Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa-l conving ? ...


Recommended Posts

Marius, ma intreb , pai tie ti-ar place sa vina nevasta-ta la tine, eventual pe la 5 luni sa-ti spuna ca a hotarit sa mai aveti un copil[:D]?? La mine in mod sigur nu ar tine... Copiii se fac de comun acord ca doar sunt si ei o achizitie pe termen lung[;)]... parerea mea, nu dati cu pietre[fuga]!

quote:Originally posted by marius

Mey la noi a venit dupa 6 ani junioara fata de senioara si consider ca daca as putea sa dau timpul inapoi ar fi mult mai putin timp intre ele. 1 an maxim 2. mamagiuliei - fa un bb pur si simplu nu te mai tot compexa. Daca asta simti si asta iti doresti - just do it! Lasa ca o sa vezi ca si sotul va fi incantat. La urma urmei nu e el tatal? Ce mai conteaza ce si cum? Prea multe intrebari. Hai sa iti sugerez ceva. Daca acum in clipa asta nu ar exista cea mica cu ar fi? Cred ca niciunul din voi nu isi mai poate imagina cum ar fi viata fara copil. Ei....exact asa fara nici cea mai micuta diferenta este si cand il ai pe al doilea. Este de neinchipuit cum ar fi viata fara amandoi. Exact la fel...crede-ma nici nu ar putea sa fie altfel. So - just do it!Parere personalaMarius Perneshome page - www.marius.rdsor.ro


id="quote">id="quote">[pup][flo]Carmenid="red">,Ilincaid="purple">&Ionutid="green"> tzucureii meiLenevia este mama filosofiei - Thomas Hobbesid="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

E adevarat ca daca sunt doi e mai greu,totul se imparte,batai,certuri,al mic o sa fie mai rasfatat..etc.Cel putin asa a fost la mine.Eu am un frate mai mare cu 3 ani si cand eram mici ne bateam,ne certam,[:D]..ne impacam si bine[:D]..Dar cand am crescut pot sa-ti spun ca ne-am inteles super,si ne intelegem super bine,e o relatie foarte stransa si ma simt foarte bine ca stiu ca atunci cand am nevoie el imi e alaturi si invers.Daca ma doare ceva ori am probleme el e primu pe care-l sun.Si cand am avut primul avort spontan pe el l-am sunat prima data sa-i spun ca sunt in spital si ce-am patit..

Pe el il sun daca intru in pana de bani sa-mi puna si mie bani pe card[:D],el ma suna cand are nevoie de ceva.E foarte bine sa sti ca inafara de parinti si sot ai un fratior care-i langa tine la bine si greu.

Si pot spune ca ne-am tinut partea intotdeauna unul altuia..in fata parintilor si eram uniti desi ai nostrii nu ne-au educat in sensu' asta prea mult..

Si eu ziceam ca as vrea un singur bb,dar asta din motive de sanatate(ca nu stiu sigur daca pot sa am si unu singur) si financiare.Insa mai e timp sa ne gandim dupa ce l-om avea pe primu[:D]..

Cum sa-l convingi nu prea stiu,dar ti-am spus cam cum a fost si este la mine si asta conteaza foarte mult,e foarte bine sa aiba o surioara/fratior.

Pupici cu lipici.

 

Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!

 

 

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by carmenp

Marius, ma intreb , pai tie ti-ar place sa vina nevasta-ta la tine, eventual pe la 5 luni sa-ti spuna ca a hotarit sa mai aveti un copil[:D]?? La mine in mod sigur nu ar tine... Copiii se fac de comun acord ca doar sunt si ei o achizitie pe termen lung[;)]... parerea mea, nu dati cu pietre[fuga]!

quote:Originally posted by marius

Mey la noi a venit dupa 6 ani junioara fata de senioara si consider ca daca as putea sa dau timpul inapoi ar fi mult mai putin timp intre ele. 1 an maxim 2. mamagiuliei - fa un bb pur si simplu nu te mai tot compexa. Daca asta simti si asta iti doresti - just do it! Lasa ca o sa vezi ca si sotul va fi incantat. La urma urmei nu e el tatal? Ce mai conteaza ce si cum? Prea multe intrebari. Hai sa iti sugerez ceva. Daca acum in clipa asta nu ar exista cea mica cu ar fi? Cred ca niciunul din voi nu isi mai poate imagina cum ar fi viata fara copil. Ei....exact asa fara nici cea mai micuta diferenta este si cand il ai pe al doilea. Este de neinchipuit cum ar fi viata fara amandoi. Exact la fel...crede-ma nici nu ar putea sa fie altfel. So - just do it!Parere personalaMarius Perneshome page - www.marius.rdsor.ro


