Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Japonia


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

arigatou fetili[:D]!ce mai suntem mare si la propriu si la figurat[bis].avem 68cm si 8600g si ne-am descoperit cea mai mare distractie:facem rondul patului pe burtica.mami "intinde capcane"(jucarii) iar KEN curiosul se strofoaca sa ajunga la ele.cel mai mult ma bucur ca dupa 2 ore de "colindat"prin pat cade rupt si-mi doarme2-3 ore(inainte dormea de 2ori/zi max 30-40min)

 

octy,KEN(1nov 2004)

dolofiid="blue">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

naomi-ioana id="red">KEN mi-a cazut rau de tot din carucior si cand am fost la doctor mi-au spus sa stau linistita ca bebeii au oasele capului moi si creierul este f.bine protejat.noua ne-au facut radiografie pt ca am mers la urgenta(se intamplase seara).mi s-a mai spus ca intr-un accident de avion cei cu posibilitati mari de supravietuire sunt copiii(ex:in 1989 s-a prabusit un avion al comp JAL si o fetitza in varsta de 5 ani a fost singura supravietuitoare)

 

octy,KEN(1nov 2004)

dolofiid="blue">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

La multi ani,Kenzo....e o frumusete de baiat....sa iti traiasca!![s][s]

Eu stiu de la sormea de faza cu leganatul,Bits....si nu a reusit sa o dezvete decat cand a mai crescut!Si vad ca si cu asta micut se repeta istoria,ca l-am leganat eu[:D],multa bafta!!!!

Nepotelul meu a racit....si respira asa de greu....cand mananca se enerveaza ca nu poate respira....mi-e o mila de el...sper sa se faca bine in curand!!!

Va pupacesc....[dual]

 

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Eryka, La multi ani sotului ! Sa fie sanaots si fericit alaturi de printesele lui! SI la multi ani si pt Ayumi care face 10 lunisoare. Oare cand a trecut timpul, parca ieri vb ca nu mai aveai rabdare, vroiai sa nasti. Sa fie si ea sanatoasa, sa cresca mare si frumoasa! Pupicei dulci de la noi (mai ales de la Stef care abia asteapta sa o revada)!

 

Anca, ai fost la medic? E totul ok? Sper ca da.

 

Sabina, multa sanatate la nepotel. Si Stef a fost racit, acum aproape i-a trecut. Avea momente cand in timp ce sugea se ineca sau in somn nu mai putea respira din cauza nasului infundat si a mucisorilor. Cand am vazut ca nu ii trece cu remedii naturiste am mers la medic si i-a dat un siropel (care e cred si bun la gust [:D]pt ca nu mi-l scuipa).

 

Pt cele interesate de lectii de inot pt bebei si copii, noi am fost la Centrul Sportiv si nu aveau cursuri pt bebei, dar ne-au recomandat sa incercam la KONAMI Sports. Am cautat pe net pt oraselul unde stam noi si am gasit ca e situat foarte aproape si are pe langa altele (cursuri de inot pt gravide) si cursuri de inot pt bebei incepand cu varsta de 4 luni. O sa mergem maine sa obtinem mai multe informatii. Daca nu gasiti, cautati pe net la centrele/cluburile sportive sau intrebati la hokenjo (support/health center) sau la community center.

 

Si eu spal cam de 2 ori pe sapt.

 

Bebeii vostri folosesc premergatorul? Azi, intr-un magazin Stef "a probat"un premergator. Era incantat de jucariile de la el, maI ales de o bila cu imagini inautru si de faptul ca putea sa se ridice in picioare si sa mearga inapoi. Insa, pe langa faptul ca nu stiu cat de bun e premergatorul pt bebei, parerile sunt impartite, noi nici nu avem spatiu in casa.

