Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de iunie-iulie 2003 (47)


Andra_

Recommended Posts

Buna fetelor, Anamaria, pai fa-ti curaj sa conduci, ca e tare bine. E bine si in familie sa fie doi soferi la drum lung, se mai schimba si nu obosesc. Nu se stie cand e nevoie. Aditzu era cea cu tunsul la zero [;)]. Gaby, spor la soferie! Martta, ce mai faci? Nu ai vesti bune?... Mihaela, eu folosesc numai o crema de zi foarte usoara, Nivea la tub ca de pasta de dinti. Nu e foarte grasa, intra repede in piele, si are si protectie UV. Sunt foarte multumita pentru ca nici nu o simt pe fata dar pe de alta parte la vant se simte diferenta. Merg la tratament cosmetic regulat o data pe luna si este foarte bine, de fapt pe mine cosmeticiana m-a scapat de o acnee de pubertate care m-a tinut pana dupa 20 de ani [:D]. Am intrebat-o si eu de alte creme si a zis ca sa nu ma apuc inca, dup-aia intri la stapan [:D]. De spalat ma spal cu lotiune speciala de fata si cam atat... Noi cautam o bicicleta. Daca ati vazut pe undeva una mai solida eventual si cu maner de impins de la spate, let me know! Sa ma laud si eu cu ce ma pot lauda, adica nu mare lucru [:D]. Avem vreo trei carticele cu animale din acelea acordeon, cu cate 10 poze fiecare, cu tematica (insecte, animale subacvatice, animale de la pol). E, mai putin la insecte, fi-mea le recunoaste pe toate din prima (desi nu vrea sa le spuna ea numele [bang]). Salutari tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dana , biciclete misto in genul asta, de fapt triciclete, am vazut la Kettler, pe Mosilor..au o groaza de modele...par solide.....si eu vreau sa ii iau dar sa se mai incalzeasca putin. ________________________ Inteligenta ma urmareste mereu, dar eu sunt mai rapida! [url="http://community.webshots.com/user/carmenmaya"]Poze cu Maya[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Eu tot in starea de kko ma aflu, am gasit o alta bona, iar cu cea actuala am stabilit sa vina pana pe 31, apoi vom incepe cu cea noua. Problema e ca tot nu sint cu sufletul impacat, mi-e teama de perioada de acomodare, cu Jeni de bine de rau ma invatasem, in afara de "obraznicii" nu mi-a facut alte probleme, cu Mariuca s-a comportat bine, a respectat ce i-am zis si copilului i-a fost bine. Acum imi vin in cap toate scenariile horror pe care le-am citit pe aici si ma intreb daca nu era mai bine sa fi tacut din gura, in special datorita faptului ca si bonei ii pare vizibil rau ca pleaca, mai ales ca n-a gasit nimic comparabil cu ce avea la noi, asa ca s-a oferit sa mai ramana o saptamana, doua si dupa 1 aprilie, s-o invete pe femeia cea noua ce are de facut. Va dati seama ca nu pot accepta asa ceva, ca as confuza copilul de tot, dar asta inseamna ca eu tre' sa-mi iau concediu minim o sapt, si chiar acum am o gramada de treaba... Hai, ca v-am facut capul varza cu bona mea, ba o vreau, ba n-o vreau, realitatea e ca eu sint destul de reticenta la schimbari, atunci cand nu sint 100% convinsa ca e bine ce fac. Imi lipseste acel dram de "fie ce-o fi", mai ales cind e vorba de copil. In alta ordine de idei... MARTA - asteptam vesti de la tine, speram sa fie de bine. ELENA - am ramas muta cind am vazut-o pe Oana, mi-a adus aminte de nepoata-mea cind era mica, tot asa era numai colacei (de Milumil), care au disparut cind a inceput sa mearga. BYCHI - drum bun si sa va distrati bine la Brasov. Cind va intoarceti, sa ne dai si noua raportul despre cum e vremea pe acolo, poate ne incumetam si noi la o drumetie. Ca sa ma laud si eu nitel, si noi avem 2 seturi de animale, unul cu animale salbatice si unul cu domestice (achizitionat duminica), pe care Mariuca le stie pe toate, mai greu a fost cu magaru', care e ca (si) calu', dar le deosebeste dupa culoare. De vreo doua zile ii tot spun poezia cu "un pitic atit de mic", cu gestica, sa priceapa mai bine copilu', si fata mea a invatat miscarile, da din miini exact ca mine, dar din vorbe n-a retinut decit "baie-baie, zai-zai" [:D], si-si pune minutele asa pe fata si clatina capsorul (adica "vai, vai, ce pacat ca piticul s-a-necat"). Voiam sa va mai spun ca duminica i-am facut urzici pt prima oara si a mincat tare bine (i le-am facut ca pe spanac, cu sos bechamel si orez, nu simple)- Mihaela, stiu ca tu erai in cautare de retete noi, poate te inspira. V-am pupat si ma intorc la treaba. Madi si Mariuca (28.07.