Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ianuarie-februarie 2004 (70)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara!!! Layla, bine ca a patit ceva grav.Sunt sigura ca-i pazaste Dumnezeu pe copiii astia, ca altfel....de la asa inaltimi, cine stie ce se putea intampla. Albert e bine, nu i-a mai aparut nimic, se pare ca a avut o forma foarte usoara de rujeola, sau ce-o fi fost asta.Cert e ca ceav a fost, dat fiind faptul ca a facut febra inainte si sunt sigura ca nu a fost de la gat. Off, doctorii astia..... E tare haios, azi , a adus pantalonii si i-a pus pe cap, sa se imbrace cu ei si m-a luat de mana la usa. E disperat sa iasa afara, nu stiu cat il mai tin in casa. [cusca] Canta toata ziua, ne striga , vorbeste pe limba lui, dar nu mai zice nimic noi, tot vocabularul ala il are de mult. Ar bea toata ziua ce-o fi , din pahar sau cana, mai putin lapte. Nu bea sub nici o forma de nici un fel. Doar lapte cu cereale mananca , din alea la cutie Nestle sau Milupa. Ieri i-am luat Milupa ca in ultimul timp numai pe Nestle l-am tinut, am zis ca s-o fi plictisit si el.[^] Catalina, pai ei asociaza laptele cu bibele si invers, de-aia se dezvata greu. Albert e o exceptie, el nu a pus gura pe biberon absolut deloc. V-am zis ca sambata seara am fost la restaurant la hotel,la o ziua unui coleg si am stat pana la ora 1 noaptea , fara Bubu.[^] Ce liberi ne-am simtit.L-am gasit adormit , mititelul in leagan cu capul stramb, dar dormea de rupea. Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 ) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/monica1816"]Album Albert[/url] [url="http://www.freewebs.com/bbianfeb2004"] Bebelusi de ianuarie-februarie 2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!!!![bis] Noi(eu cu Sebi, Adinutza cu Andrada si Bogdanel, Adinutza este tot de pe DC, iar Andrada are cu 2 luni mai mult decat Sebi) am "calcat-o" pe Tania ieri! Ne-am simtit taaare bine! Nu stiu ce-or fi zis gazdele despre noi, ca nu ne mai dadeam plecati[:D], ca desi Adinutza si copiii ei au plecat pe la 12-13, noi am mai ramas pana pe la 17! Si a mai venit si tati dupa noi + sotul Taniei[:D]! Sebi a fost f mancacios, setos si... pisacios[:D]: cat timp am stat in vizita, adica de pe la 11 pana la 17, a baut 2 bibe cu laptic, unul cu ceai si 150ml suc de fructe! + ca a mancat supa cu 3 galuste, un morcov si carnita (si asta dupa ditamai castronul cu 1mar+ o banana+ o portocala+ 3linguri cu varf de cereale =pe care l-a papat dimineata!!!)! Sebi a facut si nani-nani, ca si Bibi... Sa stiti ca m-a impresionat Bianca: sta singurica in camera, in patutul ei si acolo bea singurica bibele cu laptic, se joaca cu papuselele si "vorbeste" cu ele pe limba lor[:D] si adoarme tot singurica! Este o fetita taaaare cuminte! Si taaaare vorbareataaaaa si zambareataaaaaaa!!!!! Andreea a avut si ea o "musafira", asa ca va imaginati ce a fost la familia Bugescu in casa???[bis] Nu ne ramane dacat sa multumim frumos gazdelor si sa le rugam sa ne intoarca vizita! Probabil ca Tania va pune poze cat de curand, asa ca o sa vedeti si voi prichindeii zambareti! Roxana, multumesc pt sugestii in legatura cu tricicleta! Te rog sa-mi trimiti si mie poza (ai adresa mea de email)! Nici noi nu spalam inca dintisorii (cei 4 doar[:D]), insa de mult timp tot spun ca o sa facem asta..... Ca desert, Sebi primeste Danonino sau iaurt cremos cu fructe de la Campina sau suc de fructe sau mar sau biscuiti. Magda, daca mananca bine la celelalte mese, poti sa-i dai tot asa lapticul, daca nu, da-i doar de doua-trei ori pe zi (dar nu depasi 500-600ml). Va pupam si va uram o zi frumoasa! [pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Layla, eu v-am spus de mult timp ca Sebi da sa sara din patut (tot textil) si ca nu-l pot lasa deloc acolo, decat atat timp cat doarme. Imediat ce "chitaie" ca s-a trezit, efectiv alerg la el sa-l iau de acolo, ca altfel.... vine el la mine..... rostogol.....