Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de ianuarie-februarie 2004 (70)


Veve

Recommended Posts

Salutare si de la noi! Am reusit si eu sa intru ieri de acasa pe forum, am scris o gramada mareeee si cand am vrut sa postez mesajul a picat net-ul!!![bang][bang]. Acum nu mai am inspiratia de ieri pt. ca sunt la serviciu si, fiind pauza de masa e o mare [bum][bum] in birou.... Rox, bine ca nimeni nu a patit nimic grav si doar masinile. Cristina, mica mea nu are nici un dinte, deci suntem campioane la capitolul "lipsa dinti". Chiar incepusem sa ma ingrijorez, dar cred ca in cateva zile ii vor da si ei primii dintisori. Culmea ca vor fi cei de sus. Va fi un adevarat [iepu]. Dar macar sa-i dea. Ca saraca de ea se trezeste noaptea in niste urlete...ca nu nimeresc sa ii dau mai repede nitel panadol si sa-i frec gingiuta cu calgel. Emily, felicitari pt kk pe olita. A mea nu mai zice sa faca pe olita. La 7 luni facea, acu mai nou sta pe olita pana isi invineteste funduletzul si la 10 minute dupa ce ii pun pampers-ul face pe ea!!!!!!!!![:(!] Imi vine sa ii trag bataitza!!!! Saphir, in legatura cu cojitele, si a mea a facut cand i-am schimbat sapunul. O fi prea dur pt. pielicica ei. Oricum, ideea cu uleiul de masline e foarte buna. Eu ii mai puneam in apa de la baie un galbenus de ou.Incearca si cu tarate de grau puse intr-un saculetz. In legatura cu cutulitzele de la piciorushe, si a mea a avut (si are) 2 pe un picior si 3 pe celalalt. La inceput ma ingrijorasem si eu, dar mama mi-a zis ca si eu am fost la fel, ba chiar mi=a adus poze cu mine sexi sa ma conving. Pitica mea merge acu de nu are aer si ma alearga in toata casa [fuga]. Monica, multa sanatate lui Albertutu![dual] Daca spui ca nu ai facut, este foarte posibil sa faci si tu. Ca desert eu ii dau fructe, sau danonino, sau biscuite. Am inteles ca acum putem incepe sa le dam si prajiturele facute in casa. Am si eu o intrebare la voi. Am mai pus-o, dar nu am primit nici un raspuns. [help]. Am inceput sa-i dau piticutzei lapte "de alimentara" si bea de stinge. Adica in jur de 750 ml pe zi, ceea ce nu am vazut la ea sa bea atata lapte praf. Cineva mi-a zis ca nu ar fi bine sa-i dau atata lapte pt. ca s-ar anemia. E adevarat? Va rog spune-ti-mi si mie ca sa stiu ce sa fac de acum inainte. Eu stiu ca laptele e bun... dar.... Va pupam, Magda si Miruna (31.01.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua fetelor!
Roxana bine ca n-a patit nimeni nimic!
Mav o sa tot avem emotii din partea copiilor!Sa dea Dumnezeu sa nu pateasca niciodata nimic!Maria mea ieri s-a repezit in pat fiind, cu gura direct in coltul lui asa ca si-a crapat buzita,asa ca nici macar cand e in pat la ea nu putem spune ca e in siguranta!
Saphir eu o spal pe Maria desfacandu-i labiile pt ca se poate murdari de caca si acolo si ii dau cu crema pt ca are pisu acid si i se irita labiile.In ce priveste luxatia de sold nu ai de ce sa-ti faci probleme pt ca asa cum ti s-a mai spus tii copilul cu doi pampersi o vreme si se rezolva ,sa speram ca nu e cazul.
Sanatate multa mamicilor si puiutilor lor!
[s]
[s]LA MULTI ANI TIANA MARIA!