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Madic - naspa faza cu bona, poate ar fi bine ca la inceput sa imprumuti de undeva o camera si s-o filmezi citeva zile, ca nu se stie niciodata cu bonele...Am o amica a carei bona a facut si ea figuri si a plecat de 2 ori ptr a se intoarce spasita dupa citeva saptamini. Ultima data, prin toamna, la fel, s-a suparat si a plecat, ca nu mai poate, ca-i batrina etc. Fetita cea mare are 8 ani si se ocupa de ea de la 1 an, cea mica are 2 ani acum. Culmea e ca si acum s-a intors, dar mama gasise intre timp o bona de care-i multumita si nu vrea sa mai riste din nou, iar solutia de compromis la care au ajuns e ca bona noua vine in timpul saptaminii, iar cea veche in week-end, cind ei muncesc sau vor sa iasa in oras (mai rar, ca nu-s genul), ca s-au atasat de ea, le-a fost mila etc. Dana - noi avem tricicleta cu miner din Cora, are si un fel de "tavita" ptr picioare, cos la spate, a avut si oglinzi dar le-am scos ca Luca se tinea de ele, nu de miner [:D], o are din toamna si rezista bine, e drept ca nici n-a fost folosita intensiv pina acum, a fost putin peste 1 milion. despre animale...numai de bine, acum ma chinui sa-l invat sa le spuna numele, ca sint multe pe care le recunoaste de mult, dar mai greu sa spuna (hirciogul, parshul, batlanul etc. [:D] si alte ciudatenii din cartile de la ed. Crisan) Zice asa frumos insa "pisica", "cocosu", "calu", in schimb catelul e "hamu", rata "macu", iar magarul "hiho" [cool]. De vreo 2 saptamini Luca a inceput sa nu se mai trezeasca diminetile le 5-6 ca pina acum, a dormit snur toata noaptea in patul lui in general. Azi pe la 8 far'un sfert ma duc la baie uimita ca totusi nu s-a trezit si n-a zis nici "pis!", bag capul pe usa, Luca se uita la mine rizind, se juca cu soricelul pe care il are incartiruit in patut, mi-a aratat "pataloni", i-am zis sa se joace ca mami se duce sa-i faca lapticul, n-a comentat si m-a asteptat acolo de ma minunez si-acuma! Om fi pe drumul cel bun sau e doar o amagire?!? Sa bat in lemn, poate-poate... pup u, Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/9f13&urlhint=actn,ren%3as,10%3af,0"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, misto faza cu Luca, trezit singurel...imi aduc si eu aminte ca asa facea si Maya cand era mai mitica..dar au trecut timpurile alea din pacate. Mayei ii plac foarte tare poeziile..o stie si ea pe aia cu piticul, eu ii spun poezia si ea prin gesturi..in schimb la prima strofa din Apolodor, spune ultimul cuvant al fiecarui vers...eu spun poezia si o las pe ea spuna ultimul cuvant.......aaa si mai stie o poezie pe care a invatat-o bunica, ceva cu lupul..aici rolul ei este: "du-te, du-te, si s-a duuuuusss"..asta o amuza cel mai tare. Mai nou daca o intreb cum este vremea afara zice: "nasol". Aseara le dadea piticilor sa pape si sa bea ceai din canutele lor..si dupa ce ii hranea le punea manutza la gura si i-o pupe..si mai si zice.."pupa, pupa"..sa-i pupe piticii manutza....este criminala cu gesturile astea, nu stiu de unde le scoate. ________________________ Inteligenta ma urmareste mereu, dar eu sunt mai rapida! [url="http://community.webshots.com/user/carmenmaya"]Poze cu Maya[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
despre animale...numai de bine, acum ma chinui sa-l invat sa le spuna numele, ca sint multe pe care le recunoaste de mult, dar mai greu sa spuna (hirciogul, parshul, batlanul etc. si alte ciudatenii din cartile de la ed. Crisan) Zice asa frumos insa "pisica", "cocosu", "calu", in schimb catelul e "hamu", rata "macu", iar magarul "hiho" .
