Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (33)


mel_g

Recommended Posts

Multumim pentru sfaturile cu comprese, eu n-am stiut,mai, ca asa se face. Si daca ele la cabinet nu mi-au zis nimic... Asta e! Data viitoare o sa fiu pregatita. Acum s-a mai dus roseata, dar am o alta problema, uite-asa parca se-aduna toate odata. A reinceput sa tuseasca, se-aude ca are mizerie pe gat, iar tratamentul pe care mi-l daduse doctorita de la vaccin s-a terminat. Am vazut ca voi puneti sosetele cu otet, dar n-am inteles prea bine cum se face. Le stropiti putin sau le imbibati si le puneti asa ude? Se mai pune o pereche de sosete uscate pe deasupra?

Georgiana, ti-am vazut pozele, sunt tare dragalasi copiii tai.

 

 

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna ziua tuturor!

Ne-am hotarat si noi sa va scriem iarasi.

Ionella3003, ma intrebai de botez. Ei bine....la biserica fata mea a plans tot timpul aproape de sufocare, de ti se rupea inima. Chiar si dupa ce a incetat plansul nu se oprea din suspinat. La restaurant a fost mai bine dar nu vroia sa adoarma asa ca la ora 7 seara noi deja am sosit acasa, iar nasii sa chefuiasca mai departe. Am pus si poze.

Ma bucur ca ati scapat si voi cu bine de vaccin.

Roandre, ma bucur ca sunteti bine acum si ce fata mare ai, sta deja singurica in picioare.

Danyce, sper sa va faceti bine cat mai repede. Cum poti mama sa faci atatea lucruri? Cand citesc mesajele tale ma crucesc cat de harnica esti.[:D]

Am facut si noi vacinul de 6 luni alaltaieri. A plans tare la intepaura dar s-a calmat repede, iar cand am iesit afara a si adormit in carucior. Febra nu a facut la nici un vaccin dar parca e mai somnoroasa.

Noi am fost azi afara si am vazut un carucior sport de la Baby Care. Era tare fain. L-am pus deoparte. Oare e si bun? O fi prea devreme sa ii punem in carucioare sport? Parca mai era cineva care a cumparat deja.

NOi inca ne chinuim cu mancare. Nu ii place mai nimic. Dar mai mananca...

Va lasam acum si va pupam.

 

tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

Pozele noastre[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici,

 

Si Andreas e marait de cateva zile. Cred ca dintzisorii sunt de vina.

I-am facut branzica cu mar si nu a vrut sa manance, se stramba[xx(]. I-am dat doar branzica si a mancat.[bis]

 

Ce faceti cu zerul care ramane dupa ce strecori branzica?id="red"> Il aruncati? Cu ce poti sa combini branzica?

 

Plimbare placuta ca e asa frumos afara![il] Eu astept sa se trezeasca puiutul sa-l scot din casa.

 

Pupici,

Marlen si Andreas

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by crini

Lorena, va tinem pumnii pentru vaccin. Dar voi cate faceti, ca noi am facut 2 si urmatorul e la 11 luni.Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)


id="quote">id="quote">Merci ca te gandesti la noi pentru maine. [pup]Pana acum a facut de 3 ori vaccin in ambele picioruse [bang](la 2, 3 si 4 luni), (cel anti polio, difteric, tetanic si alte tampenii ce mai erau in el), la 5 luni a facut contra hepatita B (de care ziceam ca s-a inrosit si intarit, cum spui tu) si maine il facem a II-a oara.[help]Din cate stiu, o sa mai facem ROR si BCG, dar deocamdata nu suntem in colectivitate, deci mai putem amana.Stiu ca si mama s-a "minunat" de obiceiurile astora (ea fiind asistenta), asa ca nu ma mir sa nu se inteleaga cum sta treaba pe aici.[xx(]Pupici.[mamica] si [bibe] Miron Radu (06 oct. 2004) [foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu branza o combin cu:

- cateva (3-4) lingurite de cereale;

- cateva (2-3) lingurite de pulpa de fructe (ce ramane pe storcator dupa ce fac sucul de mere sau piure de la Hipp);

- suc de fructe - pana capata consistenta care-i place (la al meu ii place mai zemoasa, nu cred ca ar manca branza simpla)id="Comic Sans MS">id="green">

 

 

Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there. id="Comic Sans MS">id="limegreen">

 

Cristinaid="pink"> & Vladid="blue">[baietel] (23 septembrie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

 

me, my family and MY SONid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor bebelusilor care astazi mai implinesc o luna !!! La mai multe !!

 

Felicitari pentru dintisori ! Sa fie sanatosi, albi si puternici !

