Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa-l conving ? ...


Recommended Posts

M-am tot gandit daca sa deschid sau nu un alt subiect, dar am nevoie de idei. Pe scurt istoria noastra: ne-am casatorit, am programat un bb, ne-a luat 2 ani sa o avem pe Giulia. Bon, pana aici. Eu as mai vrea un copil pentru ca mi-a fost extraordinar de greu singura, mai ales cand mi-a murit Mama, simteam ca nimeni nu ma intelege cu adevarat si ma simt in continuare singura, in ciuda faptului ca am familie. A fost si este groaznic si inca nu reusesc sa trec de sentimentul acesta. Sotul meu mai are un frate, iar el este impotriva sa aiba 2 copii din acest motiv: intotdeauna a trebuit sa imparta totul, probabil dragostea parintilor a fost impartita, mda, sunt si asa oameni, socrii mei din pacate asa sunt ... mai bine ma oresc aici, ca as avea doar de blamat. CUM sa-l conving ca este mai bine cu 2 copii, mai bine pentru copii, ca orice ar fi ei macar ar fi in 2 ? E drept ca este greu, adica pe mine nu ma ajuta nimeni cu Giulia, dar au trecut 7 luni si suntem bine, sanatosi toti. Stau si ma gandesc ca azi maine fac 28 de ani, timpul trece si nu as vrea sa ma trezesc tarziu ... sincer as mai vrea un copil. Sotul spune ca vrea sa ofere totul Giuliei, fara sa fie nevoit sa imparta ceva ... Este o gandire egoista, eu cred ca dragostea pe care o ofera parintii copiilor conteaza si asta foarte mult. CE sa fac ? Imi pare rau daca m-am lungit la vorba, daca plictisesc sau s-a discutat subiectul, dar chiar am nevoie de idei si argumente PRO al doilea bb, data fiind reactia sotului meu. Mentionez ca in fiecare seara deschid subiectul si in fiecare seara imi spune NU. Dar parca nu vreau sa renunt ... Gresesc eu ?! ... Leoaicele Daria & [copil]Giulia (2004 08 16) "La vita e` una bataglia, la morte un`avventura" [cit][url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099"]Povestea-nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu nu iti pot spune decat cum as face eu. Nu as fi in stare sa am al doilea BB la asa mic interval fata de primul, dar la mine e mai complicat cu serviciul, samd.

Ca ai 28 de ani nu e un argument. Eu am 30 si anul asta fac 31.

Mi-e greu sa inteleg de ce sotului tau nu i-a placut ca a avut un frate. Nici eu cu frate-miu nu ma intelegeam deloc cand eram copii. Dar acum lucrurile s-au schimbat. Poate conteaza si ce te invata parintii. Pe noi nu ne-a deranjat niciodata sa impartim ce aveam. nici nu am pus macar problema!

Parerea mea este sa-l lasi in pace pe sotul tau, sa nu-i mai spui in fiecare zi... E posibil sa gandeasca asa tocmai pentru ca Giulia e inca mica.

N-ai cum sa-l convingi ca e mai bine pentru fata sa aiba un fratior, cel putin nu cu argumente "va invata sa imparta si sa se ajute"... pentru ca la el tocmai asta pare sa nut tina.

Eu as astepta sa ceara fata un fratior. Asta as face.

 

Cat despre diferenta de varsta dintre copilasi - eu una cred ca mi-ar fi fost cumplit de greu cu bb in burtica si cu fata in brate, sau cu unu de mana si cu unul la san.... Mai asteptam vreo 2 ani...

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pentru doi sau mai multi bebe. Nu stiu cum sa il convingi, doar daca aveti prieteni cu mai multi copii sa mergeti la ei, sa vada ce bine se inteleg fratii si cit de frumos se joaca impreuna. Stiu ca acum Giulia nu este foarte sociabila, dar va veni momentul cand ea va vrea sa se joace cu alti copii si va cere ea un frate sau o surioara.

Aaa, si inca ceva, nu insista prea mult, pentru ca de obicei efectul este cel contrar. Stiu ca este greu, dar incearca sa ai rabdare, sa-l iei cu binisorul. Banuiesc ca oricum nu il vrei acum imediat, vrei sa astepti 2-3 ani.

Mult succes si sa stii ca parintii mei asa mi-au facut o surioara, au vazut ca tot timpul vreau sa fiu cu alti copii si cei din jur le-a tot spus ca este mult mai bine sa nu fiu singura. Si au vazut si copii singuri la parinti (ei nu au fost).

