Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Japonia


Recommended Posts

Buna dimineata! Multumim pt complimente!

 

Anca, ii dau mancarica de la borcanelele de aici, cat a fost de cea pt 5 si 6 luni , adica fructe si cartof dulce si dovecel , mi-a mancat. Dar cand am trecut la cea pt 7 luni, care are orez, legume cu sau fara carne, nu a mai vrut sa manance. Daca mananca mai mult varsa apoi tot, dar de obicei nu mai vrea deloc dupa ce ii dau prima lingurita. Culmea e ca orez simplu mananca. Poate o sa incerc si de la Gerber ca daca mai mergem pe undeva si nu pot sa ii gatesc, nici cu fructe nu-l pot tine toata ziua. O sa mai incerc si mancarurile instant care se fac cu apa, poate am succes!

 

Vroiam sa va mai zic ieri, dar am uitat, deh, neuron batran, cand imi acopar fata cu mainile, ma prinde cu degetele si mi le trage de la ochi. La fel si cand ii acopar lui fata cu palmele mele. Si cand reuseste e asa de bucuros si vb pe limba lui.

 

Fug ca mi-a facut o surpriza in pampers. Spor la treaba!

 

_______________

O zi plina de bucurii, Eli & [copil]Stefid="Book Antiqua">

Nasterea broscuteiid="Courier New">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Raluca, Karen plange seara ca i-ar fi foame? Ca daca ei ii ajunge cu cat suge la tine, de ce sa ii mai dai lapte praf? Si daca are stomacelul prea plin nu se poate odihni bine.

Lui Stef in spital i-au dat formula cu biberonul pt ca mi-a venit laptele tarziu, la inceput aveam doar putin colostru si nici el nu prea stia sa apuce sanul. M-am cam suparat c anu m-au intrebat, mai ales c abebe vazand ca din biberon curge usor la san se enrva si plangea si nu sugea decat putin, asa ca am ajuns sa ma pompez si ce scoteam ii dadeam eu cu biberonul. Cand am iesit cu el din spital prefera biberonul sanului. Apoi am facut si rani la san si am fost nevoita sa ii mai dau sa pape fie lapte de la mine pompat fie formula. Dar treptat treptat am scos biberonul si i-am dat pana la 4 luni exclusiv san.

 

Sa stii ca fluxul de lapte se regleaza cam intr-o luna, o luna jumatate de la nastere. Ca sa ai mai mult lapte solutia e sa o pui mai des la san si sa manaci tu bine (carne, 200 ml lapte zilnic, legume fierte, iaurt, fructe si minim 2 l de apa pe zi). Pe masura ce creste si capata mai multa putere o sa traga mai tare la san si o sa ii vina mai mult lapte.

A, si inca ceva, de obicei bebeii nu mai papa formula dupa ce sug la san pt laptele de mama e mai bun la gust decat cel praf.

 

Ti-am scris din experienta mea. Succes si spor la ingrsat lui Karen.

 

_______________

O zi plina de bucurii, Eli & [copil]Stefid="Book Antiqua">

Nasterea broscuteiid="Courier New">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua[hia]

 

Uite si noi pe aici.BB mic e cuminte...azi am fost in parc,s-a facut cald!Ne-am jucat!Am inceput sa gagurim si vb foarte mult cu matusa:inga,ga,ba,deocamdata atata spunem si mai mult radem!

Nepotica cea mare ieri a avut Festivitate la gradinita si a fost foarte emotionata[:I]Am pus si niste poze noi!

Pt fetele care pleaca in tara,sa aveti un drum bun

[recevere]

 

 

Noi va pupacim si va dorim o zi buna incontinuare!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_sabina8/album?.dir=cc90&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

 

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, felicitari pe noile silabe spuse de bebe! Pupicei!

 

Adyna, l-am vazut pe Luka mic, era asa scup si avea parul negru, negru.

 

Am vazut azi niste borcanele de la Gerber, dar pe toate scria "5 luni". Alea mici erau 218 yeni, cele mari 258 (parca). Voi cat dati pe ele?

