Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Japonia


Recommended Posts

id="size3">Buna seara la toata lumea.

Ma primiti si pe mine in grupul vostru?

Eu nu am bebe ,am fost insarcinata acum 2 luni daca va mai aduceti aminte de mine.

Am postat si eu o perioada ,dupa care nu am mai aparut cu nici un mj.

Am pierdut sarcina din cauze necunoscute [q]asa zice doctorul.

In fine ce sa mai fac ,nu am alta solutie decat sa trec iar la treaba[xinpat].

Va doresc la toate copii frumosi si sanatosi.

Va [pup][pup][pup][pup][pup] pe toate

 

tajima daniela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

fetele multumesc pt raspunsuri[pup]!in timpul zilei fac tot posibilul sa nu-l mai legan,il iau in pat ,ii pun tzatica in gurita si adoame,parte cea mai rea e ca al meu sot cand vine acasa are prostul obicei sa-l legene si de aici pleaca toate fitzele copilului.sa speram ca in RO nemaifiind cu tati o sa-l dezvat(poate!)

 

ERYKAid="red"> sa inteleg ca ai fost cu AYU acasa in RO?cate luni avea atunci?cum a suportat zborul cu avionul?noi plecam peste 2saptamani si imi cam fac griji.astazi am fost la pediatru si nu mi-a dat nimic pt a dormi[bang]

 

 

DANIELAid="red"> bine ai venit!imi pare rau ca ai pierdut sarcina si stiu cum te simti.si eu am pierdut o sarcina acum 2 ani si am fost distrusa.la fel ne-au spus si noua "din cauze necunoscute!".sa-ti dea D-zeu un prunc frumos si sanatos cat mai repede[pup].gambate ne!

 

octy,KEN(1nov 2004)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pt griji....asta mic si-a mai revenit....acum macar doarme linistit...doar cand mai bea laptic se mai enerveaza....si noua ne-a dat siropel si chiar ca e bun la gust...[:D]ca de curiozitate am pus putin pe buze[:D]

Naomi imi pare bine ca puiutul tau nu are nimik...pupici de la noi[dual][dual].

Bitz ce bine de tine ca mergi in Ro....sora mea cand a venit cu bb pe avion nu a avut probleme si a fost cuminte si a dormit...vezi ca poti sa ii dai bineinteles cu reteta de la medic..diazepam pt copii...dar poate sa nu fie cazul sa ii dai ca sigur doarme!

Daniela bine ai venit si spor la treaba[:D]

Va pup pe toate si numai bine la bb

 

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamicutzelor .

id="left">

noi tocmai am venit de la plimbare si am facut si cumparaturi ,bineanteles ca nu m-am putut abtine si iam cumparat fetei mele o masinutza [sofer],acum imi doarme dar de abia astept sa o pun in ea si sa o vad cum conduce la ea [:D] .

id="left">Are o atractie ptr volan ,in masina noastra cum vede volanul cum sare pe el si invarte de el in toate partile .Asa ca o face mama soferitza [:D]
id="left">Eli id="red"> apropo ai putea sa-i cumperi asa ceva ,are si sustinere sa nu cada din masinutza si poate impinge si la ea stand in picioare e tare draguta [bis]dar e de la 10 luni id="red">pana la 4 ani , naa ca acum kiar imi pare rau ca am luat premergatorul [bang]sunt mai multumita de masinuta asta ,de abia astept sa mergem cu masinutza in parc .
id="left">

Bits id="red">da am fost in Romania cu ayumi cand avea 5 luni si 3 saptamani ,drumul nu mi sa @parut prea greu ,nu am avut probleme cu ea ,mi-a dormit , a mancat ,a fost cuminte .In avion mi-au dat patut ptr bebe e pana la 10 kg .Mi-au dat kiar si mancarica ptr bebe .

id="left">Eu nu i-am dat pastilute sa adoarma si nici nu prea as fi de acord cu ele ,bebe e inca mic si o sa-ti doarma sigur, cred eu .
id="left">Pe mine m-au ajutat si insotitoarele de bord ,aveau un drag ptr Ayumitza ,asa ca o mai luau in brate .daca ai nevoie sa te duci la toaleta le poti cere ajutorul ,ca nu o sa moara ele sa tine bebelul 3 minute cat iti faci nevoile.
id="left">Caruciorul l-am folosit doar in aeroporturi ,iar cand m-am urcat in avion spre Romania lau bagat la cala ,asa ca in Otopeni l-am luat de pe banda .
id="left">Nu stiu ce sa-ti mai zic ,daca mai ai ceva intrebari ,eu iti raspund cu drag .
id="left">

Daniela id="red">imi pare rau ptr sarcina pe care ai pierdut-o si iti doresc cat mai repede o noua sarcina pe care sa o duci pana la capat.Mult noroc.

id="left">

Samuray-lady id="red">si noi tot cam acelasi program il avem ,plimbarica ,joaca ,mancarica ,baitza si nani.[;)]

id="left">

 

Va pupacesc .

