Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (47)


Andra_

Recommended Posts

Buna! Ati fost la targ? Pupici pt. "painetti"[:-)))]! Sa va povestesc si eu o faza de azi. Rasfoia o revista Mami, bolborisind de toate. Se ridica deodata de jos si fuge in bucatarie. O aud zicand "catonul" si zdranga-zdranga printre castronele. Dupa asta: "aoio, aoio (vine spre mine, cu mainile in sus, ce mai, mare tragedie) catonul a meu, catonu a meu" Ce mami ce castron cauti? Repeta figura cu aoleu si castronul meu, ma duc dupa ea si imi arata disperata ca nu gaseste un castron. In final, imi arata in revista un castronel si zice "catonu Caciun". A recunoscut in revista un castronel asemanator cu castronelele ei cu Mos Craciun, din care nu i-am dat sa manance decat de sarbatori. A trebuit sa i-l dau si a tinut neaparat sa manance din el. Si nu ii mai tacea gurita: catonu a meu, catonu a meu. Asta cu "a meu" e mare realizare, ca pana acum zicea Mima sau "tau". A mai invatat ceva, formele geometrice: tunghi (triunghi), patat (patrat), omb (preferatul ei rombul), tapez si, sa nu radeti, paralelogramul (care e simplu "gamu"). La inceput nu i-am aratat decat triunghi, patrat, dar fata vroia sa stie ce forma au si celelalte "cuburi" (pt. ca mi s-a parut mai simplu nu i-am zis denumirile in spatiu, pe care sincera sa fiu, nu prea le stiu nici eu). Am invatat-o si dreapta - stanga (mana si picior), dar nu le nimereste mereu (ceea ce mi se pare foarte normal, ca din ce imi aduc aminte, eu eram la gradinita si ma chinuiam tare sa invat care e mana dreapta). Mama zice ca o invat prea multe si nu e bine pt. ca o sa se plictiseasca. Eu nu o fortez, in nici un fel. Vorbesc cu ea si ea retine ceva, apoi insista si vrea sa afle mai multe. Oricum, pt. ca a venit primavara, o sa insist si eu pe miscare si socializare, ca la cap. astea suntem cam in urma. Mi-am mai adus aminte o faza draguta cu burta mea: mi se ridicase bluza si ea foarte grijulie si pudica, a venit la mine si mi-a zis: "mami, buta, bicul (buricul), copea (acopera)!" Of, dar sa va spun ca am lasat-o pe la 1 jumate in pat, am tot auzit-o vorbind, a fost un moment de tacere (nu cred c aun sfert de ora) si acum plange, ceea ce inseamna ca s-a dus somnul si azi [bang] Va pupam, Cornelia [gravi] (32 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Cornelia A mai invatat ceva, formele geometrice: tunghi (triunghi), patat (patrat), omb (preferatul ei rombul), tapez si, sa nu radeti, paralelogramul (care e simplu "gamu"). La inceput nu i-am aratat decat triunghi, patrat, dar fata vroia sa stie ce forma au si celelalte "cuburi" (pt. ca mi s-a parut mai simplu nu i-am zis denumirile in spatiu, pe care sincera sa fiu, nu prea le stiu nici eu).
