Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (8)


Recommended Posts

revin cu informatii despre Martiza. nu am prea multe, dar va spun ce stiu. aseara pe la 5 am sunat acolo si am intrebat ce e cu ea. au spus ca au operat-o si ca e bine. nu mi-a dat prea multe detalii, ca tre sa vb cu doctorul sa imi zica ce i-a facut. mi-a zis asistenta doar ca a trecut cu bine peste operatie. slava Domnului ca n-a murit! totusi nu se stie daca a scapat de pericol. ma duc diseara sa o vad si s-ar putea sa o iau acasa. aflu mai multe detalii diseara si va zic maine.

 

Annie- pentru o consultatie la Stecyk dai 150.000. daca e cainele sanatos, n-ai de ce sa platesti mai mult. daca vrei si alte tratamente, vaccinuri etc, atunci tine-te bine. eu sper totusi ca face treaba buna, desi e scump.

 

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[pup][pup] ptr Maritza, scumpa de ea...cred c-a trecut peste ce-a fost mai greu, sa de-a Dumnezeu sa se recupereze cat mai repede.

Apropos, o vecina din bloc a patit exact la fel...la ea motivul a fost ca veterinarul a cusut operatia si pe dinafara cu ce a cusut pe dinauntru, adica fire resorbabile si dupa cateva zile pisicuta era cu burta crapata si cu puroi.

Stiu ca vecina atunci s-a dus peste doctor, l-a ridicat de umeri si l-a cam lipit de perete de numai stia de el... (e ditamai femeia, iar doctorul e juma de buletin).

Nu e cazul sa faci la fel, dar nu-l lasa sa scape...mai ales ca e la tine in bloc cabinetul, fa-i scandal monstru de fata cu clientii...

Va tin pumnii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina [pup], in primul rand iti multumesc tie si sotului, pentru aprecierile facute Azarei. Si eu o vad cea mai frumoasa dintre toti, dar stie cum e cu mama care isi vedere puiul cel mai cel.

Nu imi sta in fire sa ma cert cu nimeni, asa ca nici pe probleme chinologice nu ma voi lua la harta.

 

Viorela, [flo] multumesc si tie pentru felicitari.

Din pacate AChR-ul nu face altceva decat sa se ocupe de tot felul de smecherii si de aici a aparut ruptura din clubul de ciobanesc, de unde s-a format un alt club CNCCR – Clubul National de Caini Ciobanesti Romanesti. Cei de la CNCCR au reusit omologarea rasei la UCI-IHU -Union Canine Internationale –Internationale Hunde-Union e.V., dar cei de la AchR spun ca doar F.C.I. este singurul for abilitat pentru recunoasterea si omologarea raselor canine.

Anul trecut la Gura Humorului a avut loc prezentarea oficiala a raselor de ciobanesc romanesc de catre AchR cu participarea unei delegatii a F.C.I.

Cand ai timp uita-te pe http://www.mioritic.com Eu una nu stiu germana, dar mai uit cu placere la fotografii.

Stiu ca pana la omologarea raselor noastre de catre F.C.I. va dura destul de mult. Pe mine ce ma supara este faptul ca nu sunt uniti si sa faca ceva spre binele acestor rase romanesti, care sunt atat de frumoase si in fond sunt ale noastre ale romanilor si ne putem mandri cu ele.

Annie,[pup] multumim si tie pentru felicitari. Sunt de acord cu cele scrise de tine. Si eu sper ca Azara sa apuce un consens in chinologia noastra.

Tot ce ai scris despre concursuri este conform cu realitatea. Eu daca mergeam cu Azara si o inscriam in AchR – i se recunoastea doar pedigree-ul tatalui care face parte dintr-o canisa inscrisa la ei, dar al mamei nu i se recunoastea pentru ca face parte din canisa de Romania, canisa care apartine unui domn din CNCCR.

Si atunci stau eu si ma intreb, oare ei reprezinta interesele chinologiei romanesti.

