Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

as dori un sfat ,ca eu nu mai stiu ce sa fac


Recommended Posts

Buna am citit si eu ce ai scris si imi pare rau de ce ti se intampla.Parerea mea este; ori are pe altcineva ,ori este gelos pe copil.Deobicei barbatii devin gelosi (cu voie sau fara voie )pe proprii lor copii ,se simt dati la o parte,li se pare ca nu mai sunt bagati in seama si ca nu mai sunt la fel de iubiti.Cred ca vestea ca m

ai vine un copil il face sa creda ca va fi dat la o parte cu totul.Nu stiu ce sfat sa-ti dau dar incearca sa-l introduci si pe el in cresterea copilului , incearca sa nu il ignori , fa-ti timp si ptr el chiar daca esti obosita. succes!!!!!

 

ange

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

buna elena!

eu nu sunt inca maritata dar stau impreuna cu prietenul meu de aproape 2 ani.nu stiu m-am pus si eu in situatia ta ...nu stiu m-am gandit ca poate nu-l mai atragi poate ti-ai schimbat putin fizicul dupa nastere poate nu-l mai rasfeti cum poate o faceai inaite nu stiu...incearca sa vorbesti cu el poate afli care e problema chiar de la el,fiind si 2 copii(acush[:D])la mijloc eu zic ca nu e o chestie asa de lasat la voia intamplarii cum ar fi sa rupi o prietenie de cateva luni...nu exista posibilitatea sa aiba el pe altcineva????[:0][:0]

ai grija de tine si mai ales de ingerasul care o sa-l aduci acush printre noi[bb]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea-mi in domeniu am mai asternut-o in caseta de raspuns a acestui forum, dar ceva ma impinge sa recidivez. Poate dorinta de a ma da mare si rau, poate sint uimit cit de departe de realitate sint multe dintre Eve.

Sint povesti relatarile cit mor barbatii de placere ca au ajuns tati. Este o chestie nemaipomenita in sine, aparitia vlastarului, dar in privinta relatiei sot sotie doar in Sandra Brown lucrurile merg bine.

Sotul este brusc si profund neglijat. Degeaba ii vorbesti de responsabilitate, de aia de aia. El nu mai e bagat in seama ca altadata, asta conteaza acelei portiuni a psihicului sau care aduce cu miezul fierbinte al pamintului: doar o pojghita de sol racit la suprafata. Mai toti se insoara din dorinta de a fi calinati, alintati, satisfacuti de neveste. Care nu simte nevoia treburilor astea, le are din plin de la maica-sa, iar acela nu se insoara deloc, constituind grosul flacailor batrini.

Pentru cine serveste Biblia, revistele, cartile moralizatoare spusele mele pot parea o blasfemie, in cel mai bun caz o aiureala. "Pai nu se poate asa ceva, mi se va spune, doar dumneata spui povestea asta cu imparatul gol". Poate doar eu am curaj. Milioanele de barbati care frecventeaza circiumile, care circula abatuti nu au curajul sa recunoasca: da, imi doresc la fel de mult caldura nevestei, doar pentru mine. Dar nu am curajul sa o spun. Ca ma iau parintii, socrii, vecinii etc. de nebun.

 

Totodata, intilnesc drept semnatura in forum [Mama} si minunea [copilul]. Poate-mi scapa mie, dar n-am dat si de sot in asemenea formulari.

 

O doamna de bine de aici indeamna, tot aici, nefericita initiatoare a subiectului sa mediteze daca sotul nu e bolnav psihic. Asta mai lipsea ca sa si-l faca dusman pe vecie, fie si o asemenea aluzie. El de fapt este nefericit, dezolat ca fericirea pe care o intrezarise in momentul casatoriei, in lunile dinainte si citeva apoi, s-a dus. El alegindu-se cu "responsabilitatile", cu sfaturile a sumedenie de destepti care nu tin cont de cerintele sufletului lui.

 

mircea42

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mircea in parte inteleg ce zici tu.Dar in parte.

Tot asa exista si miliarde de femei ce pe langa a fi sotii si mame,vor sa fie principesele sotilor lor.Si ele au nevoie de aceeasi doza de alint si cocoloseala.

 

Dar trebuie sa o imparta in timp si spatiu cu copiii,cu sotul,cu treburile casei,cu serviciul,cu soacra uneori,cu alea alea.

 

Nu ia nimeni de nebun un om insurat daca spune ca vrea dragostea sotiei doar pt el,ma rog chiar daca nu 24 de ore din 24.

Dar sa-i dea si posibilitatea sa o faca.

 

In loc sa mearga la carciuma abatut,ar putea foarte bine sa schimbe un scutec,in timp ce ea gateste,sa puna mana pe aspirator,in timp ce ea intinde rufe,cand ea sterge praful daca el n-are nimic mai bun de facut macar sa o ciupeasca de fund spunandu-i cat e de apetisanta, sa faca piata si altele...sa-si imparta responsabilitatile exact in mod egal si sa vezi ce incantati vor fi amandoi.

Cand el nu se simte bine,ea sa-l cocoloseasca si cand ea nu se simte bine el sa faca la fel.

