Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (33)


mel_g

Recommended Posts

Buna mamici!

 

In sfarsit imi fac si eu aparitia pe aici....azi am fost cam ocupata...cu bb, cu taica-sau...deh ce ti-e si cu barbatii asti?Toata ziua trebuie sa fii numai dupa fundul lor![:D]

Am avut iarasi o noapte groaznica, cu un bazuc super marait si urlacios....sper sa nu se mai repete!

 

Herra id="red">eu am folosit Novocalmin la bazuc dupa vaccin......si la 2 luni si la 4 luni. Un supozitor intreg i-am dat si a fost ok dupa el.

 

Pupici!id="green">

 

 

 

Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)id="green">http://alesio.shorturl.com/

 

---------------------------------------------------------------------------

When life gives you lemons, make a juice!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[bis]AVEM UN DINTZOC!!!!!!!!!!![bis]id="size4">id="blue">

Deci de asta era bazucu meu asa marait!!!!!!!

 

Pupici!id="green">

 

Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)id="green">http://alesio.shorturl.com/

 

---------------------------------------------------------------------------

When life gives you lemons, make a juice!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma numar printre mamicile nemultumite de performantele bebeilor, nici Dami nu vrea sa se intoarca de pe o parte pe alta si nici in fundic nu sta.

 

Azi am vazut ca al doilea dinte sta sa iasa din gingie si multumim lui Dzeu fara urlete sau alte simptome.

 

Despre premergator pe Ioana am pus-o la 7 lui iar acum Capraru mi-a zis ca, daca se poate fara ar fi si mai bine pentru ca se poate invata copilul lenes dar oricum nu mai repede de 7 luni.

 

Masa pentru mancat ati cumparat? Cam ce?

 

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

 

http://community.webshots.com/user/giorgios72

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis] Felicitari Pufymic pentru dintisor! [bis]

 

Eu astept sa se trezeasca copilu', sa-i facem baie... poate face ca aseara cand n-a vrut sa se trezeasca pana la 11 jumate. Nu pot s-o scol eu ca se trezeste plangand si pana o linistesc... Mai bine astept sa se trezeasca de buna voie, dar cu ceva ajutoare... aprind lumina, dau muzica mai tare [:D]

 

[pup]

 

 

[foto]Eliana si[copil]Elena (23.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufymic, bravo pentru dintzoc[:D]!!!

 

Noi papam din ce in ce mai bine si fructe si legume dar si laptic. Papam pe fiecare zi 150-200 fructe si 150-200 legume (cu carnita sau ou) si laptic minim 650 max 800 ml. Eu sunt f multumita. Mai nou papa si iaurt. Ii dau de la Danone iaurt natural... cam jumatate de cutie mica ... intre mesele de lapte (18 - 22). Pare ca ii place si oricum pe mine ma distreaza ca arata ca un motanel care si-a bagat boticul in smantana!

 

Angela id="violet">[il] si [bonjovi] Licuriciul ei micid="orange">id="size3">

DAVID LICURICI mic (3 sept)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi n-am reusit sa intru, nu stiu ce a avut calculatorul asta ca se tot bloca. Iar eu as fi vrut tare mult sa va cer o parere. Ieri am facut al doilea vaccin si parea totul normal, nu a facut febra, a fost doar cam nervos. Cand colo, ce sa vezi! Azi avea locul ala inrosit si tare. M-am speriat, nu stiam ce sa fac. I s-a mai intamplat cuiva asta?

Am sunat la pediatrul lui desi nu am prea multa incredere in el, dar nu stiam cu cine sa vorbesc. Cum ma asteptam, el a zis sa nu ma preocup, ca e totul normal, ca e reactia organismului la vaccin si sa-l dau cu Fastum Gel ca sa se dezumfle. Nemultumita, dupa ce am tot cautat in pagini aurii unde as putea sa mai intreb, am decis sa sun la spitalul din zona, sectia nou-nascuti. Tipa de acolo mi-a zis ca nu e de competenta lor si nu imi poate da un raspuns oficial, dar, ca mama imi spune ca pe ea au avizat-o de posibilitatea asta cand a vaccinat copilul. Am tot incercat sa intru pe un site de pediatrie dar cand dadeam pe vaccinari se bloca si uite-asa m-am chinuit toata ziua cu netul asta.

