Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut fetelor! Crinuta, fain ca i-a trecut lui Rayan temperatura. Bestutza, ma bucur pentru tine ca o duci si mai bine cu laptele. Felicitari! Alina Maria, uite, ieri am pus cateva poze mai noi pe pagina noastra. Referitor la unghii, Robert a avut la nastere lungi, si la inceput a trebuit sa le rup asa cu mana, ca au fost moi de tot. Acuma, le taie tati cam de 2 ori pe saptamana, la maini. La picioare inca nu le-am taiat. Prima serie de vaccin o sa facem cand implineste Robert 3 luni. Suntem asigurati si aici se da de la spital pentru toti copiii nascuti un cec pentru toate vaccinele (deci sunt toate, sau aproape toate gratuite). Si te inteleg cand vorbesti despre iubirea unei mame. Cred ca asta inseamna sa fii MAMA. Sa dai maxim mereu. Si asta nu numai prima data. Mereu o sa fie asa. Si noi ne-am legat tare mult de Robert. Pe zi ce trece si mai mult. Cand stam prea mult fara el si doarme, ne vine sa il sculam ca sa fim "cu el". [:)] Acuma incercam si noi sa ne uitam la un film. va pupam, io, tati si Robert(22.01.2005) http://www.gallaxy.tk In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Minunate pozele Galaxy , absolut superbe , mititelul tau e un scum . Creste f.f.f. bine , trebuie sa fii foarte mandra cu el . Mi-ar placea sa te mai vad si pe tine impreuna cu el . Noapte buna la toata lumea si pe saptamana viitoare . Va saruta Mandy ! Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 8 saptamani[copil] http://home.wanadoo.nl/w.deroo/ [fetita][floare3][flo][floare3]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pina acum m-am chinuit sa o adorm de deea. I-am facut baita, apoi am facut-o sarmaluta si i-am dat sa manince. Si pe la juma' de biberon a inceput sa tipe [bang][bang][bang][bang]. Ma gindesc ca poate i-o fi fost cald, ca avea pe ea body, costumas si apoi paturica in care am facut-o pachet. De miine o sa incerc sa folosesc pinza de mir de la botez pe post de "foaie de varza". E neplacut, ca ea saracuta ar fi vrut sa pape, dar n-o lasau colicii [bang][bang]. Bine ca macar are doar seara, si ziua si noaptea sta linistita. Crinutza, da, as vrea sa mai iau un patut sa il duc la ai mei, pentru ca mama ar vrea s-o mai ia la ei in timpul zilei (locuim aproape). Si n-as vrea sa iau unul nou, ca e vorba de doar citeva ore pe zi si mai bine dau banii pe altceva pentru Deea. Am intrat la anunturi, am incercat si eu sa postez - dar nu stiu de ce nu apare anuntul. In fine, mai vad. Alina Maria, si in Rom. exista un astfel de biberon, se cheama Primigiorni si e de la Chicco. Eu numai de-astea am. uite-l aici http://reclama/gallery.php?prod_id=388&show=gallery Shobo, "sarmaluta" implica infasare strinsa, asa cum ii infasa in maternitate in prima zi de viata... Leta si un bebe Want my life back... http://community.webshots.com/user/letadeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo, asa cum a zis si Leta "sarmalutza " inseamn infasat ! Dar nu neaparta strans rau! Mama il face seara sarmalutza autentica! adica ii pune un scutec drept cu care il infasa la picioare si eu sunt de acord pt ca el are extremitatile reci si intra-adevar cand la masa de doua trei ii pun salopeta picirutzele si manutzele sunt calde! Dupa care il face clasicul bebelus, adica sarmalutza cu aminile pe langa el si infasurat paa la gat! Deci asta se intampla sera dupa baie panala urmatoarea masa! Adevarul e ca doarme foarte bine , nic nu se simte ca e copil! Acum incerc o varianta noua : sa0i mai fac baie si dimineatza cu un pic de frectie ca tare ii prieste! La somnul din timpul zilei il fac sarmalutza simpla: un prosop din ala de baie pus romb si capul de jos al rombului il pui peste piciore si restul e ca la pausi cand eram mici! Il prind cu un ac s i sta si nu se mai sperie cand tresare...Ca ma exasperase! Cand ziceai ca doarme , pac ridica mainile in sus si dai tzipete1 Asa am dormit amandoi de bine azi la pranz ca numai cand ma gandesc in vine sa repet figura! In legatura cu lapticul e tare bine ca nu mai trebuie si biberon! Adrevarul e