 

Nu va mai conta locul,masa de bucatarie sau baia de la restaurant,vor fi suficiente pt a le veni idei "exotice" mereu.

Pun pariu ca daca toate astea ar fi asa...nu s-ar mai plange nico nevasta si niciun barbat ca e deprimat.

 

Si inca ceva...ce atat deprimare la barbati,de parca toti ar suferi de sindrom premenstrual.

Catastrofa...a aparut copilul si barbatul se teme ca s-a facut gaura-n cer.E deprimat,n-o sa mai fie vioara intai.De parca ea va fi.

Pai sa-si bage bine-n cap asta cand se casatorestc si el si ea...Ori sa ramana holtei sau fata batrana.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iupiiii, Marcelina, esti tare, m-ai facut praf. Are dreptate, mai Mircica, asta e. Saracutii barbati, ce amarati sunt ca au fost inselati si ademeniti intr-o casnicie in care ei ar fi trebuit sa fie cei alintati, sa li se puna masa, si eventual sa mai fie si leganati sa adoarma. Revino-ti Mircea, daca asta cred Barbatii ca inseamna sa fii casatorit eu propun desfiintarea casatoriei.

 

Noroc ca mai sunt si altfel de Barbati, cei cu picioarele bine infipte in pamant.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elena. Sunt noua pe forum si de aceea raspund abia acum. Imi pare rau sa aud ca doi oameni care cu siguranta s-au iubit candva se comporta asa acum. Nu suntem oameni? Nu ar trebui sa fim civilizati? Din cate spui la voi lipseste cu desavarsire COMUNICAREA. Acum sa nu te superi pe mine, eu sunt genul de om care-ti spune sincer ce gandeste. Incearca sa ajungi la sursa comportamentului sotului tau si sa intelegi de ce se comporta asa, daca el nu-ti spune. Spui ca parintii au fost impotriva casatoriei voastre. Oare nu aveti acum "ajutor" din partea lor? Iti vorbesc din experienta parintilor mei(s-a rezolvat situatia). Mai sunt si alti factori: influenta apropiatilor, situatia financiara si poate de ce nu comportamentul tau. Este adevarat ca tu acum, fiind insarcinata, ai nevoie mai mult ca oricand de afectiune. Dar totul tine de inteligenta sotului tau(nu ma refer la studii ca nu au absolut nici o legatura)si de caracterul sau. Mentionezi de doua ori ca faceti dragoste rar cu toate ca te imbraci sexi. Dar nu se rezuma doar la imbracaminte si comportamentul tau din timpul "incercarii". Depinde si de starea in care va aflati: este obosit, v-ati certat sau ...... Totusi, fara sa te superi: in cazul in care are pe altcineva nu este prea inteligent si asta pt. ca ar fi corect sa-ti spuna sau sa nu te neglijeze pe tine, sa nu-ti dai seama. Sunt constienta ca numai tort de ciocolata toata viata nu se poate, mai esti curios si doresti si altceva. Este? Totusi incercati sa vorbiti deschis si sa va salvati dragostea. Daca nu...asta e. Atat s-a putut. A fost frumos un timp si nu transforma sentimentele ramase in ceva urat. Ramaneti prieteni, nu luati exemplu de la majoritatea cuplurilor care se despart. Fii sigura ca-si iubeste copii - este tata. Sper sa ma fi facut inteleasa. Va doresc sa va iubiti, sa va cresteti copii sanatosi si sa sarbatoriti impreuna nunta de aur. id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elielenus vorbeste nu mult mai sus de barbatii cu picioarele bine infipte in pamint.

Un dracusor imi spune c-ar fi vorba taman de fratii cu vocabular alcatuit in mod covirsitor din "Da, mamicule!", "Bineinteles, scumpo!". Sau, pentru a trece pe la Delavrancea: "Nu da, Bibiloi! Cumpar, Bibiloi".

Am ceva imaginatie, dar nu izbutesc sa-mi inchipui cum arata barbatul pomenit de Elilenus. Pina imi comunica ea caracteristicile exemplarului (bashca faptul ca-i din categoria Yeti: toata lumea vorbeste de el, dar nu l-a vazut nimeni), eu cunosc cit de cit parametrii speciei. Cind a cucerit o femeie si si-a realizat menirea biologica a depunerii speermatozoidului, masculul pleaca dupa ceva proaspat.

Nimic nu ma amuza mai mult decit povestile despre mari cupluri de amorezi, din istorie indeobste. Vai, ce amor fuse intre Yves Montand si Simone Signoret! Ca la 50 de ani, eroul "Salariului groazei" sa o intinda dupa una de douash'patru de ani. Iar cazuri de acest gen sint nenumarate.

 

Finalmente, tin sa precizez: esential este sa ne luam asha cum sintem. Sa vedem cum putem drege lucrurile, caci totusi traiul in doi (barbat si femeie...) are si parti al naibii de frumoase. Doar asha se poate ajunge, probabil, la mersul mina in mina la virsta jucariilor stricale minulesciene...

 

mircea42

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...