Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MUSULMANCE DIN SUFLET.... UNITI-VA! ( partea a 2-a


Recommended Posts

quote:Originally posted by clyo

buna fetelor,am descoperit de putin timp acest subiect dar mi-a trezit interesul.nu sunt mulsumana dar ma intereseaza sa stiu mai multe despre aceasta religie si de aceea va citesc cu interes.Coscos, as vrea sa te intreb ce te-a determinat sa schimbi religia.scuze daca sunt indiscreta, dar vorbesti despre Coran cu foarte multa pasiune si as vrea sa inteleg ce te-a facut sa te intorci spre religia musulmana.cunocs cateva fete casatorite sau pe cale de a se casatori cu musulmani; ele au facut aceasta schimbare fortate sau pentru a fi pe placul sotilor, lucru cu care, sincera sa fiu, nu sunt de acord.multumesc pentru rabdare.


id="quote">id="quote">uite, vezi clyo, nu stiu cat ai citit tu din mesajele anterioare dar si eu am spus acelasi lucru de multe ori. lucrurile fortate nu-si au rostul. pentru asta am incercat eu de multe ori sa arat si o fata nevazuta, nepermisa, a islamului. grupul din care fac eu parte este un grup minoritar, noi avem vederi mai "reformiste"-daca prin asta se intelege reintoarcerea la originea credintei islamiste si anume la COran. de ce spun asta, pt ca acesti soti care-si forteaza sotiile sa-si schimbe religia, sa impartaseasca un fel de viata nedorit sunt acei care nu spun tot, sunt acei care prefera ca sotiile lor si mai apoi copii lor sa ureze o ruta prestabilita, un destin care este pe placul sotiei sau nu. Coranul nu permite acest lucru. Coranul ne invata sa fim intelegatori cu ceilalti, sa ne purtam cuviincios si in special sa nu obligam pe nimeni la convertire, sa procedam prin discutii , prin convingeri pasnice si logice, prin dovezi istorice. dar alegerea sa apartina celui in cauza. este un pacat sa fortezi pe cineva sa-si schimbe religia. un mare pacat. acest lucru nu este placut in fata lui Allah si cine procedeaza asa va da socoteala in Ziua de Apoi. se stie deja, din discutiile anterioare ca pentru noi, musulmanii coranisti, hadisele sunt legi formate de oameni care nu au valoare in fata legilor trimise de Allah, prin Profetul sau Mohamed si scrise in Coran. sunt interesant de citit pentru ca multe dintre ele sunt filozofii arabe profunde, au multe lucruri interesante si de bun simt, ele pot fi luate ca orice alta lectura pe care o poti accepta sau nu, in functie de adevarurile scrise.sunt numeroase exemplele pozitive dar din pacate sunt si mai numeroase cele negative frizand libertati date de Allah noua. din pacate, sub umbrela hadiselor s-au facut multe nedreptati si se vor mai face, atat timp cat nu se va intelege ca legile uname nu sunt mai presus de cele divine.un exemplu este jihadul, razboiul sfant. oamenii hadiselor inteleg prin razboiul sfant lupta pana la moarte cu arme si orice mijloace posibile a celor care nu au o atitudine pozitiva in relatie cu islamul uitand ca Allah ne indeamna sa ne purtam bine cu crestinii, evreii si sabaenii iar ca razboi sfant, jihad, inseamna lupta prin convngere, prin invatare a legilor islamului si implicit al Coranului si a legilor sale catre alte neamuri si nicidecum lupta fizica. acesta este cu adevarat jihadul. asa s-a intamplat in indonezia unde marea majritate a populatiei este acum musulmana. batalie fara strop de sange, doar convingere prin buna purtare, prin bune exemple de conduita, etica si moralitate. toti musulmanii de pretutindeni se mandresc cu acest fapt, dar dupa cum se vede acum, nu toti iau aceeasi atitudine in fata celor invatate de la stramosii nostri in cultura islamica. politizarea religie este flagelul nostru, al tuturor, din pacate.sunt tare trista pt ce s-a intamplat in irak, poate de aceea am simtit nevoia sa dau acest exemplu."daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina"id="violet"> -proverb arabcu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Corina, o [flo] pentru tine, ca ai aparut, si inca o [flo] ca ai postat asa frumos.

