Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Constanta(29)


Recommended Posts

Sanzi si Roxana, va multumesc ptr. urarile de bun venit. Roxana la capela am facut botezul si preotul respectiv mi-a placut tare mult. M-am uitat pe listuta voastra cu mamici si am vazut ca nu e nimeni mai apropiat ca varsta de noi (2 luni juma), dar nu-i nimic, ca noi o sa avem de invatat de la nazdravanii mai marisori[;)].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bun venit Dana! E un scumpic bebelashul tau. Sa va traiasca! Ce folositi pentru colici? Lui Stefan i-au trecut la aproape 3 luni. Voi ati luat ajutorul care se da la nastere? Cel de 1,4 mil sau asa ceva? Ca eu am depus actele dar ma trimit sa ridic banii pe nu stiu unde si presimt ca pierd vreo 2-3 ore pe-acolo. Copilul meu chiuie ceva de speriat. Cred ca vecinii-s terorizati. In rest vrea tot in picioare. Nici gand sa mearga de-a busilea[:D] O seara frumoasa! Va pup Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina cica ajutoru' ala enorm se ia in primele 6 luni dupa nastere...si io l-am pierdut ca nu am avut chef sa ma duc sa stau pe acolo la cozi...am sunat de vreo 2 ori si mi-au zis ca n-au bani....si m-am lasat pagubasa. asa deci Stefan isi exerseaza vocea? cred ca ne intilnim ca sa faca un cor, mai stii?[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, gacici! [bis] Dana, bine ai venit! Da-i PM Taniei (dady68), cu numele si data nasterii lui Cristi, sa va puna si pe voi in listuta![pup] Pt mamicile de baietei (si nu numai), cititi aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45236&whichpage=1 (Am vazut ca Sinzi si Cristina au citit si postat deja acolo! De ce nu ne-ati atentionat si pe noi? Eu am gasit topicul din intamplare.... si cred ca este chiar educativ!) In legatura cu subiectul respectiv, am fost si noi la un pediatru barbat (dr. Fasie- de la Spitalul Jud) si ce credeti ca mi-a spus? "Mamico, eu pot sa ti-l fac barbat cand vrei tu, dar acum nu cred ca este cazul! Lasati copilul in pace, ca n-are nimic!!!! Este perfect sanatos! ...Si daca n-o sa se "rezolve singurel", cand o fi mai marisor, o sa se rezolve la primul contact sexual....[:D]" Noi am fost la gradi azi, la noi in cartier, impreuna cu buni si nepotica Andreea (are 3 ani si zicea "fica gadi" si am vrut sa-i aratam ca n-are motive de frica). I-am povestit eu pe drum care-i faza cu gradi si a devenit tare nerabdatoare. N-am stat prea mult acolo, dar a fost haios... Sebi, ca dupa ce s-a rusinat putin la inceput si a stat lipit de picioarele mele, a descoperit o cutie cu jucarii si...[bis] n-a mai avut nici o treaba cu mami (si nu mai vroia sa mai plece de acolo!)!!! Pe drumul de intoarcere acasa, am intrebat-o pe Andreea daca i-a placut... si ea, s-a gandit putin si apoi mi-a raspuns: "Si Sebi pacut!"[:D][:D][:D] Alta poveste este ca: de dimineata, Sebi iar si-a spart o buza.... Incerca sa se suie singur la el in patut.....[:D] Iar adineauri, a scris cu pixul pe mana mea si pe piciorul lui....