Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (32)


aissa

Recommended Posts

aissa, sa stii ca nu esti singura care observa calitatea proasta a pampersului...noi folosim nr 4 de mult, cred ca de o luna si am vazut ca sunt mai proaste decat nr 3 ...Si eu vreau sa le schimb dar nu stiu inca ce sa cumpar. alinah despre hidratare nu stiu ce sa-ti zic...ca Stefan nu vrea lichide decat noaptea in somn...si asa doar daca nu ii este foame si degeaba incerc sa-i dau ceai ca nu-l vrea..in schimb peste zi tot timpul am langa mine o sticla de apa si una de ceai si incerc mereu sa-l conving sa bea dar nu prea am sanse..Dar de ce intrebi? este obligatoriu? Ca mie nu mi-a zis nimeni nimic despre asta.Mersi de link! Georgiana, eu i-am dat doar de 2 ori iaurt cateva linguritze, nu prea a fost incantat si am renuntat pentru moment.Dar i-am mai pus cate o lingurita in pireul de legume(in loc de smantana[:D]) si i-a placut.Eu ii dau de la 6 luni si 3 saptamani. Dar acu ca veni vorba, oare Sana nu e buna? De ce numai iaurt si nu sana? Dar lapte batut? Cat despre spanac, eu ii pun de fiecare data de ceva vreme cateva frunze de spanac in pireu, le am congelate de mine de asta toamna.Nu cred ca e vreo problema. [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI[/url] [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][flo]flori din gradina mea[/url] "Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, fetelor, Ce vreme urita a fost astazi. Am iesit pina la magazin si imi parea ca nu mai ajung acasa. Aissa, acum ca ai spus despre pampersi, intr-adevar si la noi nr 4 parca au un fel de graunte( noi folosim 4 ca are ghips ca la greutate nu are nevoie inca). Dar eu [bang] m-am gindit ca cine stie, asa o trebui sa fie. Si nu mi-a dat prin cap ca sunt mai prosti calitativi. Mai ales ca ea fiind cu ghipsul nu se misca deci eu ziceam ca de aia pipi e concentrat intr-un singur loc. O sa fiu mai atenta de acum incolo. Eu una nu congelez mincarea Ameliei( deci ati spus ca ii ziceti supa, ca sa fiu pe aceeasi unda ca la mine supa era altceva[:D]). La inceput am vrut sa congelez si mi-am dat seama ca eu nu maninc mincare gatita inghetata macar mori. Asa ca am hotarit sa nu ii dau nici ei. Ei, dar cele crude daca au fost congelate( carne, legume) presupun ca sunt ok daca le gatesti atunci. Dar nu am incercat inca. Acum nu stiu cum e mai bine. Ellen, 100g mar? Tu zici ca nu maninca bine mar? pai a mea nici 10 grame nu maninca, se strimba si se face ca vomita... M-am amuzat de copii vrostri bonzati cica cu suzeta. Amelia nu vrea sub nici o forma suzeta afara cind iesim, asa ca nu avem riscul acesta. Georgiana, Damian sa se ia de mina cu Amelia. Ea la 5 luni si 6 zile avea 5700( nascuta de 3 kg). Dar acum nu ma mai stresez asa. Cit maninca atit e. Ride, e vesela.... Si noi o sa incercam in curind carnita de pui. Zilele astea ma gindesc cum sa o mai incerc sa accepte vre-un fruct. In rest... vorbeste toata ziua: ba ba , pa pa da da de te doare capul Pupici Aaaa si LA MULTI ANI PENTRU CEI CARE MAI FAC O LUNA AZI: STEFAN, FRANCESCA ELENA, ROBERT CRISTIAN; SI MIINE: TEODOR MIHAI, PAULA DIANA Lilia si printesa ei [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photos"]AMELIA[/url] (26.09.