 

Ce supici le mai dati? Ce combinatii? Eu i-am dat supa de porumb cumparata, i-am facut supa de morcov, cartof, pastai, pastarnac, patrunjel, telina, 2 frunze de salaata si 2 de varza chinezeasca (hakusai) (variind cantitatile sau uneori punand doar unele legume). Nu mai stiu ce sa ii mai dau si vreau sa ii dau si altceva lichid pe langa apa (din care nu bea prea mult) pt ca noi avem probleme cu constipatia.

 

Cand iesiti afara, aveti prietene (romance, japoneze, alte nationalitati) cu care sa stati de vb si copii sa vb, sa se joace intre ei, sau doar va plimbati, mergeti in parc si stati pe bancuta si vb/priviti cu puiul la ce e in jur? Eu aici langa mine nu am nici o prietena, ma mai intalnesc cu cate o japoneza din intamplare (rar de tot) cu care am intrat mai dedemult in vb si mai schimbam cateva cuvinte, dar ea are copilul marisor si Stef al meu nu are partener de joaca.[q]

 

Am scris un roman, mai las si pe alta data! Sa aveti o duminica placuta! Pupicei la mamici si copii!

 

O zi plina de bucurii, [mamica]Eli & [copil]Stefid="teal">id="Times New Roman">id="blue">

Nasterea broscuteiid="red">id="Courier New">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, Mariana din Bacau, daca o sa ii placa limba japoneza baietelului tau, nu o sa fie greu de invatat. Sunt carti pt incepatori si in Romania, poate au aparut si cd-uri, casete, cand o sa plece la plimbare o sa asculte lb japoneza in loc de muzica[;)].

La inceput e mai greu pt ca nu intelegi prea mult, mai ales ca se vb repede si in unele locuri in dialect sau "mai altfel" decat e in carti, dar treptat se face si un pic de ordine din tot amalgamul de cuvinte. Mai greu e cu scrisul si cititul, cred ca pt asta trebuie niste cursuri serioase sau facultate.

Sarcina usoara in continuare, nastere rapida si fara dureri (prea mari), sanatate si tie si lui bebe si sa ajunga ce o vrea el, dar sa fie si mami multumita![:)][pup][asia]

 

O zi plina de bucurii, [mamica]Eli & [copil]Stefid="teal">id="Times New Roman">id="blue">

Nasterea broscuteiid="red">id="Courier New">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Va multumesc la toate de grijile si incurajarile facute,noi suntem bine,am fost la spital si nu are nimic la cap[bis].Nu prea mai am timp sa scriu pt ca nu ma lasa Naomi[:D],insa va citesc.

 

Sabinaid="red"> multa sanatate la nepotel,un [pup]de la noi ca sa ii treaca repede.

 

Bitsid="red"> nu stiu ce sfaturi sa iti dau cu leganatu, dar am auzit multe mamici care se plangeau de aceeasi problema la care nu gaseau nici o rezolvare,doar cand va mai creste un pic va renunta de unul singur.

 

Eliid="red"> noi avem premergator,dar il folosim injur de 30 min pe zi.In afara de lichidele care le-ai enumerat Naomi mai bea ceai.In leg cu prieteni si noi suntem singurele pe aici[q]mai este o romanca dar fetita ei e mai mare,nu prea o intereseaza bb-ei.

 

Va doresc o duminica frumoasa,[pup]

 

Anca [mamica] Naomi Ioana(22.07.04)[fetita]

 

http://community.webshots.com/user/naomi_ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,

id="left">

Eli id="red">multumesc pentru urari [pup]asa e ,trece timpul si nici nu-ti dai seama .Si noi de abia asteptam sa va revedem.