 

Pupici,

Andrea si Stefania (13.08.2004)

Stefania - printesa mea

 

[cit] O poveste despre o raza de soare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:))) Marius, i-am zis si asta, dar nu ma lasa sufletul. Parca totusi e corect sa vrea si el, dar este totusi o posibilitate, desi stie ca sunt foarte precisa si nu fac greseli cu pilulele si alea-alea, decat intentionate ... [;)] Dar ramane o posibilitate mica-mica [:I]

 

Multumesc tuturor de raspunsuri. Adevarul e ca eu as incepe acum fabricarea unui bb, ca daca imi ia iarasi 2 ani ... e vreme ...

Am sa incerc sa nu aduc vorba, dar e tare greu ...

 

 

Leoaicele Daria & [copil]Giuliaid="size3"> (2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"id="navy">

[cit]Povestea-nasterii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in sfirsit sint si eu de acord cu Marius...[alcool]

 

Daca ar fi dupa barbati nu am avea niciodata copii...asa ca noi luam hotarirea la urma urmelor...

 

Umbla si tu cu manipularea subtila, dar constanta...pina la urma ii intra in cap...[bang]

Dar iti trebuie ceva timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu te admir foarte mult daca dupa abia sapte luni de la nasterea puiului de leoaica iti doresti cu ardoare inca un copil, pentru ca, de obicei, trebuie sa mai treca ceva vreme, mai mult sau mai putin, pina sa-ti faci curaj, cel putin asa a fost la mine. La 28 de ani, esti tinerica (eu am facut primul copil la treij`de ani, al doilea la treijpatru si sunt sigura ca mai sunt si altele ca mine), nu cred ca trebuie sa te panichezi, in locul tau as avea putintica rabdare sa mai creasca Giulia pina sa ridici problema celui de-al doilea bebe si mai cred ca in timp lucrurile se rezolva de la sine fara sa-l presezi (s-ar putea ca daca tu nu vei reusi sa-l convingi, Giulia sa aiba mai multe sanse de reusita). Pupici leoaicelor de la leoaice!

 

[pup][flo]Carmenid="red">,Ilincaid="purple">&Ionutid="green">

tzucureii mei

 

Lenevia este mama filosofiei - Thomas Hobbesid="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daria, spune-i sotului tau ca dragostea este singurul lucru de pe lume care NU se imputineaza cand se imparte. Dimpotriva.

Stiu ca suna patetic, dar, daca stai putin sa te gandesti, este adevarat.

 

Deci ce anume nu vrea el ca Giulia sa imparta? Jucariile? Mancarea? Banii? Atentia? (care nu e sinonima cu dragostea)

 

Nu e cazul sa va grabiti, dar sa va ganditi la asta: poate ca Giulia, cand va fi mare, isi va dori sa fi impartit toate acestea cu un fratior.

Leusorii sunt foarte sociabili si afectuosi. Baietelul prietenilor nostri este leusor si o iubeste pe surioara lui ca pe okii din cap. Sunt mici, dar nici vorba sa se bata sau sa fie gelosi unul pe altul.

 

Atitudinea fratilor unul fata de celalalt depinde foarte mult de ce ii invata parintii.

Si faza cu "a trebuit sa impart dragostea parintilor"... [vom]!

Va pupam si va dorim succes,

 

Raluca mamica, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey la noi a venit dupa 6 ani junioara fata de senioara si consider ca daca as putea sa dau timpul inapoi ar fi mult mai putin timp intre ele. 1 an maxim 2.

 

mamagiuliei - fa un bb pur si simplu nu te mai tot compexa. Daca asta simti si asta iti doresti - just do it!

Lasa ca o sa vezi ca si sotul va fi incantat. La urma urmei nu e el tatal? Ce mai conteaza ce si cum? Prea multe intrebari. Hai sa iti sugerez ceva. Daca acum in clipa asta nu ar exista cea mica cu ar fi

? Cred ca niciunul din voi nu isi mai poate imagina cum ar fi viata fara copil. Ei....exact asa fara nici cea mai micuta diferenta este si cand il ai pe al doilea. Este de neinchipuit cum ar fi viata fara amandoi. Exact la fel...crede-ma nici nu ar putea sa fie altfel. So - just do it!

 

Parere personala

 

Marius Pernes

home page - www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...