 

Georgiana.david multumesc pentru mesaj. Asa cum iti spuneam eu lucrez dar poate la week-end putem sa ne vedem. Apropo, ti-am admirat comorile ! Sa-ti traiasca. Hai sa nu fim nemultumite de performantele copiilor nostrii ! Vorbeam acum cateva zile cu medicul ei pediatru si mi-a zis ca daca ei nu-i place sa se intoarca de pe o parte pe alta, nu o va face nici la 9 luni ! Asa ca lasa-l pe piticot in pace si fii mandra de el.

A mea, desi are doar 4 luni si 3 saptamani, este disperata sa stea in fundulet. Aseara s-a tinut de mine si s-a ridicat in fundulet, a stat intr-un echilibru foarte bun ( pentru varsta ei ) timpo de un minut apoi si-a pus manutele in fata si si s-a sprijinit in ele. Era super fericita ! Niciodata nu am vazut-o asa de vesele si mandra !

Nu o incurajez pentru ca mi se pare totusi mica sa stea in fundulet !

 

Noi raportam la 4 luni si 3 saptamani: 7,050 kg si 68 cm

 

pupici la mamici si bebici

 

Cristina si Alexia ( 31 Octombrie 2004 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca azi nu a mai mers netul si parca am fost legata la maini...hehehe, ce face dependenta asta din om!

 

Noi am fost si azi la plimbareala cu Mina si Eliana si tare bine a mai fost.

Maine mergem iar prin parc...asta pt doritori!

 

Deci cerealele Nestle sunt chiar proaste din punctul asta de vedere (al cocoloaselor). Mai auzisem o mamica de cocoloase dar credeam ca nu stie ea sa le faca...hihihi.

Oricum, astept sa se termine si nu mai iau de la ei.

 

Frosa, sper ca a fost bine la/dupa vaccin.

Lorena, iti tin pumnii si tie pt vaccin!

 

Adela, poate sunt dintisorii si la voi. Oricum, tinem pumnii sa iasa cat mai repede.

Si...e maricel flacaul tau. Se pare ca mai toti bebelusii au luat cam 300-350 gr la varsta asta.

 

Crini, sosetele cu otet se pun ca sa scada febra si sunt chiar eficiente. Se inmoaie sosetele in otet simplu (am incercat si diluat cu apa si nu a avut acelasi efect) si se pun in picioare. Eu pe deasupra nu-i mai pun alte sosete pt ca oricum s-ar uda si alea, dar incerc s-o invelesc cu o paturica peste picioruse.

cat despre tuse, sper sa va treaca si asta.

 

Tyaa, ne bucuram ca ne-ai mai spus si noua cate ceva despre voi.

Am vazut si pozicile si ce mult a mai crescut si fetita ta....si ce-mi place cum sta in lighean...hihihi.

In caruciorul sport poate fi pusa dupa 6 luni, asa ca e ok daca vrei sa-i iei.

 

Marlen_b, zerul de la branzica se arunca. Branza eu i-o combin cu banana sau cu mar si o mai subtiez cu suc de portocala. In general cu fructe, piureuri de fructe.

 

Moss, si fetita ta e maricica..felicitari! Cat despre intors, a mea pana la 5 luni jumate nu s-a intors si doctora a zis ca e ok si sa nu-mi fac probleme daca ei nu-i place. Oricum, i-am tot aratat figura si pana la urma s-a prins care e faza cu intorsul de pe spate pe burta. In schimb, nici acum la 7 luni nu se intoarce de pe burta pe spate...pt ca n-are chef....dar sta in picioare tinuta de canapea, sta in fundulet singura. Ideea e ca anumiti pasi ii vom sari pt ca nu ne plac. Nici in 4 labute nu stiu daca va merge pt ca nu pare a o interesa nici asta.

 

Pupici si noapte buna!

 

 

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)

[foto]Alexia, [zana] de 6 luni +id="red">

[foto]Evenimentele din viata meaid="red">

 

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamicilor...ce mai face-ti?Lasa-ti maraielile si mofturicile la mancarica si mai bine spuneti-mi cat de frumosi sunt bebelusi vostri cand zambesc ,cand intind manutele dupa voi ....si cand va recunosc dintr-o camera plina de oameni....Nu-i asa ca in momentele alea dispar toate grijile????

Si ca sa fim si noi in rand cu toata lumea....suntem super maraiti si nu mancam deloc si .....vrem si toata ziua in brate[bang][bang][bang]...Dar o sa treaca si perioada asta si o sa vina ...alta.

Felicitari tuturor bebelusilor pentru "activitatile lor"....noi nu avem dintisori dar in schimb ne rotim pe toate partile,stam in fundulet 3-4 min,incearcam sa ne ridicam de mama si mai nou.....are un sport foarte interesant...cand ii dau sa pape...face balonase!!!!!!!

