Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cat costa o nastere?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Depinde....in Bucuresti? si mai e un aspect...nasti normal sau prin cezariana?

Eu cand mergeam la control, dadeam , in medie, cam 200000 lei pe consultatie sau chiar mai mult....am facut cezariana si am dat 200 euro pt ca mai toate dadeau in jurul sumei asteia...la anestezist am dat 1500000 lei , asistente cateva sute in total , etc.

Daca nasti normal, sumele sunt mai mici.Intreaba si tu pe cineva care a nascut in spitalul in care vei naste, sa vezi cu aproximatie cam care sunt preturile...[bang]

 

succes si nastere usoara !

 

Geanina si bebe Luca Andrei

http://community.webshots.com/user/lucaandrei

 

poze noi http://community.webshots.com/album/227329294zfXrHi

 

http://community.webshots.com/album/227334618OmZrde in pozele astea sunt si eu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

depinde f. mult de maternitatea unde vei naste.

Eu am nascut in august 2004 la CFR2 si am dat 150 USD medicului, 50 USD anestezistei (pt epidurala), 500.000 lei moasei x 2 (ca s-a schimbat tura), 1.000.000 neonatologului si asistentelor cate 50.000 la cele care aveau grija de bb, 30.000 la restul (pt. spalat etc). Cam atat imi aduc aminte, toata lumea a fost foarte mutumita, cred ca poti sa dai si mai putin...sau mai mult daca iti permiti, acolo toti se poarte impecabil (si nu e numai parerea mea).

Iti urez nastere usoara si bb sanatos!

 

Oana si [copil] Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut in constanta si erau mamici care nasteau prin cezariana si spuneau ca doctorul le-a zis ca le costa 200 euro nasterea (prin cezariana).le-a spus in fata.toate nasteau cu acelasi doctor.eu am nascut normal si i-am dat doctorului doar 100$, plus alte sute de mii pe la asistente.nastere usoara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la fiecare consultatie dadeam 600000 lei (300000 consultatia si 300000 lei echo). Am nascut prin cezariana, iar doctorul mi-a zis in fata 200 euro. Anestezist (1500000), in rest asistente, infirmiere nici nu le-am mai pus la socoteala.

 

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)

http://community.webshots.com/user/cristina_smn

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luminita, eu zic sa dai cit ai si daca tu consideri ca merita sa dai niste bani. S-a mai discutat asta si eu cred ca e o mare greseala ca noi stam si trancanim aiurea despre "tarife" si facem o regula din asta. Am dat si eu medicului meu pentru ca 9 luni nu a primit nici un leu si am considerat ca asa ii multumesc, dar a stabili cite un tarif pentru fiecare e absurd. Iar doctorii care cer "de la obraz" ar trebui reclamati fara prea multe mustrari de constiinta.

Cind am nascut, in spital era o fata de conditie modesta si cu mult bun simt, care i-a dat medicului un milion. Un milion pe care il imprumutase, ca sa nu se faca de ris! SI doctorul ei era dragut si a tratat-o cu atentie si profesionalism, dar fata aia ar fi nascut acasa daca ar fi vazut vreodata ce preturi se vehiculeaza pe aici. Si mai cred ceva: marea majoritate a doctorilor isi fac treaba si daca le dai si daca nu. Ca unii, daca le dai, trec la alintari, diminutive si 5 minute in plus acordate pacientei, e adevarat. Dar unele chiar nu-si permit sa dea si nasc la fel de bine, chiar daca nu le zimbeste nimeni.

Stabilind preturi si ducind mai departe zvonistica de genul "ala nu te opereaza decit pentru 1000 de euro", nu facem decit sa perpetuam practica asta si sa facem din ea o lege.

In concluzie, fiecare ii multumeste medicului cu cit vrea si cu cit poate si nu cit a dat cel dinainte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna!

 

Mey Luminita...io zic asa: cam 100 E, fara anestezist, moase, asistente, bla bla...

Depinde, vorba fetelor, de spital si dr... tu nu cumve ...la Elias?

La dr T???[:D]

 

Te pup si sarcina usoara

 

Gabriela si MARIUCA

 

Ce bine ca esti...ce mirare ca sunt!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine, Natasa.

 

Cand am nascut eu, in 2002, o mamica, invatatoare, avea pregatit 2.500.000 pt dr. Dar in ultimul moment s-a decis sa faca peridurala asa ca a dat 1.000.000 din ei anestezistului, iar doctorului, cat a mai ramas. S-a purtat la fel de frumos cu ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai am si eu putin pana o sa nasc si normal, aceeasi intrebare a aparut si la mine. Cat? O prietena care a nascut la Municipal pe 20.02.05 a dat 10 euro doctorului.Mai mult nu stiu! Verisoara maea a nascut acum pe 01.04.05 dar nu am apucat sa o intreb cat a dat (tot la Municipal).

Eu o sa merg la Cantacuzino.Daca are cineva vreun pret..sa-mi spuna.

O sa va scriu si de verisoara dar astept sa-si revina putin. Ea a facut cezariana.

Pupici si asteptare placuta mamicilor![fuga]

 

Corrinutza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...