Eu merg cu Azara la concursuri doar pentru simplul fapt ca trebuie sa-si ia dreptul de monta. Pe actele ei sta scris ca face parte dintr-o generatie cunoscuta pe 3 linii fara consangvinizare si trebuie sa mi se gaseasca un caine pe masura ei de catre club.

 

 

Azara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika - ii tinem pumnii stransi Maritzei ... sa nu se dea batuta ... am sa te sfatuiesc si pe tine cum am (sfatuit-o si pe Simonitza )... sa mergi pe forum pe vethelp sa stai de vorba cu blue id="blue">sau missuiaid="green"> ... sunt moderatoarele de acolo si o sa ramai impresionata in bine de sfaturile bune pe care ti le vor da ... din pacate nu te-am sfatuit mai devreme pt am avut incredere in doctorii la care ai dus-o prima oara ... rau am facut ... deci pt Maritza te rog sa stai de vorba cu blueid="blue"> ...

 

Alina - ai mare dreptate ... animale.ro, zic eu ca a fost o harababura ... dar intre timp s-a facut ordine (la pisici) ... la caini nu stiu! mult mai ordonat e vethelp unde poti gasi multe informatii folositoare atat doar ca moderatoarele sunt destul de severe pt a pastra ordine ...

 

imi aduc aminte cand am mers prima oara la un concurs ... mie imi placeau toti cateii ... ca nu aveam habar de standarde chestii socoteli; Athos era cainele prietenului de atunci si l-am adoptat imediat ... cand ne-am despartit ... ce-am mai plans dupa caine! ... da o sa ziceti ca sunt nebuna ... dar asa e (5 ani nu sunt de ici de colo[:D]) ... la vreo 3-4 ani cand am aflat ca a murit mi-a parut asa de rau ca tipu a fost dobitoc si eu la fel ... ca nu am tinut legatura ... si acu imi dau lacrimile ... era un caine superb, rau nevoie mare (specific rasei) ... cand dadeam cu matura prin casa nu ma lasa niciodata s-o fac singura ... apuca si el de bat si sa vezi ce vrednici eram ... cand am luat de'a rostogolul toata partia de la Calabucet (pt ca-mi daduse un "branci" Athos ...) si toata partia m-am rostogolit, cu cainele dupa mine latrand sa atraga toata atentia asupra noastra, si alunecam cand cu fata cand cu spatele ..., cand l-am luat in telescaun si murea de frica, tremurau vreo 55 de kg de ziceai ca o sa cadem acu', si la un moment dat s-a oprit din tremurat ... auzise voci ... si cand a facut un ham (era o ceata deasa!) sa moara ceilalti care treceau pe langa noi ... cand alerga el toti schiorii pe partie ... ca zicea ca's jucarele si eu dupa el sa-l prind (ca-mi scapase), cand am trecut peste o punte suspendata care se balanganea peste o prapastie, cand fura puiu din chiuveta, si apuca de sirul de carnati ... si halea repede repede, ca daca mai ramaneai cu unul in mana erai norocos! offff ce amintiri ... am iubit acest caine mult de tot ...

 

na ca am vrut sa va spun ceva si m-au napadit amintirile ...

 

ce vroiam eu sa spun e ca am ramas impersionata in "rau" de ce se intampla in concursurile din Romania ... arbitrate de romani si de rautatea dintre unii crescatori, dintre oameni in general ...

 

am crezut ca in timp lucrurile s-au schimbat ... dar au trecut 8 ani de cand am fost la concursurile canine si vad ca nu s-a schimbat nimik! noi am avut noroc ca am avut un caine absolut superb ... pe care n-aveau cum sa-l saboteze ... era pur si simplu superb

