Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Japonia


Recommended Posts

[hia]Buna dimineata![berica] Ce faceti?

Loriid="red">, ma bucur ca ne-ai gasit[pup], bine-ai venit![bis] Promiti de ceva timp niste poze[:D], poate macar cand te intorci din Ro sa pui niste poze, ca tare vreau sa-i vad mutrisoara lui Alinid="blue">[bonjovi]. Drum bun si aveti grija de voi!

 

Ellaid="red">, ma bucur c-ai venit si tu[cheers]!! Pana acum nu prea sunt copiluti mai mari ca Luka. Abia astept sa le povestesti si fetelor tot ce face Ronyid="blue">[pup]... cat e de cuminte si ascultator! Si asta o zic ca stiu[8D]!! AA!!! Si cat de bine vorbeste romaneste!![cool] Dupa o zi de stat impreuna parca si Luka a prins ceva...[^] Asa de bine ma simt cand imi raspunde cu "DA" sau "NU".

 

Ancaid="red">, ti-am vazut si eu 'fetita'[pup]. Sa-ti traiasca si sa creasca frumos si cuminte[pk]!!

 

Eliid="red">, multumim de aprecieri[pup]! De mult ma tot batea gandu' sa fac un album cu Luka mic. Mai am o multime de poze frumoase[;)], dar nu sunt scanate. Multi pupici lui Stefanid="blue">. Vii la biserica pe 24?

 

Ancaid="red">, am vazut si pozicile voastre! Tare sunteti frumosi[pup]! Multa sanatate printesei Naomiid="red">!

 

Eu ma cert tot mai des cu Luka din cauza calculatorului! Ieri n-am mai intrat de pe la pranz... doar ca sa-l potolesc! S-ar juca in continuu la 'teletubbies'. E drept ca a mai invatat cateva cuvinte in engleza, dar nu vreau sa stea numai la calc. Sper sa-l dezobisnuiesc... dar oare cum??

 

Va pupam dulce!! O saptamana de milioane[flo]!

 

Adina[hippi]id="red"> & Lukaid="blue">[bicla] (3 ani pe 15 mai)

[bb]pui mic

obraznicatura lu' mama[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna dimineata! Insfarsit reusesc si eu sa mai intru pe Dc ca in weekend nici sa deschis computerul nu am reusit.

 

Multumim mult pt pupicei!

 

Raluca, daca se chinuie Karen sa faca kk dar nu reuseste, inseamna ca e contipata. Poti incerca cu un betisor de urechi caruia i-ai bagat varful in crema, poate face. In caz ca e prea cald, ca e aerul uscat, pune-o mai des la san sau ii poti da un pic de apa ca sa nu se deshidrateze. Daca nu se chinue sa faca kk atunci poate ca a digerat stomacelul ei tot ce a papat. Am avut si noi, cand era Stef mic, perioade cand nu facea cate 2-3 zile kk si apoi facea kk normal, nici tare nici moale. Pupicei lui Karen si numai bine!

 

Adina, da, as vrea sa vin la biserica pe 24. Ne vedem acolo?

 

Lory si Ella, bine ati venit!

 

Stef a facut pe 16, 8 luni. L-am cantarit si are 8900 grame, a luat doar 200 de grame in greutate luna asta. Maine mergem sa ii fac al 2-lea vaccin DPT ca apoi sa ii fac si Polio.[^]

M-am "prins" care e faza cu orezul. Am mai incercat sa ii dau vineri (pt ca nu eram acasa) sa pape de la borcanel ore cu legume. A luat 5 linguri si apoi mi l-a vomat in poala. I-am dat, pt ca ii era foame, dovleac si a papat. Sambata i-am facut orez, dar nu l-am mai amestecat cu nimic. Aveam un castronel cu orez si unul cu tofu in combinatie cu dovleac. Si a mancat cat a mancat, dar pt ca isi baga mainile in castronele, am zis sa ii pun totul intr-unul. Si cand am combinat orezul cu tofu, dupa prima lingura s-a strambat asa urat si iar a dat afara. Se vede ca e japonez, [^] vrea sa pape orezul separat.

 

Am si eu o intrebare, ati observat ca de la tofu caca sa isi schimbe culoarea? Daca inainte era constipat, acum face moale tare si e asa de urat mirositor!id="green">

 

Anca (Naomi), primit mesajul, scuze pt intarziere!

 

Anca (Shion), frumoase pozicile, pupam dulce "fetita"!

