Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (5)


Leta

Recommended Posts

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai BDana m-ai facut sa pling, ca nu-mi trebuie decit motiv!!!Ce norocoase sintem, va dati seama?Sa multumim Cerului! Si eu cind ma gindesc cit de repede ma enervez...si chiar ca nu are micutul nici o vina.Doamne si dupa aia mi-amintesc ce mult mi l-am dorit si cit a trebuit sa-l astept( m-am chinuit mai bine de 2 ani), si apoi pling de ciuda ca nu ma pot stapini si copilul simte, si trece in lapte, si ma cearta si sotul ca sint nerecunoscatoare ca avem uncopil sanatos(nu mi-a facut nici un fel de problema inafara de colici si varsaturi tot de atitea colici si plins-Bellamiaimi pare rau ca tragi atitea)...ca noi ni l-am dorit si toate mamele trec prin asta, si nu putem obliga pe nimeni sa ne ajute, si ca mai e putin si trece...si...are dreptate... Shobo, fii f. atenta daca si inghite de cite ori trage din sin(daca e liniste se aude).Cel putin in primele 10 min. tre sa fie trasul si inghititul. Apoi, dupa ce se mai potoleste,inghite mai rar.(amfost sieu invatata de 3 medici!!! pediatri).Al meu, dimpotriva:in 7-8 min., max. 10 , gata masa!!!VAI!CE MA FAC!NU MANINCA COPILUL, MOARE DE FOAME!EI, NU!Copilul maninca ffffff. lacom, iar mie mi-a dat Dumnezeu si mama sini cu multe canale!Asa ca in 5 min. sinul meu tare ca piatra e...fleasca.Desigur ca baga si aer la greu fiind asa de lacom, nu prea eructeaza decit f. greu, si deci asta e povestea colicilor la noi. Aaaaaa, si binenteles ca vomita la 1\2 dintre mese. Si tot asa...trai nineaca!Dar macar stau linistita ASA E COPILUL MEU!Si asa cum e el si maninca 5 min. la 2-3 ore a pus cite 1,3kg. pe luna,si noi sintem super fericiti, asa va doresc si voua la toate. Cornelia, nush ce as putea sa-ti zic. Nu te impusca inca[cusca], mai e nevoie de tine si...vom uita astea, asa cum am uitat de mult de nastere, de cind cu colicii astia...Ne vom aminti ,vom zimbi si vom da sfaturi la alte mamici, si ne vom aminti de ingerasii nostri cind erau mici-mici, si ne vom dori sa mai fie mici, sa nu ne raspunda obraznic, si sa nu ne trinteasca usa in nas, si sa nu o bata pe colega de banca, si sa nu fumeze pe ascuns....sau mai stiu eu de ce istorii vom avea parte??? CHIAR, OARE PESTE ANI, CITE DIN NOI VOR MAI FI AICI , SA NE IMPARTASIM BUCURIILE SI NECAZURILE SI TEMERILE, SI REALIZARILE...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula, nu stiu exact,n-am pre avut nevoie, iar acu m-am descurajat cu toate...Era ceva linga Casa Modei in gang,mai era un cabinet parca in Canta, cum te duci spre capat pe dreapta.La Plafar n-or fi?Sau poate la mag. de produse apicole lainga Casa Cartii.-daca or mai fi astea acolo! [pup]pt. tip-cu semnatura.Pup-o pe Stefana din partea lui Cosmin, poate-i mai trece... Zimbeste, nu te costa nimic, si totusi ce dar nepretuit... http://community.webshots.com/user/mihaelatincu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia felicitarin pt. poze , Cosmin e un frumos , poza cu el in cadita mi-a placut cel mai mult , sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai fete frumoase acasa asa ca el ,[:D] Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 9 saptamani[copil] http://home.wanadoo.nl/w.deroo/ [fetita][floare3][flo][floare3]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de incurajari...noroc ca mai vin pe-aici din cand in cand si mai citesc ce-mi scrieti voi de ma mai linistesc ca altfel....si asta cu gatul a pus capac! Cica pediatra sa o fac sa planga cat mai putin ca sa ii treaca mai repede chestia din gat ...DAR CUM PANA MEA SA NU MAI PLANGA CAND O OMOARA COLICII SI ALORA N-AM CE LE FACE?????[mariaj][q][bang] Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005 http://community.webshots.com/user/corneliaa100 http://www.alex.dan-cornelia.