Andrei e tare marait, a stat efectiv doar in brate. Cum incerc sa-l las jos se pune pe un urlat si un plans ca se inroseste si transpira tot.

Acum va las,ca desi il tin in brate s-a plictisit, vrea sa ne plimbam, sa schimbe perspectiva

 

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La apelul de seara si eu...

Tare bine a fost azi la plimbareala asa ca maine vrem sa repetam experienta.

Deci, maine iar plimbareala in IOR la 12.30 la cascada.

 

Mina, si eu il vedeam pe vizigot cu spaghetele sugand la ele...hihihi, ca in desenele animate.

Sa stii ca nu imi trecea prin cap ca le-ai blenderuit...hahaha.

 

Pufymic, bravo pt dintisor si de acum trebuie sa dormiti noaptea!

 

Eliana, foarte bine a crescut pitica! Cat despre cartof si banana ma cam indoiesc sa fie asa...dar fiecare doctor cu parerea lui si e mai bine sa respecti ce spune el!

 

Bozo, daca esti prin Bucuresti poate mergi si tu maine prin IOR.

 

Herra, cred ca e molipsitoare faza cu liftul si apa.

Novocalmin am intrebat iar doctora si mi-a zis ca pt febra trebuie pus cate jumatete de supozitor taiat in lung.

 

Angela, tiiiiii ce mare s-a facut Licuriciul....Si ce mi-a placut comentariul la poze...hehehe.

Tu te mai mulgi ca sa-i dai laptic licuriciului (intreb asta din cauza de biberon)?

 

Mcm, a mea a fost o data ragusita rau fara nici un alt simptom si mi-a zis ca are laringita.

 

Georgiana, am vazut pozele si ai copii mari si smecheri [:D]!

Scaun de masa si cu masuta am de la Cam...mi se pare foarte mare momentan si nu il folosesc.

 

Crini, dupa vaccin i-ai pus comprese reci pe locul intepat? Daca nu, poti sa-i mai pui si acum si o sa se duca roseala. Este o reactie fireasca a vaccinului mai ales daca nu i-ai pus comprese reci.

 

Pupici!

 

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)

[foto]Alexia, [zana] de 6 luni +id="red">

[foto]Evenimentele din viata meaid="red">

 

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufymic, bravo pt. dintzoc!

Aissa, si eu sunt la fel de confuza ca tine vis-à-vis de iesitul dintilor.Si pe Alma o deranjeaza de cateva saptamani gingiutele si mi se pare si mie ca mai bine musca cu partile laterale si chiar au forma dintii sub gingii cam peste tot, mai putin in mijloc.Si ea ma musca de vad stele verzi. Am crezut ca am luat-o eu razna, dar vad ca si la voi cam tot aceeasi e problema. A propos de marait, acum vreo 2 ore s-a pus Alma pe un plans din ala cu sughituri cum nu a mai facut niciodata ce a durat pana mai inainte, dupa toate verificarile de rigoare:febra (nu mai avea), papat (nu dorea), suc (sa nu-l vada), ceai (nici asta nu era bun), scutecel schimbat (parca si mai tare plangea). Eram pe punctul de a suna pe la vecini sa ma transporte cu fata cu tot la spital, la urgenta, ca se albestrise de atata plans,dar atunci mi-a venit ideea salvatoare:Dentinoxul. Eu eram asa de preocupata de raceala noastra ca uitasem de gingiutele ei. Si, ca prin farmec, in nici 5 minute, s-a linistit fata, iar acum doarme.

