Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi sept-oct 2004 (31)


aissa

Recommended Posts

Elena, mersi de infocu iaurtul, eu n-o sa-i dau deocamdata dar ma bate gandul sa m-apuc de facut branzica... o sa caut prin mesajele voastre cum se face. PLimbare placuta piticilor! PS: Cine se mai plimba prin Moghioros? Cine stie de cate ori am trecut pe langa voi... [olala] Pupici!!! Andreea si Uca-Uca (DN 10.10.2004) http://tinypic.com/282kck
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by NinaB
amabilitate nu inseamna profesionalism stiintific! orice pediatru bun stie sa vindece eritemul fesier! nici un pediatru bun nu da antibiotic preventiv, ci curativ! si nici remedii homeopatice daca n-are calificare...pe principiul ca...n-are ce sa strice! si nu mai dati cu pietre in G Alex, ca daca Doamne fereste, aveti vreo problema urata, nu medicul de familie (care intre noi fie vorba, are o experientza limitata in diagnoza si tratamentul copiilor!) v-o rezolva! tot G Alex sau Budimexul rezolva problema! asa ca...mai bine va cautati "recomandari" pertinente! aaaaa... plus ca n-am folosit nici un calificativ referitor la doctorita Alexiei!
de acord cu prima parte insa cu partea a 2a nu sunt de acord. Ba dau cu pietre si in doctorul care ne-a consultat si in spital G Alex, doctorul primeste nota 0 si spitalul (la cum arata, cel putin unde am fost eu) tot atit. Avem si exemple bune de spitale uite cum arata Municipalul (jos este ca la Sofitel) sau Eliasul (super misto renovat). Adica daca nu am de unde alege trebuie sa slavesc si sa-mi placa ce avem???!!!! Cum as putea sa-mi dau seama daca "recomandarea" care am primit-o este pertinenta????? A nu se intelege gresit, nu dau cu pietre in toti doctorii ci numai in aceea care nu-si fac meseria cum trebuie. Monica Robert si Razvan (10.09.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea...mai reusim sa intram si noi...Danny al meu este foarte energic si ziua...nu doarme decat maxim 2 ore si alea impartite pe toata ziua..in cate o jumatate de ora..[bang]...asa ca timp liber.....nu am.In schimb la 22 30 maxim 23 00 ....somn de voie pa na la 03 30 cand papa tztz si apoi mai dorme iar pana la05 30 cand vine mami fuguta cu ....tztz...si mai dormim pana la 09 00....asa ca .....[8D]. NinaB eu am avut probleme cu pediatra mea...bubu al meu la 2 luni jumate lua antibiotic doar ptr ca era putin racit...si multe altele care nu-si mai au rostul...sunt doctori si doctori...unii sunt facuti ptr meseria asta iar alti....[xx(] ..Iar de Gr. Alexandrescu dati-mi voie sa va spun cinstit ca este ...sub orice critica...am avut si noi probleme si am mers cu toata increderea acolo.....si de atunci mergem la clinici particulare ...dam o galagie de bani ..dar suntem tratati omeneste. Eu am folosit frisca hulala la cutie si se face si repede si este si f buna. Mihaela ...daca este frumos afara si nu bate vantul poti scoate puiu mic afara...eu l-am scos pe bubu meu cand tusea putin ,putin. Am mancat si noi branzica si ne placeeeee....binenteles combinata cu fructe.I-am dat si iaurtel si i-a placut in schimb nu se apropie de carnita de pui.....nu i-o pot da cu nimic cum o simte plange si nu mai deschide gurita..asa ca deocamdata nu-i mai dau. Am uitat sa va spun ca bubu al meu se intoarce pe burtica de la 4 luni iar acum...vrea sa plece deabusilea...deci ...nu mai avem stare.El este un zambaret ,chiuie ,gangure si...ii place numai in brate!!!!![bang][bang][bang] La multi ani sarbatoritilor si multi pupici. Acum va lasam ...ca mergem afara ...la soare.... Oana[mamica]si bubu mic Mihai Daniel [copil](17 10 2004) PS Daca vreti sa ne trece-ti si pe noi in listuta oana-18 08 1979 si Mihai Daniel 17 10 2004,3.600,53 cm,h-15 50 duminica.nota 9...la spitalul Giulesti-Dr Cristescu Ciprian--pe care il recomand cu toata increderea.