Ieri am fost cu puii nostri in parc si ne-am jucat cu mingea,Robert s-a plimbat cu rolele si a inventat fotbal cu role,Maria alerga incantata ba dupa catei ,ba dupa minge,ba dupa copii,drept urmare ne-am intors acasa dupa trei ore obositi si fericiti si cu doi copii care aveau obrajii ca merele rosii.Cam asta a fost ieri azi vom vedea ce o mai fii. Andra ,mamica lui Robert si a Mariei [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo"]album no1 [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ralualexandrei100"] album no2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ane - ti-am zis ca esti o scumpa?! [pup]Mai vorbim, totusi poate gasesc pe aici! Ai dreptate - e tare ieftin si asa de frumos![olala]Dar inca sunt stresata cu bagajele mamei tale - stii vorba aia, ulciorul nu merge de multe ori la apa - poate chiar de data asta sa va faca probleme si sa nu accepte kg in plus! Roxana - pup si tie prin ce-ai trecut [pup] cascatila ce esti! Te rog sa faci lista cu iesirile tale cu o luna in avans - nu de alta, dar daca-mi faci si mie masina varza te omor.[:D]Desi nu prea ai cum - eu cand vad galben la semafor repede apas pe acceleratie si fug![fuga] Saphir - tot incerc sa-mi amintesc daca i-am verificat vreodata cutele de la picioruse lui Moti - nu cred. Stai linistita, ti-ar fi spus doctorii ceva sau te-ar fi trimis la ortoped! Nu mai chinui printesa, balerina o faci! Celelalte intrebari - vad ca ti-au raspuns fetele. La noi cojitele au tinut cam mult; la inceput le ungeam si eu cu ulei si ma chinuiam sa i le dau jos din cap, apoi am renuntat (o chinuiam prea tare, degeaba). Incearca, daca vezi ca nu se duc stai linistita, dispar ele singure in cateva luni. Roxana - tu ai intrebat de pasta de dinti? Noi am luat de la farmacie o pasta de dinti speciala pt bebelusi (nu stiu exact cum ii zice, e un tub alb pe care scrie cu mai multe culori, parce e nemteasca) si are si un degetar flexibil cu tepisori. Desi aveam periuta de dinti (care semana cu o periuta de om mare doar ca era mai mica), noi folosim cu succes acest degetar! Prea mult n-are ce sa inghita Moti (desi are voie!), ca pui putina pasta de dinti pe chestia aia. Chiar ii place, zice ca se joaca. Desert: sper ca n-am patit-o, insa in ultimile zile am cam abuzat de acest subiect. Mai concret, a pus Moti gura pe o bucata de cozonac si nici ca am mai dezlipit-o de acolo. Ar manca intr-una. I-am dat si magdalene (sau cum s-or fi chemand) si le haleste cat ai zice peste. Am introdus si kiwi (nu i-am dat pana la 1 an), capsuni si albusul de ou, si a luat si cateva gurite de lapte La Dorna. Acum are 1 bubita mica pe fata si 3 pe piciorus. Sper sa nu fi prins vreo alergie ceva, ca habar n-am de la ce (atatea chestii noi!) Monica - ofofof. Poate n-o fi pojar! De unde sa-l fi luat? Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata nu mai avea nimic pe el. O fi posibil sa fi facut o forma mai usoara??? Sa-i fi trecut, adica as putea sa-l spal, sa-l scot afara?? Mai astept si azi sa vad daca mai apare ceva. Adina, eu mai stiu, poate nu o fi fost pojar, dar n-am de unde sa stiu. Dar fiindca a avut si febra inainte de eruptie, e posibil sa fi fost asta. Eu nu am nimic. Nici eu nu stiu de unde ar fi putut sa-l ia, nu a venit in contact cu nimeni contagios, doar de afara e posibil, din aer, pur si simplu. Cristina, da-mi si mie mai multe detalii despre intarcat, te rog. Eu inca ii mai dau lui Albert noaptea. Si nu stiu cu ce l-as mai putea adormi la loc cand se trezeste, ca asa i\suge un pic si adoarme la loc. Daca nu s-ar mai fi trezit noaptea era super simplu, ca ziua nu suge deloc. Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 ) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/monica1816"]Album Albert[/url] [url="http://www.freewebs.com/bbianfeb2004"] Bebelusi de ianuarie-februarie 2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi cu intarziere: La Multi Ani! Tiana Maria [s][s][s] Eu tot mai sunt gripata, dar ma simt ceva mai bine, am venit la munca. Sper sa nu ia si Laura gripa, am stat cat de departe am putut de ea! E o forma nasoala de gripa, daca scapa de ea sunt cea mai fericita! Despre dinti: noi o spalam cu o periuta stil degetar, cu un strop de pasta speciala pentru bebiti. Important e ca pasta sa nu aiba fluor. In ultimul timp nu prea mai tine gura deschisa, inainte ii placea tare sa se spele, poate ii dau maselele si o dor gingiile, nu stiu ce sa zic. Desert eu nu-i dau nimic special, mai manaca cate un biscuite de bebei cateodata, dar rar. Cate mese pe zi le dati voi? Manaca acum 2 feluri la o masa (spre ex ciorbita si felul 2 la pranz)? Catalina [hippi] si [copil] Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, legat de mancatul la restaurant, Malina e mult prea gurmanda ca sa o pot opri, uite [url="http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/gabitza67/detail?.dir=1727&.dnm=52e4.jpg&.src=ph"]aici[/url] dovada ultimei ei mese servite la pizza hut! Asa ca eu i-am dat de fiecare data, dar nu i-am inlocuit o masa cu mancarea de acolo, ci doar am lasat-o sa guste din cat mai multe. Desertul la noi e compus dintr-un iaurt cu fructe sau un fruct intreg sau ras si amestecat cu biscuiti. Si uneori mai primeste si cate-o bucatica de cicolata kinder pentru copii sau milkini. Si am reusit sambata sa-i cumparam prima ei periuta de dinti, nr.1 de la Oral B (am luat-o din sensiblu, e pentru 4-24 luni) insa n-am gasit pasta de dinti comestibila. xista asa ceva si la noi? ca in afara stiu ca e! Mickyyy[gravi] (28 saptamani) si [copil] Malina Ioana (31.03.2004)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, Azi mi-am mai vazut inca o data viata trecandu-mi prin fata ochilor cand l-am vazut pe "ingerasul" meu cazand din patutul lui exact in cap. Da, din patutul lui (pat tarc). Norocul lui a fost ca de nervi ca l-am pus in patut si-a aruncat pernutele (4) si paturica si a cazut pe moale. Imi este frica acum sa-l mai las si in patutul lui, singurul loc care mai era sigur. Cris felicitari pt. intarcat! Magda nu stiu ce sa-ti zic de lapte, Alex nu bea mai mult de 210 ml. Roxana noi folosim periuta Oral b fara pasta de dinti, cat despre desert eu ii dau intre mese un kiwi, un biscuite (mai ales ca ma trage de mana sa mergem la bucatarie). Noapte buna, Layla si Daniel Alexandru (29.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si de la noi, prezente la apel. Eu ceva mai bine ca ieri (nu va spusesem ca aveam o mica problema de sanatate, insa azi am ajuns la medic si se rezolva). Insa franta. De alergaturi si mai ales de treaba acasa, pe langa serviciu. Ca bona nu vine pana joi si acum spal si calc de zor. De indata ce plec de la calculator ma asteapta stiva de calcat. (Ioana, nici nu am avut timp sa respect ce am promis, dar am mers pe jos mult, de la Romana pana acasa, plus tura de 1 ora in parc cu Alex). Alex e haioasa. Se pricepe la dansuri populare mai bine ca mine, acum combina pasii laterali cu piruete. In rest cuminteeeee. Azi am ras de ea la plimbare. A vazut luna si striga de zor la ea. Fata mamei, ca si eu faceam la fel si ii ziceam "ia ia". Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, v-am pus la scris nu gluma. Emilly, am ras tare de patania cu KK si olita. Doamne ce dulci sunt puii nostri! Legat de tricicleta, pot sa iti trimit pe mail o poza cu a noastra sa o vezi (noi nu avem website). Da un semn daca vrei sa o vezi. Cat despre restaurant...greu de spus daca este sigur sau nu...si exact asta e problema Alexandrei, e sensibila. Catalina, biscuite ii mai dau si eu, insa in ultima vreme cam refuza. Nu tin neaparat sa ii dau si desert, dar citisem si eu pe forum ca puii mai papa si desert si voiam sa ii fac si