[:D] [pup] O seara frumoasa va dorim! [pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mav dar voi sunteti cu adavarat batausi, mereu cu semne de buna purtare!!! Si DAvid e incantat de gradi, mai ales ca acolo sunt jucarii pe toate gusturile... Noi in seara asta am invatat sa folosim surubelnita si bormasina, si sa le denumim corect. I-am cumparat mai demult ce e drept, un submarin cu suruburi care are o bormasina cu baterii si o surubelnita si poti sa le montezi / demontezi... Acum de abia l-a descoperit si toata ziua ne suna bormasina in cap!!! Voi le cumparati multe jucarii? O prietena mi-a spus ca la noi parca e magazin de jucarii...si cand ma uit un pic prin camera lui asa mai obiectiva, are dreptate, are copilul meu la jucarii!!! Oare are prea multe??? A! am pus poze noi: http://community.webshots.com/album/293265702KvQrCI "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim ptr. urari si va dorim si voua numai bine. Cristina, ptr. colici ii dau sab simplex, debridat, ceai baby calm si ceai de fenicul mi-a scapat ceva ce m-ar putea ajuta? In legatura cu ajutorul care este de 1,8mil noi am depus dosarul la jumatatea lunii febr. si ni s-a spus sa sunam pe 20 martie. Am sunat si ne-au zis ca nu l-a intrat banii in cont, sa sunam miercuri, joi. Maine vom suna din nou. Nu-i slabim deloc. Noapte buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, bine ai venit printre noi! Dragut foc, Cristi[pup] Sanzi, raspund cu intarziere, si Bogdan ia Singulair de 5, de 8 luni de zile. Si eu am fost reticenta cand mi l-a recomandat Lazarescu si atunci am fost cu Bodo la Bucuresti la prof. dr.Radu, care fara sa stie ce ne-a recomandat dr din Cta ne-a zis daca am putea sa-i facem un tratament macar 6 luni cu Singulair. Se da in special celor cu terenul alergic, e cel mai bun tratament preventiv, si eu iti pot confirma, Bogdan nu a luat nici un antibiotic din mai anul trecut. E drept ca pentru imunitate i-am dat Baraka si Oscillococcinum dar spre deosebire de primul an in care a fost la gradi, acum suntem ff bine. Nu mai zic ca mi s-a recomandat si pt Andrada [bang] dar nu am vrut sa-i dau. Nu stiu, poate gresesc, dar atata timp cat ea a fost tot timpul sanatoasa, cu exceptia unei bronsiolite la 3 luni, chiar nu stiu daca ar trebui sa-i dau. Cel de 4 e recomandat de la 2 ani dar dr mi-a zis ca a dat si la sugari dar ceva mai grasi[bang] Cred ca iti dai seama cat pot fi de suparata din cauza asta. Vic, nu mai zice ca Sebi e nazdravan, ca mie mi s-a parut foarte cumintel[pup] Trebuie sa mai stabilim o intalnire ca ai vazut ce bine s-au inteles bebeii. Tania, nu mai zici nimic? Ati rezolvat cu calculatorul? Poate vii maine cu fetele pe la mine. Cand a venit educatoarea lui Bogdan la noi in vizita ne-a zis ca nu sunt in toata gradinita cate jucarii sunt la noi in casa. Noi dam din ele sistematic, ca doar avem 5 finuti, dar nu stiu cum facem ca tot mai cumparam. Pupici la toata lumea! pozele noastre: http://www.adina.as.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Intram si noi mai tarziu..ca de obicei. Am reusit s-o adorm pe Biuta si acum profit de cateva clipe libere. Astazi am fost cu ea la control si se pare ca nu are viroza respiratorie, nu are gatul inflamat, doar ca are ceva muci si trebuie sa scapam de ei. Ne-a dat Panadol baby, si pivalone (care este un spray pentru nas). Ei pe asta nu-l prea agreaza Biuta, dar am observat ca-i face bine, ii desfunda rapid nasucul. Cam astea sunt noutatile. Crix sa stii ca inca n-am reusit sa iau legatura cu nimeni de la Dumbraveni. Maine plec la Buc deci ratez ziua, asa ca sa vad ce voi rezolva dupa ce vin de la Buc. Sinzi..eu semnez prezent pentru intalnirea de sambata. Pana atunci sigur se face si mai cald afara. Poate se mai anunta cineva. Dana bine ai venit impreuna cu Cristi printre noi. Poate veniti si voi la intalnirea de sambata sa ne cunoastem. In seara asta Biuta mea a papat 275 ml de lapte. Eiiii..., Roxa, ce zici de asta? Se pare ca pitika mea haleste mai mult decat voinikul tau...