id="quote">id="quote">[pup][flo]Carmenid="red">,Ilincaid="purple">&Ionutid="green"> tzucureii meiLenevia este mama filosofiei - Thomas Hobbesid="green">
id="quote">id="quote">hai ca esti draguta. 5 luni? pai cam tarziu, m-as prinde mult mai repede. Si crezi ca as mai avea ce face? Si apoi daca ar fi asa...hmmm nu cred ca ar fi chiar o tragedie.... ar mai apare o gazutza pe linie..si da-i cu alaptatul, da-i cu schimbatul, da-i cu baita seara, da-i cu crampele, da-i cu pampersul.... si asa mai departe... si de ar fi si baiat.... ar deveni chiar interesant, iar de nu.... oare cu cine ar semana? De ar avea si ochii albastrii ar fi chiar perfect, daca nu... ar fi la fel. Ce chestie. Cred ca ar fi chiar interesant la o adica.Marius Perneshome page - www.marius.rdsor.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 quote:si asa mai departe... si de ar fi si baiat.... ar deveni chiar interesant, iar de nu.... oare cu cine ar semana? De ar avea si ochii albastrii ar fi chiar perfect, daca nu... ar fi la fel. Ce chestie.

Cred ca ar fi chiar interesant la o adica.id="quote">id="quote">

 

Chiar! Ce interesant! Asa trebuie sa fie! Nu pentru a nu fi singur la batranete, ci pentru toata minunea pe care o aduce o familie!

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

 

Uitati ce scrie Anne Bacus in cartea ei “Copilul de la 1 la 3 ani” despre

 

<< COPILUL UNIC

 

Societatea noastrã modernã, bogatã ºi confortabilã, face din ce în ce mai puþin loc copiilor. Procentul de natalitate scade ºi numãrul copiilor unici creºte. Avem un copil pentru cã: presiunile sociale ºi affective sunt f. puternice, ca sã nu trecem pe lîngã o astfel de experienþã, pentru cã anii trec, pentru cã murim de invidie etc. Dar nu ne decidem sã facem un al 2lea: apartamentul e prea mic, profesia nun e lasã destul timp, cuplul s-a dizolvat între timp, ne simþim deja copleºiþi cu unul singur etc. Pentru pãrinþi, mai mulþi copii înseamnã mai multe griji, mai puþini bani ºi mai puþin timp. Dar copilul – ce trãieºte el?

 

Sã înlãturãm mai întîi o idée preconceputã: copilul unic nu devine neapãrat mai egoist decît ceilalþi. Totul depinde de cum l-am crescut. In schimb, deseori este mai puþin vesel, mai rezonabil, mai puþin activ ºi se plictiseºte mai mult. Cu calm, el îºi inventeazã în singurãtate personaje, tovarãºi de joacã imaginari, aventuri în care deþine toate rolurile. Dimpotrivã, fiind mai mulþi fraþi, suntem întotdeauna surprinºi de cantitatea de rîsete, de dispute, de schimburi ºi de interacþiuni de toate felurile. Chiar dacã fiecare copil are camera sa, el nu rãmîne niciodatã acolo multã vreme singur. Zgomotul acest, uneori atît de supãrãtor, este mãrturia unei copilãrii încîntãtoare, pentru cã este semnul uniciei vieþii.

 

Ca sã înþelegem mai bine lucrul acesta ºi ca sã creºtem mai bine copilul unic, trebuie sã ºtim cã el suferã de 3 dificultãþi care pot fi rezumate astfel: prea devreme, prea plin ºi prea gol.

 

¨- Este prea devreme ca un copil unic sã fie introdus într-unh univers de adulþi. Pentru mai mulþi copii, luãm o baby-sitter atunci cînd lipsim de acasã, dar copilul unic îºi urmeazã pãrinþii peste tot. Martor al vieþii lor, confidentul problemelor lor, adaptat la orarele lor, el creºte deseori prea repede, netraind intr-o lume de copii. Mai rezonabil, el este deseori mai putin vesel si mai mult purtator de nelinisti care nu sunt ale lui.

¨-“Prea-plinul” corespunde excesului de presiune la care este supus copilul unic. Acolo unde sunt copii mai muli, se asteapta mai putin de la fiecare copil; astfel, fiecare este capabil sa-si urmeze propria sa cale. Dar copilul care duce singur toate sperantele si investitiile parintilor sai suporta o presiune prea puternica. Foarte adesea, el nu are dreptul la esec, nu are dreptul sa fie diferit de copilul visat de parintii sai. Orice copil mai mare este la inceput purtatorul asteptarilor si nelinistilor parintilor, dar intr-o zi, mezinii elimina aceste constringeri. Dar nu asa se intimpla si la copilul unic.

