Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2004 (40)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Neatza, La raport: ieri dupa-masa am fost la dr. In sala de asteptare multi copii. A dat fi-mea show. Toata lumea se uita numai la ea. A aratat tot ce stie sa faca, sa zica...Am fost o mamica mandra [:D]. I-a luat la pupat pe toti copii care asteptau, care erau mult mai mari. Ii alerga pe culoare (o tineam de salopeta), se juca cucu-bau cu ei, arata cu degetul...Am obosit si eu si ea. La consultatie a adormit in bratele mele [:-)))][:-)))][:-)))], era rupta. Dna dr. ne-a spus ca e doar purtatoare de stafilococ si deja nu mai era rosie in gat, ca sa ii dau biseptol pt. asta (aparea pe anti-biograma). A zis ca probabil din cauza giardiei este asa slabit organismul si face toate alea. Mi-a dat tratament astfel: pt. giardia(tryenzyme, flagyl), pt. stafilococ (biseptol) si pt. imunostimulare si pofta de mancare (multisanostol, imunobaby - 100% din plante, peritol). O sa vedem cum merge si o sa reluam analizele. Cum vi se pare? Carmen, distractie placuta si succes cu Iustin la plimbare! Christina, felicitari pentru cetatenie!!! Acris, o sa fac poza si o sa iti spun. Este o rochita destul de simpla, dar foarte shic. Este produsa la noi pt. Mothercare in Anglia, dar probabil a fost refuzata. Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) [url="http://community.webshots.com/user/padme_ami2003"]ANA[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, tocmai am fost acasa. M-a sunat sotzul meu sa-mi spuna ca Amalia are febra f. mare (39.5 gr.), ca stranuta, ii curge nasul. M-am dus cu ea la dr. si are rino-faringita. M-a avertizat dr. ca va mai face febra inca vreo 2-3 zile. Mi-e asa mila de ea. Mititca...E asa moale, nu vrea sa manance, e miortzaita.... Offff, si mami nu e langa ea... Nu pot sa-mi iau liber pt. ca avem o verificare de fond si trebuie musai sa fiu prezenta. CAm atat....sper sa fie bine.... Madutza, multumesc. Astept poza. ImunoBaby se da pe baza de retea sau poti pur si simplu sa-l cumperi ??? Cristina & Amalia (20.04.2004) http://community.webshots.com/user/cris_amalia "cele mai mari placeri ale vietii sunt cele impartasite cu altii"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dragelor! Scuze pt. absenta mea, am avut multa treaba ieri si azi nu m-a lasat Darius decat sa citesc. Acum doarme, sper sa pot sa scriu cate ceva. In primul rand, La multi ani bebelusilor serbati ieri si azi! Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi! Acris, spor la treaba, faceti casuta frumoasa si faceti o petrecere 2in1, adica ziua Amaliei si inaugurarea! Nu ne-am gandit la cadoul de 1 an, mai avem mai mult de 2 luni! Alus, Paste fericit si petrecere frumoasa! Nally,n-am incercat cu naturala, desi eu nu prea folosesc frisca vegetala, dar m-am gandit ca nu s-o mai intari, ca frisca din smantana e mai moale. Parca nu-mi vine sa m-apuc plina de elan sa bat frisca si apoi s-arunc tortul daca n-o sta teapan! Daca incerci. sa-mi spui si mie cum e! In mod sigur poti sa folosesti frisca naturala pt ornat! Astept vesti! Si profita de noapte sa dormi, sau daca insisti sa visezi, viseaza-l pe tati sau pe Brad Pitt, nu pe noi![:D] Carmen, nu sunt in tema, nu stiu unde stau socrii tai, dar va doresc distractie placuta si un copilas cuminte-cuminte! Cristina_smn, noi am pus cadita lui in cada mare. Si mie mi-a fost frica sa nu se sperie si cu o sapt. inainte l-am dus zilnic in baie, i-am aratat dusul, intai oprit, apoi, dupa cateva zile, i-am dat usor drumul la apa. Cand l-am bagat in cadita, el si dusul erau deja prieteni buni, acum nu pot sa i-l iau din