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spun si eu cu intarziere La Multi Ani! bebelusilor care mai adauga inca o lunisoara. Sa fie sanatosi, voiosi, voinici. Lilia, pai si a mea se stramba si parca vomita marul ala dar eu m-am chinuit si i-am dat 100g ca nici nu aveam nimic altceva pregatit sa-i dau. Spun ca nu manaca, pentru ca daca ii dau marul fiert sau copt mananca 170-200g si nici nu mai am de gand sa fac ce am facut azi cu marul ala. Prea am chinuit-o saracuta. O sa mai asteptam vro saptamana si incercam iar. Aissa, o sa fiu si eu atenta la pampers nr. 4 cand o sa-l schimbam. Pana acum nu mi s-a parut nimic in neregula cu nr. 3. Ai fost cumva azi in Cora pe la 17.00? Geo, eu i-am dat iaurt de la 5 luni la recomandarea pediatrei. Ii dau iaurt simplu de la Covalact sau Campina amestecat cu fructe de la borcanase sau pasate. Despre spanac, nu stiu ce sa zic. Nu am auzit nimic cum ca nu ar fi bine sa-i dai pana la 10 luni. O sa intreb si eu pediatra saptamana viitoare cand vine la bilantul de la 6 luni. Danina, felicitari pentru cercelusi. Sa ai grija sa nu o lasi sa se traga de urechi. Nici Alexuta mea nu suporta soarele, si am observat ca nici un bb (tot de 5-6 luni) cu care ma mai plimb pe aici nu suporta soarele. Noi suntem bine. Bebelina mea sta foarte atenta la mine cand ii spun Mama sau Tata, parca parca ar spune si ea numai ca nu ii iese [:D]. Tipa incontinuu de ne-a terminat urechile. Cred ca vecinii sunt disperati cand incepe sa tipe dimineata pe la 6.30-7.00 cand se trezeste[:D]. Nu mai tin minte, parca a intrebat cineva de cand au inceput bb-ii sa se rostogoleasca. Alexuta mea s-a rostogolit pentru prima data de pe spate pe burta exact in ziua in care a facut 4 luni, iar invers mai tarziu. Acum se rostogoleste incontinuu de pe o parte pe alta, iar cand se joaca numai pe burta sta. Gata, ca am scris prea mult. Ma duc si eu sa ma culc. [flo] Elena & [copil][url="http://community.webshots.com/user/ely_new"]Alexandra (25.09.2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va zic, i-am luat azi suzete de la 6 la 18 luni si am incercat sa i-o dau. O tine putin si apoi o scuipa. Oare dupa ce face 6 luni mai pot sa i le dau pe cele de la 0 la 6 luni daca pe celelalte nu o sa le accepte? [flo] Elena & [copil][url="http://community.webshots.com/user/ely_new"]Alexandra (25.09.2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Alinah ce mare s-a facut Armin si ce camera super misto are! Ce mi-as fi dorit si eu asa camera.... Alexia sta in picioare daca o tin de maini sau daca sta sprijinita de ceva dar nu foarte mult timp....in schimb nu a prins care e faza cu mersul in 4 labe. Ea vrea direct in picioare...hihihi. Si nici sa se rasuceasca de pe burta pe spate nu "serveste"...incepe sa maraie si asteapta s-o intorc eu. A reusit de cateva ori dar cred ca din greseala! Cat despre vomitat...mai am 30 minute si ma pot lauda ca azi nu a vomitat...asta da performanta! Sper s-o tina tot asa....recunosc ca nici lapte nu i-am dat mai mult de 130 ml de teama sa nu vomite ca deja incepea sa-si faca greata. Aissa, mai am 5 perechi de Pampers si desfac baxul ala. Iti spun cum sunt! Georgiana, doctora din spital mi-a zis sa-i dau spanac, salata verde, broccoli, conopida si celelalte legume pe care deja le folosim. Deci nu cred ca e nerecomandat pana la 10 luni. Eu azi i-am dat salata verde fiarta in supa si habar n-am daca i-a placut sau nu pt ca a mancat la fel de "bine" ca si pana acum [:D]. Danina, multumesc...astept pozici si iti spun care imi place. Felicitari pt cercei si ai grija s-o cureti de 2 ori pe zi bine ca sa nu se infecteze si sa-i treaca repede bubitele. Daca nu sti iti pot spune cum s-o ingrijesti. Iar de tuns...asteptam poze sa vedem si "frezuri" noi. Ana_a, am citit intrebarea ta si la parintii intreaba...esti chiar sigura ca s-a inchis de tot? Oricum nu cred sa mai fie probleme...are deja 7 luni. Totusi poate mergi la medic sa intrebi, la controlul lunar. Lilia, deci si voi tot la caegoria "fotomodele". Foarte bine daca nu te stresezi din cauza asta. Sper sa reusesc si eu in curand sa nu ma mai enervez cand nu vrea sa pape decat dupa ore de rugaminti caci la noi o masa "rapida" dureaza cel putin o ora. Ellen, i-ai luat exact acelasi tip de suzeta ca pana acum sau ai schimbat si modelul, marca si nu doar numarul? Dar ea cat de mult sta cu suzeta in gurita pe zi? Daca nu o mai accepta si nu ii simte lipsa puteti sa renuntati la ea. Noapte buna! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 6 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinah foarte frumoasa camera piticului. Danina pentru gaurile din urechi eu i-am dat piticei cu unguent Baneocin (la recomandarea pediatrului) si nu s-au infectat de loc. Ii dadeam de 2-3 ori/zi, apoi ii miscam cerceii ca sa nu se formeze coaja si sa se lipeasca de cercei. In 2 sapt. nu mai avea nimic... Si noi suntem tot la categoria "fotomodele": 5.150g la 4 luni (s-a nascut cu 3.050g). Probabil (eu asa sper) la 5 luni o sa aiba in jur de 5.700g. Aflam miercuri, cand vom merge la revizia de 5 luni. Mihaela bravo pentru performanta. Nu mai insista cu mancarea (probabil si asta e unul din motive pentru care vomita, poate e mai sensibila) si incepe pana la urma sa pape din ce in ce mai mult. Ana_a cel mai bine te lamureste doctorul. Poate asa trebuie sa fie la varsta lui. Si eu m-am speriat azi ca i s-a inchis fontanela, ca i-am pus mana pe cap si nu o mai simteam... Chiar ma gandeam ca mi-a zis pediatrul sa-i dau 5 picaturi de Vigantol si am zis ca poate a fost prea mult si ca asta e motivul... Dar m-am speriat degeaba. Nu i s-a inchis, e ceva mai mica. [pup] si noapte buna! [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"][foto]Eliana si[copil]Elena[/url] (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara , fetelor, Noi ne-am plimbarit si azi ca insistase bunica ei sa-i cumpere ceva (i-a luat o albinuta cu 4 cerculete de ros pentru dintisori si care e atractia de moment a Almei si i-a mai luat o rochita super draguta , rosie cu bulinute albe). Daca tot am batut coclaurile toata dupa-amiaza , m-am intors cu ceva borcanse Bledina de la Nestle si cu cateva piese noi de imbracaminte pentru mine.In magazin nu m-am uitat eu bine, dar acasa, aranjand achizitiile pe umerase,am citit pe eticheta unei camasi roz "Made in Romania" si m-am distrat, mai ales ca acel model se cumpara azi ca painea calda[:D].In timpul plimbaricii, am avut surpriza sa gasesc un local unde se putea incalzi laptele bebelusilor (un cuptor cu microunde era pus la dispozitia mamicilor cu bebelusi) si o sala de baie cu toate necesare schimbatului de pampersi. Am mers cu trenul in centru si a fost si super rapid si super usor, asa ca mai o sa urmeze sigur astfel de plimbarici chiar si fara ajutor, doar eu cu Alma in carut. Spanacul ar fi recomandat sa se dea mai tarziu pentru simplul motiv ca ar contine nitrati care ar da probleme de respiratie bebelusilor daca ar fi consumat prea devreme. Am mai scris mai demult despre asta, cand povesteam despre nitrati.Cica s-ar da dupa 7 luni. Iaurtul, mie mi s-a spus la centrul de control al sugarilor ca se da dupa 6 luni, se poate da iaurt normal, nu din cel degresat. Se poate da simplu sau se pot adauga fructe proaspete in el. Mi s-a atras atentia ca nu trebuie sa constituie o masa , ci sa reprezinte desertul dat bebelusilor.In orice caz, cica iaurtul special pt. copii nu ar fi prea diferit de celalalt, comercializarea lui ar fi doar pentru vanzari mai mari.Va spun si eu ce mi s-a spus, nu scot nimik din burta[:D] A propos de gatitul mancarii, eu m-am invatat sa-i fac Almei piuree proaspat de fiecare data, pun intotdeauna cam atatea legume cat apreciez ca ar manca la masa respectiva. Iarasi, in legatura cu laptele, aici se spune peste tot ca acesta este alimentul cel mai important pentru copilasi