Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2004 (40)


Recommended Posts

Am zis ca de data asta, fie ce o fi, scriu si eu, ca pana acum am apucat doar sa citesc.

M-a intristat si pe mine povestea ta Alus, chiar am plans. Uite ca noi n-o sa intelegem niciodata de ce ingaduie Dumnezeu unele lucruri, dar cu siguranta Silwia e acum un ingeras si o sa va fie mereu alaturi. Ati apucat sa o botezati, nu? Dar nu ti-au spus de la spital ce anume s-a intamplat cu micuta de a plecat asa iute dintre noi? Si ce minune cu Julia...o mare bucurie pe langa tragedia prin care a trebuit sa treceti. Stiu ce rau e si de la bunica mea care a pierdut tot asa, o fetita de 4 luni ( avea inima in dreapta si celelalte organe normal asezate)... Iarta-ma dar nici nu mai stiu ce sa zic, iti doresc sa fii tare.

 

 

 

 

 

 

 

Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai).

http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=259727450 http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu1

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ACRISid="red">-MULTA MULTA sanatate Ameliei, si felicitari ptr. primi pasi.

DIANAid="red">- FELICITARI ptr. primul dintisor, asteptam vesti cand va fi urmatorul.

CLAUid="red">- nici nu o sa sti cand o sa inceapa sa vorbeasca pe intelesul nostru,copii se schimba asa de repede si asa de repede cresc.

ERYKAid="red">- BRRR ce vis ai avut. Eu cred ca as innebuni chiar si in vis. Ce bine ca a fost doar a fost un vis urat care nu mai este.

BERTHAid="red">- ii doresc si lui Darius MULTA MULTA sanatate.

 

La toate fetele doresc ca copii nostri in fiecare zi sa ne aduca cate ceva nou.id="green">

 

Julia de cand a inceput sa mearga bine dea buselea nu prea am timp liber, [copil] stiti si voi cum este. Si ea intelege aproape totul, cateodata imi face in ciuda cand ii zic ca nu are ceva voie, si incepe sa planga,[q] cred ca vrea sa imi fie mila de ea. Eu atunci nu reactionez, se uita la mine si iar incepe sa se joace. Florile nu le-am luat de pe jos, am flori care sunt prea mari sa le pun pe geam, cand se apropie de ele sa rupa frunze eu ii zin NU,NU se uita la mine si iar incepe sa planga, asa incearca sa imi fie mila de ea. Si sunt oameni care spun ca copii nu inteleg nimic.

 

Ma duc sa [papica] ca mie tare foame si in curand cu Julia iesim la plimbarrea noastra lunga, lunga,lunga.

 

Pupici [pup]

 

 

www.julka.za.pl

Alus+Julia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha, iar m-ai facut sa rad, ai un stil la povestit...mi-am adus aminte cum povesteai ca umblai cu crisuletu in bicicleta.Eu i-as lua pe amandoi, dar la noi in bucuresti...ce-as mai da sa plec odata de aici...

daca tot intrebai de cadouri si daca nu ai cumparat inca, eu ti-as sugera sa cumperi pt cel de 2 ani o mingie cu coarne sau cu maner (din aia de sarit), pe Anghel il amuza f tare si e una din putinele jucarii cu care se distreaza, si ar mai fi o varianta, dar asta nu stiu cat costa cred ca vreo 30-40 de euro: e un fel de tabla de scris de la Fisher price, are si un sertar cu stampile si un pix pe care nu are cum sa-l piarda ca e legat( si nu scrie de cat pe tabla aia-deci n-are cum sa mazgaleasca peretii:))E chiar o problema la astia mici scrisu pe pereti, eu spun din experienta ca, Anghel i-a decorat pe toti, chiar a gasit o stampila de-a lui tac-su si i-a si stampilat. Asta e, se repera.

Madisorprin ce ai trecut si tu...Noi te pupam!

