Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (5)


Leta

Recommended Posts

In sfarsit pot sa scriu din nou !!!! Am avut probleme cu calculatorul saptamana trecuta, a trebuit sa reinstalez totul si nu am mai gasit kitul pentru windows, asa ca a trebuit sa stau fara calculator [bang][bang][bang] pana am facut rost de un unul - dezavantajele statului acasa, nu ma pot deplasa inca nicaieri departe si trebuie sa astept sa vina altii sa ma ajute [bang][bang][bang] Noi am facut vaccinul saptamana asta si e ok, a avut doar putina temperatura la pranz dar pana seara i-a trecut. In schimb am mari probleme cu diversificarea, i-am dat ieri doua lingurite de suc si azi a facut foarte urat, cu plansete puternice si mancat putin de tot - nu stiu daca neaparat din cauza asta, scaunul e bun, adica nu are diarie, dar mi-a fost frica sa ii mai dau si azi. Ce fac ???? Oana, te rog sa ma ierti ca din cauza calculatorului nu am putut sa contribui si eu la laptic, ca nu stiam pe cine sa sun, te rog sa ma anunti si pe mine cand mai trimite tatal tau pachet si cum pot sa il contactez. Leta, mie mi-a spus o alta mamica mai cu experienta sa spal copilul pe fata cu ceai de galbenele. Ea ii dadea cu acelasi ceai chiar si pe tot corpul, de clatire, dar m-am gandit ca nu are rost. Eu inmoi un pansament steril in ceai si o dau pe toata fata, dupa care ii sterg ochisorii cu ser fiziologic. Cu manuselele eu nu i-am pus decat in primele 2 saptamani, acum ii tai unghiutele mai des si se zgarie foarte foarte rar. Andrutza si Simonica ei draga (n. 17.01.2005) http://photos.yahoo.com/andrapg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Crinutza, eu vorbesc de vaccinul din spital, nu de cel de 2 luni, ca pe ala il facem abia joi. Vaccinul facut in Maternitate a copt (zici ca e un ...cosh, ca la acnee). A mai patit cineva asa? Oana, o sa incerc sa pun eu listuta, tocmai am aflat de la Oana_B cum s-o fac. Daca se fac 10 pagini si nu sint prin preajma, cu siguranta o va face alta fata sau vreun moderator. Andrutza, bine ai revenit. Eu pe fatza ii dau cu ceai de musetel, dar mi se pare cam aiurea sa-i pun musetelu' pe fatza zilnic. Ma gindeam sa incerc sa o sterg cu servetele umede (pe ambalajele lor arata ca sint si pt. fundulet si pentru fatza)...si sa ii dau cu musetel doar o data la 3 zile... Leta si un bebe Want my life back... http://community.webshots.com/user/letadeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, Pai trebuie sa coaca????[mariaj][mariaj][mariaj][mariaj] Asa e normal? Inteleg ca ai mai "auzit" fete discutind pe forum despre asta... Mi se pare stupid acest vaccin...Mi se pare anormal ca indiciul ca un vaccin a prins sa fie asta... Eu cred ca tu trebuie sa stai linistita si sa ma ingrijorez eu - daca s-a infectat cumva? Leta si un bebe Want my life back... http://community.webshots.com/user/letadeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza mamici si 'neatza greierasi! la multi ani ingerasilor, si sa scapam mai repede de colici si la multi ani si mamicilor (cu intarziere, ne pare rau, insa am avut ceva de tras pana acum! noi suntem bine acum, am avut o urata de infectie urinara cu e.coli (o tulpina rezistenta, sensibila la putine antibiotice, din pacate), pe care nu a stiut nimeni sa imi spuna de unde a luat-o. de spalat o spalam dupa fiecare shoosh sau kakutza...in sfarsit, dupa tratament cu antibiotic 10 zile si o tona de investigatii acum suntem bine. doar ca am dat in alta: colicii! imi urla ca din gura de sarpe cand pune gura pe laptic. am inceput cu sab, debridat si alte porcarii de genul. si incercam tone de tetine, sa vedem cu care ne impacam. Alina nu vreau sa te sperii in nici un fel, insa la noi asa am descoperit infectia. imi manca super putin (cateodata 70 la o masa, sau 100- nu era regula, insa putin fata de inainte de asta) si apoi pauza. si imi crestea in greutate in salturi. in o saptamana 100 de grame, in alta 300 - in functie de cum manca. pediatra pe care o aveam impreuna cu toate celelalte rude numai ca nu mi-au zis ca sunt nebuna, ca nu are nimic copilul si imi fac griji degeaba. pana cand am luat problema in mana, am gasit o alta pediatra care mi-a spus din prima: inapetenta poate fi semnul unei infectii urinare. am facut analiza si surpriza: avea dreptate. numai ca din frica sa nu bag antibiotice in ea de mica am zis ca poate e gresita urocultura si ca i-o voi repeta. si pana sa apuc sa o repet mi-a facut temperatura 38.6 de am fost de urgenta la spital si ne-au internat pe amandoua... so, chiar nu vreau sa te sperii insa nu ar strica sa ii faci o urocultura, pentru linistea ta... oana imi pare rau ca nu am putut trimite si noi laptic pana acum. in afara de problema cu spitalul si faptul ca am avut niste saptamani de cosmar, faptul ca ne-am mutat de la o pediatra la alta ne-a pus si el bete in roate. pentru ca a zis ca pana trimite lista cu lapte la directie si ne inscrie dureaza cam o luna. eu o stresez mereu. am in schimb o cutie de nan1 pe care am luat-o