Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Divort in SUA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

cred ca cel mai bine ar fi sa suni la Ambasada Romaniei la Washington.

gasesti numarul pe pagina lor de web: roembus.org la sectia consulara.

eu am sunat pt cu totul alte probleme si am avut supriza sa-mi raspunda cineva imediat si sa ma lamureasca.

multa bafta!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

depinde in ce stat esti. in cazul meu lege a spunea ca trebuie sa fii rezident de cel putin 3 sau 6 luni, nu mai tin minte bine. Daca sinteti amindoi de acord si nu aveti copii vezi ca exista in cartea de tel.(yellow pages) ads ca "divorce in 48 hours" Tot ce aveti de facut este sa semnati hirtii. Daca una din parti nue de acord si aveti copii te sfatuiesc sa vorbesti cu un lawyer sau cu cineva care a mai trecut prin asta in statul tau. Costa de te usuca. Avocatii costa sute de $$$ pe ora. De asemeni, cel putin in statul meu, exista o lege care spune ca daca cele doua parti stau separat 2 ani, divortul se desface automat. Insa daca aveti copii tot trebuie rezolvata problema lor (cu cine ramin cine plateste intretinerea lor, cine cind viziteaza pe celalat paritne etc). E f. complicat si f. costisitor. Si partea cea mai dura e ca dupa ce obtii dovortul aici nu e recunoscut in Romania! Nu glumesc. Americanii recunosc casatoria in Romania dar romanii nu recunosc divortul in america. Deci vei avea de mers inca o data la proces de divort in romania. Vei avea sa desemnzei pe cineva (parinte, ruda) sa te reprezinte vei da o adresa pt. el unda sa ii fie trimise citatiile la proces de divort si asa mai departe. Bine dupa ce ai obtinut divortul in America cel din romania ti se va parea o joaca dar tot te va costa ceva (si avocatii din Romania trebuie sa traiasca si va trebui sa dai spaga ca sa se miste lucrurile repede). Mie personalm i-a trebuit asa ceva ca sa pot sa trec o casa pe numele meu, desi in divorce settlement din america se specifica clar ca imobilul la adresa de intra in posesia sotiei. Succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...