Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La noi, la Galati sa veniti! (2)


Recommended Posts

[il]talis valgus inseamna ca bebelul a stat cam rau in burtica si i s-au cam sucit piciorusele, mai bine zis incheietura .

cam cum merge Charlie Chaplin,mai clar. Eu am vazut la spital o gramada de copii[bibe], mai mici ca fata mea , care aveau piciorusele in gips si cred ca e ca o moda pt doctori chestia asta. De-aia am intrebat de dr. Dimitriu, care e cam in varsta si usor plictisit.

[copil]Andruta mea cam urla asa ca va pup[;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Problema cu piciorusele o descoperisem si eu intamplator, tot citind si documentandu-ma... Sotul meu mi-a recomandat mai intai sa ma caut eu la un neuro ceva...ca tot vad tot felul de chestii la tot pasul. Asa sunt mamele, vor ca puii lor sa fie perfecti.

Deci, eu am observat ca sta cu varfurile picioarelor usor spe interior, asa ca am imbracat copilul si m-am dus la ortopedie. Si mi-a dat trimitere la gipsar. Noroc ca eram si cu tati dupa mine ca eu nebuna chiar aveam de gand sa chinui copilul, dar el a avut prezenta de spirit si l-a intrebat daca se poate corecta prin masaj. Ne spune ceva de genul: "Da, dar cine sta sa-i faca masaj toata ziua???" M-am umplut de nervi si i-am tipat in nas: "EU!!!! Asa ca va rog aratati-mi cum se face!" Si mi-a aratat. La noi problema a fost cu oscioarele din lateralul talpii (din exterior), asa ca trebuia sa ii tinem calcaiul si degetelele spre exterior si sa impingem osciorul spre interior. Masaj de 5 ori pe zi cate 2-3 minute. Nu stiu daca am fost explicita, dar daca este nevoie dau indicatii gratis la fata locului [:D].

Nu stiu cum sta treaba cu picioarele inspre exterior.

 

Mai, toata chestia este sa nu va pierdeti cumpatul si sa actionati oarecum instinctual. Si lasati-l si pe tati sa se manifeste ca stie el uneori ce spune [;)].

 

Va [pup]

 

 

Liliana&[copil] Andra-Maria

 

poze Andra Ghiberdica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata ! Ce placut e sa vezi subiectul nostru pe prima pagina !

 

Eu ( din pacate ) nu am fost cu Daria la ortoped ( neglijenta, lipsa acuta de timp, nesemnalarea unor nereguli) asa ca din experienta proprie nu va pot povesti, dar cazurile care le stiu eu s-au rezolvat in primul rand pentru ca varsta copiilor era foarte frageda ( 1-3 luni ) ; metodele aplicate : ghips sau masaj. Asa ca ( zic eu ) daca acest control se face devreme rezolvarea e mai usoara si pentru BB si pentru mama. Oricum asa cum spuneati si voi se pare ca e o "moda " in punerea picioruselor BB-ilor in ghips.

 

O zi buna si mai vorbim !id="Comic Sans MS">

 

[bis][bis][bis] bebelusa DARIA id="blue"> si mamica LAURAid="red"> id="Comic Sans MS">[bis][bis][bis]

Album MARTIEid="red">-APRILIEid="blue"> 2004id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele saru'mana de raspunsuri.

M-am cam prins despre ce e vorba. Eu nu am dus-o la ortoped, dar la pediatru destul de des si nu mi s-a spus sa fie vreo pb. Chiar la inceput pe la 2 saptamani si ceva am dus-o pt prima data la pediatru din acest motiv: sa o analizeze cu atentie inclusiv la picioruse.

Sper sa nu fie nici un fel de pb.pup]

 

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna galatencelor si eu tot de a voastra[hia], revin sapt viitoare pt o luna si ceva in vacanta.

Spuneti-mi si mie va rog mult cum e cu oferetele de interenet? Care sunt mai avantajoase si cel mai imprtant mai bune calitativ?

Cum vreau sa-mi reinstalez telefonul o sa cer si intrenet tot cu aceeasi firma. Pe ce varianta sa merg pe romtelecom sau astral? Voi ce puteti sa-mi spuneti?

Si chiar asa, dureaza mult instalarea?

 

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Fetele daca amanati intalnirea poate apar si eu. Saptamana asta sigur nu pot ca plec din localitate.Si oricum e vremea urata [xx(]. Si inca ceva: intalnirea pe unde o stabiliti? pe undeva sa puteam aduce si bebeii?[:D]

Vikingaid="red">eu internet prin cablu de la Genius. Se plateste taxa de instalare plus manopera (care nu mai stiu cat ajunge acuma) chiria la modem (parca 5E/luna) si abonamentul care poate fi incepand cu 10E/luna. Sper sa nu fi gresit cu nimik.

La noi nu a durat mult pana au venit, am facut cererea vineri parca iar luni sau marti ne-au instalat totul. Si daca iti faci abonament la internet ai cablul TV gratuit.Sper ca te-am lamurit..cat de cat.

 

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...