id="left">In legatura cu premergatorul ,sa stii ca si Ayu era tare incantata de el cand la probat in magazin ,radea cu gura pana la urechi si daca am vazut-o asa de entuziasmata i l-am cumparat [bang] de parca nu-i mai cumparasem unul in Romania si stiam ca doar la inceput se bucura de el [:o)]. Asa ca ajunsi acasa nici nu la mai bagat in seama .
id="left">Sta 2-3 minute in el apoi imi cere sa o scot din el .Dar am scos-o o data afara cu el si spre surprinderea mea ia placut sa stea in el ,poate ca avand spatiu i place mai mult?
id="left">Oricum ptr. mine una au fost bani aruncati in vant ,mai bine cred ca i-ai cumpara din ala pe roti de impinge la el ,eu initial plecasem cu gandul sa-i cumpar din ala dar cand am pus-o in premergator si am vazut-o asa fericita am zis ca-i place mai mult.Asa ca m-am pacalit.
id="left">prietene nu am de alte nationalitati si nici romance aici ,asa ca mai stam de vorba cu vecinele care au si ele copilasi mici ,pana in 3 ani .Dar Ayumi kiar daca e cea mai mica de varsta ,se pare ca se inteleg [:D]
id="left">

Cu mancarica Eli ce sa-ti zic ca si eu incep sa cam intru in pana de idei ,eu i dau numai mancare facuta de mine si foarte rar la borcan asta in general cand mergem pe undeva.

id="left">

Eu una am ramas fara idei la masa de dimineata si la masa de seara.Kiar nu mai stiu ce sa-i mai dau.Mai ales ca acus face 1 an si cred ca nu se va mai satura doar cu fructe si lapte dimineata .

id="left">

 

Fetele care ave-ti copilasi mai mari ce idei ave-ti ptr varsta de 1 an la mesele de dimineata si seara? Va rog dati-mi niste idei .

id="left">Si as mai avea o rugaminte ,cum pregatiti voi tofu ptr bebei?
id="left">

 

Bits id="red">nu prea stiu ce sa-ti zic cu leganatul ,ca slava Domnului cu Ayumi nu am avut probleme sa se obisnuiasca intr-un stil anume de a adormi .Dar totusi cred ca ti-ar fi mai usor sa-l dezveti de pe acum ,de cat mai tarziu.Nu stiu poate pentru inceput ar fi bine sa-l inveti cu altceva sa-l adormi ,poate un plimbat prin casa pana adoarme .... nu stiu ce sa-ti zic.

id="left">Ayumi cnd era mica imi adoarmea la tzitzi cat am avut ,apoi cand am inceput cu biberonul ,adoarmea la el ,apoi cand nu mai adoarmea asa usor ,o plimbam putin prin casa si adoarme in brate .Iar acum imi adoarme singurica .Eu una am trecut prin mai multe feluri de a o adormi si probabil ca de aia nu a avut timp sa se obisnuiasca intr-un fel .
id="left">

 

Gata ca m-am intins prea mult . O zii buna va doresc.

 

 

 

Eryka & bb-lina scumpa[copil] (03.iunie.2004)id="Comic Sans MS">id="red">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele si bebeii,

 

Eli - vad ca v-ati distrat fain la intalnire.Mercik de poze.

 

Kenutz nu a folosit premergatorul,dar i-am luat o mashinutza cu maner in spate pe care o poate impinge si asa a inceput sa mearga in picioare;japonezii ii zic kata-kata.A fost foarte incantat pe la 9 luni de ea.

Cu saplatul rufelor-si eu cam din doua in doua zile.Dar vara e jale ca il skimb pe Kenutz de n ori si cam bag mashina de 2 ori pe zi :)

 

In zona unde stau eu nu mai sunt fete romance si asa ca tot cu japonezele ma intalnesk si eu.Suntem o trupa mare de mamici cu bebei si facem intruniri,petreceri de Craciun,apoi vine primavara si mergem la "hanami"si mai avem programata o excursie la Disney Land.

 

Voi ce faceti toata ziua ?

Ca eu prin park cu Kenutz,apoi akasa,somnul de pranz si iar in park apoi cina ,baia si nanika.

 

O zi buna si astept raspunsuri de la voi [bb]

 

 

id="size3"> Samurai-lady si bb Kenid="red">id="Comic Sans MS">

 

Pagina personala DC[dc]

 

Web-poze Kenutz[asia]

 

[japan]Cum a venit pe lume Samurash bebe[copil]

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...