[bang] Alex este ok? pupicei [dual] [pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana - eu am luat pasta de dinti cu degetar de la farmacia din Marriott - as putea sa-ti iau, costa vreo 200 si ceva de mii, dar cine stie cand ne-om intalni - eu zic sa intri si tu intr-o farmacie care ti-e la indemana si sa intrebi ca poate au. Eu n-as fi intrebat dar in fata mea era o tipa care a cerut si atunci farmacista i-a scos de undeva dintr-un raft (n-o vedeai nicicum). si da, e pasta de dinti comestibila.[:D] Layla, m-am ingrozit. Pai daca-mi face si Moti asa are toate sansele sa-si rupa gatul (are pat inalt!). Ofofof. Ce faci acum, il culci in pat normal, sau pe jos, [:D] sau cum se procedeaza? Cred ca nu mai ai stare... Monica, pai ce pojar e asta? [:D]Vrem si noi!Acuma serios - n-o fi fost vreo alergie sau o toxiinfectie alimentara, ceva? Tania, inca nu i-au trecut bubitele lui Moti, dar nici alergie nu cred ca e. Are 3 bubite in total (una pe fata si 2 pe un piciorus). M-ai speriat cu capsunile. N-am sa-i mai dau, mai asteptam, dar pe la ce varsta am putea incerca totusi? Adriana de ce tace malc? Ca sa nu mai zic ca am vazut ca si Helen a mai intrat pe forum dar n-are chef de povesti cu noi...[bang] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici! Layla trebuie sa fim tare atenti cu ei ca se pare sunt deja tare nazdravani. Bine ca nu a patit nimic - au ei ingerul lor pazitor.In cazul asta cred ca ma bucur ca Dragos nu vrea sa stea deloc in patut - doarme cu mine in pat si pe tati l-am expediat in alta camera.[:D] Monica cu intarcatul a fost greu. O saptamana inainte de san ii dadeam intotdeuna sticluta cu lapte sau ceai . Le arunca cat colo pe amandoua.Am facut si noaptea acelasi lucu si cand simtea ca vine sticluta in loc de tzitzi urlete de zici ca a cazut lumea.Am vazut ca nu a mers cu binisorul m-am hotarat si am zis de azi gata tzitzi pentru ca se trezea noaptea si de 5-6 ori sa simta tzatza si se culca la loc.Am fost la medic si mi-a dat medicamente pentru oprirea laptelui-brocriptin-. Nu le-am luat am zis ca daca nu am puterea sa nu-i mai dau ce fac ca o data ce ai luat med. nu mai poti sa-i dai san.Prima noapte l-am leganat toata noaptea si numai spre dimineta i-am dat un pic sa goleasca un pic sanii sa ma pot mulge.A doua si a treia noapte la fel. A 4-a seara a baut lapte din sticluta si putin cate putin a prin gustul si nu i-am mai dat san deloc. Dupa cateva zile noaptea i-am dat doar ceai la temp camerei si acum bea si dimineata lapte cam 250ml .Acum doarme mult mai bine noaptea se trezeste o data pe la 4-5 bea un pic de ceai si pe la 8 se trezeste si bea lapte. Acum iau si med ca sa scap de lapte. Daca te hotarasti MULTA RABDARE !!! Din pacate Dragos acum e un pic racit are febra si are nasul infundat , cel mai mare chin. Sa speram ca scapam cat mai repede si sa iesim afara ca se pare ca chiar vine primavara . va pup si va doresc o zi minunata. [flo][flo][flo][flo][pup][pup][pup] Cristina si[copil]Dragos (31.01.2004) http://community.webshots.com/user/Cristinanemes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Multumesc de incurajari. Sunt tare nazdravani copilasii nostri si trebuie sa avem tare grija cu ei. Tania la tine m-am gandit cand l-am vazut cum cade din patut. Chiar sa vreau sa-l mai iau in pat cu noi nu mai vrea el. [:D] In schimb de 2 nopti ne-am revenit la vechile obiceiuri (nu dormim noaptea) acum din cauza maselelelor sau caninilor. Adriana ???? Pupici, Layla si Daniel Alexandru (29.