Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005 (4)


Recommended Posts

Buna mamici si pitici! Felicitari tuturor puiutilor care au implinit de curand una, doua sau trei luni. Raportam si noi 6,500 kg si 63 cm la 9 sapt. si 4 zile. In rest suntem bine, plangem doar cand suntem obositi. Cand ne e foame mai mult scartaim. Insa la oboseala facem urat de tot si nu adormim decat in brate ([bang] pt. asta mama e de vina). Noaptea dormim bine, ne trezim o data sau de doua ori ca sa papam, in rest somn de voie de la 20:30 la 7 dimineata. De colici se pare ca am scapat, dar sa nu ne bucuram prea repede, ca mai e pana la 3 luni. Gangurim si noi, repertoriul nostru e format din "Oooooooooo", "Aiaiaiaiaia", "Auauauauaua", "Meeeeee-Meeeee". Ne-am si botezat intre timp, voi pune poze zilele astea, numai ca sunt pe laptopul lui tati. Coraly, voiam sa te intreb unde ai gasit Galactogil in Cluj. Alina Maria, cu intarziere, La Multi Ani! si tot ceea ce iti doresti. Eliy, vezi ca ieri (parca) ti-a raspuns Crinuta in legatura cu problema urechiuselor. Rayan al ei a avut aceeasi problema si l-a tratat cu alcool si pudra Baneocin. Oricum cel mai bine e sa o vada un medic decat sa o tratezi "dupa ureche". Ai vostri bb au inceput sa prinda voluntar jucariile? Ma intreb cand ar tb sa o faca. Mona si bebe Mihai (13 ian. 2005) http://community.webshots.com/user/monicabologa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine v-am regasit! Noi nu avem cu ce sa ne laudam, decat cu crizele de colici, cu bubite aparute pe fata ca niste cosuri de pubertate care nu mai trec de vreo doua saptamani, si bineinteles cu ochiul inflamat pe care il tratam la recomandarea dr. cu nettacin. In ceea ce priveste ochisorul mie una mi sse pare a fi mai sticlos decat cel neinflamat... Lali bine ai revenit. Te-am mai sunat si eu in timpul zilei dar am crezut ca ai plecat acasa la ai tai. Nu mai stiu ce ai facut cu innotul lui Dragos. Erica mai scrie-mi odata denumirea medicamentului anticolici, caci nu stiu pe la ce pagina sa-l regasesc scris[dual] Alina Maria mie una mi se pare Ok cat mananca. In ceea ce priveste programul, te felicit ca ai fost in stare sa il faci asa. Eu ii dau baiatului san si habar n-am cat suge la o masa, stiu insa ca mananca precum porcusorul, daca il las sa manance o ora la un san atata manaca, si bineinteles ca dupa aceia vomita, chiar daca il tin sa regurgiteze si 45 de minute. Eliy bine ai venit pe forum , caci nu am apucat sa te felicit pentru bebe! Eu am patit ceva asemanator cu Andrei, dar mi-am dat seama ca nu-l spalam cum trebuie dupa urechi, sau nu-l stergeam, si odata cand il hraneam m-am uitat cu atentie dupa urechiuse si avea numai cojite (care spre rusinea mea ca o spun mai si puteau)si l-am dat cu o crema Reviken se numeste, este fostul cutaden daca il stii. Andreea (Bestuza) pe unde ai gasit ceai nutrinatal, caci eu am incercat cu ceaiul acela egiptean babydrink, dar nu ii place deloc :((. Am mai incercat si cu ceai anticolici de la aroma, dar tot nu s-a potolit. Ceaiul pe care il bea cu placere este cel de chimen si anason. Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, in primul rind LA MULTI ANI BAIETELULUI NOSTRU AZI!!! Azi la ora 14:00 el a facut o luna!!! [bis][bis][bis] Sa ne traiasca, sa se faca mare si in curind sa dea Dumnezeu sa scapam de colici!!! ieri am avut o zi cu o criza de colici teribila, cea mai nasoala de pina acum!!! [bang] a plins destul si am stat cit am putut cu feonul pe el, l-am alintat sa mai uite, ceai de 2 feluri am incercat, am fost si i-am cumparat si Espumisan, desi in sinea mea stiam ca e tot "frectie la picior de lemn" sau "cum n-ajuta asa nu strica!" ... toate astea de la 10 dim. pina spre 8 seara cind