Fetelor sunt foarte fericita....a nascut prietena mea ,tot un baietel(sa-i traiasca),si este asa de micut de ...iti este frica sa-l iei in brate...Cand l-am vazut...mi-am adus aminte de momentul in care am nascut...si in ciuda dureri care totusi am simtit-o ....ptr Danny ..as mai naste o data.Hai ca am devenit sentimentala...nu stiu ce este cu mine[:D][:D]

Si mai am un motiv de bucurie.....am si eu cu cine merge in parc,in herastrau, cu o viitoare mamica ....[bis]

Vreau sa va intreb si pe voi atunci cand copilasii vostri erau micutzi(acum sunt mari!!!!!!) in momentul in care sughitau le dadea-ti lamaie?Prietenei mele la bb ei de 5 zile pediatra ei i-a zis sa-i dea zeama de lamaie(3-4 picaturi)atunci cand sughite,pe cand a mea ...nici nu accepta sa auda pana la 8-9 luni de lamaie

Cand va aud pe voi ca a-ti scapat de vaccinul de la 6 luni tare ma bucur ptr voi ...in schimb ptr mine numar zilele ...cred ca mai frica imi este mie de vaccin decat i-ar fi frica lui Danny daca ar constientiza [q]Asa sunt eu mai curajoasa!!!!!!!!!!

La multi ani ptr toti sarbatoriti de zilele astea si felicitarii ptr dintzisorii iesiti.

Acum va las ca ma cheama datoria.......Danny.....[q][q].

 

Pupici somnorosi si vise placute.

 

Oana[mamica] si bubu mik [copil]Mihai Daniel

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, matinala, ca de obicei...dar ieri am fost rupta de oboseala, dupa Carrefour am venit si am papat si apoi am iesit afara la plimbare, asa ca aseara am cazut lata si rezultatul e ca acum nu mi-e somn...

E, si ieri era sa nu mergem la cumparaturi ca exact cand o imbracam au apucat-o bazdacii aia mari, si plangea de ti se rupea sufletul. Tati a crezut ca i-am sucit eu piciorul [bang] ca ii puneam ciorapeii in momentul ala si s-a calmat doar cand a vazut ca imediat ce i-am dat cu calgel a tacut. Am cumparat si Dentinox, nu m-am mai dus la dr. sa cer reteta ca n-aveam chef sa mai caut si o farmacie care sa mi-l dea, asa ca am scos 110 mii sa iau din asta. Faza e ca, desi in reclama si farmacista au zis ca se da de oricate ori, in prospect (asa cum a zis o fata din Germania, parca, scuze ca nu am retinut cine) scrie ca se da de 2-3 ori. Nu pune interdictia ca nu il dai mai mult de 6 ori, dar scrie ca in mod normal se da de 2-3 ori pe zi. Asa ca nu stiu ce sa cred, mai bine dau de 6 ori cu calgelul, ca deja e dependenta saraca.

Asa, in cele din urma deci am plecat, a fost zapacita de cata lume era, de muzica, de galagie...si eu de spate. Ca am mers cu portbebe-ul si am sperat ca acolo gasesc carut din acela cu scoica si o pun in el. Insa nu era decat un singur carut obisnuit pe unde am intrat noi si asa ca am ramas cu ea agatata. Acum ma doare spatele de mor, plus ca nu stiu cum, dar pe spate am si o zgarietura de la curele...nu am simtit cum, dar m-a taiat. E grea bondoaca. Cumparaturile nu le-am facut dupa lista. Ce era la oferta n-am gasit, dar tot am cheltuit bani, ca doar nu mergeam degeaba[:D]. Am cumparat body-uri, caciulite, 2 tricouri, o pijamaluta, carte ca a voastra, cosmetica pentru toti 3, sosetele (dar iar am luat doar rosii, am uitat ca roz nu am nimic....data viitoare). Pozele facute ieri le vedeti aici

Daniver, ai grija daca ii dai lamaie (eu cand sughite nu-i dau nimic, ii trece de la sine). Un coleg de-al mamei mele i-a dat bebelusului, care a inghitit pe partea cealalta (probabil plangea sau sughita in momentul ala) asa ca i-a ajuns in plamani. Nu stiu cum, dar i-a facut ceva ca o gaurica, a ars tesutul (nu ma dati la "de la forum adunate", vorbesc serios a tras foarte mult cu copilul), practi i-a gaurit un plaman. Si mai bine te lipsesti. EI nu stiu sa stea linistiti, mie mi-e teama cu sucul de citrice si la biberon ca se mai ineaca si mi-e frica sa nu-i intre dincolo, stii cum e de nasol si tu, ca-ti ramane arsura aia pe gat...Lasa ca-i trece si asa sughitul, cu un pic de ceai, apa...

Va pup ca nu mai pot scrie de spate si vorbim mai incolo cand va treziti si voi....

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">

[foto]cu printesa id="violet">[ispita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...