Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (7)


Recommended Posts

mai, fetelor, mooor de... somn[bang] Zuze a noastra a intrat in calduri, asa cum bine o suspectam noi pe mamzela. si asa a scapat ea de operatia de sterilizare pana luna viitoare. si intre timp ne face cosmar serile si noptile cu bocetele ei si modul in care adora sa sufere chiar in ochii nostri. cu cat mai mare audienta, cu atat sufera mai dihai. si daca o muti in camera vecina, scandalul e cat casa. ca adik sa nu care cumva sa indraznim sa visam la odihna atata timp cat ea nu are pace. plsss... are cineva vreun remediu sa se linisteasca? ca mai avem un pic si ne da al meu in strada de disperare ca nu poate pune geana pe geana noaptea de raul ei. si ma tem si pt vecini ca i-o fi deranjand. si unde mai pui ca ma inmoaie motzata cu jelaniile ei si mai am un pic si ma pun pe covor langa ea si bocim impreuna si ne frecam burticile de podele.[ups] cinta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Cinta, buna tuturor! Asa am patit si eu cu pisicutza mea [pis] . La aproximativ 8 luni a intrat in calduri si n-am pus geana pe geana vreo cateva zile bune... Sotul meu nu era acasa si in felul asta nici nu am discutat cu nimeni ca imi era ca ma ia lumea de nebuna ca am ajuns sa-mi compatimesc pisicul ca miauna prea mult si prea tare. Bine, nici nu mi-a trecut prin cap ca "haimanaua mica" e in calduri si cand m-am prins care e treaba (dupa o saptamana de nedormit) am zburat cu ea la veterinar si i-a facut o injectie (un soi de anticonceptional care sa o linisteaca...)! In 24 de ore (atat a durat pana sa-si faca efectul) s-a linistit. Acum e castrata si nu mai avem probleme de genul asta. Am castrat-o la 2 luni si ceva dupa ce i-a trecut faza cu caldurile. Asa ca poti linistita sa o duci la o injectie si mai tarziu o si castrezi (iti va spune medicul cand are voie sa fie castrata, dupa admnistrarea injectiei hormonale...). Mult succes si va tin pumnii![flo] Despre castrare o sa mai discutam pe forum. Ajutati-l pe Florin sa traiasca! Popularizati acest site:http://florin.webmyc.com www.craiova.ro/argos "A gresi e omenesc; a ierta este divin." Alexander Pope
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de sfat, Primel [:D] i-am comunicat deja prietenului meu aceasta posibilittate si stii care a fost raspunsul? "hai sa mai stam un pic sa vedem ce mai face si la noapte... poate se cuminteste singurica..." asta pt ca uraste si ideea injectiilor. acum vreo 2 luni aproape a fost Zuze bolnavioara si a trebuit sa ii facem injectii zilnic. si responsabilul cu impunsul a fost dumnealui. nu iti spun ca aproape plangeau impreuna si cu cata frica oa tingea. mai ales ca si el aproape lesina cand vede un ac. asa ca... nu imi ramane decat sa ma rog sa se cuminteasca Zuze sau sa o ia razna dumnealui [8D] la tine cat a durat aventura cu pisicutza, Primel? eu auzisem de 1 saptamana. prietenul meu zicea de 1 luna. oricum, eu una nu pot sa functionez la birou si sunt toata un pachet de nervi daca nu mi-am facut somnul. asa ca nici 1 sapt nu cred ca as rezista.[mariaj] cinta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cinta - daca vrei sa scapi de chin, eu zic sa ii faci injectia. e nasol sa te streseze cu caldurile. mai ales ca unele pisici incep sa faca pp pe unde nu trebuie. am auzit ca fac in papuci... [alcool] mai exista si pastile contra caldurilor. numai ca nu isi fac efectul imediat, ci dupa cateva ore bune... lou - si ale mele lasa par, probabil ca se apropie primavara si incep si ele sa se dezbrace... [:D] dau cu aspiratorul si culeg de-a parrrrrr... [alcool] da asta e, le iubesc si asa... [bis] motanelul meu e un mancacios... are deja 4 kile, iar pisica numai 1 kil, desi e diferenta mica de varsta intre ei (cam o luna).