i-am facut baita si a papat, si a dormit ok 4 ore. apoi pauza de masa 1 ora si apoi 3 ore somn ok. acum nu stiu ce sa mai cred... daca este de la stomacul lui pur si simplu, cum de are aceste crize asa citeodata, care par din senin???? nu ar fi continue? nu ca mi-as dori asta Doamne fereste, ci doar vreau sa inteleg si eu ce se intimpla!!! ori sint crize facute din cauza a ceea ce maninc eu (mincasem friptura carne porc cu condimente: usturoi si cimbru, la cuptor, ff buna)... ca o iau razna ca nu stiu ce sa mai maninc daca de la porc a avut criza aceea... serios, de cite ori apare cite o criza eu ma simt cu musca firar sa fie, si incep sa inspectez tot ce am mincat la 2-3 mese anterioare sa cintaresc daca am mai mincat si in alte zile si daca atunci a avut sau nu ceva... iar criza nu mai avusese de vreo 10 zile, de aceaa cred sau inclin sa cred ca a fost din cauza a ceea ce am mincat eu... si eu si sotul tot urmarim reactiile lui la tot ce maninc eu si incercam sa ne lamurim... dar sincer, nu stiu ce sa mai maninc, o fi el asa sensibil la stomac??? pina acum ce am mincat si n-au fost pb: supa pui cu legume, friptura vita la cuptor, iaurt cu cereale, lactate (brinza telemea maturata, lapte s.a.), slalata cruditati cu putina lamiie, gris si orez cu lapte. in rest... nu prea mai am variante. si sincer, mi-e frica sa mai testez ceva dupa criza de ieri. iar la alaptat nici nu ma gindesc sa renunt pt. ca ii place ff mult la sin si eu am laptic si e pacat de Dumnezeu sa trec pe lapte praf! poate aveti vreo idee ca eu am cam intrat in lipsa[mariaj] si inca ceva: de cam 10 zile eu am 2-3 degete amortite la mina stinga. cel mijlociu e cel mai amortit, senzatie ce nu dispare deloc de atunci. aratatorul si inelarul sint mai putin si zint zile cind parca senzatia mai dispare. insa mijlociul e TOT TIMPUL AMORTIT! si asta numai la mina stg... ce naiba poate fi??? aM sunat medicul meu de fam. si mi-a zis f linistita ca poate fi cadere de Ca. de 5 zile iau cite o fiola de Ca 10ml si mai iau si Mg. ca sa se absoarba. dar degeaba pina acum. m-a speriat cineva ca sa nu fie de la inima ca e mina stg!!! e posibil, voi ati mai auzit asa ceva? ca ma cam ingrijorez deja. pur si simplu cu degetele de la mina stinga nu mai simt nimik asa clar, cred ca ma pot si intepa la mijlociu cu un ac si nu mai simt. si mai sint si umflate fatza de mina dreapta. Mamica lui Bibishor Dr. Tutunaru - ELIAS "Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo sa va traiasca Bibishor, si sa fie sanatos si fara colici! Eu iti mai recomand compoturile de fructe, dar facute in casa (gen compot de mere, de visine), placinta cu mere sau cu branza,mere la cuptor, friptura de vita la gratar stropita cu putina lamaie si garnitura facuta numai din legume fierte (morcov, telina cartofi)si uneori amestecate cu orez si cu branza de vaci dietetica, iaurturi dietetice la care adaug eu dulceata, toate consumate numai cu paine prajita. Erica intre timp am citit tot topicul si am aflat numele pilulelor (Diacramp), nu? Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo, felicitari pentru prima luna! Iti doresc ca a doua sa fie mai usoara si sa va lase colicii! E posibil sa fie de la calciu, dar daca nu iti trece du-te si la doctor. Pe mine m-a tras un curent (in casa!) si mi-a amortit jumate de fatza. am luat si eu la inceput calciu, dar la dr s-a constatat ca este pareza de curent si am luat tratament si mi-a trecut. Magneziul mai da stari din astea. Cornelia, si eu ma intrebam acelasi lucru, caci am facut 6 sptamini si de ieri ma cam doare burta destul de tare...mai tare de cum ma durea inainte. fetele care deja au avut, a fost mai dureros decit de obicei? Lali, bine ai revenit dupa absenta asa de lunga! Prin