Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din Republica Moldova cine mai e? (4)


Recommended Posts

insistenta cum sunt [batcap] revin la iaurt si lapte batut.

1. exista iurt pasteurizat si nu tzin minte sa fi vazut lapte batut pasteurizat

2. pe cand Sandica era mica citisem intr-o carte ca nu e bine sa le dai bb-ilor lapte batut si e bine iaurt (sau invers...sorry a trecut ceva vreme de-atunci)id="size1">

3. Caucaziienii pe vremuri faceau lapte batutu aruncand in strada laptele pus intrun burduf si toti trecatorii loveau cu piciorul burduful cu lapte (a fost candva intrebare la "×òî? Ãäå? Êîãäà?")id="size1">.

 

Astea fiind scrise ...tind sa cred ca laptele batut fermenteaza natural si e facut din lapte proaspat, pe cand iaurtul - cu ajutorul fermentzilor exteriori si poate fi facut din lapte pasteurizat (adica adus aproape la temperatura de ferbere). Dar astazi cred ca ccc cam toate se fac cu cheag.

 

Gata!

 


Hombre que trabaja pierde tiempo precioso!id="size1">
id="right"> id="Arial">Mihaita al lui Felis [floare3]id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetelor![flo]

 

Sa va spun si eu despre nuntile, mai precis despre a noastra. Noi fiind de origine moldoveni amandoi[alcool][:D], ne-am hotarat sa facem nunta la Bucuresti. Ne-am stabilit aici, avand aici pe toti prietenii nostri, si chemand rudele sa vina ei la noi. Am vrut o nunta fara strigari de bani, fara tot felul de obiceiuri, si fara ca nunta sa fie platita de parintii nostri. Zis, hotarat si facut. Nasii nostri sunt tineri ca si noi, cu care ne intelegem bine, cu care de la bun inceput am stabilit ca ei ne sunt nasii si nu finantatori. Eu si sotul meu, desigur cu ajutorul nasilor, am pus totul la punct, si a iesit o nunta foarte foarte vesela. Banii ni-au fost "inmanati" in plicuri la plecare, fara strigate penibile!!!parerea mea!!!!!!Un singur obicei am avut, furatul miresei, care a fost foarte amuzant.

La o saptamana dupa nunta am plecat impreuna cu nasii in "luna de miere" la munte.

Dar toamna trecuta am fost la o nunta la Chisinau, si mi s-a parut tare penibil sa ascultam 2 ore la rand, cum se ridica fiecare si spunea cat pune la cos.[bang]

 

In legatura cu lapte batut, nu stiu um sa-l traduc, dar e ceva de gen chefir.

 

Si la vama, trebuie sa ai pasaport si bani, cel putin 250 euro. Desi ultimele 2 ori cand am fost cu masina, nici n-au intrebat daca avem bani. Daca mergi cu masina trebuie sa ai asigurare(green card), pe care poti sa-ti faci la Bucuresti, ori direct la vama(inainte sa intre in vama).

 

[pup][flo2]

 

[mamica]Alinaid="red"> si [copil] Alex Andreiid="blue">(22 noiembrie 2003)id="blue">

[pup]poze cu Alexid="limegreen">[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, da din astea n-ai vazut sa-si ia rest din cos? Mi-a povestit nasha mea, ca la nunta altor fini (nashii noshtri au 4 perechi de fini [;)]) unii spuneau o suma si puneau in cos mai putzin, iar unu si-a luat rest din cos. O cred, pentru ca nu e genul care vorbeshte fara motiv.

 

pupici!

 


Hombre que trabaja pierde tiempo precioso!id="size1">
id="right"> id="Arial">Mihaita al lui Felis [floare3]id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ticka, eu fac tehnologie alimentara generala ( deci invatz de toate cite putin), dar de lapte batut nu auzisem, dar defapt nici nu aveam de unde caci invat in fr filiera francofona specialitatea vinificatie, asa ca sunt putin mai departe de lactate.Merci de explicatii[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

noi planificam sa mergem in Moldova si vreau sa va intreb citi bani trebuie sa ai la vama daca stai 2 saptamini ? trebuie sa fie numaidecit bani gheata sau se poate sa le arati cardul ? ca mie mi-e frica sa calatoresc cu bani multi ....mi-e frica prin Romania de tigani si in tren de tot felul de puslamale ...si inca o intrebare din Moldova in Romania iar trebuie sa arati citi bani ai ? la la noi zborul e de la Bucuresti ?Nu de alta dar nu vreau sa ma dea jos la vama cu tot cu sot si cu copil de 8 luni ...ca am vazut si cazuri de astea .Am vazut ca la vama romana au dat un cetatean roman jos noaptea pentru ca nu avea 250 EU ,el se ducea in Odesa si doar trecea prin Moldova (se ducea in port ,ca acolo lucra )...