[:D]. Pupici si noapte buna fetelor! Tatiana si Biuta mucioasa [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Eu nu o sa am internet o perioada. Sper sa fie vorba doar de cateva zile, dar nu stiu sigur. Pentru orice eventualitate, va mai dau o data nr. meu de telefon: 0724513434. Crixia, am reusit, am primit banii! Mi-am dat seama ca nu prea ma mai scris in ultimul timp si ca nu v-am mai zis nimic de Maria. Si imi pare rau ca am pierdut atatea ocazii sa ma laud cu ea [:D]. Asa ca va fac un rezumat, ca cine stie cand mai am timp, dupa ce vine bb sa va povestesc despre ea [:D]. Este f. vorbareata (acasa si in prezenta cunoscutilor), in rest ii ia ceva timp sa se acomodeze. Poceste cuvintele, dar spune de toate, face propozitii simple, da replici care te lasa cu gura cascata. Ieri, imi raspundea la intrebari cu "ghici" si nu mai putea de ras. Foloseste verbe, adjective, face incercari de acorduri si a inceput sa spuna si "a mea, a' meu, eu", cu toate ca le mai incurca si cu "a ta, a' tau, tu", dar eu sunt impresionata, oricum. Tot de ceva timp, spune si "acasa a noi". Stie f. multe culori (rosu, galben, albastru, verde, portocaliu, mov, roz, maron, gri, alb, negru) si forme geometrice ca patrat, romb, cerc, oval, triunghi, paralelogram, trapez. A invatat cateva litere (vocalele si cateva consoane). Consoanele, le asocieaza cu cuvintele: "b a (de la) buni", "n a nana", "t a tata". "Recita" poezii, adica spune primul cuvant si apoi completeaza cu ultimul cuvant din vers. Hai ca m-am laudat cat pt. un an. Dar nu puteam sa nu va spun si voua ce mandra sunt de ea. Ma minunez la fiecare realizare si nu imi vine sa cred cat de mult a crescut. Va pup, Cornelia [gravi] (33 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Azi am o gramada de treaba: acte/documentatii de bibilit, de facut curat, mancare (am facut ieri un borsulet de peste, dar tot mai trebuie ceva, nu?) si de spalat rufe, ca sa nu mai zic nimic de spalat aragazul, vasele, baia.... ca maine imi vin socrii si n-am chef de priviri acuzatoare (ca de spus nu zic nimic, dar eu tot ma simt prost...) si oricum maine era ziua programata pt curatenie, asa ca .... uite, m-am hotarat sa va salut acum, mai de dimineata! Adinutza, sa ne vedem, sigur, cu placere! Dar zilele aste se pare ca nu se poate. Intr-adevar, Sebi a fost cumintel cand am fost la Tania, dar ce, ai fi vrut sa se faca de ras la fetite?![:D] Asa face cand este "in deplasare" (uhh, ce bine!), dar acasa, la buni sau la matusica, unde se poate spune ca este "pe terenul lui", hahaha, numa' nazbatii face, te rog sa ma crezi!!![:D] Vino si tu la "Clubul scutecelor"/"Copilasi de ianuarie-februarie 2004", ca mai sunt si alte mamici care au nascut in dec 2003 si acolo vorbim mai pe larg despre copiii nostri (laude, sfaturi, sugestii)! Uite, Tania s-a dat "la fund" la topicul asta, zilele acestea, dar acolo a scris![:D] Tania, oops, te-am dat de gol! Tre' sa fii mai activa![dual] Cornelia, felicitari Mariutei! Ce fetita isteata aveti!!!!! Sa fiti toti sanatosi, sa va bucurati de familia voastra frumoasa! Fruntea sus, suntem alaturi de tine![grup] Sanzi, poate ca vom ajunge si noi la pitici, dar nu pot sa promit... Mamici, eu de cateva luni dorm doar 4-5 ore din 24[|)] (inainte dormeam si mai putin!) si m-a cam ajuns oboseala....... [q] Hai ca fug la trebi. Sa aveti o zi super! [pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...