Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (32)


Recommended Posts

Nu stiu ce sa mai fac, bb al meu refuza diversificarea. Nu-i place sucul (mere+morcov) si pace!!! Am incercat sa-i fac compot de mere, nici asa nu a vrut. I-am dat (ca incercare) si cereale amestecate cu lapte, nici pe astea nu le-a acceptat. Am schimbat si firma produselor, degeaba... Singurul lucru pe care-l accepta este biberonul de seara care contine doua lingurite de faina de orez (cred ca-i prea obosit ca sa mai protesteze). Momentan renunt la ideea diversificarii (pentru o saptamana), insistenta mea il enerveaza si devine mofturos si nu mai accepta nici biberonul cu laptic. Zilele trecute a stat fara ma manance nimic si 8 ore (in timpul zilei)[bang][bang][bang]. Nu are nici o afectiune (rosu-n gat, afte, dureri de burtica) care sa-l impiedice sa manance. Saptamana viitoare cred ca voi incerca cu supa de legume. ---------- Roserb, rugaminte mare, mare, mare, vreu si eu carticica, poate ma mai inspir... Adresa mea: artemixi@yahoo.com Multumesc!!![pup] Numai bine!!! [mamica] lui [copil] Mihnea - 08.nov.2004 [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/artemixi/my_photos"]pozele noastre[/url]
Ai grija ce-ti doresti pentru ca se poate indeplini!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by bumbacel
Ele, face normal dar foarte rar (n-a mai facut de sambata) si se chinuie groaznic. Vad ca si Duphalac contine lactuloza. Atunci o sa mai am rabdare, ce sa fac...
Exact ce-ti spuneam, asa facea si Vladut, extrem de rar, fara sa fie constipat, si seara plangea...eu i-am dat ca 1 luna de Lactulose, si s-a reglat dupa cum spuneam mai sus, acum ii dau o data pe saptamaan, sau chiar mai rar. dimineata 5 ml si pe la 3-4 facea ... umplea pampersul saracu'...dr ne-a zis ca daca nu face repetam si seara 5 ml...si farmacista ne-a zis ca se pare ca e o "moda' la copii de acum...important e ca se regleaza...si noi eram ingrijorati. bafta la facut kk-utza. mami[9cer] si [bibe]vladut(15 nov.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aime, pentru listuta: Mihnea-Ioan - 4 luni si 2 saptamani - formula + cereale (tinand cont de faina de orez pe care i-o dau seara in laptic). Numai bine!!! [mamica] lui [copil] Mihnea - 08.nov.2004 [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/artemixi/my_photos"]pozele noastre[/url]
Ai grija ce-ti doresti pentru ca se poate indeplini!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandacel,sa traiti am inteles!Fara sare in supica..incercam BBlusa mea abia s=-a trezit..a dormit iar neleganta,sper s adevina un obicei.Ne pregatim s aiesim afara. Diana..pai cand ne mai vedem.tu incepi lucrul curand.Macarc se vad rezultatele cosmeticii???? Ionela,am trimis carticica..asta era cea pe care o vrei? Mai vorbim, Pupici, Andreea si[copil]Mariuca(7.11.2004) http://community.webshots.com/user/andreap124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari....nu stau mult..nu ma lasa teroristul...[bang] ROSERB, sa-ti traiasca ingerasul...asa era si Paul al meu dupa botez, putin agitat, dar nu dureaza mai mult de doua zile...[:D] Te rog din suflet, imi trimiti si mie cartea cu diversificarea??? Multam, adresa mea e: onytza81@yahoo.com ADRIANA, nu, deocamdata nu i-am introdus nimic, il tin pe laptele praf MILUMIL, si pe ce ma mai mulg eu. Vreau sa astept pana la 5 luni, chiar daca e hranit cu lapte praf mai mult. Te pupic si MIKIMI, are dreptate, Bianca e o mica sirena, seamana cu mami. Va pupam pe toti si va iubim...si ...capul sus, ai pentru cine sa lupti!!!! Vad ca Paul are perioade, acum a inceput iar sa manance, dar pacalit, cu un ursulet in fata, sau cu o jucarie, ceva care sa-i distraga atentia... In continuare incerc sa ii dau san, nu renunt, el nu vrea, dar macar ma mulg direct in gurita lui, cand incepe sa caraie, ca nu vrea. Offf, copii astia...acum nici al meu numai doarme noapte bine, azi -noapte a fost randul lui MIhai sa stea cu el, adica sa-i dea sa manance si sa-l bata pe spate, eu am dormit duuuusa, am fost foarte obosita..mi-a prins superbine ca a vrut MIhai sa stea cu bebe. Exceptional a fost in weekend, ca l-am vazut in premiera pe Paul cum s-a intors de pe spate pe burta, impingandu-se pe un picior...s-a intamplat asa repede ca nu mi-a venit sa cred!!! Pt listuta: Onitza - PAul: 2 luni jumate - alaptat san; de la 2 luni jumate - alaptare mixta, fara diversificare Onitza-mami lui Paul http://community.webshots.com/user/fix_indiferent
