Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (5)


Leta

Recommended Posts

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Erica -ceaiul ala constipa? Ca acum am dat in extrem cealalta! De aseara de la 19 nu a mai facut kkutza! Mamele cu pui "coliciosi" -dragutz Cornelia- nu stiu ce as putea spune sa va linistesc-ca si eu sunt la fel de zombica- de doua ziel de cand cu Diacrampul suntem linistitzi si dormim bine , in schimb de la 8 seara la 12 e un fel de antrenament pe pista, e un fel de Gabi Szabo in pozitzi orizontal! Aseara mi-a povestit mama,- ca eu nici cand plange nu il mai aud, deci va datzi seamain ce stare de oboseal asunt- ca a alergat pana la PLoiesti si inapoi, si nu plansul era din ala " intins" nu oracaiala cu " lei, lei"=am uitat sa-tzi spun cornelia ca si noi facem lei , lei- se pare ca e "vocea colicilor" [:D]!!Sa stii ca al meu zambeste cand vorbesc cu el dar depinde cat e de odihnit...Are zile cand se trezeste si racneste de zici ca am deschis fabrica de jupuit copii si zile cand e calm si se trezeste si rade uitandu-se in jur si apoi la mine dpa care inepe bineinteles scanceal ai aluga si pe uram oracaila ... Deci nu pot sa spun sigur ca linistea asta binefacatoare e de la medicamente...A mai avut trei zile de liniste fara nici un fel de medicament... Si eu cred ca bagam in bietzii pui tot felul de chimicale aiurea, aiurea, aiurea...Dar eu in crizele alea ii dau pt momentul ala de liniste pe care il are pana molfaie dulceatza aia otravita... Asa ca Mia draga te inteleg ...perfect... Shobo nu dispera, zi Doamne Fereste sa nu faca mai rau -cum a m crezut eu in noaptea aia de pomina, ca a murit... Mi-a mai povestit cineva ceva si mai si : ca atat de tare a plans fetita ca a impaturit-o in ceva gros, ca era iarna si aplecat la spital si in tramvai -asta e poveste de 20 si ceva de ani , acum " pacienta are si ea o fetita de 3 ani- s-a invinetzit copilul la gura si de emotzie si frica mama a cazut in genunchi si striga ca moare copilul, nu mai respira si nici gura nu i-o putea deschide, a fortzat-o si i-a apast pe limba cu putere si atunci si-a revenit copilul la culoare, , ! Deci asta chiar ca e o experinetza groaznica!!! Eu Gripe Water al ail arunc ca are un gust groaznic si merg pe Bonnisan si Sab, dar cred ca ii scot si Sab-ul ca deja a mancat o sticla si cu a doua e la jumatate... Pupicei si hai sa iesim afar ca e super afara...Ieri am stat de la 11 pan la 17 cu mesele de rigoare!! Ieri am fost la dr si ne-a cantarit si era super extaziata dr ca a luat 500 g in doua saptamani!De la 3800 am ajuns la 4350! Si asta numai cu san si completrea doar o sg data pe zi si de asera nu ii mai dau nici completarea..Sunt atat fericita ca a revint asa bine laptele si chinuintzel mele nu au fost in zadar!! Pupicei si hai sa nu ne descurajam!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BESTUTZA Sab-ul ca deja a mancat o sticla si cu a doua e la jumatate... looooooool, noi am dat gata 8 sticlute, suntem la a 9-a! Cam 3 pe luna ne trebuie. adita sunt in aceeasi situatie [grasa] Bestutza,Mia, Shinutza, Corneliaa, ce maizic colicii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult fetele de incurajari... noaptea trecuta a fost ok, a dormit cam 4 ore dupa baia de la 22:00 si apoi dupa 1 ora papa a mai dormit 2,5 ore. a papat iar, stat de voie nedormit pina pe la 9 cind dupa papa de 1 ora (atit dureaza la noi suptul la sin) vad ca a adormit. multumesc Doamne! azi sint singura si eu, fara nimeni! si in curind voi ramine asa, gata, se termina cu ajutorul! eu am mama ff tinara si nu iese la pensie iar soacra iese poeste 2 ani! asta, e, tb sa ne descurcam singurei pina la 2 