mana! Madutza, pupicele si sanatate multa zvapaiatei care iti umple inima de mandrie! Nu stiu ce sa zic de tratament, nu am avut probleme de-astea, asa ca n-am deloc experienta, dar sa ne tii la curent! Mamici mai experimentate, mai dati-mi idei ce sa-i dau seara si dimineata sa manance. M-am tot laudat ca e mancacios si-acum s-a saturat de mar cu biscuiti, cereale papa doar uneori, desi i-am luat de mai multe feluri. Dimineata ii dau de cateva zile iaurt cu biscuiti si seara banana+portocala+branzica. Deseara ii fac mamaliguta, sper sa am succes. La pranz papa bine, dar seara si dimineata cam monoton, mi-e ca se satura si de iaurt si fructe. Peste cateva zile ii fac si papanasi. Aveam de mult in plan, dar viroza ne-a cam tinut in loc, schimbandu-ne planul de diversificare. Va pupam1 Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/cuc0204/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bertha, uite niste idei pt. dimineatza si seara: fructe + biscuiti fructe + cereale gris cu lapte orez cu lapte iaurt natur + miere + cereale/biscuiti iaurt fructe + cereale/biscuiti iaurt natur + fructe + biscuiti mamaliga + branza + smantana felie de paine cu unt + telemea rasa + rosie rasa felie paine + pate de ficat (reteta de la Acris) daca e deranjat: compot de mere + biscuiti/cereale eu seara ii mai dau mancare de la noi din cratita sau daca fac pentru noi pui/peste la gratar branzica fagaras paine + unt + gem Acris, tie ti-am raspuns pe mesenger. Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) [url="http://community.webshots.com/user/padme_ami2003"]ANA[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza, multumesc pt. raspunsul prompt![pup] Din pacate, trebuie sa exclud toate variantele cu cereale, nu stiu ce are ca de 2-3 zile le mananca in sila, cateva linguri pana-i trece foamea si gata! Azi n-a mancat grozav nici la pranz, cam jumatate din portia obisnuita. Vreau sa cred ca are o perioada proasta si-i va trece repede, ca daca-l apuca mofturile e nasol. Oricum, nu-l oblig deloc, nu ma plimb cu mancarea prin casa, cat vrea atat papa si numai in scaunelul lui, ca altfel nu ne mai intelegem. In legatura cu orezul/grisul cu lapte: medicul mi-a recomandat sa nu-i dau alt lapte cat il alaptez, in nici un caz de vaca. Pot folosi lapte de vaca doar la branzica si iaurt (am renuntat la Danonino). Nici painea nu e prea indicata, offfff, raman variante atat de putine! Si noi facem seara des gratar sau carne la cuptor, dar el mananca zilnic la pranz carne/ou/ficat sau peste, ar fi prea mult sa-i dau si seara. Si iar ma intorc la fructe, la iaurt si biscuiti, combinate intre ele...[bang] Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004) http://pg.photos.yahoo.com/ph/cuc0204/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragelor iubite, va multumim de urarile pentru ieri - are fata mea 11 luni, nu-mi vine sa cred! imi luasem liber ieri (joi) desi vroiam azi (vineri) ca azi e vinerea mare la americani si sotul meu are liber, dar uite ca a trebuit sa fiu la servici ca tre' sa fac ceva tocmai azi! asa ca ieri m-am petrecut bine de tot cu fi-mea, am facut si multe poze pe care sper c-o sa le postam curind. e tot mai curajoasa la statul in picioare fara sprijin, dar pasi singura nu face, numai sprijinita de ceva sau cineva. na, asta-i. toate pe rind. azi (vineri) se distreaza cu taica-su:). sper ca bine. aici e tare frig inca si primavara nu se lasa deloc vazuta. vrem sa mergem in parc miine, sper doar sa nu ploua (sau ninga!). bertha, sa stii ca uneori li se face sila pruncilor de un fel de mincare pe care li-l tot dam. asa ca fa o pauza la cereale, da-i fructe goale - lia