Si mie imi pare rau pentru ce s-a intamplat cu ai nostri in Irak, dar imi pare rau pentru situatia din toata zona de razboi din orientul mijlociu. Spuneau la stiri ca s-a facut un sondaj in randurile romanilor, asupra mentinerii trupelor noastre in Irak si Afganistan, si 55% din cei intervievati au fost de parere ca trupele ar trebui retrase. Sincera sa fiu, eu cred ca mult mai multi isi doresc asta, insa, cum politica noastra aici e in umbra politicii de la Casa Alba, lucurile vor sta si vor fi expuse cum vor ei. Imi pare rau ca ai nostri duc o lupta atat de nedreapta, "in numele democratiei", cand toti stim ce urmaresc de fapt occidentalii ducand acest razboi. Dar nu vreau sa incep o discutie despre asta, ca poate intru in polemici cu cineva, si nu imi doresc.

Oricum, am vrut doar sa imi exprim regretul pentru ce se intampla acolo, si pentru oamenii nevinovati care devin victimele unui razboi fara sens.

Dar Corina, draga mea, cred ca oamenii cu mintea deschisa nu asociaza musulmanii cu actele de terorism. Ar trebui sa se stie ca problema terorismului e foarte complexa, si ca de cele mai multe ori victimele se confunda cu teroristii si invers. In final, orice fapt are mai multe unghiuri de vedere, insa o singura cauza originara. Si tocmai aceasta cauza trebuie descoperita, daca chiar vrem sa acuzam sau sa categorisim oamenii prinsi in mijlocul faptelor. Si, inainte de a judeca, trebuie sa facem tot posibilul sa vedem problemele din mai multe puncte de vedere, sa cercetam noi insine, nu sa ne lasam dusi de valul mass-media [surf][ttv]fara a pune (si) alte intrebari.

De asemenea, nu cred ca oamenii care se ghideaza si din hadith cred cu totii ca Jihadul si indemnul lui Allah la Jihad se refera la violenta sub credinta ca Allah o ingaduie datorita cauzei sale drepte. Jihadul, pentru toti musulmanii, este lupta cu sine,dusa pe tot parcursul vietii, pentru a urma calea lui Allah; este cautarea launtrica a ceea ce avem mai bun in noi, pentru a merita Raiul promis dreptcredinciosilor. Jihadul, prin extensie, devine lupta dreptcredinciosilor cu toti acei oameni si cu toate acele lucruri care ii ispitesc sau incearca sa ii intoarca de la credinta lor. Asta reprezinta Jihadul pentru toti musulmanii.

Exista grupari teroriste care duc un razboi politic, afirmand ca lupta in Jihad. Acestea distorsioneaza mesajul lui Allah si vor trai si muri cu pacatul lor. Dar asta trebuie stiut: ca Allah nu a indemnat niciodata spre (sin)ucidere, spre violenta.

Intr-adevar, in Orient, din pacate, religia se politizeaza, asta e un adevarat mare pacat . Ma intreb: ce se va intampla mai departe?[?][?]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,

 

dupa cum am mai spus, stiu mai nimik despre musulmani; fiecare are dreptul sa creada in ceva, atata timp cat acea credinta vine din suflet si nu din dorinta de a face parada cu ea, de a incerca sa ma convinga de greseala pe care o fac apartind religieie ortodoxe, in timp ce numai religia ei / lui actuala e cea corecta.