 

 

 

 

Eryka & bb-lina scumpa[copil] (03.iunie.2004)id="Comic Sans MS">id="red">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare mamici de mici japonici....pe bb meu il cheama george si are 10 luni jumate....ii place foarte mult sa mearga si merge si singur cateodata cate 4-5-6 pasi..cel mai mult a facut 12-13 pasi...in rest toata ziua de manutza lui mami sau cu bunicii...in premergator nu-i place ,se plictiseste repede....de papat nu prea papam multe ptr ca suntem alergici la lapte si ou...deci nu lapte(decat de soia),nu iaurt nu branza...sunt cam in pana de ideei...nu prea stiu ce sa-i mai fac de papa...am incercat cu piure si supa dar nu-i place(de cand avea 7 luni tot incerc cu piureul si supa)...am incercat cu carne is fara carne,cu morcov si fara morcov,cu mar si fara mar...ce mai,toate combinatiile...nu vrea si nu vrea....deci zilnic meniul nostru arata cam asa..

- dim 7-8 lapte (220 ml)

-11-12 fructe + orez

- 15-16 lapte (200 ml)

- 19 ( cand suntem cu totii la masa se pune langa bunica`su ca un cesetor)papa orez cu tofu si/sau nato

- ii mai dau inainte de culcare (pe la 11) lapte 220ml

 

in concluzie meniul nostru e foarte sarac....

 

La doctor nici mie nu prea imi place sa merg..ma duc doar de "gura lor" (socrii si ken)... dar daca e ceva grav ii dau medicamentele,daca e vorba doar de nasuc ca-i curge nu-i dau...mereu i-am dat portocala,suculetz,ca are vitamina C..nu cred ca e ceva asa grav ca-i curge nasul incat trebuiesc luate antibiotice

 

de spalat si eu spal tot la 2-3 zile...de obicei nu prea am decat hainele mele si ale lui bb...soacra-mea spala zilnic ca se strang si de la ea si de la socru si de la ken..eu tin cosul de rufe in camera de langa noi iar ken mereu cand se schimba le arunca in masina de spalat asa ca le spala soacra-mea...inainte mai ma duceam si le luam (ma gandeam sa nu se supere socrela)dar m-am saturat sa tot stau sa le culeg din masinaasa ca daca mai arunca ceva prin cos bine daca nu asta e...

 

Vroiam sa va intreb daca a luat cineva de aici ceaiuri sau pastile de slabit...am vazut ca sunt foarte mult la drug store si nu stiu care sunt bune....yo vreau sa slabesc da n-amm vointa [:D]..asa ca nu merge cu dieta...am incercat si mai mult de 4 zile nu am reusit [bang]

 

Hiroral,ai nascut?ce face bb?te asteptam cu poze ...eu nu am mai avut nici timp si in ultima perioada nu a mers nici calc,deci nu am mai pus poze noi deloc dar sper sa o fac cat de curand...

ser fiziologic eu nu am vazut pe aici...sa ma uit cat mai am si daca vrei iti trimit eu cateva fiole (in functie de cat am )...din tara nu se pot trimite medicamente asa ca nu stiu daca iti poate cineva din tara trimite...eu am vazut in romania la posta o mamica care vroia sa-i trimita fetei sale plecata in america la facultate,anticonceptionale si nu i-au dat voie...

 

erika noi tofu ii dam fiert...daca mai stie cineva cum se poate prepara tofu ptr bb astept si eu retete...

 

bits nu stiu cum ai putea sa-l dezveti de leganat...cred ca ar trebui sa vb si cu tati si sa nu-kl mai lasi sa-l legane nici el...

 

mai vroiam sa zic ceva si nu mai stiu ce ...am inceput sa scriu la mesaj de 0 ora si ceva ceva....da bb nu ma lasa sa-l termin....asa ca mata kondo...

 

 

 

mami,tati si bb george (22.05.2004) ->id="size3">id="blue">id="pink">id="size3">[copil]

[9cer] poze nunta ->id="size3">id="blue">id="purple">id="size3">[zana]

 

 

 

Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sandra, eu nu am bebe inca dar pot sa-ti spun ca prietena mea care are 3 (4 ani, 2 ani, 1 an) i-a crescut cu mancare la borcanel, pentru bebei luate de la drugs store. Cand am intrebat-o de ce le da mancare din comert si nu gateste ea, mi-a spus ca are mai multa incredere in nutritionistii care le prepara decat in propriile talente de bucatareasa. Mai stiu ca le dadea si udon... Copii sunt grasi, sanatosi, frumosi...

