Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ubi, si noua ne-a copt sapamina trecuta, a facut buba, coaja, s-a rupt si acum s-a uscat iar. sa inteleg ca iar mai coace?? nici eu nu stiam... La noi nu se umple cu kaka, ca face rar, o data sau maxim de 2 ori, dar nu o gasesc niciodata facuta, ci o astept eu. In schimb pipi face mult si il gasesc plin si greu!! [mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi se cunoaste vaccinul pe mina stinga. E un pic rosu locul respectiv. Nu stiu daca este obligatoriu sa apara aceasta roseata, insa la noi e destul de vizibila. Ubi, bebelina mea foloseste minim 6 pampers. Uneori au si cacitza, insa nu intotdeauna. Acum, in ultima vreme vad ca face kk de 1-2 ori/zi, iar in rest pampers-ii sin imbibati de pp. In ceea ce priveste nr. de mese, se pare ca ne-am facut program de 4 mese/zi: 10, 14, 18, 22. Uneori mai maninca un pic pe la 20.Nu stiu cit ia de la sin, insa cind ii dau biberon maninca 170 - 210ml. Programul asta si l-a facut singura, in timp, si va ca si-l respecta. Colicii ne mai chinuie si pe noi desi avem 2luni si 10 zile. Patricia esti de invidiat cu asa un copil cuminte! Va pupam dulce! Alina si Clara Ioana (6.01.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici ma speriati! Pai eu nu am decat un pampers fara kk. De 2 ori face mult, mult si in rest cate putin. Noi schimbam cam 6-7 buc. Mentionez ca bb papa numai tzatza si probabil de aceea se kk mai mult. La noi a copt de vreo 3 ori vaccinul. www.ubi.ro/alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Saphir, nu ziceam de plans, ci de program, ca e bine sa il aiba! Eu cred ca la 6-7 luni chiar nu mai ai ce sa-i faci! IN maternitate, medicul neonatolog, o tipa foarte documentata si cu capul pe umeri ne vizita in salon si o gaseste pe o colega de camera plimbandu-se cu fetita in brate si o intreaba: " Te oferi voluntar si acasa?" BIneinteles ca toate am ramas un pic contrariate! Si a continuat : "Cat ii vedeti de mici sa nu credeti ca nu stiu! " Si intr-adevar pana am plecat copilul statea mai mult in brate! Oricum chestia astaa e relativa si am citit ca in primele 6 saptamani nu poate fi vorba de alint , dar mai incolo nu cred ca nu stie! Eu vad ca si acum stie , d-aia are si plansul diferit: unul e de colici si altul scancit de "atmosfera"! Intr-adevar cand se intensifica nu ami am ce sa-i fac si cedez!Stiu ca teoretic nu e bine , dar ma doare sufletul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu lasatul bebeilor sa plinga, in primele saptamini am lasat-o si eu sa plinga aproape jumatate de ora. De mincat mincase, schimbata era, sabsimplex de colici pimise, plimbata fusese, nu mai stiam ce sa-i fac, asa ca am lasat-o sa urle. Dupa o jumatate de ora urla la fel ca-n primele minute, iar eu n-am mai rezistat si m-am dus la ea. Era rosu inchis la fata si pe tot corpul, iar minutele si picioarele ii atirnau fara vlaga pentru ca nu mai avea putere sa le miste de epuizare. Am simtit ca mi-a picat o caramida in cap si mi-am promis sa nu mai fac asa ceva niciodata, indiferent de ce spun alte mamici 'experimentate". De atunci, la primul scincet incerc sa inteleg de ce are nevoie. Nu sint "mai sclava", iar momentele de plins sint mult mai rare. Asa ca atit cit pot, incerc sa nu-mi las copilul sa plinga prea mult. E o chestie instinctiva si nu cred ca e conforma cu principiile multor mamicute. Alina si Clara Ioana (6.01.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...