 

femeia care ma ajuta la curatenie acum 2 ani este pocaita; nimik de comentat, doar ca tot timpul imi spunea cat de gresit e ordodoxismul si cum pot sa cred in asa ceva, imi cita din Biblie si canta in gura mare cantece religioase, ca datorita religiei actuale ea este un om mai bun, care nu mai consuma alcool, cafea, tutun si carne de porc, nu mai pune pret pe chestiile materiale, numai ca dupa cateva minute de pocainta adanca, incepea sa-si barfeasca "fratii", vecinii si rudele.

toata lumea avea bani din diferite chestii "necorecte" numai pe ea nu o ajuta nimeni.

pe aceasta persoana nu am putut s-o inteleg niciodata oricat am incercat timp de 1 an si jumatate.

 

nu stiu daca s-a inteles ceva din exemplul meu, nu prea am talent la scris si in plus, am un bebe plangacios in brate.

 

concluzia mea: credinta este in suflet.

 

 

primul lucru aflat din Coran a fost ca este un mare pacat sa-i fortezi pe altii sa-si schimbe religia.

 

lucrurile fortate nu-si au rostul. pentru asta am incercat eu de multe ori sa arat si o fata nevazuta, nepermisa, a islamului. grupul din care fac eu parte este un grup minoritar, noi avem vederi mai "reformiste"-daca prin asta se intelege reintoarcerea la originea credintei islamiste si anume la COran. de ce spun asta, pt ca acesti soti care-si forteaza sotiile sa-si schimbe religia, sa impartaseasca un fel de viata nedorit sunt acei care nu spun tot, sunt acei care prefera ca sotiile lor si mai apoi copii lor sa ureze o ruta prestabilita, un destin care este pe placul sotiei sau nu. Coranul nu permite acest lucru. Coranul ne invata sa fim intelegatori cu ceilalti, sa ne purtam cuviincios si in special sa nu obligam pe nimeni la convertire, sa procedam prin discutii , prin convingeri pasnice si logice, prin dovezi istorice. dar alegerea sa apartina celui in cauza. este un pacat sa fortezi pe cineva sa-si schimbe religia. un mare pacat. acest lucru nu este placut in fata lui Allah si cine procedeaza asa va da socoteala in Ziua de Apoi. id="size1">

 

Corina, foarte bine spus.

va las, datoria de mama ma cheama.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si acum pentru CONCHITA[:D]

stiu ca ai asteptat ceva pt acest raspuns dar te rog sa-l scuzi pe sotul meu, el e vinovat pt intarziere, pt ca el ti-a pregatit raspunsul. si cum el nu vorbeste prea bine romana ti-a scris in limba engleza. sper sa-ti placa atat tie cat si celor care-l vor citi. vei vedea ca si cei din orientul mijlociu stiu sa fie romantici si inca cum:)

sotul meu zice ca dupa ce-ti vei scrie povestirea sa nu uiti sane trimiti si noua o copie a povestirii tale[:)]

 

There is big difference between nomads now and in their golden times, from 1600 to 1300 years ago, the difference is related to many factors no place to mention it here.

 

In this golden era of nomads, love was valuable and women were respected more than in modern times, man try to do his best to gain the attention of the girl, and each tries to be gentleman, in his conduct and appearance.

 

In the golden era of Nomads, poetry was necessary and poets were so much respected, (but we can say that poetry is still important in middle east today)

 

 

In this golden era ,every year after finishing of Hajj to Mecca, Arabs either nomads or not go towered Oukaz, is place not far from Mecca, there they made sportive competitions , horse racings , camel racing, and the final competition and the most important one is competition to choose the best poet of the year, and they wrote his poetry by gold on paper or skin of animal, and put on Kaaba ( in Mecca ), to show the poet great honor by putting his poetry on the most respected place for them.

 

Each poet should say something nice about his girl in his poetry, how she is beautiful, how he suffers that she is far away and how he became happy when he saw her or when she just look to him or smile to him just small smile.