 

Noi tocmai ne-am intors de la plimbare. Sa vedeti ca mamica nebunatica are Stef. Pt ca pana la gara fac aprox 20 min pe jos si fiind in graba si Stef fiind un super plangacios, am pus copilul in marsupiu, carutul pe suportul din spate de la bicicleta si am pedalat asa pana la gara. A fost super rapid si interesant. Am stat cam stresata sa nu agat caruciorul pe undeva, dar a fost ok. De la gara l-am tinut pe Stef tot in marsupiu si abia cand am ajuns la destinatie l-am asezat in carut. La intoarcere a adormit leganat in ritmul bicicletei si inca doarme, asa ca fug si eu sa mai fac ceva prin casa.

 

 

 

_______________

O zi plina de bucurii, Eli & [copil]Stefid="Book Antiqua">

Nasterea broscuteiid="Courier New">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Danielaa id="red">imi cer scuze ca nu ti-am multumit dimineata pt detaliile date in privinta biletului,dar [q]Naomi ,vroia afara,asa ca toata ziua am stat in parc.Eu nu va trebui sa stau o noapte la hotel,deci imi va fi mai usor,oricum multumesc[pup].

Eliid="red">[wow]dar puternica esti;mie mi-ar fi fost frica sa merg cu Naomi in marsupiu si cu ca carutu in spate,te felicit.

Ralucaid="red"> ,Eli ti-a dat cel mai bun sfat,eu am alaptato pe Naomi foarte putin pt ca a preferat [bibe]si imi refuza sanu;sa nu uiti ca nu toti [bb]sunt la fel,e posibil ca Karen sa nu i-a chiar 30g pe zi,poate ia un pic mai mult sau un pic mai putin,deci parerea mea sa nu incepi cu formula daca pitica nu iti cere,multi[pup]

 

Sabinaid="red"> felicitari pt silabele spuse de nepotel,am vazut pozele,scumpica rau nepotica,cati ani are?Tu cand te pregatesti pt un[bb](scuza-mi indrazneala)?

 

Anca [mamica] Naomi Ioana(22.07.04)[fetita]

 

http://community.webshots.com/user/naomi_ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

La mine astazi a fost zi de smotru si de[spala].Fusei tare vrednica(mi-au murit laudatorii),fuseram si la plimbare si uite-asa a mai trecut o zi.
Shion a fost cumintel astazi,cu o singura exceptie,cea in care descoperind cum se deschide apa, s-a udat tot(si eram langa el).
In legatura cu plecarea in tara,inca n-am sunat sau vorbit la nici o agentie,dar facand un "studiu"scurt, preturile erau cam asa:pentru perioada 1-9iunie,la biletele pentru 3 luni ,preturile variaza intre150-200mii yeni (cu taxe incluse),plus25-30mii pentru copil.Nu este batut in cuie ce spun eu acum,la fata locului situatia poate fi alta.
Noi am vrut initial sa mergem la sfarsitul lunii iunie,dar preturile find mari ne-am sucit,asa ca vom merge la inceputul lunii(in jur de 6 cred).
Ancaid="red">,pana in septembrie stam si noi,iar din Bacau pana la Piatra nu-i chiar asa departe ,poate ne intalnim la un pahar de vorba!
Eliid="red">,bravo tie,cum reusesti draga mea si cu bicicleta si cu copil si cu carut?Da-mi reteta te rog, ca eu abia ma tin singura pe bicicleta!Te invidiez!!![pup]multi si tie si lui Stef!
Yashiid="red">,rar te vedem,chiar ma intrebam daca mai "ezisti".Ce face Luka?[pup]de la noi!
Hiroralid="red"> ,Eli are mare dreptate!Si pe mine m-au sfatuit cei de la maternitate sa-i dau san ,iar in completare formula.Asa am si facut,iar fiul meu de la 4 luni a refuzat sanul.


Fetelor,as vrea sa deschid un subiect despre soacre din Japoniaid="black"> la Calatoriile Sufletului(ca sa ma mai descarc si eu),dar as vrea sa vad daca "colaboreaza"cineva?Ce ziceti?

Si daca veni vorba de soacra- socru,Sandraid="red">,de acord cu tine,doar ca masina este a lui....iar o masina a mea...


Pupici [pup] de la noi si...noapte buna!
id="left">

Anca & Shion
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Nu am mai scris de ceva timp dar speram ca nu ne-ati uitat,nu?[;)]

Noutati despre noi.Saptamana trecuta,vineri am facut primul vaccin,BCG ,din fericire nu am facut febra sau alte complicatii,am fost taare curajosi,nu am plans deloc!

