Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×
Membrii înregistrați beneficiază de funcționalități suplimentare. Participând la discuții, acumulezi puncte pentru tombole lunare cu premii atractive. Îți exprimi opinia, ajuți alți părinți și primești ajutor în schimb, totodată având șansa să câștigi. Ce te oprește? Înregistrează-te chiar acum!

Copilasi de oct-noi-dec 2003 (54)


Recommended Posts

Lena in sfirsit ti-am putut admira zina ca mult s-a lasat asteptata de petitori(stii ca Aldo e primul[;)]), vai e o frumoasa si are niste ochi verzi superbi[olala]. Eu zic ca seamna cu tine mai mult dar aduce si cu tati. Na acu tre sa pui mai multe poze sa ne elucidam[:D] Ciuf inca nu am pus iarba, mai asteptam ca nu e chiar asa de cald, ziua sunt maxim 6-7°C iar noaptea chiar e frig. Eu ma gindeam sa montez furtunase din alea care se rotesc, ca-s ieftine si simple si asa esti sigura ca iarba se uda bine. Numai ca ma tot gindesc eu cum sa fac sa cirpesc pe linga copaci si boscheti[alcool], nu o sa luam firma ca e prea scump, n-are rost, mai facem si noi miscare:)) Alinka, aoleo aveti o gramada de activitate, norocos Alex ca scapa fara busituri mai mari. Vazut pozele la nisip sunteti niste frumosi! Ana, Luana ta e fata mare! Juri ca are peste 2 ani! Pup la ea de mincacioasa si frumoasa[pup] La noi olita inca nu, abia ce ne laudam cind facem kk in pampers si atunci mult dupa, mai astept pina mai da caldura. Dintosi suntem si noi dar nu reusesc sa-i numar ca ma musca rau de tot, are vreo 14 cred eu si inca ii mai dau. Mai sa vedeti ce chestie, de vreo saptamina al meu Aldito biberonarul nu mai vrea lapte cu asa placere. El care lingea biberoanele, acum il bea asa fara nici o pofta. Am incercat sa-l fac mai slabutz si vad ca asa il bea. Dimineata si seara, dar va zic nu cu cine stie ce pofta. Mai degraba ar accepta un actimel sau trink-mahlzeit un fel de laptic mai aromat cu multe vitamine. Alinka si eu am in 10 zile examenul teoretic pt permis ca tare mult l-am mai aminat[mariaj]. Vreau sa am carnetul pina inaintea plecarii in Romania. Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003) "Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si am uitat sa va zic ca tot am incercat sa-i fac programul de masa ceva mai normal, dar vad ca el se incapatineaza sa manince ca un mediteranian[hot], adica masa principala seara. El doarme foarte bine noaptea de pe la 20.30 pina pe la 9, uneori chiar si 9.30-10, si chiar de vreo sapt si ceva nu se mai trezeste noaptea nici dupa apa, doar daca viseaza urit. ma duc la el il linistesc si adoarme la loc. Ei bine si lapticul il vrea cam pe la 10. Apoi la 12-12.30 papa iaurt simplu cam cum e ala de casa facut la tara am gasit aici ceva bio foarte bun, cu mozzarela si o felie de piine cu unt si un borcanel mic de fructe. maninca binisor de prinz dar nu vrea si pace legume cu carne, i se face greata asa devreme. Apoi nani nani de prinz de la 12.30/13.00-14.30/15.00. Apoi mergem la plimbare si pe drum ii dau o banana. iar seara la 19.00 accepta mincarea mai serioasa cu legume, carne, pasta plus un desert. Iar in pat lapte cu o masura de cereale si multa apa. Si chiar vroiam sa va intreb, mai sunt copilasi care nu accepta oul? Ca i-am dat si fiert si omleta in unt..nada nu-i place[xx(], dar la salata de beof facea o gura maaaaare[:D]! Voi ce ziceti de programul asta de mincare, i-o face rau? Ciuf o seara placuta miine, sunt sigura ca seful sotzului o sa fie placut impresionat. sa ne zici ce ai gatit. Ce nu faci ceva romaneste? mai, sarmalele si salata de beof sunt mincaruri desaviriste ca si gust, aici prietenii nostrii sunt in delir, serios! uneori mai fac cite un platou in plus si duc acum la unul alta data la altul, ce sa zic, e bucurie mare pt ei:))) ma tot intreaba si nemtzoaicele cum se face, vor retea scrisa asa cu gramaj, ordonat si frumos(eu fac numai asa din ochi) dar oricum renunta cind inteleg ele ce munca