Hai mai Andra, chiar asa, auzi "parshul, batlanul" [bang]. Pai la noi, in afara de barza(baza), papagal(galu), randunica(ica-ica), toate celelalte pasarici sint "cip-cip", si eu ma declar multumita. Mai misto e cu pestele, care pana acum era "pecele", iar acum a devenit "shpele". A, si broscuta oac a devenit "di-da" (diri-diri-da), de cind sintem fani Cutiuta... V-am pupat. Madi si Mariuca (28.07.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutis... Acum ca barbatii mei au plecat la spalat masina [cheers](uimititor, nu?!)... sa-mi dau drumul: M-am intors din bucuresti ieri noapte moarta de oboseala si aproape adormit la volan... Nu spun ca de la gara nord am cautat un drum catre Urziceni si ne vrand sa merg catre el pe unde stiam am ales un alt drum si ... am ajuns prin Ploiesti insa cu iesirea prin Mogosoaia; nu spun cat am bodoganit drumul ca pana la Ploiesti e infernal de prost drumul pe aocolo!. eu ca eu insa al meu sot... avea numai bezele!!![xx(][xx(] Trebui sa spun si eu ca... am fost impresionata pozitiv de Carefour-ul din Orhideea si mama ce fain e si destul de occidental; ce sa-i faci daca "taranul" (adica eu!) nu am mai vazut asa fainut facut... pe aici prin tara. Acu, nu radeti! Am scapat si eu ceva la cumparaturi insa extrem de marunte si doar necesare, capitolul dame l-am sarit din start pt ca ma stiu ca sigur as fi mai pus ceva prin cos![:D] Bychi soacra e bine destul de bine zic doctorii; insa ne vrand sa faca RMN-ul nu stim ce probleme mai pot apare sau complicatii... Parintii sunt OK si ma bucur caci ma bizui pe ei! Ma rog sunt mai "rablagiti ei" insa li s-au dat pastile si nu tb sa fie intrenati.Multam de intrebare! Andra ai o minune mica si dulce, dar lasa ca zapacesti copilul cu atatea diferente la pasari... zic eu ca e cam devreme pentru astfel de detalii; Multumesc pentru ideea cu crema chiar o sa incerc. Mai, dar tu le stii pe toate!!![dual] Carmenutza sunt de acord cu cosmetica; si eu frecventam regulat candva... acu pauza mare! Porblema mea e ca imi caut o crema buna pt ca am schimbat cateva marci si nu sunt tocmai multumita. Magda chiar eram tentata sa imi cumpar de la Eucerin pt ca auzisem de aceasta crema; Intre Vichy si Eucerin stii ceva care e mai buna? Si ca si voi ma minunez de copilasul meu, si dupa cum ziceam nu ma pot lauda cu "noi cuvinte din vocabular" insa cateva chestii care mi-au mai dat de gandit: nu a vazut o centrala niciodata si atunci acnd a vazut-o a studiat-o pe jos pe unde venau tevile de apa si le-a urmarit cu manuta si avazut ca duc la calorifer care e cald si apoi catre chiveta (la bucatarie ) si a inceput apoi sa-mi arate ca apa calda vine de acolo si curge prin robinet; a stiut exact care e de apa cald si care de rece (la tevi ma refer, desi nu era diferenta ca temp la contact) si asa m-a plimbat prin toata casa sa-mi arate circuitul..."apei in apartament"; apoi m-am intors azi de la dus si m-am imbracat sa plec la bucatarie si Flaviu a disparut repde si a revenit cu un spray si mi-a ridicat bluza, atentionandu-ma cu mana ca trebuie sa ma dau ...[pup]. La masa imi aseaza scanul in fiecare zi si apoi se urca si el pe al lui; cadn termina de papat isi duce scaunelul la chiuveta si imi arata ca vrea sa-l spele; uda singurel florile sau imi aduce aminte; se urac la volanul masinii si se uita inapoi asa ca si cum ai vrea sa dai cu spatele si face stanga dreapta dupa cum imi spun sa roteasca volanul... gata cu lauda ca au revenit!... Mihaela si [copil] Flaviu [url="http://community.webshots.com/user/pojogao"]Poze Flaviu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, cica aia de la Vichy e mai buna, dar eu daca am gasit-o pe asta acum nu mai schimb, ca si asa cu tenul meu, numai belele, si eu merg cam o data pe luna la cosmetica si imi prieste de minune, arat cu cativa ani mai tanara cand ies de acolo[:D][:D] Magda, Doinna, Claudya, Madishor, ca sa enumar doar cateva, nu mai ziceti nimic? hellooooo? Romana, cum a fost la shopping ca nu ne-ai zis, ai gasit ceva? Magdone si Razvan (19.07.2003) [url="http://community.webshots.com/user/magdone2u"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, carmenutza - ma da pe spate maya. am invatat insa sa ma resemnez[alcool]. auzi tu sa inceapa deja cu versuri... andi a inceput sa repete aproape orice cuvant nou aude. nu le tine minte neaparat, insa are chef de repetat. elena - nu-mi vine sa cred cum arata oana cand era piticuta. nu semana deloc cu oaan de azi, decat poate in ultima poza! de ce nu mai zici nimic? martta - ce s-a mai intamplat cu analizele? le-ai repetat? ieri am vizitat cresa ciobanasului. cred ca o sa il dau totusi acolo peste o luna. e ok. si atat de aproape de noi la 15 min de mers cu caruciorul. trebuie sa imi gasesc de lucru pana in iunie-iulie, sa nu raman descoperita, nu-mi permit... insa m-a pocnit si pe mine o intrebare: am voie sa il dau la cresa in timp ce sunt in CIC? va pupa bobi si bb andi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...