 

Sandra, felicitari pt rezultat si succes in continuare!

 

_______________

O zi plina de bucurii, Eli & [copil]Stefid="Book Antiqua">

Nasterea broscuteiid="Courier New">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici![hia]

 

Nu am mai intrat de ceva timp(2 zile[:I])si ni se facuse dor de voi.Profit de timpul cat doarme bb si am ramas singura ca sa va mai scriu putin.

VIneri am iesit si noi in oras...am papat sushi,ca nu mai putea de[pofta]de ceva timp.Sambata nu prea am facut multe....am mai strans prin casa...am iesit prim parc.Iar duminica fiind ziua libera am fost in parc mai multi prieteni,am facut un mic picnic...am jucat betminton(nush daca am scris bine[olala])cu toate ca obosisem...m-am simtit foarte bine la aer...dupa care am venit acasa si am papat cu o pofta...[:D] sper sa nu ma fi ingrasat.

Naomi sa sti ca ai avut dreptate cu iesitul in parc...in week-end am iesit in parc si parca mi-am recapatat fortele pt o saptamana.Sper ca piticuta ta sa se faca bine repede[pup]

Shian super pozele....cum a zis si Anca mi te inchipuiam altfel....iar bb tau e o scumpete.Sa-ti traiasca.[pup]

Raluca sper sa faca cat mai repede kk bb....[pup]

Ela si Lory bine ati venit[grup].

Am uitat sa va spun ca nepotica mea a facut influenta[V] si saracuta de ea ii e rau.Bine ca a avut vaccinul facut...ca are o forma mai usoara.Mie greu sa o vad asa livida cand ea era viata in casa.....sper sa se faca bine cat mai repede!

Fetelor eu acum va las,am multa treaba,se muta sora mea si trebuie sa o ajut la impachetat.....simt cum ma ia durerea de cap numai cand ma gandesc la cate avem de facut![8D]ASa ca ma duc sa imi mai fac o cafeluta si sper sa imi adun cat mai multe forte[hop]

Va doresc o saptamana frumoasa si o zi superba!!!

Va pupacim[pup]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.

 

 

 

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!!

Am folosit metoda termometrului si a iesitt kk si de atunci face normal mai tot timpul[pup] la toata lumea din partea puiutei...

Lory si Ellaid="black"> bine ati venit!!

Anca ti-am vazut si eu scumpetea de baietel e tare frumusel[olala]

sa fie sanatos si sa creasca mare!!Cum ramane cu subiectul propus de tine L-ai deschis cumva? daca da unde??

Vroiam sa intreb fetele care si-au botezat bb aici cum ati procedat?In legatura cu certificatul de nastere trebuie sa fie facu,la botez avem nevoie de el??Nasii la fel trebuie sa fie ortodoxi??Ca eu nu am pe nimeni pe aici romani ma refer care sa-mi boteze si ma gandeam la niste prieteni care sunt japonezi.Ce altceva ar mai trebui??Am sa incerc sa iau legatura cu preotul de la o biserica de aici prin apropiere,ca in orasul in care locuiesc nu este biserica ortodoxa.Trebuie sa merg vreo 3 ore si ceva cu masina pana la biserica respectiva...,iar in tara nu ajungem asa curand si as vrea sa o botez aici daca se poate.Va rof frumos sa-mi dati mai multe detalii despre cum se desfasoara botezul aici daca se poate...Va multumesc mult!!

O zi buna sa aveti!!

 

Raluca&Karen(30 martie 2005)http://community.webshots.com/user/hiroral

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor!