In alta ordine de idei, intre 2 reprize de febra ale amandurora, am fost la plimbarica pt. ca erau peste 20 de grade afara si restul zilei am gradinarit (am profitat de reprizele de somn ale Almei si mi-am plantat toate florile (vreo 70)si am pus inca cate ceva gradinuta mea de verdeturi (ca am zis ca nu mai prind eu momentul). Franta , coapta, am intrat si eu in casa sa-i dau papa Almei si ma astepta un proiect urgent de la Sony (noroc ca mi-am verificat Outlook-ul)-noroc ca intre timp s-a lungit deadline-ul pana vineri dimineata, ca nu stiu ce sloganuri debitam eu printre urlaturile Almei). Asa ca, in sfarsit, imi trag si eu sufletul, dupa care trebuie sa calc vreo 3 cosuri de haine si apoi ma culc sa fiu fresh maine pt. proiect si alte cele (socrul e norocul meu numarul 1 acum, si nu numai, ca vine maine sa faca pe babysitter-ul sa nu o iau eu razna de tot[:D]). Si raceala inca e prezenta, iar eu m-am saturat de baut atata ceai cu lamaie.Colac peste pupaza, mai am si o ditamai rana deasupra buzei de sus care ustura de numai (de la curs nasul ca la robinet) si nu e estetica deloc (zici ca am buza dubla).Dar le-om trece noi pe toate.

Sorry ca m-am lungit atata, dar simteam nevoia sa-mi zic si eu oful cuiva.

 

 

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">

 

[iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noiid="teal">

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufy, felicitari pentru dintoc!

Danyce ma bucur macar ca n-am luat-o razna. De fapt de ieri imi spusese si Mina ca si la ea i se umflase gingia spre masele si au iesit dintii in fata. Asa cum spui, la Alexandra se vad formati dintii si maselele sub gingie aproape peste tot mai putin in fata. Asta jos, sus e liniste inca.

Oricum, eu bifez inca o zi fara sa iasa, inca o noapte maraita. Aseara dupa baie i-am dat cu calgel, s-a pototlit. A papat si s-a culcat. Si la un moment dat ma trezesc eu ca fornaia de zor si era foarte agitata. Acum era si cald in camera, si nu era umezeala, pentru ca la noi s-a oprit caldura si eu am bagat caloriferul electric in priza. Si pe asta mi-e teama sa pun tava cu apa, iar carpa se uscase demult. Asa, ii pun eu ser, de scos mare lucru nu aveam ca era uscata nu infundata, ii dau putin ceai si apoi ma asteptam sa se culce(era 2 noaptea). Ma si incepe o maraiala, o foiala de ziceai ca ce e aia. Am stins lumina, stateam langa ea, se uita la mine si maraia. Am luat-o in patul nostru, dar ea nu e invatata sa doarma acolo. A stat putin apoi a inceput sa ma zgarie (azi trebuie neaparat sa-i tai unghiile). Are asa o miscare nervoasa a mainilor, misca intr-una degetele ca si cum ar apuca ceva, si ma tragea de nas, de par....Ma rog, intr-un final ii vine lui Tony ideea sa-i dau iar cu calgel si a adormit apoi imediat saracuta. De aia era nervoasa. Cand am uns-o se uita in ochii mei, strangea gingiile si gemea amarata, ce o doare....

Eh, acum mi-am zis si eu oful, Danyce, sper sa iti treaca bubita si sa iasa bine proiectul si sa le iasa si la fete odata dintii astia ca vad ca suntem putine cele carora le fac asa probleme. Oricum, am realizat aseara ca e mai mult de 3 saptamani de cand o chinuie cum ziceam eu. Pentru ca se fac 4 de cand am fost la dr si atunci i-am cerut sa-mi scrie pe reteta calgelul si deja o racaia de ceva vreme.

Gata, va urez o zi frumoasa, noi cred ca mergem in prima vizita in magazine cu fatuca si dam spargere la cardul lui tati!

 

 

Mai am de spus ceva, am vazut si pozele de la Georgiana (chiar ca e smechera Ioana, sa o trimit la curs de manechine..., iar Damian un scump ochios!) si Mama lui Licurici (mare baiat ai, si chiar ca ai pus niste comentarii tari la poze!)


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">

[foto]cu printesa id="violet">[ispita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...