in fine sper ca cineva stie mai multe ...eu am tare mari emotii cu calatoria asta lunga si cu copil mic .

hai ca m-am intins si nu vreau sa va plictisesc [;)]

 

 

Alina si bebe Deanna ingerasul mamei (09.09.2004)

poze http://community.webshots.com/user/davina25

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Vio, deci parlez-vous francais? Au plesire de lire ca! [;)]. Si eu am invatzat 2 ani la chisinau la poli cu predare partial in franceza (pentru ca specialitatea o faceam in rusa, nu erau profi care sa stie romana, daramite franceza). Faceam franceza cu Madame Zgardan ( tot cu ea faceau si cei de la tehnologia alimentara), mate cu Monsieur Nojac ( cei de la alimentara faceau cu un domn cu niste ochi albastri superbi, il mai inlocuia pe Nojac din cand in cand, dar nu-mi mai aduc aminte numele), chimia, fizica...iarasi imi scapa numele profilor....

 

Davina, prima intrebare: venitzi cu avionul cu escala la Bucureshti? Daca da.. pai la verificarea pasapoartelor doar m-au intrebat daca am bani si niciodata nu mi-au cerut sa-i arat. Ori eu prevazatoare mereu am avut cash. Pentru ca am auzit cum ca cardul nu e suficient pentru ca n-au cum verifica cat ai pe card. Nici la vama pentru autovehicule si trenuri doar cu cardu nu mere [;)], nu uita ca vii in MD...aici fapte (a se citi cash)id="size1"> nu vorbe (a se citi card). id="size1">. Daca din Ro iei trenul pana in MD no sa vezi tzigani in tren. Daca te intorci inapoi, nu cred ca-ti mai cer bani.... dar depinde, de pasaportul cu care calatoresti si cu domiciliul din pasaport. Dar astea-s presupuneri...nu shtiu sigur.

 


Hombre que trabaja pierde tiempo precioso!id="size1">
id="right"> id="Arial">Mihaita al lui Felis [floare3]id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Cristina, Nojac la mate?

Am facut si noi: sigur e aceeasi persoana, profesor de la politehnica...

Mie mi-a lasa impresia unui batrin care mai saliveaza dupa fete frumoase... cind esea cite o fata la tabla chipurile vorbea cu ea, si o mingiia pe spate, fund....

Nu mai zic ca eu m-am dus sa il intreb niste detalii inainte de examen si am avut " norocul" sa il intilnesc pe hol. Pai pina sa ajungem la etajul la care avea el ore m-a tinut de mina de au ris fetele din grupa o jumatate de an....[:D]

 

Lilia si printesa ei Aid="red">Mid="orange">Eid="blue">Lid="red">Iid="purple">Aid="red">id="orange"> (26.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ala e, Lilia [:D]. Cam bleahhh [vom], dar pana la urma era inofensiv. Da ii cam placea sa te tzina de mana si sa cuprinda fetele. Cate glume si comentarii se faceau pe seama lui.... Noi am facut mate cu el 2 ani...asa ca ccc cunosc "problema". Cat despre celalat de mate, acum mi-am adus aminte numele - Sherbatski, circulau zvonuri picante. Stii mai e o vorba cainele care latra nu musca id="maroon">(...bine ... mai e si continuarea ... da cainele, el oare stie, ca nu mushcaid="maroon">?)

 


Hombre que trabaja pierde tiempo precioso!id="size1">
id="right"> id="Arial">Mihaita al lui Felis [floare3]id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

WAAAAAAAW!!!!... ticka, ce mica e lumea!!! Fetelor, mi-am gasit o colega![:D][colegi][cool]Da, ticka cu Nojac am facut si eu acu' nu mai fac sarmanu' caci am auzit ca e bolnavior f.Cu Zgardan nu am facut sa pare ca noi am fost primii care au trecut de la Zgardan. Deci tu ai fost 1-a promotie? Cu alde Octavian intr-o grupa? Si-atunci cum de in Ro? Lucrezi pe specialitate? Apropos, ce specialitate ai terminat? Nu demult a fost serata francofoniei si ne-am intilnit cu toti profii, a fost super funny.O mai tii minte pe Sturza? Ea de-acum e sefa de catedra.A fost premiata ca cea mai moderna proafa [:D]Ce mult ma bucur!!! NOi intotdeauna spuneam ca la francophonie c'est une grande famille, alors tu est comme ma grande soeur!![pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...