¨- In fine, “prea-golul” este tot ceea ce copilul unic nu va cunoaste niciodata. Adica tot ceea ce fratii si surorile suporta uneori, dar care sfirseste prin a le forma cele mai frumoase amintiri. Ceea ce-I face mai puternici si mai apti in viata sociala. A imparti zilnic camera, papusile, creioanele, bilele, secretele.

Putem da unui copil unic sensul partajului in genera, dar nu cel fundamental, teribil si formativ: impartirea dragostei mamei , a mingiierilor si a timpului ei. Rivalitate dureroasa, este adevarat, dar esentiala ca sa invete ca nu este centrul lumii si ca lumea nu-I apartine. Copilului unic ii va fi uneori greu sa accepte, in detrimental sau, ca nu este unicul obiect de afectiune si de atentie al celor cu care va fi confruntat.

 

Nu este vorba aici de a-I convinge pe cei care nu doresc sa aiba si alti copii, ci de a-I putea ajuta sa-si creasca copilul unic. Cu cit va trai mai mult in sinul unui grup de copii, cu atit va fi mai vesel. Confruntindu-se cu alti copii si pierzind uneori, va deveni mai puternic. Lasindu-l sa fie el insusi, va deveni cineva. >>

 

 

In fine, este un punct de vedere cu care sunt de acord in cea mai mare parte (nu total)

 

Eu sunt mama de 2 copii si cele 2 motive pt care noi am vrut sa fie 2 sunt (in ordinea importantei):

1. pt. ei - sa nu fie singuri (mai ales dupa ce noi nu mai sintem) - deci un fel de evitare a "prea-golului"

2. pt. noi - in sensul ca nu am vrut sa investim totul intr-un singur copil - o evitare a "prea-plinului" dar privit din pct de vedere al parinteluiid="green">id="Comic Sans MS">

 

[pup] [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa am doi copii, dar ce sa fac daca sotul nu vrea?

Dupa 6 ani l-am pus in fata faptului implinit si[grasa]hop am ramas insarcinata.

Discutii interminabile...adevarul ca e dificil cand nu are cine sa te ajute cu gradinita,cu orele de muzica, pictura etc.

De vacante nici nu mai spun.

Cum sa-l conving?[haibat]nu m-am gandit niciodata la avort.

Numai gandul la acest lucru ma face sa plang.[q]

nico

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[grup]"O viata nu valoreaza nimic, dar nimic nu valoreaza cit o viata." (Jerome K. Jerome)

 

Un renumit profesor universitar [ilp]( acum are 77 ani), si bun prieten de familie( este mentorul nostru)a spus la un moment dat:

"- Stiti voi..., noi barbatii suntem niste animale tare ciudate!"

Eu personal m-am gandit mult la problema copiilor[huta], mai exact la numarul ideal de copii dintr-o casnicie, si am ajuns la concluzia ca barbatii au comportamente diferite in functie de varsta :

 

-Cat sunt tineri barbatii nu doresc copii ( sa se mai distreze [jamaica]si sa-si traiasca tineretea...cariera etc.)

 

-Cand apar acesti copii nu prea se inghesuie sa-i creasca[mamica] si sa-i educe ( nopti nedormite, sters la fundulet, ajutat la lectii etc.)

 

-Cand imbatranesc (inainte sa moara) le pare rau ca nu au avut mai multi copii [am]( abia atunci isi dau seama ca asta este adevarata avere si mostenire care o lasa in urma lor)

 

Daca nu ma credeti intrebati un barbat in varsta cati copii si-ar fi dorit sa aiba...Eu am discutat mult pe aceasta tema...

 

Ar mai fi un argument pe care nu l-a mentionat nimeni. am vazut multe familii distruse dupa ce unicul lor copil in care si-au pus toate sperantele, a disparut definitiv din viata lor (Doamne fereste!), sau i s-a urcat democratia la cap si a uitat cine i-a dat viata...Nici nu vreau sa mai continui...este dureros dar este si multa realitate la mijloc.

Tatal meu a regretat mereu ca nu are un frate sau o surioara cu care sa poata vorbi uneori...

Va doresc tot binele din lume si [ruga]sa va ajute Dumnezeu sa gasiti intelepciunea necesara pt a alege ce este mai bine pentru toti.


 

"Tot ceea ce nu te distruge te face mai puternic." (Nietzische)

 

mamica [pup]Andrei[hia] si Diana[flo]

 

id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din ou pentru raspunsuri.

Simina, sa stii ca si eu am pus astfel problema, dar nu l-a motivat pe al meu sot.

Asa ca mai tre` sa lucrez asupra acestei probleme. Citesc cu mare interes raspunsurile voastre !!![bis]

 

Leoaicele Daria & [copil]Giuliaid="size3"> (2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"id="navy">

[cit]Povestea-nasterii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...