Nici nu stiu cum sa incep,m-am gandit in fel si chip cum sa va spun(nu vreau sa para a lauda),dar as vrea sa-mi impart bucuria si cu voi.Shion al meu este oleaca de fotomodel,adica a aparut intr-o revista pentru copii.V-as spune si numele revistei,dar nu stiu daca am voie(poate parea a reclama).Nu este o poza mare,dar este Shion si ca o cioara ce sunt ,nu-mi mai incap in pene de bucurie...Vad revista in librarii si incerc asa un sentiment...nici nu-mi gasesc cuvintele...
Incepusem sa ma balbai si in gand,asa ca mai bine va mai spun si altceva:Astazi ,al meu odor a zis "gata",sau ceva asemanator,dar tind sa cred ca asta a fost cuvantul,pentru ca de fiecare data dupa ce mananca eu ii spun:"gata".Zilele trecute,atipisem si eu, profitand de faptul ca el doarme si m-am auzit strigata:..."mama" si iarasi "mama"...am crezut ca visez... intorcandu-ma spre el l-am vazut calare pe "gardutul"de la pat si cand m-a vazut mi-a tras un "mama",de-am ramas fara cuvinte...Mai spusese el "mama" si cu alte ocazii,dar niciodata pe acea tonalitate...
Ieri ,am profitat si noi de vreme frumoasa si ne-am "asobit"in aer liber,iar astazi ca de obicei, am luat-o de la capat cu"robotica"(spalat,calcat,curatenie...etc...),dar am avut totusi timp si de-o plimbare scurta.
Ancaid="red">,multumesc pentru compliment si pentru urari,iar in legatura cu tarcul...noi il folosim de vreo doua luni,iar la inceput Shion se plictisea foarte repede.Am fost nevoita sa-l cumpar ,deoarece in scaunel nu mai statea(aproape s-a spanzurat de picioare cu hamurile),iar pe jos n-avea stare intr-un loc si mi-era frica sa nu pateasca si altceva.Acum sunt tare multumita ca l- am cumparat,mai ales cand gatesc sau fac ceva prin casa,pot sa-l las pe Shion acolo si stiu ca este in siguranta.Este adevarat ca ocupa ceva spatiu,dar se poate strange si il poti scoate doar cand il folosesti.Eu nu-l strang ca mi-e prea lene sa-l montez si demontez,desi procesul in sine este foarte simplu.
Pupici [pup] dulcici de la noi .


Erikaid="red">,multumim pentru urari,pupici[pup]multi atat tie cat si Ayumitei.

Adinaid="red">,multumim pentru mesaje,pupam [pup]la mami si la Luka .Felicitari pentru "da" si "nu" in romaneste si va dorim numai bine.
PS:Luka puiule,sa sti ca Shion abia asteapta sa vorbeasca cu tine in romaneste.Yoroshiku ne...
Venim si noi la biserica pe 24 .Voi de la ce ora mergeti?

Eliid="red">,cu intarziere(scuze)La Multi Ani!
id="red">pentru Stef cel frumusel!Sa cresti mare ,sanatos,cuminte ,destept si sa le aduci parintilor numai bucurii!
Eli,nu te nelinisti daca face caca mai moale,stomacelul lui incepe sa se acomodeze si cu altfel de papica,vei vedea ca pe masura ce vei introduce si alte alimente ,consistenta cacutei se va schimba ,de la moale la tare sau invers.Cat despre miros...va fi din ce in ce mai"mirositor",semn ca Stef se face mare...
Pupici[pup] de la noi!

Devyllaid="red">,multumesc pentru urari.
M-ai lasat cu gura punga[pofta]referitor la sushi...deja salivez...abundent...
Spor la impachetat!
Ai grija de tine , iti doresc numai bine si poate ca intr-o zi, cand vei vrea tu,va veni barza si la tine!Pupici[pup] dulcici.

Lory_k,Ellaid="red">,bine ati venit in grupul nostru!Mai asteptam vesti de la voi.Pupici[pup].
Hiroralid="red">,multumesc pentru urari.Subiectul cu soacra nu l-am deschis inca,n-am primit decat doua "aprobari",dar il voi deschide curand...
Karen ce face?Ma bucur sa aud ca face caca normal.
Sa-ti spun despre botez:nu ai nevoie de certificatul de nastere la biserica.Va trebui totusi sa alegi un nume de crestin,nume care va fi trecut in acel certificat pe care ti-l vor elibera dupa botez.(Ex:Maria).Nasii trebuie sa fie amandoi ortodocsi,dar nu cuplu si neaparat de sexe diferite.Daca nu ai nas,atunci iti vor gasi ei un enorias de la biserica(ma refer la partea masculina).Pentru treaba asta trebuie vorbit din timp la biserica si facuta o programare...
Cam astea au fost conditiile cand l-am botezat noi pe Shion...Nu stiu daca mai sunt si alte biserici ortodoxe(in afara celei din Tokyo),asa ca nu stiu care sunt cerintele in alta parte...poate te mai ajuta fetele cu vreun sfat!
Pupici[pup] si multa sanatate!


Fetelor,as vrea sa-i dau lui Shion, nato,dar nu stiu cum sa-l prepar.Ma ajuta cineva?


Am scris un intreg roman,asa ca va pupici[pup] si ...noapte buna![asia]

id="left">

Anca & Shion
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...