Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (32)


aissa

Recommended Posts

Neata! Si eu sper ca azi sa fie mai frumos afara si sa iesim la plimbareala. Aissa, a trecut pana la urma si jumatatea de ora si nu a vomitat. Eram in culmea fericirii. Ii dau tratamentul si sper sa fie bine. Cat despre papat mult si stomac plin nici vorba. Ea vomita si dupa 60 gr piure fiind nemancata de cel putin 3-4 ore. Noi si acum adunam fiecare ml de lapte sa ajungem macar la 500 ml lapte pe zi (asta daca ajungem). Iar piure ma chinui sa-i dau cam 200-230 gr pe zi (fructe si legume). Ceai nu bea, suc de fructe nu mai bea simplu pt ca ii pun in piureul de fructe ca sa-l diluez. Deci nu e vorba de mancat mult si stomac plin. Aseara i-am dat pe la ora 22.30 la culcare 140 ml lapte si apoi pe la 23.45 i-am mai dat 60 ml lapte in somn si a papat si nu a vomitat...desi avea burtica plina de data asta. Incerc de vreo 3 zile s-o fac sa bea mai mult laptic la ultima masa si la prima dimineata pt ca in timpul zilei mai mult de 160 ml lapte nu bea adunati iar daca o fortez vomita. Sper in zile mai bune si sa-si revina si ea cu papatul asa cum manca inainte. Oricum pt moment ma declar multumita ca nu a vomitat ieri si ca a incepu ca dimineata si seara sa bea mi mult laptic. Pt noi e un pas inainte. Voi vorbiti de fontanele mici iar mie mi se pare ca a bebelinei e prea mare. Luam 2 pic/zi si o sa se inchida ea, asa ca nu-mi fac probleme din cauza ei. Andora, nu te-a ajutat si domnisoara la bucatarit...hihihi. Am vazut ieri pozicile si e foarte frumusica Gogo. Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 6 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mihaela si Elyanne chiar va rog vreau tot ce stiti oare este necesar daca i-am pus de astia medicinali ca tipa mi-a zis ca abia peste o sapt sa ii invart putin si cand o face o cojita sa o sterg putin cu ceva steril. Va marturisesc ca toti umblam cu ea parca ar fi un bibelou desi cred ca ea nici nu mai are treaba cu durerea. Astazi facem 5 luni si deja parca ne-am mai maturizat putin [:D]. Am pregatit tortuletul si dupa amiaza avem petrecere. Aici e tare frig dar a iesit soarele ca ieri am avut ninsoare deabia astept sa ajung in Bucuresti ca a inceput si pitica sa tuseasca ce ar trebui sa ii dau tot Ambroxol? Ce sa va mai spun ca de 2 zile papam suc de morcov ca nu am mai rezistat si cred ca era timpul, cam cat trebuie sa o tin asa si in ce cantit ca acum incep cu pisalogeala cred ca v-ati saturat de asemenea intrebari, nu? Bine ca tot ieri soacra mea profitand de lipsa mea si asa cum sunt mamicile mai 'experimentate' ca na au crescut si ele copii i-a dat ciorba cu urzici am crezut ca o iau razna dupa ce am facut un scandal monstru ca ma asteptam la ea sa fie mai cu picioarele pe pamant fiind o femeie fff moderna si cocheta. Acum ma duc la shopping cu cumnatica si sa iau si cadou la printesa mea. Pupici de la noi. Multumim de urari [dual]. Mihaela am uitat cablu de la aparat la Bucuresti [batcap] asa ca o sa ti le trimit marti sa le vezi [;)]. [url="http://community.webshots.com/user/danina120"]Danina&[zana]Diana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai m-am linistit ca nu suntem singurii slabuti dar totusi un pic de stres tot mai e pt. ca Dami ia destul de putin in greutate in conditiile in care (zic eu ) mananca destul de bine. Sa va spun ce si cat ora 6.30 130 lapte ora 10.00 120-130 pure de fructe cu un biscuite ora 13.00 150 poate chiar mai mult pure din multe zarzavaturi plus carne sau galbenus de ou cateodata intre masa de la ora 10 si cea de pranz bea 100 ml. lapte ora 18 lapte sau branzica de casa cu bicuite si mar ora 22.00 200 ml lapte cu cereale Cu toate astea azi cantarindu-l am vazut ca nu mi-a luat intr-o sapt. decat 30 gr[bang]. E vioi, doarme bine, rade si vorbeste non stop, analizele sunt foarte bune si atunci.....??? Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004) http://community.webshots.com/user/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, i-am luat acelasi tip de suzeta, am schimbat doar numarul. Sper sa le accepte pana la urma. O sa mai incerc saptamana viitoare si din cand in cand in timpul zilei. Ea adoarme cu suzeta dupa care o da jos, iar ziua nu sta cu suzeta ca are program de tipat [:D]. Se mai trezeste plangand si daca ii dau suzeta se linisteste si adoarme iar. Eu am citit pe undeva cum ca ar fi bine sa ii schimbi suzetele in functie de varsta. Aissa, mi s-a parut ca te-am vazut prin Cora. Oricum a fost ceva fugitiv. Si eu am citit ca este bine sa ii vorbesti clar si sa ii arati si despre ce vorbesti. Si Alexandra mea incerca sa faca cu buzitele dupa mine dar nu prea ii iese [:D], oricum este foarte atenta cand ii vorbesc, se uita numai la gura mea. Cate o data imi baga si mana in gura [:D] [flo] Elena & [copil][url="http://community.webshots.com/user/ely_new"]Alexandra (25.09.2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Azi m-am tot uitat la fontanela lui Stefan, parca e ca si inainte, tot mica, dar nu inchisa...poate mi s-a parut mie, oricum e ceva mai mica dar nu inchisa de tot...O sa mergem saptamana asta sa ne vada tanti doctor.Poate nu mai luam vigantol o perioada si asa a iesit soarele [:D] mari74...da acu am inteles ce vroia sa zica Alinah, pai eu il dau pe Stefan in obrajori cu crema de galbenele, uneori, nu tot timpul, cand vad ca i se usuca pielea si devine scortoasa.Desi nu se vede, in obraji e foarte uscata pielea.El nu e asa rosu ca si Armin si noi am avut doar 2 episoade de bubite pe tot corpul pana acuma...sper sa nu mai avem niciodata.Desi l-a diagnosticat cu dermatita atopica eu raman la concluzia ca ori s-a pripit doctorita dermatolog ori exista mai multe forme de dermatita si Stefan face parte dintr-o categorie mai usoara. Alina, super camera lui Armin, am vrut sa zic ieri da am uitat, mai ales peretele cum l-ati zugravit.Si culorile sunt foarte calde si primitoare! Super! Eu inca nu am camera pentru Stefan...dar in curand poate ne vom permite si noi o mansarda la casa si atunci sigur vom amenaja o camera numai a lui. mari74 esti sigura ca asa scrie in prospect? pentru ca mie mi-a zis cineva ca asta e diferenta dintre Dentinox si Calgel, cel dintai il putem folosi de cate ori vrem fiind facut din plante naturale iar cel din urma este medicament si trebuie folosit mai rar.... Acuma nici nu stiu ce sa mai cred....Oricum eu il dau deja pe Stefan de 5-6 ori cu Calgel si parca nu mai este asa plangacios si mai ales adoarme mult mai usor. Sa va intreb ceva: Ce ne facem la vara cu copii care nu vor lichide peste zi? Al meu intra in aceasta categorie...oare cand va fi mai cald li se va face sete si vor bea lichide???Eu am ajuns acuma...de cateva zile sa-i dau la ora 10 in loc de fructe sucul de la compotul de mere plus un pliculet de ceai plus cateva firicele de zahar.Bea cam 150 ml dar nu mai vrea nimic alceva....Mie imi este frica sa nu mi se deshidrateze