 

There are many real stories for lovers, just romantic lovers, without sexual relations, stories lasted years, without hope for marriage, because the tradition of that time that any man said the name of his girl in his poetry, he can not marry her.

 

The most famous story is story of Antra Ben Shadad and his girl and cousin, Abla.

Antra, he was son of chief of famous tribe but his mother was African slave, and he has the same color of his mother, so his father denied him and did not recognize that he is his son and dealt with him as slave not as a son, and all the tribe dealt with him as slave too not as free man and son of their chief.

Antra loved his cousin Abla, but of course her father refused to let them marry, because the difference in the socioeconomic class between them.

 

He said so much poetry about his girl Abla, but he was just slave.

 

The chance came to him in war between his tribe and another tribe, he was brave man and became the hero of his tribe and this help him to push his father to recognize that he is his son and also he married his cousin Abla, the girl who he loved.

The story is real and there are many like it but differ in details, all about love , romanitic love, or what Arab called it Virgin love, because without sexual relations, just love for love and all poetries were about feelings.

 

Till now you can find like that between tribes of Tawarig ( in Sahara, in Libya, Algeria , Tunisia, Chad, Niger Mali, Mauritania and few in Morocco) they are not Arab, they belong to Amazigh, Amazigh are people of north Africa people from west of Alexandria Egypt to Morocco and Mauritania, they belong to North hametic race which is part from Caucasian race, majority of them speak Arabic now and few kept their original language.

 

( NB: Egyptian belong to Eastern Hametic race who the most near race to Northern hametic race)

 

In the past the woman in nomad tribe can choose her husband, and she can divorce him when she like, without asking anybody, just she changes the direction of the door of her tent to let her husband know that she divorced him.

 

Divorce in that time not decrease the respecting of woman, even it increase her value.

 

And till now between some tribe in south Morocco, and Mauritania, (they are not Arab as I wrote above ) the value of woman increase by number of men she married, ( but she can not marry more than one man once) and when the woman divorce her family celebrate , and men come to ask her for marriage, and in some tribes in that area the social class of man come from mother but the name from the father, it means the class of the mother is more important than class of father, and brother of the mother ( maternal uncle) is sometimes more important than the father, In Egypt they said maternal uncle is father, to show how is important.

 

In Tawareg tribes in Algeria, Libya, Morocco Mali …etc, women can travel and move free, and the girl could go to meet the boy who she loves even it his tent far as 80 km away, and his family welcome her , and her family accept and tolerate such conduct, till now in Sahara in Algeria and other countries you can find on the stones and rocks, poets written by women or men who fall in love , describe their romantic feelings, from more than 60 years, men of this tribe who go to war, take peaces of clothes made by their girls or women ( lovers) written over it poets, and put it on their clothes. But we should notice that love in Tawareg is virgin love too, not related to sexual, relations, the sex is only between married couple, and adultery is almost unknown, and any one accused of adultery , his or her social position fall down to the bottom ,and everybody ignore him/her totally. Their there is separation between love and sex, single man can stay with the single woman, who he loves days alone speaking laugh put no any sexual conduct. You can think that tawareg tribes in Sahara ( Algria, Lybia, Tunisia, Mali, Naiger south Morocco, and Mauritania ), you can say that they are the last real romantic society in the world.

 

Social organization:

In Nomad tribes generally, there is complete freedom, no taxes, the land of the tribe is owned by all members, each member has only the animals and his tents , so the social class is depend upon how many animal he /she has, not by land like in agriculture society,

The chief of the tribe stay in his office only if the member of tribe accepted him, he can not force them, there is no armed forces in his hand to oppress or repress them. It is simple open democratic society.

 

There is separation between the properties of man and his wife, so sometimes the wife become more rich than her husband. And in case of divorce each one take his property , no dividing.

If divorce the children stay with mother, till age of puppetry if they are boys but if they are gils they stay till marriage, and the father are responsible to support them.