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]Vladutz Tigrutz[/url] [pis] si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=1b96&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/my_photos"]Alina Bubulina[/url] [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cinta, informatiile astea le-am gasit pe animale.ro... te rog citeste si informeaza-te cei mai bine ptr Zuze Ca si in cazul femeii,anticonceptionalele suntCANCERIGENE.In plus,ele nu rezolva problema decat pt putin timp.Dupa 1-2 ani,va treziti cu pisica plina de chisturi ovariene.Pe langa asta,poate sa faca piometru(sa-i zicem puroi in uter)caz in care trebuie operata de urgenta si scos si uterul pe langa ovare-operatie mult mai grea,riscanta si costisitoare.Eu nu i-am dat pisei mele nimic hormonal cand era in calduri(doar cate1/2 pastila de hidroxizin)si totusi avea peretii uterini ingrosati.Trecuse prin prea multe calduri(in fiecare saptamana intra)si daca i-as fi dat si Pillkan sau Ovarid,ar fi fost mult mai grav.Cea mai buna solutie e castrarea(probleme urinare nu prea apar la femele)si pericolele ce pot aparea in cazul unei pisici castrate sunt de 100 de ori mai mici decat in cazul celei necastrate -------------------------------------------------------------------------------- Cred ca ai dreptate in privinta aparitiei chisturilor ovariene din cauza administarii anticonceptionalelor. Nu am vazut un caz concret de pisica cu asa ceva, in schimb am vazut o catelusa in varsta de 8 ani care avea chisturi destul de umflate pe traiectul ovarelor. Cand a fost dusa la doctor, li s-a spus stapanilor ca este prea in varsta si nu poate face fata operatiei. -------------------------------------------------------------------------------- Nu e o chestie de la mine citire,ci este ceva stiintific.In plus,daca ii dai anticonceptionale si face chisturi apoi o castrezi,exista pericolul ca in timpul manevrelor chirurgicale sa i se sparga acele"pungute" si continutul sa ajunga pe peretii uterini.Astfel dupa castrare pisica...iti intra in calduri si zici ca e un fenomen paranormal Nu-i mai da anticonceptionale!!! Voi credeti ca sunt bune pentru pisica toate chimicalele alea pe care le bagati in ea ca sa iasa din calduri? Mai sanatos e sa o castrati...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg situatia, ca doar si noi am trecut prin asta. Si Bella noastra a facut destule injectii, ba vaccinuri, ba vitamine etc. Insa la faza cu caldurile m-am dus eu cu ea la medic. Pe atunci eram inca in Romania; de fapt de asta am si castrat-o putin mai tarziu, stiam ca aveam sa plecam din tara si ne-am gandit sa nu avem probleme de genul asta si pe aici,ca, deh! e mai greu cu mersul la medic... Pe micutza mea au tzinut-o caldurile cca o saptamana, apoi i-am facut injectia si gata. Si mie mi-a zis medicul veterinar ca era foarte posibil sa o tina si mai mult daca nu mergeam cu ea... Nu pot spune exact cat tin caldurile, din auzite stiu si eu ca aproximativ o luna... La noi nu s-a intamplat sa stea atat de mult. Am apelat la injectie pentru ca nici eu nu mai rezistam de somn. Ziua aveam de mers la scoala si mai ca adormeam in fata copiilor asa eram de terminata! Si ce puteam sa zic? Imi venea sa si rad uneori! Ma si vedeam spunand "stiti, am pisoiul in calduri si sunt franta!" Are dreptate Ramonika, exista si pastile impotriva caldurilor. Poti intreba la o farmacie veterinara cum se administreaza... Din cate stiu eu se da tot o pastila la nevoie (ca si injectia). Oricum si la pastila si la