daca nu e obijnuit cu lichidele....voi ce zice-ti? [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI[/url] [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][flo]flori din gradina mea[/url] "Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danina, nu-i nimic ca nu vad pozele...ti-am zis ca am increde in gusturile tale! Cat despre urechiuse...trebuie stearsa de 2 ori pe zi cu un tampon cu ser fiziologic, apoi dezinfectat cu spirt (nu o ustura ca si mie imi era teama de asta) si apoi dat cu unguent Baneocin (ii trece mai repede) sau cu crema de galbenele si miscat cercelusul inainte si inapoi. Crema se pun putin si pe tortia cercelusului ca sa nu se lipeasca de urechiusa si e bine sa misti cat poti de des cercelusul ca sa nu se lipeasca. In 2 sapt-cel mult o luna se va vindeca (la noi a fost o luna pt ca doctora isteata mi-a zis de Baneocin dupa ce aproape ii trecuse...la inceput imi spusese doar de galbenele). De durut nici pe a mea n-o durea dar era mai mica, avea 4 zile cand i-am pus. Pt tusit, daca nu tuseste mult nu are rost sa-i dai nimic. A mea si acum mai tuseste dar nu-i mai dau nimic desi i-am dat 5 zile Eurespal, sirop de tuse (la noi era tusit pana vomita). Acum tuseste de 4 ori pe zi. Cu sucul de fructe, iti scriu ce mi-a zis doctora (dau cu copy-paste). Se incepe cu marul IONATAN. Se dau cate 3 lingurite si se creste pana se ajunge la 10-12 lingurite pe zi apoi se pune si pulpa de mar pana se ajunge la jumatate de mar sa se dea. Se incepe apoi cu morcov. Se da 8 lingurite mar si 3 morcov si tot asa pana se ajunge la jumate-jumate. Se mai poate da si portocala dar cu atentie ca e acida si poate sa provoace si alergii. Nu-i nici o problema ca ai inceput cu morcov, ideea e sa cresti progresiv sucul nou introdus. Si La multi ani si pt bebele tau ce s-a mai maturizat...hihihi. Sa ne spui ce cadou i-ai luat! Georgiana, chiar mananca bine Damian. Ce analize i-ai facut? Ellen, poate o sa accepte si noua suzeta. Asa a facut si Alexia mea cu suzeta...o accepta apoi doar cand dormea si afara pana cand a ajuns sa nu mai vrea deloc...si tare bine imi pare. Cat despre repetat la infinit mama, tata, baba...hehehe...sa vedeti ce e la noi! Baba a zis o singura data, mama a zis ieri (din greseala) si in rest scoate sunetele ei favorite. Iar cu bagatul manutei in gurita la noi asta e sport national. daca ii zic ham-ham vine repede cu manutele la gura mea sa i le pape "catelul"...hihihi. Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 6 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza, Azi pare mai frumos, poate iesim. Avem o problema - de cand am inceput diversificarea, Alexia are ceva alb in guritza, nu numai pe limba, are si pe buza interioara....am curatat-o cu glicerina si s-a dus....dar cred ca o sa mai apara. Ce este si de la ce se face? Sa fie candida? De la ce anume poate face candida? Cristina, Christian si bebe Alexia Maria (DN 02.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ana_a
Salut! Sa va intreb ceva: Ce ne facem la vara cu copii care nu vor lichide peste zi? Al meu intra in aceasta categorie...oare cand va fi mai cald li se va face sete si vor bea lichide???Eu am ajuns acuma...de cateva zile sa-i dau la ora 10 in loc de fructe sucul de la compotul de mere plus un pliculet de ceai plus cateva firicele de zahar.Bea cam 150 ml dar nu mai vrea nimic alceva....Mie imi este frica sa nu mi se deshidrateze daca nu e obijnuit cu lichidele....voi ce zice-ti?
