Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (51)


Oana_B

Recommended Posts

A adormit puiul mic si cum v-am promis continui de unde am ramas.Nu stiu ce m-a apucat sa va scriu frinturi amare din viata mea,poate mila de copilasul ala si revolta fata de asa parinti timpiti. Cind avea Serban 2 ani mergeam cu el la plimbare si il montam de acasa."Puiul mamei,mama nu are bani sa-ti cumpere dulce din oras dar cind venim inapoi am sa-ti fac ceva dulce delicios,o sa te lingi pe degetele ca pisoii." Mergea precum calul nu intorcea capul la vitrine deloc in schimb eu sporovaiam incontinuu ca sa-i distrag atentia.Acasa -i faceam ceva dulce in general prajituri de post si tarte cu fructe care nu erau asa costisitoare.Vedea afara la copii tot felul de minuni si venea in casa si-mi spunea"uite mama ce-am vazut la copii" A nu sunt bune Serban,cine stie de cind sunt dulciurile alea pe raft!Dar uite am facut placinta cu mere o nebunie e de gustoasa.Si asa l-am invatat sa manince numai dulciuri de casa,si l-am mai invatat sa nu-mi ceara ce nu puteam sa-i dau.A ca intram in baie si ma umflam de plins zi de zi si ca noaptea dormeam cu el in brate si cu noduri de plins inghitite in surdina sa nu-l trezesc.Cind a implinit 5 ani am reusit sa cumpar un apartament cu 2 camere intr-o zona linistita de la periferia orasului,l-am zugravit si mobilat simplu si in prima noapte am stat cu fundul pe covor si i-am declarat lui Dumnezeu credinta vesnica. Acum ,desi posibilitatile sunt incomparabile,incerc si cu Ricardo sa adopt acelasi mod de crestere.Prima data am fost nevoita insa acum din obisnuinta caut hainute ieftine si frumoase,in loc de jucarii cumpar carticele din carton frumos colorate,toata hrana o gatesc eu,improvizez tot felul de jocuri la care solicit toata familia,si de asta cred ca Bebelac e un hlizit si jumatate.La noi e un ris general ne distram unul pe seama celuilat,ironii si intepaturi care mai de care asa ca ala mic daca vede numai risete normal ca si el ride non stop.Barbatul meu e mai serios,adica era pina l-am bagat si pe el sub pat cu o soseta colorata trasa pe mina sa o faca pe balaurul in teatrul de papusi pentru Ricardo.Prima data a zis ca el nu-i nebun dar cind a vazut ce fel ride Ricardo si mai ales ca Serban a scos capul de sub pat si-i spune " hai si tu ca ai vocea mai groasa si poti sa fii balaurul" na mai rezistat si s-a bagat si el sub pat ca doar era treaba importanta. Asa dar cuburile de la fisher price nu cred ca sunt mai interesante decit o ora de joaca cu puiutii vostri si mai economisiti si bani.Si va garantez ca le place mult mai mult sa se joace cu voi decit cu cuburile.Va mai scriu mai tirziu.Pupici Ema si Ricardo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Fetelor, Uite mai dau si eu pe aici. A fost un week-end superb aici, au fost cred 15 grade, dar din pacate sambata am lucrat juma de zi.. dupa aia am iesit afara. Ieri am fost intr-un parc cu apa si nisip sa stam si noi cu burtile la soare. Bianca a fost in culmea fericirii ca am scos-o din casa, chiuia si conversa cu toti copiii si animalutele. Mai nou folosim pisica noastra pe post de jucarie... cum o vede e toata numai un zambet si incepe sa vorbeasca cu ea. Ieri toata ziua a strigat "baba"... adica nici tata, nici mama, sa nu ne certam dupa aia intre noi..[:D] Acum cred ca este perioada cea mai frumoasa, cand ei sunt inca beblusi, dar incep sa inteleaga mult din ce se intampla in jurul lor, si incep sa participe la tot felul de jocuri, sigur insa ca trebuiesc provocati... Ema, ai mare dreptate cand spui ca cel mai important este timpul pe care il petreci cu copilul si cum il antrenezi, si cred ca asta isi va pune amprenta asupra personalitatii lor mai tarziu.. Bianca de altfel se plictiseste foarte repede daca o las cu jucarii, in schimb daca are companie nu are treaba, sta si ne asculta si cand vorbim lucruri de oameni mari, e numai ochi si urechi... zici ca ar intelege totul. Olivia, ma bucur mult ca ati gasit o solutie pentru Luca, si daca el se simte bine acolo asta e cel mai important.. nici noi nu am avem parinti sa aducem aici din pacate.. Bianca nu are decat un bunic (de pe tata).. Fetele, cum ati pregatit voi ficatelul pentru bebei? Sunt sigura ca s-a mai discutat pe aici dar poate mai scrie-ti odata...