ei o bucurie. Cat despre periuta, eu zic sa nu ii iei din cea de gingii fara nici un dinte. Eu am gasit un set de 3 periute, iar nr.2 e tot de silicon si merge si pe dinti si pe gingii. Numai ca eu nu am vointa. Alex papa 5 mese, 2 de lapte si inca 3: fructe, pranz (felul 2 inati si apoi putina supa) si iaurt. Magda, ti-as raspunde legat de lapte, insa nu stiu ce sa zic. Desi...Nu vad de ce s-ar anemia daca primeste restul meselor normal, daca isi primeste fierul si proteinele necesare. Care e legatura cu laptele? Si eu beau 1 l pe zi uneori si nu am nici urma de anemie. Adina, eu zic sa nu fugi cand vezi galben...Exact asta am facut si eu, si nici am apucat sa ma mai uit in fata. Cat despre degetar, astept detalii legate de farmacie. Pupici. Mickyyy, tare m-am distrat cu poza Malinei. Sigur ca si eu ii mai dau Alexandrei sa guste. Ma gandeam insa la o masa efectiva, cand mergem in concediu, sa nu mai stau ca anul trecut sa gatesc. Layla, imi pare tare rau ca te-ai speriat, insa noroc ca Alex e bine si nu s-a lovit. Nici nu imi vine sa cred. Daca si din tarc sau patut cad, nu mai sunt in siguranta nicaieri. Gata. Va pup ca m-am intins cam mult. La calcat cumine! Rox si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina-am vazut o alergie cumplita la un baietel de un an si surioara lui de aproape 3 ani, facuta de la capsuni. Erau niste umflaturi rosii mari-mari de marimea unei monede de 5 mii. Pediatra ne-a interzis cu desavarsire capsunile si toate fructele cu seminte mici si ...ciocolata, pana la varsta de 3 ani. Asta si datorita terenului ereditar alergic-eu rinita alergica, Costin bronsita asmatiforma cu componente alergice. Layla, cunosc sentimentul! Eu am imbatranit psihic cel putin 10 ani de la intamplarea nefericita de pe 4 martie. Magda,consumul de lapte de vaca(orice provenienta-stat sau particular)duce la anemie la sugarul hranit exclusiv cu lapte . Copilasul care a inceput diversificarea( dupa 8luni) poate consuma orice fel de lapte si in orice cantitate(bineinteles ca dorim un lapte mai de calitate la varsta asta).Bibi bea aproape 1l de lapte zilnic, simplu, cu cereale, in shake cu fructe sau chiar combinat cu mancare. Este chiar indicat ca dupa un an copilul sa consume min. 500ml de lapte.Asa ca ..da-i linistita lapticul.Daca e de la particulari, trebuie fiert cel putin 10 min. dupa ce da in clocot pt. distrugerea bacilului TBC, in cazul in care vaca e bolnava de aceasta boala. Este recomandarea sanepid-ului! Mickyyy, tare scumpa si grasunica e Malina!Cum te simti si ...pe cand marele eveniment? Azi m-am reintalnit (a 2 oara) cu Mav. De data aceasta am vorbit si ne-am cunoscut pe indelete(aproape 5 ore). Ne-am simtit tare bine! Cum lumea e mica ne-am descoperit si cunostinte comune...Sebi si Bibi s-au ignorat reciproc pana la disputarea unei masinute cu telecomanda. Sebi ...a tipat cu sarg. Bibi s-a uitat mirata la el si ...a cedat[:D]. Pupici pana maine! Tania cu Anduta(14sept'96)+ [bb] Bibi(14febr'04) [url="http://community.webshots.com/user/dady1968"]pozele noastre![/url] CE NU POTI CONTROLA,EVITA...!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie pediatrul mi-a zis sa nu-i dau foarte mult lapte, in orice caz sa nu depasesc 1l pe zi. Am tot cautat sa vad de ce si uite ce am gasit: - Dupa varsta de 1 an copilul trebie sa manance mai multe solide.Prea mult lapte il "umfla" si ii taie pofta de mancare (si la fel prea mult suc de fructe) - Laptele trebuie neaparat sa fie cu grasime, nu din cel degresat. Aici cred ca max pe care l-am gasit eu e de 3.8% - De asemenea, mai mult de 600-800 ml lapte pe zi (unii zic chiar mai putin, pana la 600ml maxim)poate sa afecteze absorbia de fier in organism. Sper ca v-am lamurit putin, cel putin cu ce se recomanda pe aici. Catalina [hippi] si [copil] Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...