 

Erykachiar daca-i dai dimin si seara acelasi lucru eu nu cred ca e o problema atat timp cat ea mananca. Asta cu diversitatea e ptr oameni mari...Elena mananca aceleasi chestii invariabil: dim mere sau banana, iar seara iaurt, am incercat si alte chestii dar uite ca nu-i plac, i-am facut si papanasi fierti din branza de vaci ( mie-mi plac...)dar nu vrea, ea e cu iaurtu asa ca ia fratie iaurt! Felicitari Ayumitei pentru cele cateva secunde de stat singurica. Voi stiti ca eu nu am cu ce sa ma laud la Elena la captolu asta, ea nici nu se sinchiseste sa se ridice singura in fund.

 

 

 

Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai).

http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=259727450 http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu1

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alus, sa sti ca ai dreptate.

Nu trebuie sa ne subestimam copii. Ei chiar inteleg.

Ma uit si la Amalia. Ii explic ceva sau ii descriu si imediat prinde. Stie sa-ti arate, sa-ti aduca ce ii ceri s.a.m.d

 

Acum, are o mare iubire. Am primit in Franta o papusa, mai exact un bebe aproape cat ea de mare. E innebunita dupa el (caci, am uitat sa specific ca este baiat). Ar sta de joaca cu el tot timpul.Sta ore in tarc si se joaca cu acest bebe. L-a dezbracat si a ramas tare surprinsa de ce a gasit [:D]......adica cocosu'[;)][ups].

Mey fetelor, daca o vedeati cum studia "problema", mureati de ras.

Am ras cu lacrimi, mai ales ca ea se uita ata de nedumerita la noi, de parca zicea: "ce aveti de radeti ca nebunii???"

 

Ii da si lui biberonul sa manance.... il iubeste, doarme cu el....

Dragoste mare!

A...si am uitat sa va mai spun ca bebe, daca ii bagi apa in gurita, face pisu'. Asa ii demonstrez Amaliei cum poate sa faca bebe pipi la olita..doar, doar se impaca si ea cu olita....ca tare greu este....

 

Mai am multe sa va povestesc, dar nu prea mai am timp.....

Va pupic dulce!

 

Cristina & Amalia (20.04.2004)

 

http://community.webshots.com/user/cris_amalia

 

"cele mai mari placeri ale vietii sunt cele impartasite cu altii"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrerupt ca sa-l hranesc pe Anghel.

 

Erykasi eu am avut niste vise groaznice, cel mai nasol a fost cand am visat odata ca a cazut Anghel de la balcon, atunci am suferit in somn ca si cum s-aar fi intmplat in realitate, grrroaznic. cred ca astea vin de la teama noastra de a nu li se intampla lor ceva rau...Of, mamele astea!

 

Bertha, da ce te-ai mai chinuit si tu, o fi avut vreo enterocolita, ca pe aici prin bucuresti au fost pline spitalele. Bine ca mananca bine ala micu si sa o tina tot asa.

 

Eu sunt de parere sa ne povestim atat lucrurile frumoase, cat si experientele grele sau stari nasoale sau orice, practic de asta avem nevoie, sa impartasim cuiva toate alea, sa vedem ce spun si altii, pareri...acum e si mai nasol de noi, ca ne intalnim mai greu cu prietene, etc, suntem cred si mai sensibile.

Irinusha, si eu ma confrunt cu aceeasi problema, lipsa de chef...,Am citit mai demult ca e ceva normal la femeile care au nascut, e o treaba hormonala, din pacate acolo nu scria si cand trece. La Anghel am patit la fel si nu prea mi-a trecut nici acum...uf!

Acris, ce v-ati mai distrat pe seama bietului copil...cred ca si eu muream de ras.Eu l-am vazut pe Anghel cum se uita la sora-sa imediat ce a observat ca nu seamana deloc cu el. Mami, dar Elena n-are cucut? ce are ea? si eu: are pasarica(m-a luat pe nepregatite, nu stiam cum altfel sa-i zic) si de atunci zice ca elena are pasar.

