Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (5)


Leta

Recommended Posts

BDana, Adita , va multumesc pentru raspuns...si eu dau cu betadina dar de o saptamana tot supureaza si nu se inchid...sper sa nu mai dureze mult si sa se inchida fiindca ma scot din minti... Oana, draga de tine, nu te mai framanta in legatura cu faptul ca parintii tai sunt departe, daca e vreo consolare suntem multe in situatia ta, mama, care este si cea mai buna prietena a mea (singura mea prietena adevarata), este si mai departe, tocmai in California, si nu cred ca este vreo sansa sa o vad mai devreme de august (este acolo de 2 ani) si n-o sa fie prezenta nici la botezul lui bebe si nici la cununia mea religioasa (pe cea civila am facut-o acum 2 ani) si doare fantastic, dar ce putem sa facem decat sa vedem partea buna si sa ne bucuram ca exista internetul si telefoanele si macar putem comunica pentru a ne simti mai aproape...Seb trebuie sa-ti vada zambetul nu lacrimile si sa stie ca mamica lui e o persoana vesela si fericita fiindca altfel ii creezi o parere gresita si noi stim ca nu este asa...incearca trucul meu: eu ii povestesc lui Andrei despre bunica lui, ii povestesc intamplari haioase din copilaria mea in care mama a fost protagonistul principal (mama e o tipa foarte haioasa si zapacita si speciala...o iubesc la nebunie), nu trece zi sa nu-i spun ceva despre ea sa nu-i povestesc despre ce bunica minunata are si cat de mult il iubeste si cat o sa-l pupiceasca atunci cand o sa-l vada si astfel o aduc in realitatea lui si in viata lui de zi cu zi si parca mai micsoram distanta...[pup] Oana si bebe Andrei (18.02.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Shobo, ai perfecta dreptate:nimic nu ajuta la colici astia nesuferiti!!!Eu am ajuns la concluzia ca nici macar ce maninci nu face mare diferenta...PUR SI SIMPLU DEPINDE DE COPIL, si de el depindsi nervii nostri, daca se duc pe cimpii sau ramin unde le e locul.Si noi am avut vreo 2 zile minunate, si speram...si speram... dar stiti voi vorba aia...sper#### da speri degeaba,ca iar s-au intors crizele si[bang][bang][bang]. Piticul meu A URLAT efectiv de la 5:30pina mai 'nainte, si cred ca a obosit de atita plins ca a adormit, si acu plinge-geme prin somn saracutul.Iar tu( respectiv eu, tu, ea, noi, voi, ei, ele,care au contact cu colicii...ne dam sistematic si constiinciosi[bang], nu? Fetelor, eu cred ca pic in...panta de a deveni o mama denaturata.Nu am luat extraveral, dar...am baut o cinzeaca de whisky ,dupa ce urlasem si eu impreuna cu piticot vreo 2 ore, dupa ce am facut"inspirati-expirati", dupa ce mi-am bagat capul sub apa rece ca sa nu plesneasca, iar cind am ajuns in pana de idei mi-au cazut ochii pe...viciu!Sincer, ma cam miscam in reluare dupa, dar nu mai eram asa de varza...cre' ca eram tocanitza... Nu aruncati cu pietre ca si asa i-mi fac"mea culpa" mai ales ca sint dintotdeauna o ANTI...-DROG(oricare ar fi el- a se intelege ce da dependenta, nu de placere), dar trebuia sa va spun, ca doar ne spunem si bune si rele,nu? In alta ordine de idei, voi la ce metoda contraceptiva v-ati oprit , si de ce(poate ma ajutati sa ma hotarasc si eu), ca noi pina acum am folosit prezervativul, si acela f. rar la cit am fost de varza... Va pup, si mai dati-mi idei de urmat la disperare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza mamici si neatza greieri cu colic! si noi experimentam la greu chestia cu colicul, din pacate. pana la 2 luni jumate nu am stiu ce-i aia si dintr-o data ne-au izbit de nu stiam ce-i aia. imi facea crizele chiar in timp ce manca si eu ziceam ca a luat-o razna copilul meu, ca plange de rasfatata, ca nu-i mai place laptele ... de-astea. si cand colo ea se rupea in doua de colici. se pare ca sab simplex are un efect cat de cat, dat pe gurita inainte de masa, nu pus in bibi. din cauza debridatului imi varsa copilul la marele greu (nu ii place gustul ala idiot de chimicala pura, ce oameni prosti, de ce l-or fi facut asa mirositor si aromat, nu stiu). shobo capul sus, ca vor trece toate. te inteleg, e super greu, mai ales ca esti la inceput. o sa fie bine, incetisor o sa va invatati si bibisor o sa se mai linisteasca. cand are crize, daca il tii pe burtica ta nu-i e mai bine? ca la noi asta merge foarte bine. si mangaieli si pupaturi sa stie ca esti alaturi de el, au nevoie super multa de asta. a mea, in mijlocul unei crize, cand o pupacesc alea