ca asta cu completarea cu laptele praf tare rau era! Cat mai tzine tzitzi bine cat nu , nu si gata! NU era bine pe de-o parte ca era munca dubla si alaptatul si incalzitul apei plus ca alegea laptele! Cand regurgita era ca laptele taiat! SI cred ca si colicii erau mai puternici de la amestecatura aia din burtica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit! Vad ca scrieti nu gluma. Ma bucur ca sinteti bine cu totii si mamici si bebelusi.Alina iti multumesc ca te gindesti la mine. Iti doresc un concediu placut si te asteptam din nou in mijlocul nostru. Galaxy merci pentru informatiile legate de acte, am fost vineri cu sotul si am reusit sa rezolvam aproape totul. Mai avem nevoie doar de adeverinta pentru cetatenia insa am sa merg azi sa o fac si pe asta. Mie din spital nu mi-au dat nici un cec pentru vaccinuri, spuneau ca sint toate gratuite. Stiu ca la Doris am primit inainte de la primarie. Noi sintem bine, joi mi-a venit laptele si aveam asa de mult ca Clara nu a vrut sa manince vreo 5 ore. Insa acuma si-a revenit. Sotul a plect ieri la un curs pentru o saptamina si Doris a plins foarte mult. Sa obisnuit in rolul de sora mare, nu ar mai vrea sa o de-a pe >Clara la nimeni, e geloasa si pe mama mea cind o mai ia in brate. Ieri am fost prima data afara cu caruciorul pentru 15 Minute. Seara a fost foarte nelinistita si a plins vreo doua ore. Insa acuma doarme, sa trezit doar odata azi noapte si i-am dat sinul. Desi Clara doarme bine noaptea eu sint obinuita sa ma trezesc asa ca si atunci cind eram gravida. Legat de sentimentul de mama si iubire nici eu nu credeam ca poti sa iubesti doi copii. Insa acuma am dovada. Le string si le pupacesc pe amindoua toata ziua. Doris ma ajuta foarte mult, o las sa o schimbe pe surioara ei, au facut deja baie impreuna si se plimba mult cu ea. O zi placuta tuturor .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Ieri am iesit si noi afara,am stat cam o ora.Dar nu prea a dormit se foia mult,ori ca nu se putea misca asa cum e invatata ori avea colici...Dar cand ne am intors acasa,a papat si a dormit 2 ore fara sa se miste....Abia asteptam azi sa vedem cum reactioneaza.... La noi la spital se face la manuta BCG,contra tuberculozei,la acesta trebuie sa ramana cicatrice,si la picior HB,contra hepatitei,care mai are rapel la 2 si 6 luni.(la picior) In rest noi suntem binisor,ne omoara constipatia ,si se strange asa tare,parca nici nu mai are glas, si colicii,dar va trece. Va pup Paula si minunea mica Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005) [url="http://community.webshots.com/user/alipiticot"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adana
Buna dimineatza. Draga Adana, Nu-l mai lasa pe Sebastian al tau sa-si suga manutele si degetelele. Medicul nostru pediatru a facut spume cand i-am pus cu incantare ca Sebastian al nostru are program de supt falange. Reteta: SUZETA!! Medicul spun ca de suzeta vei scapa, insa degetele si le va suge mereu, pentru ca sunt la indemana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Ati fost harnice nu am mai reusit sa intru de 3 zile,am avut musafiri si Ana-Maria a avut iar colicii plinge si nu doarme e tot nelinistita ati scris mult nu am reusit sa citesc chiar tot,in legatura cu legatu sarmaluta si eu mai procedez asa cind are seara dureri mari de colici. Asa am auzit si eu ca le face bine,oricum eu nu stiu ce sa mai zic altadata e mai bine duoa aia cind cred ca am capat de ei iar incepe cu zile agitate si fara somn,bine ca doarme noaptea. Ma duc ca iar se agita si plinge imediat CLAUDIA_MARIA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, AJUTOR!!! Sebastian al meu se strange forte tare si geme, sau parca s-ar screme. Doctorul spune ca e posibil sa fie criza de colici, insa mititelul nu plange. Nu stiu cum trebuie sa se manifeste un bebe chinuit de colici, asa ca va cer ajutorul. In afara de plans, voi cum stiti ca bebelusul are colici? Trebuie sa va spun ca nu este constipat, asa ca scremetele lui n-au legaura cu kk.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...