pana la varsta de 1 an.Pana la 8 luni se recomanda cel putin 600ml/zi, pana la 1 an, cel putin 500ml/zi.Aici se atrage atentia sa nu se inlocuiasca o masa complet cu piurée, sa se completeze intotdeauna cu lapte (chiar daca lui bb nu ii trebuie lapte imediat, o sa pape intr-o ora, o ora si jumatate de la piurée, cand nu o sa mai aiba burtica asa plina si o sa reapara senzatia de foame, respectiv maraiala si agitatia). Motivele pentru care se recomanda supliment de lapte : piuréeul nu ar fi suficient de nutritiv, acesta fiind de fapt suplimentul zilnic de vitamine al bebelusului, inca nu e hrana propriu-zisa. In jurul varstei de un an, copilasul este, in principiu, in stare sa pape de toate (si painica, si carne in cantitate mai mare, etc.), asadar va exista intr-adevar senzatia de satietate si atunci s-ar putea da copilasor exclusiv mancare o data pe zi, laptele ramanand un aliment important, mai ales dimineata, la micul dejun si seara, dupa cina. Acum nu mai e vorba insa de lapte praf (dupa 1 an), ci de lapte obisnuit (nu degresat, pt. ca nu se pun copilasii la cura de slabire). Am scris aici informatiile referitoare la lapte care circula peste tot aici, prezente in toate sursele mele. Trebuie sa adaug ca mie mi se par absolut logice si ca le pun in practica. Pot sa ma declar fericita ca Alma papa super bine , de la inceput din lingurita.Termina mancarea din castronel (peste 150g acum) cat ai clipi din ochi (10 minute), se linge pe botic si mai pofteste si la mancarea mea[:D]:ieri a apucat un cremwurst din farfuria mea si l-a bagat in gurita (normal ca i l-am scos[:D]), iar azi a poftit la ciulamaua de ciuperci din farfuria bunicii si a testat cu degetelul sosul de cirese de pe inghetata bunicului. Si inca ceva: se apuca de plans daca ne punem la masa si ei nu ii dam nimic (si suc sau ceai, orice accepta). M-am intins ca o zi de post[:D].A sosit vremea sa ma retrag sa fac nani si eu, nu numai Alma, ca am obosit de atata plimbarit.Noapte buna si pupici, Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004 [URL="http://community.webshots.com/user/danyce103"][foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubit[/URL] [URL="http://community.webshots.com/user/fonske1100"][iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noi[/URL] [URL="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451"]Povestea Almei[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor, hai ca ma grabesc sa ma bag si eu in seama. Ieri nu am avut timp nici sa ma uit pe mail, toata ziua am bucaatarit si am primit musafiri, si am cazut lata seara. Acum am inceput sa va citesc.... Aissa, felicitari atunci pt bebica si sa va bucurati de ea pana la adanci batraneti! [mamica] Iar lista intr-adevar eu deja consider ca ar deveni prea incarcata si - desi a fost ideea mea cea cu cartierele - mai bine le trecem in profil si gata. Herra - despre bronzat sa stii ca fiica-mea , avand pielea alba ca taica-sau (!) s-a inrosit toata la fata cum am tinut-o 3 minute la soare (dormind, ca daca era treaza urla). M-am speriat dar acasa i-a ramas un brons frumusel pe obraji si nasuc. Afara e groaznic asa ca o sa ne pierdem vremea pe aici... Ieri Gogo a papat piure de legume[bis], ca pana acum cum punea gurita se stramba si dadea afara. De fapt mananca mai mult pe zi ce trece, seara daca nu ii dau ceva consistent nu-i ajunge. I-am luat si eu de la Hero borcanas cu 3 fructe, ii dau azi sa vad ce zice. Vestea buna e ca a inceput sa doarma noaptea ca inainte si eu sa-mi revin din somnambulism [:D] Va las pt ca in curand va incepe sa tipe (deh, s-a sculat...) Pupici!!!!! Si LA MULTI ANI bebicilor care mai pun o lunisoara... Andreea si Uca-Uca (DN 10.10.2004, 00.25, 3.350kg, 49.5cm) http://photos.yahoo.com/andreeaoracle http://community.webshots.com/user/andreeaoracle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Ce faceti randunelelor? Oare azi o fi de iesit afara? Ca ieri.... Asa, sa o luam pe rand: Ellen, nu am fost in Cora, e departe de mine dar tare mi-as dori un magazin mare mai aproape. Cel mai aproape e Carrefour-ul de la Orhideea, dar si pana acolo e destul, mai ales ca n-am masina...