 

rocsana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Noi de ieri mai avem un ditisor, aproape ca sparge gingia. Acusi avem iepuras, dar asa de mofturos... Imi da bataie de cap, se trezeste noaptea de n-spe ori si adoarme super greu la loc. Ieri m-am enervat si m-am itors cu spatele la ei dar sa vedeti cum tragea de mine sa ma intorc si sa il iau in brate. S-a dat bine pe langa mine, m-a imbratisat pana am cedat.

 

Idei de mancaruri:

-iaurt cu biscuite sau paine

-branzica cu mamaliguta

-tofu cu supa de spanac (tofu se pune inainte de a da ultimul clocot)

-tofu cu peste (cu sau fara orez)

-ebi, kani cu diferite combinatii de legume

-shake cu lapte si banana (mar, piersica, prune, para)

 

Nu stiu daca v-ati uitat la sub cu retete de la 6 luni in sus (partea 1) de la "Parintii intreaba,..", sunt acolo cateva retete plus o fata a scris ca i-a si-a facut o mini cartacica din retete adunate de-a lungul timpului din carti, de pe net.. Daca vreti, vi le trimit pe e-mail.

 

Eu mancarica la borcanel i-am mai dat din cele japoneze cand mergeam pe undeva si nu aveam cum sa ii prepar, dar tot cititnd compozitiile am hotarat sa nu ii mai dau decat din cele facute de americani pt ca cele jap au faina si unt si multe alte chestii chiar si in borcanelele cu fructe. Iar restul, mai toate au orez.

 

Am primit ceva cu roti si un fel de maner la care poate impinge, e pt cand invata sa mearga, asa ca premergator chiar nu ii mai iau. Azi i-am cumparat un scaunel care se ataseaza de masa, i-am agatat si o jucarie cu diferite chestii si de acum va mai sta si cu mine la bucatarie cand gatesc pt ca singurel numai boacane face.

 

Daniela, bine ai venit. Mult succes sa vina bebe cand vrei tu!

 

Va pupam dulce si mai vb. Somn usor!

 

_______________

O zi plina de bucurii, Eli & [copil]Stefid="Book Antiqua">

Nasterea broscuteiid="Courier New">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

buna dimineata,nu prea am timp de scris,Naomi vrea in brate[bang]asa carepede

 

Eliid="red"> vreau si eu retetele de care vorbeai si felicitari pt iepuras[bis]iar tie nervi de otel iti doresc,stiu cum e [:D]

 

Sandraid="red"> bine ai venit in [grup]nostru si vrem poze cu George ,[pup]

 

Eryka id="red">m-ar interesa si pe mine masinuta,nu ai putea sa faci o [foto]sa o vad,te rog mult

 

Sabinaid="red"> multumim de griji,de la noi multi [dual]

 

Danielaid="red"> chiar daca inca nu esti mamica esti bine venita in [grup]nostru;imi pare rau pt sarcina,dar D-zeu iti va da repede un [bb]ai sa vezi,[pup]@

 

Eu ii dau tofu in piureu de legume,si chiar ii place.@@

 

Anca [mamica] Naomi Ioana(22.07.04)[fetita]

 

http://community.webshots.com/user/naomi_ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Naomi-Ioana id="red"> tocmai ce am venit de la plimbare ,[cool] a fost super cu masinuta afara ,a mers si cu ea si a impins si la ea [bis] e asa de fericita .

id="left">uite aici pozica ,pe care tocmai am facut-o.
id="left"> http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Eryka
id="left">

 

Hai ca acum fug cat imi doarme bebelina sa mai fac si eu cateceva prin casa .

 

Eryka & bb-lina scumpa[copil] (03.iunie.2004)id="Comic Sans MS">id="red">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Nu am mai scris in ultimul timp,banuitzi de ce,nu? [bang]Cred ca ne dau tarcoale dintisorii ca tare marait este,nu-i intru cu nimik in voie[q],si tot ce prinde ar baga in guritza.

In schimb noaptea nu am probleme cu el,azinoapte de exemplu a dormit de la 11 noaptea pana la 8:30 AM cand l-a trezit fomitza,a papat si a dormit din nou pana la 11:30. Sunt o norocoasa ,nu? DAR ziua nu doarme deloc,rar cand mai motaie cate 10-15 min.

De prietene si eu duc lipsa[q][q],aici pe langa mine stau doar persoane in varsta,mai sunt si cativa copii dar sunt marisori;in parc inca nu am mers.

Danielaid="red"> imi pare tare rau pentru sarcina pierduta .

Erykaid="red"> am vazut pozica,ai o scumpete de fetita,sa iti traiasca![pup]

Eliid="red"> felicitari pentru noul dintisor,la mai multi!

Devyllaid="red"> multa sanatate nepotelului,si David a fost racit,abia ce i-a trecut.

Noi vineri mergem la vaccin,primul,am niste emotii!!!!!!

Hai ca m-am lungit prea mult sper ca nu v-am plictisit!

Pupici si sanatate multa!

 

Stefania si David 24.12.2004

 

DAVIDid="blue">

Poze noiid="blue">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...