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la mamici si bebici! Iacata ca aparem si noi dupa o lunga absenta. Mi-e rusine sa recunosc, dar n-am mai reusit nici macar sa va citesc. Eu ma pregatesc sa dau un examen in 2 aprilie. Sper ca dupa aceasta data sa fiu mai activa! Olivia are 3 luni jumate, este un copil cuminte, dar ma necajeste cu papa. Ar manca tzatzica, dar nu prea are ce. Cu biberonul insa, e jale. Il mananca bine doar seara cand e prea obosita sa mai protesteze. Ieri i-am dat pentru prima data suculet de morcovi. N-a parut prea incantata. Suculetul de mere ii place mai mult si o si ajuta sa faca kk. In general face de doua ori pe saptamana. Pediatra zice sa nu ma alarmez nici daca face o data pe saptamana, atata timp cat nu vomitaceste. Eu sunt tentata sa incerc supita. Spuneti-mi va rog, voi pasati legumele, sau la inceput dati zeama chioara? Aici nu am cu cine vorbi, caci astia cand aud de difersificare inainte de 6 luni, parca aud de o crima. Stiu ca e putin cam devreme, dar vreau sa-mi vad copilul ca papa ceva. Cand i-am spus soacrei mele ca i-am dat putin suc de mere, a facut niste ochi de parca ii dadusem tuica![alcool]Eu am intrebat o pediatra din Brasov cum e cu diversificarea si cati copii alergici a vazut la viata ei si mi-a spus ca intr-adevar, noile norme prevad sa sfatuiasca mamicile sa inceapa cat mai tarziu, dar ca ea o spune fara nici o convingere si crede ca in strainatate sunt mai multi copii alergici din cauza ca mamicile prefera sa le dea preparate conservate din comert si nu sa le prepare ele. Inteleg ca circula o carticica despre diversificare. Va rog frumos, trimiteti-mi-o si mie. Adresa mea este: simona1710@mail.com Parul imi cade si mie la greu. Mai culeg cate un fir si de pe Olivia. Deocamdata nu am intrat in panica, caci am destul, dar e neplacut. In rest, eu, tot [grasa] si frumoasa. Nu reusesc nici cu slujbe sa mai dau ceva jos. Mai e cineva ca mine? Olivia nu prea mai vrea sa stea culcata. Face abdomene toata ziua. [:D] Eu va pup si va doresc voua si bebelusilor o primavara frumoasa. Simona si[bibe]Olivia Maria (06.12.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai faceti? Noi bine....am crescut si ne pregatim de vaccinul de 4 luni. Sper sa nu avem probleme. Andrei gangureste atat de mult si atat de tare ca nici cand vrea sa planga nu ii mai iese da tot in ras...:)). Vrem si noi pe listuta cu mancarica. Mancam lapte praf de luni trecem la Milumil 2 si diversificare. andrei mananca acum mar cu biscuite, Banana cu biscuite, branza de vaci facuta acasa, etc. Si mai vrem si carticica cu diversificare la florypop@yahoo.com. Multumim. Flory si [copil] Andrei (27 Nov 2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/florypop/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am venit si noi dupa cateva zile de pauza. Ieri am fost la vaccinul de 4 luni ...am plans...azi avem 38.2 temperatura...Tudor are eruptie cum nu amai avut pana acum...si mami simte ca o i-a razna: poimaine mergem la un alt medic care cica e unul din cei mai buni pediatrii din Cluj, daca nu cel mai bun. Pediatra mea a hotarat sa-mi faca trimiterea la el pt. ca i se pare si ei anormal sa tot dau copilul cu tot felul de creme si sa nu incercam sa depistam cat de cat cauza. Mi-e asa de mila de bietul copilas, ii dau si Romergan de 3 ori pe zi si Bianca doarme mai mult ca el[:(]. Il mananca cred pt. ca se freaca tot timpul, oricum ar sta. Cam asta facem noi! AAAAA si la cantar deja Tudor e mai slabut decat Bianca aproape cu 100gr, [q]ori el era tot mai mare cu 200gr de cand am venit din spital. Merg acum sa incerc sa citesc ce mai faceti voi. Pupici si multa sanatate [pup] [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela_Roxana multumesc pt urari. Diana2004 si fetitza mea se trezeste mai tirziu, daca ii dau seara si lapte praf cu cereale, dar problema e ca nu intotdeauna vrea sa-l manince. Aseara inainte de sin a mincat doar 50ml lapte praf cu cereale. Incearca sa-i dai sucul de fructe cu linguritza nu cu biberonul. Eu i-am dat si supica (fara sare bineinteles) si a mincat, dar nu f multa. Oricum sintem abia la inceput. Roserb trimite-mi si mie te rog carticica cu retete, pe adresa mirelai2001@yahoo.com. Siminna gingiile trebuie sa fie mai umflate decit de obicei. Fetitza mea asa le are. Hena poate ar fi mai bine sa incerci tot cu suc de fructe nu cu supica. Diana la inceput se strimba rau de tot la suc, i-am facut pauza o saptamina si am luat-o de la capat tot cu suc. Acum bea mai mult. F.anomis eu ii dau legumele pasate si subtiate cu apa in care au fiert. Ela2001 - [mamica] bebitzei Diana Andreea (22.10.2004) http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...