 

 

succes la scris[:D]

 

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina"id="violet"> -proverb arab

 

cu drag de forum, corina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Coscos

[ o [flo] pentru tine, coscos,too[:D]

 

De asemenea, nu cred ca oamenii care se ghideaza si din hadith cred cu totii ca Jihadul si indemnul lui Allah la Jihad se refera la violenta sub credinta ca Allah o ingaduie datorita cauzei sale drepte. Jihadul, pentru toti musulmanii, este lupta cu sine,dusa pe tot parcursul vietii, pentru a urma calea lui Allah; este cautarea launtrica a ceea ce avem mai bun in noi, pentru a merita Raiul promis dreptcredinciosilor. Jihadul, prin extensie, devine lupta dreptcredinciosilor cu toti acei oameni si cu toate acele lucruri care ii ispitesc sau incearca sa ii intoarca de la credinta lor. Asta reprezinta Jihadul pentru toti musulmanii.

Exista grupari teroriste care duc un razboi politic, afirmand ca lupta in Jihad. Acestea distorsioneaza mesajul lui Allah si vor trai si muri cu pacatul lor. Dar asta trebuie stiut: ca Allah nu a indemnat niciodata spre (sin)ucidere, spre violenta.

Intr-adevar, in Orient, din pacate, religia se politizeaza, asta e un adevarat mare pacat .


id="quote">id="quote">

 

perfect de acord cu aceste puncte, toti cei care sunt cu adevarat musulmani urmeaza aceste percepte ale religiei sub forma expusa de tine. restul e doar fum iar cei care-si spun musulmani si nu respecta aceste indatoriri sacre sunt doar musulmani cu numele, nu cu sufletul sau extremisti cazuti in pacatul mandriei si al politizarii religiei. problema e ca-si instruiesc adeptii sa faca la fel, netinand cont de adevaratele invataturi ale Coranului. cine nu accepta corect regulile impuse de Coran , nu e musulman.

 

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina"id="violet"> -proverb arab

 

cu drag de forum, corina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, Corina, Coscos, ce frumos le ziceti [flo]. Asa am inteles si eu tot timpul Islamul... Eu cred ca cei care vor cu adevarat sa duca un razboi vor gasi oricand un motiv, si in general il aleg pe cel religios in speranta ca astfel isi vor atrage mai multi adepti, desi religia respectiva de fapt nu incurajeaza deloc la asa ceva si nu ofera o justificare. O sa fac o comparatie, sper sa nu va suparati. Si crestinii au declansat Inchizitia sub pretextul religiei dar de fapt interesul lor era unul economic, si cei care au declanast-o nu erau crestini adevarati (asa cum inteleg eu conceptul). Asa ca... fiecare padure cu uscaturile ei [:D]. Of, of, e asa usor sa gasesti pretexte... pacat ca astfel distorsionezi opinia oamenilor despre o religie sau alta.

 

Cornia, povestea sotzului tau seamana cu povestile cavaleresti medievale europene... cu iubirea traita numai de la distanta balconului si numai cu o serenada, un menestrel sau o floare aruncata, o ocheada a iubitei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Kehleyr

Eh, Corina, Coscos, ce frumos le ziceti [flo]. Asa am inteles si eu tot timpul Islamul... Eu cred ca cei care vor cu adevarat sa duca un razboi vor gasi oricand un motiv, si in general il aleg pe cel religios in speranta ca astfel isi vor atrage mai multi adepti, desi religia respectiva de fapt nu incurajeaza deloc la asa ceva si nu ofera o justificare. O sa fac o comparatie, sper sa nu va suparati. Si crestinii au declansat Inchizitia sub pretextul religiei dar de fapt interesul lor era unul economic, si cei care au declanast-o nu erau crestini adevarati (asa cum inteleg eu conceptul). Asa ca... fiecare padure cu uscaturile ei [:D]. Of, of, e asa usor sa gasesti pretexte... pacat ca astfel distorsionezi opinia oamenilor despre o religie sau alta.