e[:D] Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003) "Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata! Lena, frumoasa foc printesa, seamana cu tati, dar ochii sunt ai lui mami! [olala] Ana, ce sa zic, daca si Markus ar manca la fel ca Luana, as sta toata ziua in bucatarie si as gati! [:D] Pupam mancacioasa! Alina, sorry pentru accidentele voaste! Bine se zice ca pe copiii astia ii pazeste Doamne-Doamne! Pupam si la Alex nazdravanul! Vikinga, eu zic ca e ok programul lui Aldo! De altfel, putem noi sa ne opunem preferintelor lor? [:D] Oricum n-ar manca in alta ordine sau altceva, decat ceea ce-i pica lui bine, nu? [;)] Markus mananca cam asa: - 7-8 - 250 ml lapte - 10-11 - 1 borcanel mic de fructe plus ceva biscuiti - 14-15 - pranz - 17-18 - iaurt/cereale/pudding Alete/Exquisa/orez/taitei cu lapte - 20 - 250 ml lapte - 22 - 210 ml lapte Daca se trezeste tarziu (la 9), si bea laptele de dim. intre 9 si 10, atunci ii dau direct pranzul pe la 13. Deci sarim peste masa de fructe, care oricum e ceam mai putin consistenta la noi. Dar o mentin, ca ma gandesc ca are nevoie de vitamine, mai ales acum, iarna. La Markus ii iese un incisiv lateral, drept pentru care azi-noapte iar ne-a inghesuit in pat, si a dormit super-agitat, de m-am trezit mai obosita decat m-am culcat! Partea pozitiva la dormitul in pat la noi e ca doarme mult-mai-mult dimineata! Adica pana la 9! Dar prefer sa ma scol la 7, dar sa doarma in patut la el! [:D] Oricum , de la cei 4 dinti ai lui, pana la 20, cati tre' sa aiba, cred ca va mai petrece muuuuulte nopti la noi in pat....... Chestia e ca doar atunci cand are dureri de gingii simte nevoia sa vina la noi in pat, in rest doarme bustean in patut, n-are nici o treaba.... Gata, ma duc sa beau cafeluta [cafea] si sa ma apuc de curatenia saptamanala! [bang] We placut la toata lumea! Venera, mama lui Markus (10 dec.2003) Poze - [url="http://community.webshots.com/user/rothgross"][bibe][/url] si[url="http://community.webshots.com/user/rothgross2"][copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata fetele! am intrat repede, repede sa va intreb cum dati voi oscillococcinum la copilasi, ca l-a apucat stranutul si vreau sa-i dau. multumesc pentru raspuns!!! Andreea & Majestatea Sa Tudor (9 dec 2003) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234"]fiti parte din viata lui mihaita![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valeria....imi iesira ochisorii... o luna o masea...m-asteapta vremuri grele !!!!! Sa-mi zici si mie de baia frumoasa pe care ai vazut-o. Wow cati dintisori aveti voi...noi 4 bucati dintosi si jumatate bucata maseluta. INCIDENT: Ieri am mers intr-un magazin , plin de fite si de personal amabil si atent. Isabel se tot fataia de colo colo, o tanti impingea un carut plin pana sus cu cutii (goale...norocul nostru)...n-a vazut-o pe duduia mea si a trecut cu carutul peste manuta ei. Am crezut ca lesin...femeia saraca la fel. I-a luat un pic pielea de pe degetel, mi-erea si frica sa ma uit. Imaginea a fost oricum socanta....vine un carut plin cu cutii mari, darama copilul, trece peste manuta si cad toate cutiile in capul puiului meu. Bine ca erau goale, in prima sec de asta mi-a fost cel mai frica, ca o storceste acolo. Era la un pas de noi, am strigat-o pe tanti sa se opreasca...dar nu a auzit. Am dus-o la cabinetul magazinului sa ne linistim, bb plangea de mama focului..oricum nu are nimic. Trebuie sa ma duc la joaca....e rasfatila rau de cand cu maselele astea. Va pupacim si vorbim mai tarziu. Alexandra si Isabelita linda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Na, ca azi ploua...[V][V] Vikinga, pai daca la copil nu-i face rau sa pape seara legume...de fapt sa pape mult le pica greu la stomacel, eu ma feresc sa-i dau chestii grele seara, dupa ora 19 mai ales. Parerea mea! si despre ou, nici Mariuca nu papa simplu absolut deloc...asa ca il primeste mereu in legume, pasat si super mixat![bang] Sper sa vine si timpul sa pape bucati...