 

cu Ariss am mers in concurs pt ca am facut o promisiune si eu ma tin de ele ... Ariss a luat excelent I in cele 2 concursuri la care a fost ... nu a fost nominalizat pt best in show (nu l-am pregatit bine) ... si zau daca m-am suparat vreo secunda ... ba chiar i-am felicitat pe ceilalti din inima ... pt ca intr-adevar aveau niste pisici foarte bine pregatite ... insa am uitat sa mentionez ca arbitrele nu erau din Romania ... si m-au certat de fiecare data ca nu l-am pregatit bine ... dar eu am si serviciu si o viata ... nu ma vad pieptanadu-l si pigulandu-l pe Ariss 2 ore pe zi! nu sunt genul ... dar am grija ca Ariss sa fie curat si sanatos

 

Azara este absolut superba si are noroc de o stapana cu capul pe umeri!... chiar asa ... este omologata rasa ? eu stiam ca sunt 3 feluri de ciobanesti :din Bucovina (de talie imensa), carpatini si mioritici

 

Vio - chiar nu sunt agresivi ??? vezi io am ramas cu o impresie gresita ... si sa sti ca nici eu nu-l dau la monta cu pisici din alta rasa ... chiar daca nu sunt de acord cu acest bot mult prea turtit ... dar asta e!

 

Alina - sa stai linistita ... eu iubesc animalele si nu o sa ma cert cu cineva decat daca le face rau ... in rest de la niste premii, standarde ...

 

totusi sustin ca Azara merita excelent I ... si sper din tot sufeltul sa nu te superi e absolut superba!

 

Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maruta, multumesc si ma bucur ca o vezi pe Azara la fel de frumoasa cum o vad si eu.

Rasa este omologata doar de UCI-IHU, dar aceasta omologare nu este recunoscuta de AChR si FCI. Chiar trei rase de ciobanesti exista si sunt cele scrise de tine. Si eu zic ca Azara merita Excelent I, speram ca la urmatorul concurs sa-l si obtinem.

Duminica am fost la un concurs organizat de AChR, unde Azara a participat tot la clasa junior. De cand m-am inscris si au auzit ca provin de la clubul rival, mi s-a spus ca nu mi se recunosc actele mamei. Le-am raspuns ca nu ma intereseaza, ca nu ma inscriu la ei ca membru, ca vreau sa particip la acest concurs platind taxa dubla de participare.

Organizarea care a lasat de dorit, terenul era clisos si se lipea de talpile pantofilor si de blana animalelor.

Am fost dezamagita in primul rand de numarul de ciobanesti mioritici inscrisi in concurs 8 in total la toate clasele, din care prezenti nu au fost decat 6 inclusiv cu Azara.

Alaturi de Azara, la clasa junior, au mai participat doua femele surori, care aveau 11 luni, nu fusesera niciodata pieptanate si periate. Lasand la o parte aspectul exterior al blanii – eu care nu sunt mare cunoscatoare ca un arbitru, am sesizat cateva defecte – aveau nasul depigmentat – pe mijlocul trufei care trebuie sa fie neagra in totalitate – aveau culoare roz maronie, aveau spinarea inseuata. Una dintre femele avea si un defect la ochi.

Intrand in concurs – Azara a obtinut doar Foarte Bine – singurul defect mentionat de doamna arbitru este faptul ca ar avea coate de vaca. Adversarele Azarei, au obtinut Excelent II si Excelent I si RPJ.

Cred si sustin in continuare ca Azara a luat doar atat, pentru faptul ca suntem membri ai clubului rival AChR-ului, cu toate ca pe alt site am fost combatuta ca nu este adevarat acest lucru.

 

 

Azara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maruta super poza cu motanu!!!! Am ras....ce buna e!!!!

Eu nu am fost cu Cora in concurs pentru ca nu are pedigree...sotul meu a cumparat-o din targ cand avea 30 de zile si mi-a facut-o cadou...de fapt am crescut-o impreuna.

Dar e asa frumoasa, nici eu nu vreau sa ma laud, dar e chiar un caine deosebit, multa lume m-a oprit pe strada sa o admire. Si este deosebita pentru ca are pete maro...nu negre...si inalta (mai mare decat multi masculi) si gratioasa, eleganta...e f frumoasa.

Pacat ca nu a a avut niciodata pui, si acum e cam batrana...