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Multumim pentru raspunsurile referitoare la laptic. Eram un pic ingrijorata, dar acum m-am linistit pt. ca mananca bine si alte alea (carnita, out, fructe, legume, iaurt, peste...) si ce mai bag eu in gura si ii este permis si ei, pt. ca e fff pofticioasa. [il]. Lapte bea dimineata 250 ml, mai bea in timpul zilei 250 si seara 250 ml cu cereale. Layla, bine ca nu a patit nimic. Si a mea se cocoata pe patut si mi-e teama sa o las singura acolo. Nu sta in patut decand cand doarme. Dar are ea grija sa se cocoate pe unde gaseste. Intr-o zi, sub ochii nostri s-a urcat pe scaunelul ei, (are unul mic de plastic cum sunt cele de la baruri, si este pus intre un fotoliu si canapea)si era cu piciorusele pe scaunel si cu capul pe canapea, burta bine-nteles in aer. Am zis ca nu e adevarat!!![bang]. Mie mi-a sarit din carut,pe la 7 luni, efectiv nu stiu cum pt. ca era legata!!!! O lasasem dormind si m-am dus sa-i pregatesc ceva de mancare si am auzit la un moment dat o busitura si urlete. Copila mea era pe jos in patru labe si umbla de mama focului prin camera si urla cat o tinea gura. Iti dai seama ca mi s-au inmuiat picioarele! O pasiune mai noua a Mirunei e desenatul. Inclusiv pe pereti!!![:D]Daca o intreb unde a desenat fata pe perete se duce fuga fuga si arata taaaaaare mandra de nazbatia ei! Spune-ti-mi si mie va rog, ce pot sa mai fac pentru nisipul meu de la rinichi! In fiecare primavara am probleme si mai ales acum ca am luat si calciu!!! Nu mai pot de nervi!! Imi cer scuze ca ma plang intr-una dar nu mai stiu ce sa fac! Culmea e ca la analize nu iese nimic. Nu s-a vazut decat la ecografie! Va pupam,[dual] Magda si Miruna (31.01.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am tras o fuga la cumparaturi si ne-am ales cu TRICICLETA, cu 2 jucarii muzicale si cu o pereche de pantofiori negri de lac (asa de frumosi!)- mi-e asa de ciuda ca nu i-am gasit inainte de ziua ei, ca avea rochita de seara mov! A trebuit sa incalte pantofiori albi de lac (cam ca la tara, dar ce sa facem!) Acum avem colectie de pantofiori de lac: roz, rosii, albi si NEGRI (de seara, da?)- alte culori nici c-am mai vazut... Si tricicleta mi se pare OK, canta, are stanga-dreapta, are cutiuta pentru tinut picioarele pana cand o sa creasca sa ajungal la pedale, are parasolar...ale voastre mai au ceva care a noastra nu are? Ca nici nu stiam la ce sa ma uit... Magda, dar ar trebui sa iei macar tratament. Ar fi Cystenal sau Rowatinex - nu ti-a recomandat nici un doctor pana acum nimic?? eu zic sa apuci serios problema de coarne si sa te duci la un control mai serios - ce stai asa cu boala-n spinare? Layla - stai linistita cu prostul obicei - bineinteles ca acum, ca tot doarme Moti la buni, nici pomeneala de dormit - stau si se joaca amandoua ca fraierele pe la 3 dimineata, beau laptic, mai stiu eu ce...deci la revedere si la noi cu bunele obiceiuri... Cristina, felicitari pentru intarcat! Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, merci de informatii. Mi-a mai recomandat cineva rovatinex si cred ca o sa pun in aplicare. Eu iau rovachol pt. fiere ca am si pe acolo o pietricica!!!! Am uitat sa va mai zic ceva: mica mea a prins un obicei ciudat: isi baga un degetel in nas, dar numai intr-o nara. O avea ceva, sau pur si simplu o fi un tic. Am o prietena doctorita si mi-a zis ca s-ar putea sa fie un tic si sa faca lucrul asta cand e frustata de ceva. Am zis sa urmaresc daca asa e. Azi dimineata, de exemplu, s-a suparat ca i-am zis pa mami, si bashti cu mana in nas! Voi ce credeti? Iar pupici. Magda si Miruna (31.01.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...