ani. corneliaa, te inteleg si pe tine ca esti singura; sa te intareasca Dumnezeu sa poti duce grija fetitei cum tb! mama zice ca Dumnezeu nu ne da mai mult decit putem duce! asa o fi! eu nu pot lua nici un fel de medicamnete pt. alaptez (bibisor papa doar sin)-iar de asta am o mare bucurie ca-i ajunge si ca am lapte si ca el suge ff bine... desi sta cite 25-30 min uneori la fiecare sin si e ff greu, imi imaGINEZ ca cu biberonul ar merge mult mai repede... dar eu ma ambitionez sa-i dau sin pt ca-mi doresc ff mult sa alaptez si ar fi si pacat daca Dumnezeu mi-a dat laptic eu sa-i dau praf. eh, dar asta e f obositor pt ca el e f mincacios si v-am zis, sta ff mult la sin la fiecare masa (uneori ma intreb daca nu trage si aer aiurea si sta asa cu tzitzi in gura si mimeaza suptul...). ieri l-am cintarit si are 4.600kg cu pampersu' si body-ul pe el. ma rog, or fi 4.500 totusi, ceea ce insemna ff bine. adica marea mea bucurie e ca se ingrasa doar cu sinul meu! si sper sa o tina asa! Doamne ajuta! vad ca doarme, asa sa faca ca sper sa-mi mai revin si eu cu oboseala de ieri. azi ma simt ok, adica mi-au trecut nervii de ieri, care de fapt m-au tinut citeva min,. cred juma' de ora. eu de fel nu pot sta suparata prea mult, imi trece ff repede (iar pe puiul meu nu m-am suparat ci pe colicii astia nesuferiti)... Mia, te inteleg cu [alcool] caci eu ieri in criza de nervi am zis o vorba urita de c are-mi pare asa rau acum... caci copilul poate m-a auzit cumva... zic si eu. oricum m-a auzit mama mea [:D]... si-mi pare rau si de asta! i-auzi cum geme in somn micutul, offfff [bang] Mamica lui Bibishor Dr. Tutunaru - ELIAS "Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici. Se pare ca nici noi nu lipsim de la intalnirea cu colicii dar, fata de ce povestiti voi, la noi este mai estompata povestea si, multumesc lui Dumnezeu, niciodata nu am avut probleme in toiul noptii. Oricum, are si Cristi zilele lui "glorioase". alaltaieri m-a capiat, asa ca m-am suparat pe el si l-am lasat cu taica-su iar eu m-am dus sa ma destind dand niste telefoane, la niste colege cu care nu mai vorbisem de ceva saptamani. Una dintre ele era insarcinata si trebuia sa nasca peste 2 lui. Am gasit-o distrusa, a nascut prematur, la 33 sapt. iar copilul nu a supravietuit, avand o malformatie esofagiana. Mi-a fost ata de mila de ea si de puiul ei incat m-am repezit apoi imediat in camera la copil si l-am luat in brate si l-am pupacit, i-am spus ca poate sa tipe si sa planga cat vrea, ptr. ca mama nu se supara pe el si il intelege. Barbata-miu care nu stia despre ce este vorba nu intelegea nimic, credea ca [alcool]. Mi-am promis sa am rabdare infinta cu micul meu sisa stau alaturi de el oricat este nevoie si, de ce nu sa il rasfat, ptr. ca este al meu si e mic si neajutorat. V-am spus ca, chiar si in mijlocul crizelor gaseste puterea sa imi zambeasca? Va doresc o zi mai buna decat cele care au trecut si multa sanatate la bebei. Avem si cateva poze: http://pg.photos.yahoo.com/ph/badiladana/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BDana, mi-au dat lacrimile de povestea colegei tale... asa e, tb. sa avem infinita rabdare caci Dumnezeu ne-a rasplatit cu un asa ingeras incit nu avem nici un drept sa ne suparam pe ei/situatie, fie si numai pt juma de ora ca mine... Acum tocmai l-am linistit, luat in brate, pupacit, mingiiat, vorbit ff calm si a adormit baiatul la loc si l-am pus iar in patutz... desi se vede pe fatza lui cum se schimonoseste si in somn de durere... povestea colegei tale parca mi-a daT una in cap, zicindu-mi bai trezeste-te la realitatea si ai grija de ce ti-a dat Dumnezeu in orice situatie! si al meu face zimbete pe fatza chiar si in mijlocul unei crize, cum zici tu :) pupici si o zi cit mai usoara va doresc, cu bebei veseli! Mamica lui Bibishor Dr. Tutunaru - ELIAS "Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de atata plans si urlat acum am facut si laringo-faringita acuta!!!!!!!!!!!!![q][q][q][bang] Avem un sac de medicamente de luat!!!! Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005 http://community.webshots.com/user/corneliaa100 http://www.alex.dan-cornelia.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor , astazi e o zi minunata afara insa eu nu ma simt bine . Mi-a venit iarrasi ciclu dupa doar 10 zile si ma simt tare rau , asa cu ameteli si dureri de cap . Ieri nu am reusit sa ma programez la dr. ca era prea ocupat iar astazi trebuiesa ma duc la dentist . Ce poveste trista BDana , pacat pt. prietena ta , saraca ce durere o fii in sufletul ei ... Eu nu m-am suparat niciodata pe Mandy atunci cand plange insa sotul nu suporta .Eu ii spun ca noi am vrut-o deci nu e vina ei ca e aici si ca are colici si plange . Fetelor fiti tari or sa treaca si fazele astea . Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 9 saptamani[copil] http://home.wanadoo.nl/w.deroo/ [fetita][floare3][flo][floare3]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O zi buna si fara colici! Noi nu am mai intrat ca ne au omorat colicile zilele acestea....Si azi avem botezul dar de dimineata plange,se strange...nici nu mai mananca asa bine parca.Si dupa o criza de plans adoarme,crizele nu dureaza mult tare maxim 2-3 ore,probabil oboseste.Dar somn,adanc,fara geamat sau altele nu reuseste decat in brate la mine...cand o asez...la prima durere se trezeste...Nu am fost suparata asa tare pe aceste colici ca zilele acestea.Ceea ce ma termina e gandul ca lumea a evoluat asa tare,medicina indeosebi si totusi nu s-a gasit un leac pt aceste mici fiinte care si asa nu inteleg nimic din ce li se intampla...mai au si durerile acestea.Si chiar pt mame,mai ales ca acum e perioada depresiilor,colicile ajuta excelent. Poate o sa ma contraziceti,dar eu cand aveam 13 ani,am ajutat la cresterea surioarei mele...si acele plansete in mintea mea de atunci m-au facut sa nu vreau copii niciodata.Noroc cu sotul care e mai cu capul la locul lui,si m-a convins,si asa i-au trebuit vreo 5 ani...Bine ca acum multumesc lui Dumnezeu de minunea care o am,si pare rau, dar atunci cu mintea de copil....[bang][bang] Si acum sora mea,gandeste cam la fel...si culmea ea are aproape 19 ani,dar.... povestile de aici, si cea cu avortul si cea reala a Bdana,m-au facut sa plang....de cate ori citesc ceva despre un bb,mai ales cu probleme,plang.Dar stiu ca am pt ce trai si merge inainte orce ar fi. If God brings you to it, He will bring you through it. Happy moments, praise God. Difficult moments, seek God Quiet moments, worship God. Painful moments, trust God. Every moment, thank God. Cine a cumparat Diacramp,cat costa?Ca am pe cineva de la buc la mine, si as vrea sa i dau sa cumpere.Am cautat la noi dar am fost numai la o farm homeopata,si nu aveau.Mia ai idee unde mai sunt farmacii cu produse homeopate in Iasi?La profil personal,e in stanga paginii de forum,la semnatura treci ce vrei tu. Oana, dim pacate eu nu prea ma pricep la vb deosebite,dar sunt alaturi de tine si de orice ai nevoie si numai tu,pt toate fetele eu vreau sa ajut si sa fiu alaturi. mii de flori sa fie in viata voastra in aceasta primavara ce se pare ca a reusit sa vina! [flo][flo][flo] [flo][flo][flo] Paula si minunea mica Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005) [url="http://community.webshots.com/user/alipiticot"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...