ce parc te plimbi? m-am plimbat si eu intr-o zi pe la primaria 2 in parc si m-am uitat dupa tine pe acolo :-) Astazi am reusit sa iau si eu Bebelacu' de la sect 2. A fost sotul meu de dimineata, simplu, frumos, fara coada, fara nimic. Nu ma asteptam. sa vedem cu banii de mamici daca va fi la fel de usor. sintem programati saptamina viitoare. Voi ati ridicat suma aceea? cit e pina la urma? Rebecca este cuminte, doarme si maninca bine, plinge foarte rar- si cu motiv- a inceput sa scoata si ea tot felul de onomatopee si insira vocale, este vesela. Oana, sa imi spui cum sa procedez sa iti dau si eu laptik. [mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05) http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/album?.dir=90e9&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo, si eu am problema cu amortitul degetului mijlociu de la mana stanga,atat de rau uneori incat simt ca ma si doare. Imi si faceam probleme cum sa-i arat doctoritei de familie ca ma doare exact degetul ala ca ar fi zis ca-mi bat joc de ea...hahahaha.Pe deasupra imi mai amorteste si talpa piciorului stang...asa ca, nu esti singura. Si eu am vrut sa ma duc la doctor dar...n-am mai ajuns. Daca afli de la ce e sa-mi spui si mie te rog. Kita, si bebelina mea avea asa si mi s-a spus ca fie e de la hormonii mei inca activi la ea (i-a preluat in timpul sarcinii) fie e de la caldura excesiva din camera. S-a dovedit a fi de la caldura. Cand am redus caldura si am scos-o afara mai mult, au trecut fara absolut nimic. Si era plinaaaaaaaaaaa de bubite de-astea pe toata fata!!!!! Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005 http://community.webshots.com/user/corneliaa100 http://www.alex.dan-cornelia.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina MAria, sunt tare curioasa ce-ti va spune dr. eu imi fac probleme exact din motivul opus, mi-e teama ca Ionut mananca prea mult, ma gandeam sa incep de la trei luni cu suc de fructe, poate nu s-o mai ingrasa asa tare V. Erica, si eu am marsupiu Baby Bjorn, imi place foarte mult, am putut tine copiii in el de mititei In legatura cu relatia tatici-bebei, eu sunt chiar putin geloasa. asta mic e topit dupa tati, cum il vede sau cum il aude e tot un zambet, incepe sa gangureasca. si cu mine sta de vorba, dar parca nu asa mult si cu asa bucurie Eliy, ati fost la dr, ce e cu urechiusele? Oana, am luat si eu laptele praf, in sfarsit. e prea tarziu? ti l-au trimis deja, sau inca mai pot lua legatura cu tatal tau? poti sa-mi dai si mie nr lui, sau cum au facut celelalte fete ca sa ia legatura cu el? Shobo, la multi ani lui Bibishor! e bine sa urmaresti ce efect are mancarea ta asupra lui, dar nu te stresa prea tare cu asta. si copiii hraniti cu lapte praf au colici, si sunt si cazuri ca al meu cand copilul papa la san si mama nebuna mananca toate prostiile si copilul nu are colici. eu cred ca depinde de sensibilitatea stomacelului lor Patricia, pt nastere se dau 1.800.000 mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! La multi ani la bebeii care au implit 1 luna si 2 luni ultimile 3 zile! Lali, ma bucur ca ai revenit pe forum si ca ii merge bine si lui Dragos. Cornelia, uite la mine, cu tot cu alaptatul au venit rusii de ieri, deci dupa 8 saptamani dupa nastere. Pana acuma pot sa zic ca nu mai am dureri cum aveam inainte, si e mai putin ca de obicei. Kita, bubitele din alea a avut si Robert, si au trecut de la sine dupa 4 saptamani. Dureaza mult pana trec daca alaptezi. Shobo, eu stiu ca piper si usturoi sunt interzise in timpul alaptarii. Sa-r putea sa fie de la usturoi? In rest, va urez toate cele bune. va pupam, io, tati si Robert(22.01.2005) http://www.gallaxy.tk In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...