocet sfasietor dupa lasatul intunericului de am zis ca am sa capiez.

 

azi stare neschimbata cand am plecat. doar ca devine si mai agresiva de aseara. sarind in joc sa ne atace picioarele - ne pandeste la usa cand intram in camera din bucatarie si atunci ne composteaza. asta dupa ce sambata a facut rushinika: a facut pipi pe patura in patul din sufragerie in 2 randuri!!! dar asa mila mi-a fost de ea ca nu i-am mai zis nik.

 

cinta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru fetele care au mate ... si au si probleme diverse (alimentatie, sanatate ...)

 

asa cum am sfatuit-o si pe Simona, va indrum cu drag la o prietena (crescatoare de persane) ... un OM minunat cu f multe cunostiinte in domeniu ...

 

de cand o stiu eu ... m-a impresionat sufletul ei mare si cunostiintele pe care le-a dobandit de-a lungul anilor ...

 

deci, daca aveti probleme cu pisicutele Dvs ... nu ezitati sa o contactati ...

 

o gasiti fie pe vethelp (unde e moderatoare - nick name=blue) sau animale.ro, sau pe site-ul ei http://bluepoem.ebony.ro/crescatoria.html

numele ei este Carmen

 

Loredana

 

Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cinta, mersi... sper sa fie bine mititica.

tocmai am vorbit cu o prietena de-a mea, careia i-a murit papagalul sambata asta... [q] de-abia il luase de cateva zile si probabil nu s-a acomodat? [q] saracele animalutze... [q]

 

cinta - asa fac pisicile cand au calduri. si Bubulina mea a fost cam obraznika atunci cand a avut calduri si a facut pipi in bucatarie pe covor si intr-o cizma de-a mamei... [:)] mi-a mai zis un coleg ca pisica lui cand avea calduri facea pipi in papuci... ce-o fi in capshorul lor? [:)]

 

ma gandeam si eu ca daca o mai apuca pe Bubulina, sa ii dau pastile contra caldurilor. dar tu zici ca nu e bine cand is prea mici. si a mea are cam 7-8 luni cred. m-ai pus pe ganduri...[ups] acuma ce se poate face? ca daca pastile nu are voie si nici nu vreau sa faca pui si nici nu o operez asa tanara, ce mai pot face? [:(] ufff... greu e cu copiii astia... [:(]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] si Fetitza Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un caine descurcaret

 

am fost in weekend la munte (mi-am sarbatorit ziua de nastere) ... si ne-am dus cu tot cu frigidere ... si sifoniere ... urma sa pregatim totul acolo ... dupa ce am carat tot in cabana, unele le-am pus in frigider, altele le-am lasat pe terasa (nu mai aveau loc in frigider)... ne-am gandit sa dam o fuga si sa vizitam o pestera in apropiere ... zis si facut ...

 

la intoarcere ... vad pe drum o cutie de lapte ... ma gandesc "ce dk sunt asa de proasta ... am pierdut laptele pe drum [mariaj] !

 

ajungem la cabana si vrem sa ne apucam sa facem tortul ... cand colo ia restul de lapte de unde nu-i ! mai sa fie ... ca eu l-am carat cu manusitele mele ...

 

intr-un tarziu ne intreaba proprietarul cabanei "da, unde ati lasat laptele ?" io de colo foarte hotarata "afara" ... si s-a pus omul pe-un ras "hotomanu ... a furat laptele"

 

"hotomanu" era o namila de caine alb ca laptele (cine stie poate de aici i s-a tras) ... si cum l-am prins am pus bine mana pe el si i-am zis "asa monser ... te ti d'astea !" ... si l-am pohtit frumos la masa, asa cum se cade ... el dragut ba a vrut, ba n-a vrut ... c-are familie ... si i-am zis "da bine domle ... adu tot familonul ..." si-au venit: 3 catei si-o pisica (Costica) ... si a fost o masa ca-n povesti ...

 

la sfarsit pretena mea a filosofat "stiam eu ca ai un scop de cari frigiderul la munte!"

 

ups ... m-a prins [:D]

 

 

 

Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria - ce dragutz e Sticky...[pup] si eu am avut un motanel care semana cu el mai demult, acum vreo 12 ani...

Maruta - draguta povestea...[:-)))] ce dragut e catelul din poza... simare si flocos... [olala]

Multumim de link, l-am trecut deja la favorite. [pup]

 

Am vorbit cu mama la telefon mai inainte si a dus-o deja pe Maritza la doctor si cica a facut reactie la firele de la operatie... [ups] i-a facut antibiotice si tre sa o mai ducem si maine. sper sa isi revina. eram asa de ingrijorata, ma gandeam "daca moare?" [q] dar nu degeaba se zice ca pisicile au 9 vieti, nu? [olala] [pis]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] si Fetitza Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, doctoritza noastra a zis categoric nu la tratamentul hormonal care sa ii stopeze "caldurile". insa i-a prescris niste calmante - relaxant si ceva pe baza de valeriana-. nu s-a calmat de tot, insa imi place sa cred ca a ajutat-o. ca de miorlait nu se oprea decat sa isi mai traga sufletul sau sa manance.

 

de facut pipi eu stiam ca e doar cu motaneii. acum mi s-a demonstrat ca si domnisoarele fac rushinika... si cand ma gandesc ce concert ne asteapta acasa... din fericire parca incepe sa ieie pauze tot mai lungi cu vreo jumatate de ora decat saptamana trecuta. sper eu sa fie de bine. ca deja am ajuns amandoi la capatul rabdarii. uneori chiar ni se pare ca miorlaie numai sa ne faca in ciuda. alteori reusim sa ii distragem atentia si inceteaza. mai nou ma tem ca o foloseste ca pe un santaj pt a primi atentie mereu. ce mai... devin paranoica daca nu imi primesc somnul nici la noapte.[bang]

 

cinta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...