degeaba si o pot trimite pe aceea daca iti e de folos. vaccinul nu l-am facut, chiar daca mai avem putin si implinim 3 luni. il vom face luni si sper sa fie bine! va doresc numai, numai bine, sa aveti grija de greierasi si greierase si de voi si mai ales de soti! :) si ei sunt niste copilasi, si daca stim cum sa ii "bagam in seama", raspund si ei cu aceeasi tandrete si grija! (citisem ca intreba cineva cum facem cu sotii. pai simplu, dormim impreuna toti trei in camaruta. mama se trezeste si da sa pape iuliei, insa tata e un suport cel putin moral, ne tine in "bratica dragoste mare" in fiecare noapte. deja a devenit imun la scancelile micutei, se intoarce de pe o parte pe alta linistit. a incercat la inceput, vreo doua nopti, sa doarma in alta camera, insa mi-a zis ca ii lipseau plansetele si respiratia zgomotoasa a iuliei...cat despre bang-bang- cand ne apuca, poate sa si urle iulia, ca nu-i bai, mai face si ea plamani. daca nu are un motiv serios de plans gen foame schimbat de scutece sau altceva la fel, atunci poate sa planga si ea acolo putintel, ca n-o fi foc. mami si tati se chinuiesc de zor sa ii faca un fratior si trebuie sa inteleaga[:D]) va pup si acum sper sa intram mai des! dulcea mea, amara mea ... http://photos.yahoo.com/elena_bajenaru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]buna dimineata fetelor,despre vaccin ,la fetita mea nu a copt dar nici nu am auzit ca trebuie sa coaca.manusi nu-i pun pt ca ii tai unghiutele si nu se mai zgrie daca la asta va refereati.eu o spal pe fata cu ser fiziologic,nu stiu daca-i bine,dar nu am vazut nici o reactie adversa.papusica mea ieri cand statem si asteptam sa se faca ora sa intram la dr a zis prima data un "ingggg"si apoi a inceput sa rada.imi venea s-o mananc toata.ce multe privilegii avem noi mamicile,sa fim primele care auzim "minunatiile"copiilor nostri.pupici si o zi cat mai buna. ****
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leta, Si eu parca asa am rettinut in spital : ca DACA coace -deci Crinuta nu e obligatoriu, si la mine e o mic patutza vinetziecat varful de gamalie- sa nu umblam acolo sa spalam obisnuit ca nu ar fi nici o problema! Mai intreaba si tu pediatra, dar eu asa am retzinut! Sa stii ca la mine ii face mmam baie si il spala de colo pamna colo si pe fatza!! Ziua eu il sterg cu ser fiziologic la ochisori, dar sear e spalat ca o "rufa" si e transpus de placere..sta de zici ca si-a gasit mediul propice meditatziei! Unghiutzele i le tai cu forfecutza mea de pielizte dezinfecata in preaalabil! Si i le tai in somn incercand sa ii tai si coltzurile cu care se zgarie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, si sper intr-adevar sa va fie buna, fara colici si alte probleme!!! LETA,vaccinul nostru din maternitate arata ca o gamalie de chibrit ca marime si e rosu, parca-ar fi un mic semn de nastere!Asa arata de la inceput.Nu stiu ce sa zic daca la voi a copt...nu ma pricep. Manusi nu-i mai pun pt. ca: 1.e si mai cald acum ca atunci cind am nascut( ca iarna nu-i ca...primavara[8D]); 2.mi-a zis o doctora ca si la minute e pericol de intertrigo(? parca asa, nu?), si mai ales ca ei prin minute si capusor isi regleaza temperatura, si sa nu ne ingrijoram daca au minutele reci-concluzia:curaj la taiat unghiutele! Eu banii ii primesc pe card(m-a ajutat cineva de mi-am facut un card- ca cele pt. salarii), tocmai pt. ca am oroare de stat la cozi( cine nu are???), si nici timp!Mie mi se pare super comod. Pe Cosmin il spal cu infuzie de musetel( chiar daca sunt si pareri contra), intii la ochisori, apoi restul fatucii(cu urechiuse si gitut-ca si noi am avut un inceput de...piele moarta cu miros ...cihh, dar de cind spalam bine-bine e ok),palme, subtiori, si cuculetz!Asta e toaleta noastra de dimineata, cind imbinam utilul cu placutul, adica pe linga prestatia mea, macar am parte de zimbete si "DAAAAAAAAAAAAAAA-uri,Laaaaaaaa-uri, si multe chiote(poate ne treci si pe noi pe listutza- sau Oana?) Daca vorbim de...friki-friki...Cosmin doarme singur in camera , usile sint deschise ca sa pot zbura la el , dar sincer, la cite colici am avut de tras(si cu ce intensitate!!!), si la cit de des ma trezeste fomila sa bage-n fizic, nu prea mai i-mi arde de[xinpat]. DAR MULT AFOST PUTIN MAI ESTE(SPER)CU BLESTEMATELE DE COLICI, si apoi poate reusim si noi sa ne tinem de un program... Va[pup]pe toate . Mia si Cosmin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor nici la noi nu a copt vaccinul dar am sa intreb pediatra ca nici eu nu stiu cum este mai bine . Eu il spal in fiecare seara cu ceai de musetel sau apa de tarate si dimineata il sterg pe fata cu ser fiziolgic .In rest suntem bine si ne pregatim sa plecam afara ca vad ca a iesit soarele . Oana sper ca nu mai scri asa des pt. ca stai pe afara cu Seb si nu pt. ca te-ai inchis iara in tine si nu vrei sa mai spui nimic. Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005) http://photos.yahoo.com/stroengr
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...