Ieri am fost la controlul de 4 luni si suntem foarte bine,avem 6850 grame si 63,3 cm.

David este la fel de mancacios,semne clare ce trebuie sa incep diversificarea,dar mai astept pentru ca saptamana viitoare,miercuri mergem in RO si o sa incepem acolo.Sper sa fie totul bine.

Fetelor,aici sunt cereale pentru bebei? Ca eu nu am vazut.

Cam atat despre noi,sper sa mai intram sa va salutam pana plecam,daca nu o sa va salutam de pe taram romanesc!

 

Stefania si David 24.12.2004

 

DAVIDid="blue">

Poze noiid="blue">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

eli esti incredibila,eu doar singura pe bicicleta si m-a luat cu rau cand am urcat dealul de aici de la mine.Felicitari[:D].

Shian bravo tie,eu zilele astea am obosit si nu stiu de ce[bang]ca tare as vrea sa ies din starea asta.....ma lupt sa fiu voioasa si draguta[:D].

naomi_ioana nepotica are 4 ani,multumim de complimente.Eu imi doresc foarte mult un bb in ultima perioada....dar se pare ca mai trebuie sa astept ceva timp...si uite asa imi revars dragostea pe nepoteii mei.

mamaluidavid felicitari pt primul vaccin...si un [pup] lui david ca a fost curajos.

 

Multumim de felicitari(adevarul ca suntem mandri[:I])

 

Va pup si va doresc o seara placuta!

Acuma am fugit ca trebuie sa mancam![pup]

 

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="size4">id="size5">Fetelor am ramas foarte impresionata de povestea care am citito mai devreme.

Poate o stiti majoritatea dintre voi eu acum am dat peste acest mj care cere un ajutor din partea fetelor din japonia.

Spune ca are un copil si este divortata de 1 an de zile si nu poate obtine pensia alimentara pt copil si,ia a incercat sa ii spuna dar el nu vrea sa ii acorde pensia,spune ca daca nu are cu ce sa creasca copilul o il ia el in japonia sa stea cu noua lui sotie si noul copil nascut ...nu imi vine sa cred ce am citit,fata asta cere sfaturi de la noi ,dar eu nu o pot ajuta cu un sfat pt ca nici eu nu ma pricep ,deaceea va rog frumos sa o ajutati cu sfaturi care se mai pricepe.

O gasiti la DISCUTI GENERALE------cu mj -----EU CHIAR NU AM NICI UN DREPT?

Poate sa mutat subiectul ei in alta parte daca mai stie cineva ceva de ea sa imi zica si mie acum ea este la discuti generale dar vad ca nu ia mai raspuns nimeni de cateva zile.

Am postat eu ultima la ea si iam spus ca voi lua legatura si cu alte fete de la alte subiecte din japonia.

Va rog mult daca stie cineva mai multe sa ii dea un sfat.

Va multumesc mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna dimineata,noi ieri am fost la spital,Naomiid="red"> a racit,ii curge nasucu si face kk moale;in ceea ce priveste digesti a zis dl [medic]ca e normal sa faca kk nedigerat pt ca stomacelu ei e mic,dar isi revine,sa nu imi fac probleme.Vroiam sa va intreb ,cum imbracati [copil]afara?Eu cred ca am imbracato subtire si drept dovada a racit pitica[bang].

Stefaniaid="red"> nici eu nu am vazut cereale pt bb-ei;felicitari pt vaccin,drum bun si multi [pup]la pitic.

Ancaid="red"> nu stiam ca esti moldoveanca,chiar as vrea sa ne intalnim,[pup]la cavaleru tau.In leg cu subiectu propus de tine,sunt de acord,mai asteptam voturi[:D]

Sabina id="red">imi place de tine,se vede ca iti plac ff mult copii,iar in ceea ce priveste oboseala...incearca sa faci mai multa miscare in aer liber(plimbari cu nepotei prin parc[:D])si iti garantez ca vei avea alt chef,[dual].

Danielaaid="red">,am citit si eu acel mesaj,intradevar ceva de neconceput[V],din pacate nu stiu ce sfat sa ii dau.

 

o zi buna va doresc,fug la sala [aerob][bicla][hop][greutati]

 

Anca [mamica] Naomi Ioana(22.07.04)[fetita]

 

http://community.webshots.com/user/naomi_ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...