[flo] Pupici, Anca & bb Bianca (19 iulie 2004) http://community.webshots.com/user/aneagu100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Vai de mine ,fetelor,ca sa nu-l mai culc pe picioare ,am cantat "un elefent se legana" pana am depasit o suta de elefanti si mi s-a uscat gura[bang].Dar important e ca nu plangea si a adormit...intr-o ora ,e drept,dar asta este,daca vreau sa nu-l mai legan........Poate ,cine stie,pana la urma o sa stie si el sa adoarma singur.....si fac asta pt.ca el se trezeste de foarte multe ori noaptea si nu stie sa se culce la loc decat leganat.... Acum va las...Noapte buna! Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema, impresionanta povestea ta...esti o femeie de admirat. Iti doresc mult noroc in viata de aici in colo, sa nu mai aveti parte de asemenea incercari. Pupici multi de la noi[pup][pup][pup][pup][pup][pup] [url="http://nede.netfirms.com"]Felicia si Andreea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, of, ma omoara trezitul acesta. S-a culcat la 21, a adormit la san ca de obicei. De la 22 si pana acum (23:30) s-a trezit din 15 in 15 minute. Am dat-o cu gel pt. dinti (chiar daca nu se vede nimic), a dormit ceva mai mult (30 de min), acum i-am dat 1/2 lingurita de Panadol, dar tot s-a trezit. Si nu se trezeste de tot, pur si simplu incepe sa planga. Nu se foieste, doar plange. deja este si ragusita de atita plans (si nu o las sa planga, doar citeva secunde pana ajung la ea si ii dau suzeta sau ceai). daca o iau in brate plange in continuare tot pe 1/2 adormita. Oare ce poate sa fie? Noapte buna! Pupici, Andrea si Stefania (13.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/a_mironeanu"] Stefania - printesa mea [/url] [cit] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241"] O poveste despre o raza de soare [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema, [pup]si de la noi, esti o persoana deosebita, cum rar mai intilnim din pacate ...iar copii tai te vor iubi din toata inima! Olivia, ma bucur ca ati gasit pentru Luca un loc asa bun, o sa fie un copil foarte sociabil! hai sa va zic realizare mare la moata ...ne imita !!! de cateva zile am vazut-o si eu, a vazut-o si tati ca incerca sa ne imite, dar am zis ca e o coincidenta, si in seara asta la baita ii zic lui alex "tati, tu ai observat ca atunci cand pufnesc in ras moata face la fel" ...si imi zice ca si el a observat si a pufnit in ras ...sa vedem cum reactioneaza moata ...imediat l-a imitat, pe urma am facut eu asa, imediat m-a imitat ...si tot asa de vreo 4-5 ori, ca pe urma am inceput s-o pupacim si a inceput sa rada! va dati seama ca noua nu ne venea sa credem, mi se pare incredibil ca la 7 luni si jumatate sa ne imite, eu credeam ca mai peste o luna, doua incep sa imite oamenii mari, imi vine s-o mananc! iar azi eu am avut ceva de rezolvat la pranz si am lasat-o la o prietena (e prima data cand o las la altcineva), nu am stat mult, cand m-am intors ea era in carut cu fata spre poarta (stau la curte) si avea o mutrita asa suparata ...cand a ridicat ochii spre mine s-a luminat toata si a inceput sa rada, doamne cata bucurie am simtit ...stiti si voi ce e in sufletul unei mame, sint greu de descris sentimentele! si mi-a spus prietena mea ca moata m-a strigat continuu ...v-am zis eu, cand are nevoie de ceva ma striga "ma-ma", in rest numai "ta-ta", e o smecheroasa mica! aaa si a mai facut o faza misto ...dupa ce a baut un biberon cu lapte (200 ml) a mancat si piureul pe care il facuse prietena mea pentru baietelul ei care are un an ...ala mic se stramba la mancare, in schimb moata daca se tot intindea la castronel a vrut sa pape, si a mancat tot piureul de cartof