[q]. Iar despre concertul de dimineata, fata mea are o arie cantata la degete in fiecare dimineata la ora 6. Pe ceas. Cred ca vecinul de sub mine e disperat, el care imi zicea sa merg mai usor prin casa, acum are muzica matinala. Dar e asa caraghioasa...isi baga mainile in gura si da-i si canta:aaaaaaaaa, eeeeeeeee, si altele. Si eu vorbesc foarte mult cu ea, si de cateva zile ii repet intr-una: mama, tata, papa, apa, si i le si arat. Am citit ca e bine sa facem asa, sa-i spui in fata astfel incat sa vada cum pronunti, sa o faci clar si tare si sa-i si exemplifici cuvantul. Rezultatul il vad deja, ea deschide gura si isi arcuieste gurita dupa cum fac eu, iar cuvintele tata si papa le pricepe. Mama -e stativul (asa imi zic eu, ca eu o tin in brate si il vede pe tati). Ana_a, deci e clar ca au ceva astia de la numarul 4, prea la multe ni se pare. Of, calitate romaneasca, sau pentru romani mai bine zis. Sunt sigura ca daca am avea cumparati din strainatate nici nu s-ar compara... Danyce, citind informatiile de la tine m-am mai linistit un pic. Eu eram trista ca nu pot sa o fac sa renunte la lapte la o masa...Alexandra mananca uneori tot piureul, alteori jumate, dar obligatoriu vrea si lapte. Si papa cam 700-800 pe zi, uneori si mai mult. Deci o sa o las cum vrea ea, si daca papa lapte pana la un an asta e, ce rost are sa o fortez. Altfel si ea pofteste cand mancam noi, ieri chiar icnea de cate ori bagam eu ceva in gura. Asa ca am luat o coaja de paine si i-am dat-o de pe degetul meu sa o linga un pic. Nu a interesat-o, dar macar nu mai balosea la noi[pofta]. Roandre, sper ca a trecut si jumatatea de ora fara sa vomite. Poate ca ideea e sa-i dai mai putin si mai des sa pape. Cine stie, noua ne-a zis uneori dr. ca ei ii e mai foame decat are capacitate stomacul si de aici regurgitatiile dese. Pentru ca spun pe nedrept ca vomita, la noi nu e nici pe departe asa rau... Despre suzeta... eu nu am vrut sa-i dau dar de frica, in ziua in care am adus-o acasa, am cumparat una pentru varsta peste 4 luni. Ea avea atunci 2 luni. Apoi, pentru ca mi se parea prea mare, i-am luat una mai mica. Pe care nu o accepta. Sub nici o forma. Asa ca am dedus eu ca va trebui sa gasesc una identica cu asta pe care sa o cumpar de rezerva, pentru orice eventualitate, dar si ca sa o mai fierb pe cea veche, ca e imbacsita saraca. Foarte rar prind momentul sa o pot pune la fiert. Noi cam stam cu ea in gura mereu, mai putin cand doarme foarte profund. Si nu cred ca e vreo problema cu varstele suzetelor. Pe care o accepta pe aia i-o dam. Andora, Alinah, multumesc inca o data pentru urari si aprecieri. Pupici si sa ne traiasca si sa ne creasca copilasii sanatosi si voiosi ca si mamicile lor.
Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004) [url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto]cu printesa [ispita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata Ana _a , Alinah te intreba daca ii hidratezi pielea lui Stefanel caci e foarte important la copii cu dermatita .Referitor la Dentinox m am uitat pe prospect si cica se foloseste numai de 2 - 3 ori pe zi... Nu stiu ce are fatuca mea da e tare maraita ... noaptea ne a facut o varza [bang] mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...