Au un spirit de observatie foarte dezvoltat .

 

ca fapt divers, l-a dat azi pe tac-su pe spate cu pensula inmuiata in crema de-aia de raceala. Si tac-su credea ca il da doar asa cu pensula si chiar il incuraja: da-ma si pe aici si pe aici, si l-a vazut ca se tot ducea si iar se intorcea sa-l mai unga putin, pana a simtit mirosu...el se ducea dsa mai inmoaie putin pensula, si chiar i-a zis: ma duc sa mai inmoi, da cin sa-l creada.

 

Clau, chiar inteleg ghemurile astea de copii, si cine stie cat fata de cat ne dam noi seama.

 

imi pare rau ca m-am lungit, sigur am uitat pe unele din voi, cum ar fi Dianape care o pup si o felicit ptr primul dintisor al lui Vladut.

 

Ce mai, va pup pe toate, A! si pe Grate, am citit ce ai scris acolo despre peste, f interesant, dar si eu sunt de parere sa le dau cam ce am prin casa, ce mancam si noi, ca daca ajung sa-mi fac prea multe calcule ca ala are atat , ala atat o iau razna si ma apuc sa plantez legume in curte si sa cresc si o gaina ceva ca sa stiu sigur ca sunt 100% naturale. Cred ca mi-ar prinde bine o asa ocupatie totusi.

 

Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai).

http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=259727450 http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu1

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! Sarbatoritilor din we si de astaziid="red">

 

Irinusha multumesc pt sfat. i-am dat lui Bibi o lingurita de banzica sambata seara in cereale, iar duminica la prinz a facut a doua oara kk putin mai moale si branzica nedigerata. sigur ceva nu e normal. O sa mergem iar la dr cand avem rezultatele de la analize sa vedem ce spune. Si cu laptele de capra n-ar fi o problema ca socru meu are la tara doua caprite special pentru nepotei, dar acum are iezisori si nu poate sa ne dea laptic. Oricum o sa intreb si dr. inainte sa ii dau. Sa vezi ce o sa se bucure el daca o sa poata sa bea Bibi laptic de capra.

 

Alus bunica ta avea dreptate. Mai mult nu pot spune.

 

Erika felicitari, ca maine o sa alergi perin casa dupa Ayumi. Si eu am visat intr-o noapte ca am pierdut-o pe Bianca si plangeam in somn de m-a trezit sotul sa ma intrebe ce am. Cand m-am trezit si am vazut ca fata e langa mine m-am linistit.

 

clau bb-ii inteleg cam tot ce le spui, si Bia face la fel numai ca ei ii plac la nebunie rotocoalele de hartie, pe care le face tot ea. Cand vrea sa le bage in gurita eu ii spun : acum da-mi si mie, si ea le ia cu doua degetele si mi le da. Mai nou am invata-o sa bata din palme. Eu spun hai sa facem bravo si ea bate din palme. si cand o cert se uita la mine si face bravo. si atunci ce sa-i mai faci?

 

acris [dual] Amaliei si [flo] pentru mers

 

A fetelor si aseara am observat ca Bianca mai are un dintisor. He, he. ca asta nu mai stiu cand a iesit. dupa toata maraiala de la burtica, cred eu ca tot atunci.