injectie ai de asteptat cateva ore bune. Bella a incetat cu miorlaielile dupa cateva ore de la injectie! S-a calmat usor, usor pana a tacut. Imi aduc aminte ca a facut injectia dimineata (pe la 11...) si seara era deja mai cumintica. Abia a doua zi am putut spune ca s-a calmat cu adevarat! Mi-am mai adus aminte ceva... Si eu ma gandeam cu groaza sa o intepe din nou in funduletz, dar spre bucuria mea (si poate si a ei) nici nu s-a dezmeticit prea bine ca,gata! deja scapase de "ac"! Ori a fost usoara si n-a durut (la vaccin si vitamine mai scancea uneori), ori era prea in calduri si nici n-a mai simtit intepatura... Nu stiu ce sa zic. Oricum daca vreti sa o castrati, si bine faceti, trebuie sa fiti pregatiti sufleteste si voi pentru interventie.[alcool] Numai bine,[floare3] pupici[pup] Ajutati-l pe Florin sa traiasca! Popularizati acest site:http://florin.webmyc.com www.craiova.ro/argos "A gresi e omenesc; a ierta este divin." Alexander Pope
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-am facut injectie hormonala o singura data pisicii pentru ca a intrat in calduri si nu am avut ce alta metoda sa aplic in acel moment. La doua luni de la injectie am castrat-o pentru ca trebuia sa plecam si, bineinteles, si pentru ca stiam de pericolul tratamentelor hormonale. Acum depinde de fiecare. Si eu ma strambam cand auzeam in stanga si in dreapta de tratament hormonale la pisici, insa atunci cand am apelat si eu la asta, mi-am promis ca o castrez data viitoare si asa am facut. Eu i-am dat Cintei sfatul de a recurge la injectie hormonala ptr ca am inteles din mesajele anterioare ca oricum e pregatita sa o castreze dupa aceea. Nu cred ca o pastila sau o injectie ii face deja chist. Si nu cred ca se intelege din ce spun eu ca recomand tratament hormonal. Eu mi-am castrat pisica pana sa intre a doua oara in calduri; normal, mai intai am consultat medicul. Dupa o singura administrare de tratament hormonal (o pastila sau o injectie) nu sunt probleme. Pisica mea e sanatoasa tun, n-a avut nici o problema din punctul asta de vedere la operatie si nici nu mai are probleme de genul asta. Altceva s-a intamplat cu ea la operatie, dar despre asta poate intr-un mesaj viitor... Ideea ar fi sa nu persevereze cu metoda hormonala. In afara de asta, Cinta intreba ce sa faca in conditiile in care pisica e in calduri. Sa-i spui sa astepte rabdatoare sa ii treaca nu e o solutie, asta stie si fara sa ii zica cineva. Cu prietenie [bis] Ajutati-l pe Florin sa traiasca! Popularizati acest site:http://florin.webmyc.com www.craiova.ro/argos "A gresi e omenesc; a ierta este divin." Alexander Pope
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vrem sa o castram. dar sper sa trecem cu bine de hopul asta. ma gandesc eu ca daca ii facem injectie sau ii dam pastilutza si apoi fugim la doctor sa o castram scapam si de problema cu chisturi ovariene si de riscul de a intra saptamanal in calduri. numai asta ne-ar mai lipsi. mai ales ca numai in week end ne potrivim programul cu cel al cabinetului sa o putem duce la sterilizat. ar fi de rasu' - plansu' sa o cumintim cu pastile ca pana la sfarsit de saptamana sa o apuce iar toate alea. cum azi merg la cumparaturi de cadou pt onomastica prietenului meu, am sa trec si pe la farmacii veterinare sa aflu ce si cum. gata, ma mobilizez eu. maia les ca vineri avem casa plina de invitati. si nu as vrea sa imi ajunga pisica sa fie pe rol de mascota serii cu asa un comportament. cinta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...