[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor multumesc mult de tot! Si voua va doresc sa fiti sanatoase, fericite si sa aveti parte numai de lucruri bune. Anul asta e intr-adevar cea mai frumoasa aniversare de pana acum, dar parca nu am mai fost atat de bucuroasa ca se apropia ziua mea... inainte abia asteptam, ca ma duceam la serviciu si sarbatoream, apoi ne intalneam cu pritenii si mergeam pe undeva... Anul asta stau cu bb si ma plimb cu bb si parca altceva nu mai stiu. Cateodata mi-e dor de chefurile dinainte sa apara maimuta... Dar lasa ca se face ea mare si imi fac din nou de cap... [s] La multi ani! [s] piticilor care implinesc inca o luna. Ana_a eu am renuntat de ieri la hainele groase. Ii pun pe langa hainutele cu care sta prin casa (body, costumas) dres, un trening cu gluga si o caciula si o invelesc cu o paturica mai subtire (patura cu ursuleti, ca am vazut ca are f. multa lume)... Acum nu stiu cum e vremea la voi, ca in Bucuresti e foarte frumos. In legatura cu carnea eu ii dau piept de pui si pediatrul mi-a zis sa-i dau cate luni are, atatea lingurite de carne. Deci acum suntem la 4 lingurite (aproximativ 20g). Cu carnea de vita a zis sa mai asteptam. Poate mai tarziu pun niste poze mai noi... sa vedem ce chef am. [pup] [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"][foto][/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani CRISTIA si ELIANA!!!!! ... si nu in ultimul rind bebelusilor!! Noi cind iesim afara ne imbracam cu un trening subtire, sosete si deasupra costumul gros (mie imi este mai comod de imbracat). Luam pentru orice eventualitate si o paturica care o folosim numai in caz de nevoie. Astazi am bagat si carnea de pui in crema de legume, sunt curioasa cum o sa manince. Monica Robert si Razvan (10.09.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetelor! Uite ca am venit si eu. Noi am fost internate in spital 10 zile. Tot cu piciorusul. Din pacate cind am mers sa schimbam ghipsul am constatat ca osul nu coboara cum trebuie in jos( era mai sus ca cel normal) Asa ca a trebuit pusa la extensie( cu greutati de picioare). A stat pe un plan inclinat cam la 45 grade cu capul in jos si cu greutatile care ii trageau picioarele in sus( la stingul de forma, ca sa fie echilibru, la dreptul mai multe) I-am facut citeva poze si o sa va arat intr-o zi. Mi-a fost tare frica ca va plinge, dar a fost foarte cumintica, nu a plins deloc, toata lumea s-a mirat. Acum ii multumeam lui Dumnezeu ca nu am invatat-o prea mult in brate, caci nu am avut voie sa o iau in brate in timpul acesta. Dar ea a fost tare vesela si vorbareata. Cum nu mai avea ghipsul se putea suci si dadea din picioare de ridica greutatile in sus, mai ales stingul ca era de forma. Inca un pic si se intocea pe burta, numai ca ii incurcau atele care erau puse de la picioruse. A mincat mult mai putin. In pozitia asta, cred si eu ca nu as fi mincat prea mult. Desi cumparasem borcanase cu supa am renuntat dupa 2 zile pentru ca chiar daca o diluam cu lapte nu prea vroia sa manince. A mincat decit lapte si cereale in acest timp. Acum ca si cum reincepem diversificarea pentru ca ieri s-a strimbat rau de tot la piure si a vomitat inapoi. Dar o sa fie bine, sper. A pus-o inapoi in ghips si vom mai sta inca vreo trei luni.Osul s-a miscat asa cum trebuie, dar mai dureaza pina se formeaza causul cela unde trebuie sa intre osul soldului( la ea fost plat de la nastere). Asa ca mai dureaza. Dar dupa ce am vazut atitea cazuri in spital si mult mai grave, vom astpta cit trebuie. Nu vreau sa ne grabim si peste un an sau doi sa ii sara osul iar, ca nu a fost fixat bine. Am vazut cazuri din astea si e mult mai greu sa rezolvi cind e mai mare. Avem noroc de un doctor foarte dragut( si ca om si ca barbat[:D]- sa nu ma vada sotul ce scriu, dar asa este)Fetele de pe acolo il