mi-a facut figura si de vreo 3 zile ii dau bucatele mici de mar sau struguri sau portocale direct in guritza, goale si e in stare sa manince mult! ii mai strecor cite-o bucatica de biscuit si ea mesteca fericita. fa-i un pic de variatie si nu-i da tot la fel in fiecare zi. se satura si ei:). eu inteleg foarte bine asta, acuma cu simburica:), pentru ca n-am pofta de nici o mincare. naiba stie ce-i cu mine, parca tot vreau sa am ceva 'fresh' in gura. dar ce-o fi aia?! maninc fructe dar parca nu ma satur. nici eu nu stiu! asa ca nu va mirati de bietii nostri puiuti:):). gustul asta rau din gura nu ma lasa si am o stare infioratoare de greata, bleachhhhh......................... sper sa fie trecator ca mor! acris, pupici sa se faca bine amalia - bebicii astia fac o febra mare si dup-aia le trece un-doi. sanatate multa! madutza, uau, ce mamica mindra tre' sa fi!! auzi tu, show a la ana-maria! parc-o vad, cu zulufii ei in stinga si-n dreapta, cu nonsalanta - ptiu, sa n-o deochi. sa traiasca fata mamii! nally, ce m-ai distrat cu dedicatia ta catre noi! esti o scumpa! pupici lui sebi! va pup ca tre' sa fug. aveti grija de voi si un wekend bun! mona, [copil] lia (24.04.2004) si simburelu' mic (8+) [url="http://www.seansimon.com/march2005.htm"]PROASPETE DE MARTIE[/url] [url="www.seansimon.com"]site-ul nostru[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961"]asa s-a nascut lia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si pupici la bb-ici! Imi pare rau de bb-lusele bolnave (Ana si Amelia), pot doar sa le doresc insanatosire grabnica! Madutza, mi-ar fi placut s-o vad pe Ana! Te cred si eu ca ai fost mandra de ea ... asa frumoasa si cu talent :) Pupici din partea mea si a lui Cris binenteles! Mona, am vazut si eu in sfarsit pozele cu Lia - ultimele - si e o frumusete mica. Se vede ca a crescut (apropos, ptr. ieri multi pupici) ca-i deja o domnisorica mica :) Vrem sa te vedem si noi cu burtica, poate pui niste poze si cu "samburelul". La a doua sarcina e burtica cica mai mare ... poate de aceea se vede deja. N-am nici un pic de inspiratie ... sunt putin obosita, cred ca ma trage vremea la somn. Azi e liber aici si tati avea planuri mari, vroia sa mergem cu biciletele undeva la Dunare sa facem un picnic. Insa din pacate a plouat ... am iesit asa pe ploaie in oras sa luam putin aer si atat ... ne-am zbenguit putin cu Cris acasa si asa a trecut si ziua asta, oricum a fost fain asa in trei. Diseara vine mama, iar maine dupa servici o intindem la München pana luni seara sau marti dimineata. Sarbatorim Pastele catolic (prin leneveala si poate intalnim si niste prieteni din München) in familie. Cred ca avem si un nou dintuc, jos in stanga, langa ceilalti doi ... nu stiu cum i se spune. Eu asa am vazut, ca nu prea te lasa Cris sa te uiti la el in gurita, dar dupa cat de prost a dormit in ultima vreme nu m-ar mira sa-i fi vazut bine. Aveam o groza sa va spun dar neuronul meu e cu pluta ... Ah, despre cadou de 1 an, ca se apropie cu pasi mari, sa va spun parerea mea :) Noi am gasit, acum doua luni cred, un calut de plastic/cauciuc, care se umfla. Cica topaie copilul pe el, prin asta isi intareste si muschii spinarii si a picioarelor. Lui Boby i-a placut asa de tare ca l-am luat deja ... si cred ca-i mai iau o jucarie ceva, inca nu stiu. Haine ii luam oricum mai tot timpul si oricum nu stie acum sa se bucure de asa ceva, insa de jucarii sper sa se bucure. Asta e doar parerea mea ... si ptr. ca vrem sa facem o mini babyparty cu copilasii de la grupa de bb-i o sa mai primeasca si alte cadouri ... sper barem ;) Laurina parca intreba de tarta á la Tutus, uite aici reteta: " - io am