alea incepe si-mi trage un gangurit si un oftat de ma topeste. va pup si o zi usoara! dulcea mea, amara mea ... http://photos.yahoo.com/elena_bajenaru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici,ce scumpa ai fost MIA!eu am mai spus mi-am pus sterilet,nici o metoda contraceptiva nu e sigura 100% asa ca .........macar nu stau toata ziua cu prezervativul care sincera sa fiu imi displace.ieri nu mi-a mers internetul da am citit tot,i legatura cu kg-mele,de cand am nascut am dat jos vreo 10 dar socotiti si voi cat mai am de dat daca am 1.60m si 73 kg .....destul nu????OANA ce mai faci scumpo,esti mai vesela?am si eu un subiect de discutii vreti?sotul a asistat la nastere?sau sunteti de acord cu asta?o zi minunata dragele mele.trebuie sa va spun ca sm o placere enorma ca am intrat pe forum si am intalnit niste femei atat de minunate![amoras] ****
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da SHINUTZA, alaptez la greu9 NUMAI ASTA REUSESC SA FAC[bang]).Nu stiu ce sa aleg intre contraceptivul injectabil si( nu stiu de ce i s-a spus asa, tot pe forum)"mult controversatul Exluton!!!Am o retinere fata de sterilet, poate n-ar trebui.Eu oricum NICIODATA nu am avut menstruatieregulata, numai anapoda, asa ca steriletul...eu stiu? Cit despre sotii la nastere...al meu unul e un curajos de felul lui,muta muntii, aduce luna, se ia in piept si cu Doamne-Doamne pt. dreptate si pt. binele familiei, DAR...cind e vb. de:medici, halate, ace, si alte ustensile ce tin de institutia "sanatatii"...spune PAS f. repede.Noi ne-am impartit domeniile importante ale vietii cam asa:el are grija de partea materiala iar eu de cea fizica(papa+farmacia casei);la ce tine de spiritual si sufletesc(sentimente), si pe viitor educatie copil, contribuim impreuna.Cam asta-i, si apele s-au ales de la sine, fara tragere la sorti. Deci chiar daca as fi vrut( desi daca ma gindesc bine...nu cred)nu aveam parte de el la sala de nasteri.Dar asta sa fie singurul lui punct slab! La kg. stau bine, adica le-am cam dat jos, dar eu aveam mostenire di-nainte de sarcina vreo 10!!!Si nu mai vb. de vergeturi pe...[indecent].[q].Voi? Doamne, de cind n-am mai stat atit pe forum!!!Multumesc, Cosmin!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shinutza,il ti pe burtica daca nu se zbate!!!A mea se zbate de durere de nici in brate n-o pot tine calumea.[bang][bang][bang] Bellamia, Bestutza,Mia, Shinutza si restul "coliciosilor", macar voua va zambesc copiii cand le vorbiti si nu au crize? Ca a mea de dureri ii e si frica sa mai zambeasca. O face atat de rar si mai ales in somn incat ma intreb daca si-o mai reveni vreodata din socurile astea![q] Azi ma duc la doctor iar cu ea ca de atata plans a ragusit rau si mi-e teama sa nu fi facut ceva in gat.[q] Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005 http://community.webshots.com/user/corneliaa100 http://www.alex.dan-cornelia.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex doarme acum...era si cazul! Am trecut prin clipe de cosmar. shinutza , poate daca-l leg de mine sa stea pe burta. [bang][bang] corneliaa, alex zambeste mult dar nu in timpul crizei. Mi-e frica sa nu-i faca rau asemenea crize, sincer sper sa nu aiba urmari. Aseara a vomitat in jet dupa atata agitatie. Si eu cred ca depinde de copil si de rezistenta lui la durere. Sunt unii copilasi mai sensibili, cred eu. Daca se poate face icter al meu face 3 saptamani, daca exista colici al meu are si nu numai 3 luni, daca exista constipatie, pneumonie, ciuperca in gurita, hernie ombilicala, diaree, bubulitze...al meu nu a uitat nici una. Si e abia inceputul. [bang][bang][bang] eliy de asistat la nastere ar fi vrut sotul sa asiste dar nu l-a intrebat nimeni, banuiesc ca era premiera in Suceava, si asa se mirau toti ca sta pe corididor toata noaptea. Cat mai putini colici scumpe mamici si multumesc ca ma linistiti pentru ca ajunsesem la limita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu kg in plus, n-am luat foarte multe in timpul sarcinii (15 fata de 20 la sarcinile precedente), dar aveam multe in plus de dinainte de sarcina si m-am mai si ingrasat de cand am nascut, asa ca am de dat jos cel putin 15 kg. si ma enerveaza, ca nu am acum bani sa-mi schimb toata garderoba, iar din cea veche nu ma mai cuprind decat pantalonii de trening, ca sunt pe elastic[bang][bang][bang] mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...