 

 

 

tnicoleta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, spune-mi te rog, cit ar trebui sa dureze o raceala? Copilul meu are deja 2 saptamani racit si ceva si nu prea vad schimbari decit ca a evoluat tusitul in hircait iar mucisori tot mai are. Data trecuta s-a manifestat altfel, avea numai febra fara mucisori si a durat 2 zile, acum nu are febra dar tuseste, harcaie si are mucisori. Medicul nu mi-a prescris nici un medicament, ma sfatiesti sa fac ceva? E ceva grav? Lumineaza-ma te rog, ca astia sunt in stare sa ma lase pina sa chem salvarea. Mii de pupici lui Vladut![flo]

 

Si inca ceva, va rog pe toate sa-mi raspundeti, am inceput intarcatul, ii mai dau in loc apa sau suculet de bebe din pahar, dar nu bea mai mult de citeva inghitituri,astfel ca scutecul e aproape fara pipi, mi-e teama sa nu-l deshidratez. Asa ca m-am gindit ca n-ar fi rau sa-i dau si supliment de formula, stiti voi cit se da pe zi unui bebe de virsta alor nostri, c-apoi imi fac eu calculele cit sa-i dau?

 

Mamica de[copil]Explorator pe nume Patrick(31 mai,2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mameloane, mai facut sa rid cu mesajul tau despre 100%naturale!![:D] Sunt de acord cu tine,si eu ii mai dau de la masa si pare a fi foarte incintat, la peste insa, sunt mai atenta si-apoi orice informatie ce-mi poate fi de folos in alimentarea copilului, nu-mi scapa, cred ca si voua la fel! Pupici lui Anghel si Elena!![pup]

 

Mamica de[copil]Explorator pe nume Patrick(31 mai,2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

grate, absolut tre' sa-i dai lui patrick ceva formula, nu-l poti lasa asa, 'pe uscat', si e posibil sa nu fie asa receptiv la apa si suc pe cit ar fi la lapte praf. daca te-ai hotarit cu intarcatul e clar ca tre' sa-i suplimentezi cu formula. lia bea, si-acuma stii ca ea bea numai lapte praf de mult timp deja, dimineata la 5am vreo 4oz (120ml), la 9am, cu micul dejun, cam 5oz(150ml), la 1pm, cu lunch-ul, cam 4oz(120ml), la 5pm vreo 2-3oz (50-100ml) si seara la culcare bea numai laptic 8-10oz (250-300ml). ca sa te ghidezi, daca te-am ajutat:). tare dulce-i patrick! sa se faca bine din raceala aia!!

 

tnicoleta, felicitari pentru dintisorul numarul 2 al biancai!

 

acris, ce bebelus minune are amalia ta, le bebe francais:), si vad ca nu numai ea, ci si voi va distrati de numa'!

 

alus, si lia, ca si julia, incepe sa plinga daca ii interzic ceva - chiar asa mi se pare si mie, ca se 'razvrateste', se alinta si mie mi se inmoie inima.........

 

eryka, saracuta de tine, ce noapte si ce vis.... of, bine ca a fost doar vis. sa stii ca eu visam asa un pic mai demult, cind lia era doar de vreo luna, doua si complet neajutorata. cred ca sint normale astfel de vise, arata iubirea si grijile pe care ni le facem ca si mamici. pupici lui ayumi, scumpa de ea!

 

imi pregatesc o prezentare pentru miine - tre' sa merg cu masina vreo 120km pina la un laborator national sa prezint niste rezultate - e aproape ca un interviu pentru ca daca le place de mine si ce fac eu, mi-ar da o pozitie pentru un an. dar cui ii trebuie?! la mine vine barza in sase luni si ceva!! o sa le spun, sa vedem. banii ar fi frumosi, dar sa fac naveta 120 km dus si 120 intors, cu o burtoaie care creste in fiecare zi, nu cred ca e posibil. noa, oricum, o sa vedem, ca poate nici nu ma vor si-atunci n-am probleme:).

peste toate, mi s-o si stricat masina, sper sa mi-o termine pina la 5pm si sa nici nu fie prea scump. uf.

 

va pup. aici ieri a nins si azi e un soare fantastic. mie mi-e o greata de mor si un soooooooooooooomn.... aaaaaaaaaaaaaaaa.....

 

mona, [copil] lia (24.04.2004) si simburelu' mic (9+)

PROASPETE DE MARTIEid="red">

 

site-ul nostru asa s-a nascut liaid="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...