id="quote">id="quote">si tu ai o[flo]si un[pup]de la mine[:D]
quote:Corina, povestea sotzului tau seamana cu povestile cavaleresti medievale europene... cu iubirea traita numai de la distanta balconului si numai cu o serenada, un menestrel sau o floare aruncata, o ocheada a iubitei...
id="quote">id="quote">da, e adevarat ca seamana, dar nu uita ca cererea conchitei era despre astfel de "amazoane beduine" deci sotul meu a incercat sa-i cerintele si nevoia de cunoastere la modul dorit de ea. dar nu inseamna a creeat o alta poveste, nu! i-a oferit fapte reale ca baza o povesti ei viitoare[:D]"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina"id="violet"> -proverb arabcu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Kehleyr

Eh, Corina, Coscos, ce frumos le ziceti [flo]. Asa am inteles si eu tot timpul Islamul... Eu cred ca cei care vor cu adevarat sa duca un razboi vor gasi oricand un motiv, si in general il aleg pe cel religios in speranta ca astfel isi vor atrage mai multi adepti, desi religia respectiva de fapt nu incurajeaza deloc la asa ceva si nu ofera o justificare. O sa fac o comparatie, sper sa nu va suparati. Si crestinii au declansat Inchizitia sub pretextul religiei dar de fapt interesul lor era unul economic, si cei care au declanast-o nu erau crestini adevarati (asa cum inteleg eu conceptul). Asa ca... fiecare padure cu uscaturile ei [:D]. Of, of, e asa usor sa gasesti pretexte... pacat ca astfel distorsionezi opinia oamenilor despre o religie sau alta.


id="quote">id="quote">si tu ai o[flo]si un[pup]de la mine[:D]
quote:Corina, povestea sotzului tau seamana cu povestile cavaleresti medievale europene... cu iubirea traita numai de la distanta balconului si numai cu o serenada, un menestrel sau o floare aruncata, o ocheada a iubitei...
id="quote">id="quote">da, e adevarat ca seamana, dar nu uita ca cererea conchitei era despre astfel de "amazoane beduine" deci sotul meu a incercat sa-i satisfaca cerintele si nevoia de cunoastere la modul dorit de ea. dar nu inseamna a creeat o alta poveste, nu! i-a oferit fapte reale ca baza a povesti ei viitoare[:D]"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina"id="violet"> -proverb arabcu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kehleyr, ai dreptate, cine vrea razboi, gaseste orice sa il declanseze, numai ca, in cazul de care ( cu timiditate) vorbim, multa lume stie cine a cautat nod in papura si cui, pentru a se razboi. Asa ca, extremistii astia, pana la urma putem spune ca folosesc religia ca sa se razbune, sau in cel mai rau ca sa contra-atace, ci nu ca ei ar fi declansat vreun conflict. Si sunt convinsa, ca, cu sau fara acesti extremisti si gruparile lor, razboi tot ar fi. Deci...

Cert e ca lumea incepe sa inteleaga cum stau lucrurile, si din ce in ce mai putini oameni continua sa blameze gresit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Coscos

Asa ca, extremistii astia, pana la urma putem spune ca folosesc religia ca sa se razbune, sau in cel mai rau ca sa contra-atace, ci nu ca ei ar fi declansat vreun conflict. Si sunt convinsa, ca, cu sau fara acesti extremisti si gruparile lor, razboi tot ar fi. Deci...

Cert e ca lumea incepe sa inteleaga cum stau lucrurile, si din ce in ce mai putini oameni continua sa blameze gresit.


id="quote">id="quote">

 

coscos, poate sunt eu grea de cap , sau nu inteleg, dar tu chiar apreciezi felul lor de "a opune rezistenta" ? crezi ca e corect ceea ce fac?

 

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina"id="violet"> -proverb arab

 

cu drag de forum, corina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...