Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bestutza i-mi pare rau ca ai trecut prin aceasta experienta sa sti ca si eu la rebeca faceam aceeasi gresala si pateam aproape la fel ,nu ii mai da sa suga continuu dai de la cate zece minute la fiecare san si apoi daca plinge mai dai dupa o ora tot asa cate zece min intre timp o mai pacalesti tu cu ceva joaca suzi etc. Si Iustin sforaie chiar daca nu are mucisori am inteles ca sunt polipi falsi acum si ca doar daca persista pana dupa sase luni trebuie mers la control savedem daca trebuie operati. Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005) http://photos.yahoo.com/stroengr
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Buna ziua si de la noi dragi mamici cu bebici. De mult tot ma straduiesc sa va scriu, dar niciodata nu reusesc. In primul rand, bine ai venit Eliy. Dupa parerea mea, este prea devreme sa ii dai la BB supa de la varsta de 3 luni. De obicei, aici in Israel se recomanda inceperea diversificarii dupa varsta de la 6 luni. Daca tu consideri ca BB nu se va mai satura cu lapte, ceea ce mi se pare imposibil, eu zic sa ii maresti cantitatile, daca acum manaca 120ml, sa treci la 180 ml sau mai mult, nicidecum sa treci direct la supa, deoarece ii distrugi stomacul. In al doilea rand, diversificarea se incepe cu cereale (daisa aici) fara gluten, amestecate in laptele de seara si acelea se recomanda numai in cazul in care BB nu ia cum trebuie in greutate, ceea ce nu este cazul vostru. La supa se ajunge numai cand BB are 8 luni...cu exceptie 6 luni. Altfel risti sa ai un bebelas pufos si cu stomacul distrus. Asta e parerea si sfatul meu, tu faci cum consideri ca e mai bine pentru copilul tau. Bestuta, cred ca e ingrozitor prin ce ati trecut. Dar cu rabdare o sa depasiti si faza asta, a colicilor. Cat despre cauze, este adevarat ce ai scris tu la a 3-a varianta. Cu toate ca poate ca nu sunteti de acord cu mine si o sa aruncati cu rosii, eu sunt de parere ca e mai bine sa faceti program la bb-lasi. Daca are program de supt min din 2 in 2 ore ore, e perfect. Are timp sa si diegere laptele care l-a mancat mai devreme si dupa 2 ore, aveti sansa sa ii fie foame si dupa masa sa fie linistit. Asa, dandu-i mereu, el suge 5 min, asta insemnand 10ml, adoarme, nici nu se satura si e normal sa se trezeasca dupa 15 minute de foame. Poate e mai greu acum sa faci program, avand in vedere ca l-ai invatat asa, dar...in intervalul de timp dintre cele 2 ore, incearca sa ii dai suzeta si sa ii vorbesti si eventual, daca ii dai ceai, sa ii dai sa bea 10-15 ml. Se pare ca si la noi s-au instalat durerile de burtica si ce e mai nasol e ca fii-mea nu a facut kk de aseara. Asa ca de dimineata de la 5, pana la 9 cand s-a trezit Amos (fecioru`), am stat cu ea pe burta mea ca sa poata sa doarma cat de cat. Vroiam sa va mai scriu ceva, dar am uitat..neuronu`[bang] Va pupicim si va dorim copilasi fara dureri de burtica [dual] Mami Saphir si pruncii http://community.webshots.com/user/climamos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, domnisoarelor si domnilor, Eu cred ca toate ni se trag de la vantul asta de primavara, altfel de unde... Aventura mea cu irina a intrat intr-o etapa noua: as numi-o 50 de metode de a-mi infuria mamica. Mai nou, racneste cand o pun la san (mai ales la sanul stang) si gangureste de placere cand o indop cu milumil. Se zbate circa 2 ore si cu 40 de minute inainte de a se face iar vremea de mancat, adoarme zambind si pas de-o mai scoala... pe principiul las-o sa planga, dupa 20 de minute e lac de apa (n-are febra, am verificat) si e in stare sa continue sa urle pana o iau in brate, chit ca asta se intampla dupa cinci minute sau 50... Seara nu adoarme decat leganata. Azi noapte pe la 11 urla de mai mare dragul. Si ca sa fie tacamul complet, daca dau sa o imbrac s-o scot afara, iar urla, daca o bag in casa dupa plimbare iar urla... eu stau si ma intreb, e normal sa urle atat? Imi doresc din tot sufletul o cafea maaaare si tare si fierbinte si un marlboro lights, undeva la o terasa la aer, sa fiu si eu linistita, macar pret de 20 de minute... In rest am un ingeras de fata, sa-mi traiasca si ai dumneavoastra la fel... PS: Bellamia, in cartea sotilor capraru scrie ca e normal ca un copil sa planga cam 2 ore pe zi. Eu dupa primele cinci minute de racnete ale fiica-mii simt cum ma ia cu sfarseala... Anda, mama Irinei http://community.webshots.com/user/andavutescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, mamica de Irina, stiu ca nu e de ras...dar m-am amuzat citind mesajul tau. Dupa cum descrii, se pare ca a inceput sa refuze sanul si asta imi suna a intarcare. Daca ai lapte, incearca sa te mulgi si sa i-l dai in biberon, asta in cazul in care doresti sa ii mai dai laptele tau. Iti doresc nervi de otel, ca de acum...gata, s-a dus linistea noastra. Vorba cuiva de pe aici, de pe forum:" ne-am bagat la stapan "[:D] Bellamia, eu am zis 2 ore, se poate si la 3 ore, iar noaptea chiar la interval de 4-5 ore. Acum depinde de la bebelac la bebelac. Mami Saphir si pruncii http://community.webshots.com/user/climamos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saphir, am stat intr-o dimineata cu dintii inclestatzi vreo ora ca sa scot 100 de ml de lapte cu pompa manuala de la chicco (2 mil aruncate pe apa sambetei) si dupa ce victorioasa m-am infiintat cu bibe cu laptele meu (cred ca am apasat de mai mult de o mie de ori pe manerul ala) l-a scuipat domnita cu un dispret atat de vadit pe fatza ca m-a pufnit plansul.... Anda, mama Irinei http://community.webshots.com/user/andavutescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...