Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi si copilasi de martie aprilie 2004 (48)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, apar si eu repede sa va salut, pana nu mi se trezeste puiul. Simo, ne-am inteles! Cand o sa stiu sigur daca venim la NY iti zic. Ar fi frumos sa ne vedem. Lavi, chiar asa! O sa vorbeasca fiica-mea tot felul de limbi straine. Si unde mai pui ca eu sper sa mai invete si germana. Am eu o slabiciune pentru Germania si dintre toate tarile din Europa, o prefer. Venim cu drag sa o vizitam de cate ori avem ocazia. Data viitoare cand venim, iti dau de stire si poate ne vedem. Mi-ar placea tare mult. Laura, Daria e o scumpa! Am vazut pozele de la petrecere. Veve, petrecere frumoasa sa aveti![flo] Elena, zambesc cand ma gandesc la isprava Ameliei![:)] Draga de ea!! Voi cand plecati in Ro? Daniela si papusa [url="http://photos.yahoo.com/neda1972"]LARA[/url] - 7 aprilie 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela ,in jur de 1 iulie sintem in Romania!!Abia astept!!!Singurul lucru de care mi-e teama este..caldura!1Avind in vedere ca Amelie nu a experimentat decit maxim 20 de grade,nu stiu cum o sa reactioneze la 40[:D],sper ca o sa fie ok totusi! Referitor la limbile straine,si eu am o dilema:noi vorbim NUMAI romaneste cu Amelie,dar vrem sa o dam la gardinita si mai departe la scoala franceza,care va fi cu predare mixta in franceza si suedeza.Ma gindesca sa nu fie un pic prea mult,o sa ma interezez dinainte pentru ca nu vreau sa o "zapacesc" prea tare pe mititica.daca ar fi numai romana si suedeza,nu ar fi bai,insa eu am oroare de scoala suedeza,imi pare de 2 lei,nu incurajeaza competitia,inteligenta,spontaneitatea,dimpotriva,tendinta este sa-i "tabaceasca" pe bietii copii in stil comunist,sa nu fie cumva vreunul mai cu motz!De aceea aleg scoala franceza care e mult mai exigenta si mai serioasa. Boubou al meu o sa fie un cetatean suedez cu fitze francofone si radacini mioritice[:D][EU][RO][yum](nu am emoticon cu steagul Frantei asa ca am ales unul cu bucataria,ca tot sint ei primii in arta culinara) Elena[hippi] si [copil]pisicutza [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/detail?.dir=818a&.dnm=6fab.jpg&.src=ph"]Amelie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, si eu am oarece temeri cateodata ca e prea mult pentru Lara sa auda 3 limbi in acelasi timp. Apoi...imi trece![:D] Practica a dovedit ca puii mici pot asimila fara probleme atata informatie si chiar daca la inceput vor fi putin bulversati, mai tarziu nu mai au probleme. (Deci nu-ti face griji pentru mica noastra frantuzoaica! Eu zic ca e foarte bine ca o dai la scoala franceza, mai ales ca e mai buna decat cea suedeza.) Hai sa-ti zic de niste prieteni ai nostri de aici, care vorbesc cu fetita lor NUMAI romaneste. Fetita are acum aproape 3 ani. Pana la doi ani n-a vorbit mai deloc. Doar cateva cuvinte ca sa indice apa, papa etc. Apoi a inceput brusc sa le raspunda in engleza. Limba engleza nu o auzea decat la TV si probabil prin parc de la alti copii. (Are baby-sitter tot romanca.) Acum asteptam sa vedem cum va evolua in continuare [:D], mai ales ca va merge la gradinita de la toamna. Daniela si papusa [url="http://photos.yahoo.com/neda1972"]LARA[/url] - 7 aprilie 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela,Vlad al meu a avut 3 ani jumate cind am venit in Canada si vorbea bine romaneste( normal ca nu avea nu stiu ce vocabular), iar acum dupa 4 ani aici abia mai vorbeste romaneste si noi vorbim numai romaneste cu el, dar degeaba se pare.E la scoala 6 ore pe zi unde vorbeste numai engleza, la Tv aude numai engleza si daca insisit sa vorbeasca romaneste imi spune ca nu stie cum sa zica si incearca sa traduca din engleza in romana, insa nu prea ii iese.Asa ca eu nu stiu ce sa zic despre invatarea atitor limbi straine de mici, dar poate ca al meu e o exceptie. Anca, mamica de Thea si Vlad "Un cerc de prieteni nu se face cu compasul... "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alona, am uitat sa zic ca eu nu-mi fac iluzii cum ca Lara va invata romaneste mai bine