placeau foarte mult. Din cite am vazut pina acum e si specilaist foarte bun si sper sa nu ne inselam. Dar el ne-a explicat in detaliu fiecare miscare, ne-a aratat radiografii cu cazuri asemanatoare si mult mai grave, si evolutia lor. Si mai putin de 6 luni nu are cum dura ghipsul daca vrem sa fie bine. Acum ne rugam ca nu se formeze nici un tesut adaugator in locul unde trebuie sa intre osul, pentru ca atunci va fi nevoie de inca o operatie mai complexa. Din pacate , asistentele din spital mi-au facut greata. Se purtau de parca erau sefii cei mari si daca nu le bagi in buzunar nici nu te observau. M-am certat cu ele( eu sunt mai cu tupeu)de citeva ori. Cel mai rau a fostcind in loc de 100 g de greutate mi-au pus intr-o sticla( ca nu aveau greutate si au legat o sticla) 240 mg apa( eu am masurat cu bibereonul. pe linga faptul ca mi-a zis " Multumesc frumos" cind a iesit( nu ii dadusem nimic) mi-a si gresit canitatea. Cidn i-am spus a zis ca 100g inseamna mai multe mg de apa. Asta cind apa este unica substanta care si in g si si mg e acelsi lucru( din fizica). Am scos eu si am pus cita apa trebuie si pe urma ma stia tot spitalul ca ma joc de-a asistenta cica. Plus ca m-am enervat ca statea o fetita de o ora si astepta sa ii scoat branula din minca sa plece acasa si nu venea ca , de nu ii daduse nimic pina atunci. Asa ca am pus mina pe vata si spirt si i-am scos-o eu. Ce mai m-au dezgustat la culme, nici nu vreau sa ma gindesc. Tare le-as fi spus citeva, dar pina la urma, doctorul e cel mai important.. Ieri cind am venit acasa, Amelia a dormit dupa ce mincat 4 ore fara sa clipeasca. Cred ca nu a dormit asa de cind s-a nascut. Dupa ce a mincat si s- amai jucat un pic, de la 21 a adormit iar pina la 7 dimineata. CRed ca simte si ea ca e acasa. Atit ca acolo vorbea toata lumea cu ea si eram destui de multi( inca un dezavantaj pentru un bebelus, multa lume, unul tuseste, altul stranuta, alltul nu se spala, etc), si acum vrea sa stai numai linga ea. Pina cind va pupic, o sa mai citesc cite ceva din ce ati scris( ca totul nu am cum ca sunt 4 capitole) sanatate multa la toti bebeii si la mamicile lor. PUPULICI Lilia si printesa ei [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photos"]AMELIA[/url] (26.09.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilia ne bucuram ca sunteti mai bine. Nici azi nu ne-a placut supa desi a iesit o fiertura dulce, nu stiu ce sa mai fac ca sa o bea. Ieri, dupa ce a refuzat supa, i-am pasat albitura (fara sa stiu ce ati scris voi-ca unii bb-i o refuza pt. ca este aromata) si asta a mancat-o. Deci nu cred ca o refuza din cauza albiturii. Am sa incerc sa-i dau supa cu lingurita pentru ca ea nu prea bea nimic din biberon; in toata viata ei a baut de cateva ori cu biberonul cateva pliculete de baby drink si o singura data lapte de-al meu, muls. I-am dat avocado la sfatul unei prietene si nu i-a placut decat amestecat cu mar. Am citit despre fructul asta (necunoscut mie pana acum) ca este foarte sanatos si recomandat copilasilor, nu stiu daca si bebelusilor. Azi vreau sa ne rasfatam afara caci este foarte cald. Am iesit eu (pana la dentist) si desi m-am imbrcat mult mai subtire ca pana acum, m-am incalzit. Abia astept sa mergem in parc. Facem poze. Cristina, Christian si bebe Alexia Maria (DN 02.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilia, chiar ne intrebam zilele trecute ce mai face papusica Amelia. Lasa ca incet si cu rabdare cum ai spus si tu ve-ti trece cu bine peste toate si pe cand va fi mai mare nici nu o sa-si mai aduca aminte de toate astea! Sa aveti grija de voi si muuulta sanatate! Pupici! [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI[/url] [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][flo]flori din gradina mea[/url] "Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...