Daca invata si care e icosaedrul eu ma intorc la scoala primara, pe cuvant [:D][:D]. Serios acum, fata ta e ge-ni-ala!!! Dar lasa ca si restul sunt frumosi, chiar daca spun in majoritatea timpului numai "aia" cum face fi-mea [hot]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu tirgul de gradinite… Ati fost? Ati luat ceva adrese de internet ca sa vad si eu despre ce e vorba? Poate mi le dati si mie. Azi am fost cu Cristi si cu Alin afara de la 12,30 la 13,30. Carmenutza m-am gindit sa te sun sa iesi sa ne vedem , dar nu am avut telefonul tau memorat in mobilul meu si eram deja afara asa ca ramine pe alta zi. Acum vad ca poate nici nu erai la servici ci erai la tirg. Romana_74: Cristi nu a avut icter la nastere, iar Alin a facut o forma usoara. Icterul asta poate sa apara de la incompatibilitatea de grup sanguine dintre cei doi parinti. Ia vezi si tu ce grupe aveti si cere o trimitere la institutul de singe pentru o analiza de dozare de anticorpi ca sa te lamuresti daca se genereaza anticorpi. Unde e gradinita la care-l dai pe Matei? In ce zona? Alexandrueduard: Eu vreu o seara libera singura, apoi o seara libera cu sotul. De fapt as vrea si eu sa se mai cuminteasca Alin asta ca ma dispera ca e ca o codita dupa mine si daca plec din raza lui vizuala urla, mai urla si daca vrea in brate si eu il pun in patut. Sper ca al treilea sa nu fie asa, macar cu atit sa ma ajute si Dumnezeu, sau sa fie oricum numai sanatos sa fie ca si asa sint destui bebei cu probleme. Bibi: Adica cum nu dai bani pe pregatirea prescolara a lui David? Nu o sa-l dai la gradi deloc? Vrei sa-l ti acasa pina merge la scoala? Eu l-as da cit mai repede pe Cristi ca tare-i mai plac copiii, dar sa vad cum fac. Gio: Ti-ai gasit bona? Ca pe mine m-a abordat azi una pe strada. Avea grija de o fetita de un an si o luna dar nu-i place acolo ca parintii au un ciine mare de 60 de kg care lasa par peste tot si linge copilul cu limba aia a lui si o umple de bale. I-am zis ca nu am nevoie in urmatorii doi ani, dar m-am gindit la tine. Acuma nu stiu cit de buna ar fi . Si apoi mi se pare cam nu stiu cum sa ma abordeze asa pe strada. Cornelia: Cristi cind ma vede cu burta goala se distreaza de minune sa puna degetul pe buricul meu. Romana, Cristian (22.06.2003), Alin (25.06.2004) si burtica de 13 sapt. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intii sa va spun c-am fost la tirg cu Gio, Carmenutza, Bobi & bb Andi, e slab tare, doar citeva gradinite particulare, la multe nu era nimeni si nici n-aveau un pliant-ceva, mai bine o intrebati pe Gio daca aveti nelamuriri, ca le stie la perfectie, zici ca a avut materie de examen din ele [:D] so, din ispravile lui Luca Pitu, din ciclul "aveti grija ce-mi faceti, ca va tin minte": duminica venim de la ai mei eu cu copilul, taica-su pleaca in Praktiker cu vara-sa sa ii ia gresie-bla-bla. Cum Luca era obosit, ma gindesc sa-l culc, citindu-i ca de obicei. Ii zic: "mergem sa citim?" "no-no" "citim cu Azorica ?!..."[iartama] "no-no" "hai sa o luam atunci pe Alba ca zapada..."[ups] "no-no" "il vrei pe Pooh?"