Verisoara sotului meu are si ea un dalmatian, cu pete negre, care e mereu prima in concurusuri si puii ei la fel, si ne tot batea la cap sa o inscriem si pe Cora...dar din pacate nu avem timpul necesar...

 

"O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ."

 

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

David pe tractoras id="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Dana,

cand am fost la expo, am vauzt o pereche de unguri imbracata in costume nationale, erau cu cainii lor, ciobanesc unguresc (nu mi-aduc aminte denumirea in maghiara)!Cred ca luasera ceva premiu pt. ca erau o multime de fotoreporteri in jurul lor, sau poate doar aerul exotic[:)]

in cartile mai vechi in poze, mioriticul era insotit de ciobani in costume nationale la expozitii

 

"Binecuvantati copii si animalele"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,

revin astazi cu informatii despre copilasul meu. [olala] [pis]

am fost aseara pe la 5 sa o iau. operatia a decurs bine, iar daca doctorul ii daduse sanse de numai 30% sa traiasca, acuma a zis ca are sanse de 95%. [cheers]

deci Maritzuca mea e bine!!!!! [^]

mi-a aratat poze de la operatie, cand a deschis-o ce a gasit in ea, era plina de puroi mititica. [V] i-a facut taietura mai mare un pic fata de cum era, ca i-a spalat intestinele de puroi, facuse peritonita. marti cand a operat-o a stat cu perfuzie, era blana rasa de pe maini, se vedea unde a intepat-o ca sa-i puna perfuzie. i-a luat si sange si i-a facut analize si i-au iesit bune la rinichi, ca se temea doctorul ca i-a aafectat rinichii, dar se pare ca m-am trezit la timp sa o duc la el, daca o mai lasam nu era bine. el are spital acolo si ingrijitori si poate sa tina animalul mai multe zile daca e nevoie.

 

cand am luat-o in brate a inceput sa toarca mititica si se gudura pe langa mine. probabil s-a bucurat sa vada o fatza familiara, se speriase printre straini. are guler din ala de plastic in jurul capului sa nu se linga la rana, dar nu are pansament, asa a zis ca tre sa stea rana la aer. vinerea viitoare sau sambata cel tarziu o duc la scos firele. ii dau pastile una dimineata si una seara, ca sa previna vreo infectie.

 

fetelor, acuma parca imi pare rau ca am chinuit pisica atata, mai bine o lasam in pace. dar si cand vedeam ca face atatia pui si ultimii pui cred ca au murit, imi era mila de ei. [V] m-am gandit ca ii fac un bine si cand colo ce a iesit. [V]

 

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai sa sti ca si la noi (acu 8-9 ani)se prezenta mioriticul in costum popular ... era un mos de prin Ardeal parca, si prezenta cainele ciobanesc cu acel bat la gat (nu stiu cum ii zice - stiu doar la ce foloseste) ... si tot asa ne adunam in jurul lui ... ca era asa de frumos (si cainele si stapanul) ... si povestea despre rasa ...

 

acu nu mai stiu cum se prezinta ... oricum si atunci era doar tipul ala ....

 

apropo de cainii ciobanesti ... am un prieten care organizeaza tot felul de excursii cu copiii ... si intr-o excursie se-ntalnesc cu un ditamai ciobanescul ... el fiind ghid, le spune copiilor sa stea linistiti ca acesti caini isi vad de treaba lor si sa mearga mai departe ... el ramane ultimul in coloana si trece pe langa caine foarte relaxat ... atat doar ca acel caine era catea si avea si pui ... probabil c'a deranjat-o "relaxarea" tipului ... ca l-a muscat zdravan de c_r ... si toti copiii erau pe jos de ras ... "Stati linistiti ... acest caine isi vede de treaba lui ..." [:-)))]

 

asa a invatat pretenul ca atunci cand vine vorba de caini (mai ales de "ditamai cainele") nu e indicat sa "stai linistit" si nicidecum "sa-i intorci spatele" ... fara macar sa-i spui "'neata ... e voie ?"

 

Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...