[:D] Ven, moooaaama ce mult laptic papa Markus!!![;)] bravo la el[pup] Alina, mey mey ce nazdravanel de baietel, bine ca e bine![pup] Hai, ca abia acum mergem la nani[olala], energia asta..of of! Gabriela si Mariuca http://community.webshots.com/user/uki2003[foto] Ce bine ca esti...ce mirare ca sunt!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si noi,nu am mai intrat ca nu mi-a mers netu. Avem mai multe noutati pt voi.Eu acum sunt f racita,cred ca am luat gripa,ma simt f rau,nu am chef sa fac nimicdar ma bucur ca Julia nu a luat. Degetele mi-au mai trecut putin,am fost la neurolog si mi-a spus ca am stat eu in cot si s-a distrus nervul care controleaza mana in partea de jos si ca se reface mai greu, deci mai am de asteptat pina imi trece. Juliei i-a iesit acum la urocultura 20.000 germ fata de 40 mii data trecuta si iar trebuie sa repetam urocultura. Eu am inceput sa ma ocup de gradina,pina acum mi-am aranjat-o iar saptamina viitoare incep sa plantez cite ceva in ea,dar am niste basici in palme de la sapat. Dragelor nu stiu ce sa ma mai fac cu scorpioanca mea,s-a facut tare obraznica si rasfatata. Ieri am fost cu ea la magazin sa-i cumpar bicicleta si i-am cumparat si 2 mingii sa se joace cu ele prin curte,acolo era o mamica cu un bebelus si ii cumparase tot 2 mingii la fel,Julia a vrut sa i le ia si ca nu am lasat-o s-a pus pe urlat si a inceput sa dea din picioare,nu conta ca ale ei erau la fel,ea le vruia pe alea. Dupa aceea am intrat in alt magazin sa iau de mancare,acolo la fel a inecput sa urle ca vruia afara. Tot timpul cand nu-i convine ceva se pune pe urlat si da din picioare sau se da pe spate,imi vine citeodata sa-i dau cite una la fund dar ma abtin ca zic ca e mica si nu stie. Alt prost obicei este sa ma traga de par si sa ma bata,animalele a inceput sa le chinuie acum,inainte le mangaia acum le bate si le trage de blana,iar pe cocker il trage de urechi. Daca vine cineva la noi in vizita cind vrea sa plece ea se pune iar pe urlat. Toata ziua vrea afara,nici nu se trezeste bine ca isi pune caciula in cap,hanoracul,imi cere ghetele si imi arata afara ca vrea pa,iar afara cade tot timpul ca alearga nu merge si ea normal,noroc ca a invatat sa puna mainile in fata ca altfel era plina de julituri. Cu tzitza m-a innebunit,toata ziua ma calareste sa suga,daca e afara mai uita de ea dar in casa vine si imi ridica bluza sa suga tot timpul,iar de mancat maninca cand are chef. Doamne si eu ma bucuram ca am fetita si ca e tare cuminte,daca acum imi face crize de personalitate ce ma fac cu ea pe la 2-3 ani cand o sa vorbeasca bine?! Mara,eu Oscciloccocinumul il dizolv intr-o lingurita cu putina apa.Dupa cite stiu se da preventiv un flacon pe saptamina sau unul pe zi cind a racit. Super mamy,bine ca nu a patit nimic grav bebelina si ca nu au cazut cutiile pe ea,cred ca te-ai speriat ingrozitor. Ileana,cand mai veniti la Buc? Ven,spor la curatenie! Va pupam si va dorim wk placut! Adriana si bb Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mara sa stii ca eu i-am dat pur si simplu in guritza, am deschis tubul si i-am pus sa zic jumate, ca oricum toate bobitzele sunt foarte multe si i-am zis si io cu o fatza super-entuziasmata: wow, uite mami bobo! [:D]...oricum saraca kinderitza a zis mersi, ca ea chestii dulci nu prea serveste, decat niste painica su stafide ce-i mai place! Vikinga pai sa stii ca-mi place ca are program, a mea cred ca e cea mai gipsy din gasca...doar ce o tzin eu ca la armata cu dormitul, seara la 10 cel tarziu e in pat si dimineatza se trezesste pe la 9;30-10...culmea este ca nu mi se trezeste noaptea, dar si io ca neamu' prost ii dau lapte chiar inainte sa adoarma, ca ziua e "setoasa" rau...mai nou scurge paharele, tre' sa fiu cu ochii in patru sa nu las ceva cola sau lapte sau vin la nivelul T-rex-ului. Ven Markus al tau e un scump...cateodata ma bate si pe mine gandul sa mai fac si eu unul mic, dar imi trece repede [:D] cand incepe sa sune telefonul de la firma [bang] Va pupam, Lena si [bibe] Freya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...