[starwars] "da" [majoreta] happy ma duc si iau din dulap cartea, care nu era "la libere", ci "la cerere" (stiam eu ce stiam), vin cu ea in pat, se cocoata si Luca, dau sa citesc, dar n-apuc ca vede copilul CD-ul (e din aia cu CD pe coperta exterioara) si incepe sa strige "CD, CD", imi insfaca cartulia si fuge in sufragerie. Nu ma misc in speranta ca se intoarce, el nimic, ma uit dupa el si-l vad instalat mindru pe canapea cu cartea-n brate, "citea" CD-ul cu degetelele... Ma duc si continuam dialogul: "iti pune mami CD?" "daaa" Il pun, inchid televizorul, Pitis incepe sa citeasca, copilu' se uita nelamurit, imi pica fisa si-i zic: "uite, nu merge, vezi nu se vede nimic la TV (copilul e invatat cu DVD-urile pe care i le punem, si credea ca-i tot DVD, mai ales ca-i colorat frumos, cu Pooh...). E stricat, il repara tati cind vine, hai noi acum sa mergem sa citim in pat" Nu prea convins vine cu mine, adormim cu Azorica as usual (plicticos Azorica asta mai fetelor), eu ma duc la televizor, vine tati, stam la povesti... Dupa vreo ora jumate se aude urletu, ca Luca asa se trezeste, se da jos din pat si vine in goana la noi, cu urletu dupa el, normal. De obicei se urca la mine in brate, acum insa se opreste linga usa si incepe "paru, paru!", noi ne uitam unu la altu' nelinistiti (tu i-ai dat cu paru?), si-mi pica fisa again: vroia sa-i "repare" tati CD-ul, ca se culcase copilu' cu grija.[bang][:D][nani] Pe Alma saraca o tine minte de la Craciun ca i-a ros bila de la foca, de cite ori o vede, chiar si-n poze, zice repede "bila, bila, na-na", saraca noroc ca ia "na-na" doar oral, ca altfel nu mai raminea nici coada din ea... pup u, Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/5f5d"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, De bona nu mai am nevoie, multumesc Romana ca te-ai gandit. Cat despre cunostintele mele, am mintea odihnita, de atata stat acasa[mariaj] si d'aia tin minte atatea. Info despre gradi pe gradinitebucuresti.ro. Sunt cateva si pe la Piata Alba Iulia. If a have a bag of rocks to carry as I go I just want to hold my head up high....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu... ce bate vantul pe aici, nimic , nici o mamica la datorie. Hai ca pun eu subietul pe pagina 1 ca nu se mai poate. Aseara a facut prima data Iri caca la olita, am prins momentul si i-am propus sa mergem la olita, spre surprinderea mea a aceeptat, pana acum era un NU categoric, de data asta si-a luat papusa cu ea si s-a asezat de buna voie. Binenteles ca a primit pupici si laudele de rigoare asa ca dupa ce am imbracat-o se aseza in continuu pe olita. Dar pana sa golesc olita in timp ce o imbracam, numai in cahhh, cahhh m-a tinut, ce pazesc de ce nu fac curat. Noi am scapat cu succes de gripa lu' tati, am reusit sa nu ne imbolnavim nici eu nici Irina, iar tati s-a facut bine. Pupici, Adi [url][/url]http://photos.yahoo.com/irinuca03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va spun bucuroasa cum se adapteaza Matei la gradi, dar numai din septembrie ca atunci incepe anul scolar! ROMANA, gradi e pe str. Republicii si e particulara, nu stiu daca pot sa-i dau numele ca nu as vrea sa-i fac reclama pe site gratuita?! Am optat pentru ea ca acolo au fost copiii cumnatei mele si de la baby-group de cand au inceput am participat la serbari si am fost impresionata. Acum fetita e la scoala si e bine pregatita pentru varsta ei. Voi vedea daca a fost alegerea corecta. ROMANA&MATEI(04.07.2003) si bb din burtica( 14 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca aveti 15 min. la dispozitie sa va faceti un test ciudat.... http://www.innergeek.us/ dedicatia este de fapt, pentru Dana.