cu carnita, iar bucatile de carne erau destul de mari ...n-a zis nici pis, a mancat fara probleme, asa ca o sa-i toc si eu carnea mai mare, sa invete sa mestece! fug la culcare ca v-am ametit, am scris cam haotic ...da mi-e un somn! Adina, vorbim maine de dimineata, eu sigur merg in parc, si sigur vine si prietena mea cu ala mic! Simo, tu ce zici, veniti in Tineretului (intrarea de la Brancoveanu)? pupici Nicole & [copil] Andreea Alexandra (26.07.2004) [url="http://community.webshots.com/user/niar1"]Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni[/url] [url="http://community.webshots.com/user/andreeamica"]Andreea de la 4 luni[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am fost in lunch sa-l vedem pe Luca...fericire maxima, mi-a multumit tipa ca i-am dus un astfel de copil....ce mindra am fost....era mirata ca la 6 luni manica asa bine cu lingurita (el maninca de la 2 luni si jumatate), ca bea apa din sippy cup.....si ca se intretine singurel cu jucariile .....iar celalalt bb , o fetita de virsta lui Luca plingea saracuta...... Nicole....you look great!!!! Vezi ca vin din urma... Andrea imi pare rau ca se trezeste asa de des.....tu stii ca eu eram cea cu probleme....daca va spusn ca este mult mai bine de cind au plecat rudele...o sa rideti de mine si o sa ziceti ca am inebunit...dar stiti povestea aia cu energiile negative....m-ai stii? Ema m-a impresionat povestea ta.....dar ai niste copii pe masura eforturilor tale... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/basom11/my_photos "]Luca cel frumos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole , super fazele .. este o scumpa si o desteapta !!! sper sa ajung si eu maine .. am comandat o saltelutza de la baby comfort si au zis ca mi-o aduc maine dupa amiaza .. stabilesc cu ei dimineata ora si sper sa ajung ... abia astept !!! pupici Simona si bb Luca http://photos.yahoo.com/ionel_dinu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dintre noi isi doreste tot cei mai bun pentru copilul lui,sa-i faca toate poftele,sa-l vada fericit,ca doar pentru ei traim ,nu-i asa?Insa vad copii de diferite virste cu niste pretentii aberante stiti voi genul care se tavaleste pe jos ca nu-i cumperi ce vrea si istericale,si tipete.Si apoi genul de parinti,"cum cutare i-a luat copilului lui bicicleta cu 7 viteze,si al meu sa nu aiba la fel?Pe scara la mama sunt citeva familii destul de modeste.Dar toti le-au luat calculator copiilor,chiar daca habar nu au sa scrie corect,dar au calculator.Si exemple de genul asta sunt foarte multe. Cineva aici pe forum spunea ca ai nostri nu au nici macar dinti si noi vorbim deja de educatie.Problema e ca educatia se face din stadiul de fasa.Niciodata nu e prea devreme sa inveti copilul cu unele deprinderi,foarte folositoare mai tirziu.Si tenacitate,perseverenta,rabdare,dragoste multa si intelegere fata de copil sunt toate mult mai importante decit orice lucru material. O sa spuneti ca m-am gasit eu mai motata aici pe forum sa va dau sfaturi.Departe de mine lucrul acesta.Imi sunteti foarte dragi toate,si nu va dau sfaturi sau pareri,va impartasesc doar din experienta mea.Fiecare face cum doreste si isi creste copilul asa cum crede ca e cel mai bine.Dar cred ca toate lucrurile acestea comerciale la urma urmei nu sunt atit de educative pe cit par.La 7 luni cuburi nu stiu de ce firma,pe urma biciclete,trotinete,role,ca apoi blugi si adidasi toate neaparat de firma.Si pe masura ce cresc pretentiile cresc si ele.Si ajungem cind copii sunt scolari si ne intrebam de ce generatia asta nu pune mana pe o carte!Pai de unde timp de carte cind tocmai le-am luat un joc nou pe calculator? Vai de mine sa vezi ce sir de reprosuri urmeaza acum ca sunt demodata si ca nu sunt la inaltimea timpurilor de acum!Va rog eu mult sa nu va suparati pe mine,fetelor,ca v-am scris serial pe forum,promit ca nu va mai ametesc cu ideile mele.Va sarut pe toate. Ema si Ricardo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...