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, tuturor mamicilor. Ma numesc Dana si sunt mamica de 2 copii(Radu-Cristian, nascut pe 23.09.2000 si Miriam-Daniela, nascuta pe 26.01.2005), de care sunt f. mandra, cum cred ca sunteti si voi de ai vostri. Nu prea am avut tinp sa citesc ce ati scris, pt. ca m-am inregistrat acum cateva minute, printre tipetele lui Miri, pe care o sacaie colicii.De-abia astept sa ne cunoastem mai bine [dual] pt. voi si [copil]vostri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cornelia, dragilor fete, Va trimit o raza de soare din Austria si multa putere sa razbateti cu colici astia. Incercati sa dormiti atunci cind doarme bebele si sa-l mai dati si in grija sotului daca va simtiti la capatul puterilor. Va inteleg prin ce treceti, am avut si eu aceleasi probleme la Doris trei luni de zile. La Clara nu mai avem aceste probleme, cel putin deocamdata. Totusi din spital mi-au recomandat niste globuli hemopatice, se pot da 5 bucati la interval de o jumatate de ora(Chamomilla D6 ) si am mai cumparat o pernita cu simburi de cirese pe care o incalzesc in cuptorul cu microvele 1 Minut si ii fac masaj pe burtica. Insa cum va spuneam deocamdata nu avem probleme , poate vin ele mai tirziu. De asemenea draga Cornelia incearca sa o porti cit mai mult linga burtica ta, poate se linisteste micuta. Am citit si asta intr-o carte, caci unii copii vor sa fie mai mult purtati in primele luni. Cind faceti botezul la micuti? Noi ne-am gindit ca prin luna Mai-Junie. Alina asa e la inceput cind vin rusii, mai dureros insa pe urma trece. Eu la Doris nu am avut decit dupa un an de zile, acuma sint curioasa cind imi vin din nou. Oricum peste 4 saptamini merg la medic la control si am sa discut si eu de o metoda de a nu mai ramine gravida. Nici mie nu imi suride ideea steriletului, asa ca am sa vad ce fac. Sotul meu se ocupa foarte mult de amindoua fetitele, de abia asteapta sa vina de la munca. Au facut si baita impreuna cu Clara. Galaxy ce mai faci? Cum iti mai merge?Voi sarbatoriti Pastile acuma simbata? Multa putere dragi mamici si aveti grija de voi, toate avem mici sau mai mari probleme cu cei mici, insa trebuie sa ne gindim ca sint un cadou minunat de la Dumnezeu si sa-i respectam asa cum sint. Ei u vor sa ne supere, trebuie sa treaca la multi cele trei luni pina li se dezvolta bine digestia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, nu am vrut sa va fac sa plangeti su toate ca eu asta am facut atunci, mai ales ca, din cate imi dau seama, multe dintre voi sunteti cu nervii la pamant. Ptr. mine, intamplare a fost palma peste obraz pe care am primit-o si care mi-a amintit ca trebuie sa ii multumesc lui Dumnezeu ca eu am reusit sa fac asa un copilas sanatos, intreg, si frumos (ce mamica modesta sunt) dupa ce, in timpul sarcinii am fost bantuita de tot felul de griji, de ganduri negre... Mia exact asa manaca si al meu baiat,de incepusem sa imi fac griji cand auzeam la alte mamici ca al lor prunc sta cate o jamatate de ora la un san si mai trece si la celalalt ptr. inca o juma de ora. Al meu, mai ales noaptea, in 10min maxim un sfert de ora e si adormit. Acum, daca vad ca mai sunt si altii la fel si spui ca nu e nici o problema, m-am linistit. de fapt si al meu copil a luat f. bine in greutate chiar si la stilul "smuls" in care mananca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama Cornelia cred ca tu chiar esti mama tuturor colicilor !! Incearca si da-i prin rotatie Sab si Gripe si Bonnisan si mam lor ca nici nu mai stiu! Si sa-ti ia mai repede Diacraampul ala!!! Si al meu a ragusit -de aia se si numeste focutza lu` mama- dar eu nu m-am dus la dr! Poate la tine e mai complicat! Incearca sa ii dai mai mult ceva siropuri!! Alipiticot l-am intrebat pe sotzul meu si a zis ca ceva infim pana in 70.000 cu tot cu ceai Infim in comparatzie cu toate prostiile pe care le-am cumaparat , biberoane anticolici cu o gaura cat gura copilului[:D]- astia sunt nesanatosi, ori copilul meu are gatul mai altfel, ca de abia, de abia am gasit un biberon cum trebuie! Shobo- Mia are dreptate! Si eu la inceput ii dadeam tot o ora si apoi am citit in cartea lui Capraru ca bb-licul se alimenteaza bine in primele 10 minute, de aceea alaptatul la un san nu tre sa dep 15-20 min! AM incercat si eu si am vazut ca tzine! Voi stitzi ca de oboseala il invatzasem si dormea cu tzitzi in gura si pe urama a fost durere pana ne-am dezvatzat! Cum il luam de la san tot intorcea capul si daca nu primea sa vezi plansete! SI i-am scurtaat timpul la fiecare supt cu 5 min si asa am ajuns cu tot cu scos aericelul la 45 min!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...