[;)] ________________________ Inteligenta ma urmareste mereu, dar eu sunt mai rapida! [url="http://community.webshots.com/user/carmenmaya"]Poze cu Maya[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare [flo] fetelor! repede si eu pe net sa mai dau raportul, ca am absentat ceva... tudor de vreo 2-3 zile a inceput sa tuseasca si ii curge putin nasucul, deocamdata fara febra sau alte neplaceri mai grave, doar ca azi noapte nu a reusit deloc sa doarma, 'recordul' a fost de 3 ore la rand, intre 12.30 si 03.30 noaptea, in rest s-a tot trezit ca tusea, se vaicarea, etc. nici gand sa doarma la el in pat, l-am luat cu noi pe jos, mai exact cu tati... [:D] aici nu va iert, trebuie sa va povestesc ca noi dormim din motive 'medicale' ca japonezii, pe jos! pe o saltelutza de 5 cm grosime, din burete, scoasa de la canapeaua extensibila Mobexpert - care dupa ce am dat o gramada de bani pe ea - si se merita, ca e super- comoda de STAT pe ea la tv sau la vorba... [;)] - insa noi am dormit zi de zi (adica seara de seara) pe ea, si a cedat nervos... [:(!] adica se mai tine ea, dar s-a copait si nu mai putem dormi deloc, doare rau spatele... noroc ca e cald tare in casa, si am rezistat sa dormim toata iarna pe jos... scuze de paranteza asta prea din cale-afara de lunga!!! in fine, azi in cursul zilei a dormit de 2 ori tudor si asa m-am mai odihnit si eu, la tati nici nu ma pot gandi ce obosit o fi, ca el s-a trezit la 5 si la 6 dimineata a plecat la tara, are acolo un mester care ne monteaza hiodroforul si toata conductaraia necesara pt apa curenta, inca n-a ajuns acasa! ieri l-am inscris pe tudor la cresa, dupa ce povestiti voi nici nu am ce zice despre cresa, ma rog, noi vroiam ceva cat de cat mai economic si in conditii de la acceptabil in sus, este curat si papa buna, sunt vreo 4 adulti la cca 15-20 de copii, au ceva jucarele frumoase. azi am fost afara 1 ora si ceva la pranz si 2 ore dupa amiaza. aparuse luna si tudor a aratat-o la toti sus pe cer "luna!', cu degatelul! [bis] apoi s-a tot dat pe topogan, cred ca de cel putin 10-12 ori, si in final au mai venit ceva pitici pe acolo si unii incercau in zadar sa se urce direct pe topogan, nu pe scara - ceea ce incercase fara succes sa faca si el de cateva ori, de i-am zis foarte convinsa ca daca nu se urca pe unde trebuie [bruta] si plecam direct acasa! baiatul meu intelesese foaaarte bine lectia, asa ca s-a asezat frumusel langa topogan si le arata la toti copiii sa urce pe scara "p-aitea, p-aitea!!!" mihaela - ai grija, eu zic ca e foarte periculor sa mearga in fata Flaviu! eu am scaune speciale de masina pt amandoi copiii, unul de bebe pt tudor si unul pt copii mai mari pt bogdan, amandoi stau in spate si cu centurile puse, indiferent ca mergem prin oras sau la drum lung! sigur ca nu-i va conveni la inceput si o sa planga, dar mai bine putin plans decat Doamne-fereste, nu??? scuze daca am fost prea insistenta, dar e ceva care ma enerveaza la culme, sa vad cum unii merg cu copii mici pe scaunul din fata, chiar si fara centuri, de multe ori... mi se pare inconstienta totala (si apoi spun "deh... asa le-a fost soarta!!!) romana 74 - sa stii ca din experienta mea (ce am mai discutat cu alte mamici de copii mari) nu e bine sa il duci pe matei la gradi program scurt daca vrei mai tarziu sa-l lasi acolo sa doarma. nu accepta!!! de curiozitate doar, cat costa cresa asta?! eu una sunt total PRO educatia copilului prescolara, in institutii speciale! sa stiti ca se cunosate diferenta, oricat de educate si destepte suntem nu reusim sa ii invatam de toate ca acolo, cel putin asa cred eu! si mai ales pt copiii foarte energici, cum a fost bogdan, acasa nici nu statea o clipa sa pot sa-i citesc vreo poveste, ceva, acolo a invatat sa respecte reguli si sa pape de toate si singur! eu cu sioguranta sunt pentru crese si gradinite! anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003 poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion http://community.webshots.com/user/miremirion
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...