Ana si eu ma gandesc la asta mai ales ca a mea foarte putin ziua....iar dupa 30 ml ceai se face ca ii vine sa vomite. Am incercat sa-i dau ceai si afara cand iesim si degeaba...si am incercat si indulcit...si iar degeaba. Ma gandesc ca poate atunci i s-o face sete mai des si va cere si ea. Sau poate seamana cu mine care beau foarte putine lichide pe zi. Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 6 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgiana, eu zic ca daca analizele au iesit ok nu a de ce sa iti faci griji, asa o fi soiul lui[:D] poate asa a-ti fost unul dintre voi(tu si sotul) Oricum ritmul de crestere de foarte diferit de la un copil la altul.Sunt care cresc mult si repede cand sunt mici si mai apoi stagneaza mai multi ani si la fel sunt copii care cresc putini de mixi si recupereaza prin scoala[:D] Eu ce pot sa spun este ca al meu nu a mancat nici pe departe asa de bine la inceput cum mananca acum...imi refuza categoric mancarea, inchidea gurita si eu nu l-am mai fortat.O saptamana nu i-am mai dat NIMIC cu lingurita, doar LAPTE. Si mai apoi am inceput din nou incet, cu un morcov si cartof....si apoi a inceput sa manance, de imi mananca si urechile...[:D]si desi pe cantar nu se vad decat 200 de gr, pe el se vede mai bine ca s-a maturizat....are si sunculite mai grasune.... Si ca sa ma laud[:D]...va spun ca al meu copil are in repertotiul vocalizelor urmatoarele "cuvinte" mama, ada, papa, tata, ana, dada, bubu [:D] Binenteles ca nu stie ce inseamna, eu tot timpul ii spun, "ada mama papa", "uite tati bebe" si asa mai departe, si acum a inceput sa zica ceva de genul : adadadaadada mamapapamama tatataadada si asa mai departe...e un scump! Eu fiind mai tot timpul singura cu el vorbim TOATA ziua fiecare pe limba lui...ii povestesc chiar si cum fac mancare, ceva de genul:uite Stefan acuma pune mami ceapa in oala...[:D][:D] [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI[/url] [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][flo]flori din gradina mea[/url] "Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre, sper sa nu mai verse deloc piticuta ta! Sa dea Dumnezeu sa-i faca bine medicamentele si sa inceapa si sa pape. Ana_a in Mami e reclama si la Calgel si la Dentinox. Si in mod sigur la Dentinox spune ca se da de oricate ori pe zi vrei, iar CAlgel de 6 ori. Oricum, vreau si eu sa iau Dentinox, dar ca sa vad cum e si cu ala. Ca nu am dat-o mai mult de 2 ori vreodata, dar asa, ca chestie... Noi cred ca o sa ne incumetam un pic sa dam cu nasul de aer, o sa trecem din nou la hainute mai groase, dar macar sa schimbam decorul. Acum doarme si o mai las un pic apoi iesim macar o jumatate de ora. Hai sa va zic si la noi cum e cu mesele, desi...mai mult laptic: 7.00 180 lapte 10-10.30 fructe cateodata, sau branzica cu fructe + minim 100 lapte, alteori doar lapte (180) 13.30-14 legume ~100 g si minim 100 lapte 18.00 180 lapte cu cereale 21.30-22.00 180 lapte cu cereale Azi la 10 a papat pulpa de la un mar, 1/2 banana (doar exteriorul) si suc de portocale, asa de bine [cool], fara mofturi, ca mi-a parut rau ca nu i-am facut mai mult. Apoi 100 lapte. Sa vedem mai incolo cu legumele, ca de data asta e mai mult cartof si albitura si ieri si-a cam bagat....degetele in piureul meu [:I] Danina, eu nu i-am dat deloc suc de morcov, asa ca nu stiu ce sa-ti spun. De fapt nu i-am dat deloc sucuri. Am incercat porocala dar nu a vrut cu biberonul, cu lingurita inseamna sa ma ia gaia, iar cu seringa (ideea lui mama) mi-e frica sa nu se inece. Asa ca suc de portocala ii pun un pic in celelalte fructe si asa o sa fac pana o fi mai mare. Ca vorba Anei, lichide cand sa-i dau ca ar insemna sa renunt la o masa ca sa ii dau ceai sau suc de fructe. Noi ceaiul il bem noaptea, dar de la o vreme nici atunci. Ieri insa, i-am dat pe la 14 ceai si am decalat mesele cu o ora si aseara imi picau ochii in gura si ea nu se trezea pentru ultima masa. Asa ca nu stiu cum o sa facem cu lichidele, probabil le va fi si lor sete de la caldura...
Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004) [url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto]cu printesa [ispita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...