decat engleza. Deja stiu ca engleza va fi prima ei limba (in care va gandi si se va exprima cel mai usor) dar ma declar multumita daca va invata celelalte limbi asa incat sa le poata folosi cu noi si cu rudele cand mergem acasa. Sigur ca depinde si de copil. Poate Vladut n-are chemare spre limbile straine si are alte talente. Sau n-are atata rabdare sau nu gaseste interesant sunetul limbii romane. Sau poate ca il plictiseste incercarea de a se exprima si in romaneste. Cine stie? Eu mi-am promis sa n-o fortez pe Lara. Daca, dupa cativa ani de incercari, da semne ca nu o intereseaza limbile straine, nici n-am s-o fortez. Vom vedea! (Grea treaba!!) Daniela si papusa [url="http://photos.yahoo.com/neda1972"]LARA[/url] - 7 aprilie 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zicem si noi ca aici se vorbeste si engleza si franceza, plus romana de la noi, nu stiu ce va fi in capul lui. Ela, Cristina este o dulceata, tot timpul rade si e bine dispusa. Si Tudor se baga peste tot si baga totul in gura, l-am gasit si eu in dulap cu un cartof in gura(nespalat bineinteles). Nedda, cum e vremea la voi? Vine, vine primavara? La noi s-a mai incalzit, adica 2-3 grade cu plus, asta e bine pentru Canada. Alona voi cu ce vreme va laudati? Am mai auzit cazuri de copii care nu vor sa vorbeasca romaneste, nu vor si gata cica nu le place, probabil la varsta lor e mai cool sa vorbesti engleza. Laura, ce domnisoara cocheta? Concurenta vine din urma la voi in familie si o sa va intreaca. Noi tot plangem la gradinita, azi nici nu am intrat bine si l-a apucat plansul, in loc sa mearga spre bine, plange mai abitir. Maine mergem sa mai facem un vaccin. Ieri am iesit din oras si ne-am plimbat la soare, iar azi am vazut ca Tudor al meu e bronzat pe fata, am crezut ca are febra ca era mai rosu in obraji. Eu sunt trista ca e ultima mea saptamana de stat cu Tudor acasa, de saptamana viitoare incep serviciul[q]. [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/smt934/my_photos"]Tudorel[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim frumos pentru urari! Am avut niste musafiri, cu care ne-am lungit pana spre 11 noaptea. Cristina s-a culcat pe la 10, fara comentarii, caci era rupta de oboseala. Bineinteles ca tati i-a luat iar un tort din care ea s-a servit fara nici o retinere, ba chiar a pictat si toate covoarele/carpetele care i-au iesit in cale. De fatza si haine nu mai zic. Radeam de ea si spuneam ca si-a facut mustata a la Tiriac. (maine o sa pun si poze, sa o vedeti). Pupici de la noi pt toti puii scumpi! Codritule, numai cat imi imaginez cum plange Tudor si ma apuca si pe mine tristetea. Of, nu stiu cata tarie as avea sa o las pe Cristina plangand la gradinita. Numai cu gandul la ea as sta si n-as fi buna de nimic, asta daca nu ma intorc sa o iau. Maine ma inscriu si eu la o cafeluta cu voi, Laura, pastreaza-mi o portie, asa mai zdravana, ca in noaptea asta mai stau sa lucrez, dar Cristina tot la 7 se va trezi. Ofer o felie de tort langa cafeluta, ca a mai ramas putintel. [pup] [flo] Ela si [copil] Cristina (21.04.2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaspiridon/my_photos"]Albumele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codruta, saptamana trecuta am avut cateva zile foarte frumoase si calde si am stat cu Lara numai afara. Apoi, sambata a venit un frig de nu-ti venea sa iesi din casa. (Noi am iesit totusi dar cu masina si am mers la mall.) De ieri vad ca avem iar vreme calda dar bate vantul. Ieri, fiind duminica, am mers sa mai vedem niste case de vanzare si iesind in gradinile oamenilor, sa vedem cum sunt, ma apuca nerabdarea sa ma vad si eu cu casa (si gradina) mea. Ciripeau pasarelele si era un soare... Abia astept sa inmugureasca pomii si sa vina primavara cu-adevarat! Uff, bietul Tudor! Ce necaz a dat peste el: gradinita asta nesuferita! Cred ca e inca prea mic, dragul de el, ca sa mearga cu placere acolo, dar sper sa se obisnuiasca pana la urma. Daniela si papusa [url="http://photos.yahoo.com/neda1972"]LARA[/url] - 7 aprilie 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...