curatat 5-6 pere mai maricele si le-am taiat felii (cum mi-o reusit, ca ma grabeam de numa). Perele erau verzi, deci mai acrute (ca din alea mi-o trebuit), dar au fost bune. Cred ca-s mai bune merele, dar pt ca am avut pere in exces, am pus pere. Cred ca se poate face si cu pere din conserva, ca is suficient de tari. -in cratita in care se va face tarta, se pun 5-6 linguri cu zahar la caramelizat (asta a fost partea cea mai grea), deci pana razarul se face auriu, sa nu se inegreasca. -apoi blatul: 6 albusuri se bat spuma, apoi se adauga 6 linguri cu zahar, galbenusurile, 6 linguri cu ulei si 6 cu faina (daca faceti cu 4 oua, puneti 4 lg zahar, 4 ulei, 4 faina). In vasul cu zaharul caramelizat se pun perele/merele (eventual se pune scortisoara pe ele - io am pus) si apoi se toarna compozitia blatului. Se baga in cuptor pt 30-40 min la foc destul de puternic (200 gr). !!! inainte de a baga blatul, cuptorul trebuie incalzit, deci cu 5-10 min inainte, dati drumu' la foc. Apoi depinde cum coace cuptorul, dar ca sa vedeti daca-i facut blatul, intepati-l cu o scobitoare, iar cand o scoateti, aceasta trebuie sa fie curata." Va pupicim si va dorim un week-end fain! Irinusha & [copil] Cris (03.05.04) => "Demolition Boy" :) [url="http://community.webshots.com/user/fam_irimia"]poze[/url] si [url="http://community.webshots.com/user/crisulici"]pozilici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem... Madutza, nu-ti mai face griji ca-i din cauza ta, pur si simplu asa-i Ana, mai sensibila. Iti spun asta ptr. ca asa am fost si eu (cateodata - prea des chiar - sunt si acum tot asa) ... s-au chinuit ai mei cu mine ca ma tot imbolnaveam. Ba tata chiar a invatat sa faca injectii ca nu-i placea cum facea asistenta pe care o chema mereu, iar eu aveam mai mult curaj la el. Insa la bolile de copil am facut mereu o faza mai usoara ... avantaje si dezavantaje. Si uite ca am crescut, am uitat ca tot vomitam medicamentele ;) si uite ce mare sunt acum :) ... o sa creasca si Ana, tu o sa te chinui putin mai mult cu ea, dar asta ea ... deci nu-i vina ta! Poate ca ar trebui sa fi mai "neatenta" sa se imunizeze fata .... nu stiu, zic si eu. Eu sa stii ca n-am mai fiert biberoanele, tetinele si suzetele de luni. Le spal frumos si asta e ... sa-l vezi cum merge Cris cu mancarea dupa el prin toata casa, cum o tarsaie pe jos si pe urma o baga in gura (bine, pe strada nu l-as lasa). O mamica de la grupa chiar m-a avertizat ca i-a luat copilului meu o scama de pe covrig, m-am uitat mai ciudat la ea si asta a fost ... daca mi-as face atatea griji ar trebuie sa stau doar dupa fundul lui, doar trebuie sa-si formeze anticorpi, nu? ;) O pupicesc dulce pe zulufata mica si sper sa se faca repede bine ca sa te linistesti si tu! Irinusha & [copil] Cris (03.05.04) => "Demolition Boy" :) [url="http://community.webshots.com/user/fam_irimia"]poze[/url] si [url="http://community.webshots.com/user/crisulici"]pozilici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor (Irinusha, Mona) ca va ganditi la noi [pup]. Multumim pentru gandurile bune. Bertha, ce cereale nu are voie? Eu de ex. nu ii dau cu lapte, i-am luat noua cutie de la Milupa 7 cereale bio, nu sunt nici vanilate, nici dulci. Poti sa ii iei si de secara simple, sunt o gramada de posibilitati. Si eu alaptez natural si dr. mi-a spus ca ii pot da lapte de vaca diluat un pic (de tara) sau din comert cu 1,8% grasime. Asta in cazul in care nu are copilul vreo intoleranta. La noi nu e problema. Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) [url="http://community.webshots.com/user/padme_ami2003"]ANA[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...